odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

ws71    1827
Przed chwilą, Karagana napisał:

§ 4. Okrywę ochronną gleby utrzymuje się co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku:

1) na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa;

2) w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych.

I to jest wszystko, co w rozporządzeniu jest o okrywie. 

Wyrażnie piszemy na temat ekoschematu poplon ozimy i wariacji dotytyczących składu mieszanki tego poplonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
49 minut temu, DrVVall napisał:

 

Nie z wszystkich hektarów  jest 8 ton pszenicy po 1100 zł

Tak samo nie z wszystkich hektarów jest 6 ton jęczmienia po 800zł

32 minuty temu, KlimekPL napisał:

Nie kazdy gospodaruje na 1-2 klasie

Ale każdy musi ugorować 4% gruntów ornych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
6 minut temu, JD1052 napisał:

Czy na ENP15 (uprawy wiążące azot)można stosować sor czy nie? Bo raz pisze że ignorować cały komunikat o zakazie stosowania na wszystkich enp , a gdzie indziej że dotyczy to tylko ugoru z uprawa ..

Na ugorze z uprawą w tym roku możesz stosować ŚOR.

Na międzyplonach, wsiewkach i uprawach bobowatych, które zaznaczasz w zakładce Normy, żeby obniżyć sobie procent nieprodukcyjnych z 4% do 3%, nie możesz stosować ŚOR. 

A że w tym roku możesz sobie te 4% obszarów nieprodukcyjnych nabić uprawą, to nie opłaca się w zakładce Normy zaznaczać ENP15, bo władnie sobie ŚOR blokujesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
3 godziny temu, mysza103 napisał:

Rozumiałbym to , a nawet sam tak miałem zrobić , ale gdy by to można połączyć np, jakieś powiedzmy normalne rośliny , typu motylkowe + facelia , czy coś tam innego , a nie jak np w tej 1 grupie są same chwasty , teraz to chyba jedynie można zarobić godziwie siejąc te chwasty w czystym siewie na nasiona i w następnym roku je sprzedawać , tylko jeszcze raz powtórze że jakoś sobie nie wyobrażam plantacji chabra na nasiona .      A ty z tej 1 grupy roślin która ma być dominująca , jakie rośliny wybierzesz , bo może jest tam coś godnego uwagi , chociaż prawdę mówiąc z połową tych nazw to pierwszy raz się spotykam i nawet nie wiem jak takie coś wygląda 

Najgorszy kawałek chaber i jechane z tematem[w sumie jeszcze rok czasu na podjęcie ostatecznej decyzji], tym bardziej że ta ,,uprawa'' bedzie mogła być wiele lat na tej samej działce?, przynajmniej ja tak zrozumiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
8 minut temu, ws71 napisał:

Wyrażnie piszemy na temat ekoschematu poplon ozimy i wariacji dotytyczących składu mieszanki tego poplonu

A nie, bo było pytanie o mulczowanie poplonu tylko na okrywę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
19 minut temu, ws71 napisał:

No właśnie na to wskazywałaby logika skoro można mulczowac to obojętnie jakie, niestety ale autor tego projektu okazuje sie do końca chyba nie wiedział jak to będzie w praktyce?

międzyplon ozimy ma rosnąć a jak za bardzo buja można zmulczować po 15 listopada

okrywa może być rosnąca , zmulczowana , pozostawione ściernisko albo wymieszane ściernisko ze słomą  wymieszane ściernisko

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
1 godzinę temu, kierowiec napisał:

Właśnie mnie to dziwi, w E-wniosku można zaznaczyć możliwość ubiegania się w przypadku krów utrzymywanych na uwięzi a następnie - Wypas, ściółka. Odnośnie Opasów 4-18 miesięcy doczytałem się że warunkiem musi być utrzymywanie na luzie. Więc czekamy na rozporządzenie, dzięki.

Wypas dla krow,mlecznych tu tylko wchodzi na uwiezi 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
1 minutę temu, jajanek1 napisał:

okrywa może być rosnąca , zmulczowana , pozostawione ściernisko albo wymieszane ściernisko ze słomą  wymieszane ściernisko

Różne portale Rolnicze tak podają, na forach się przewija, ale gdzie jest na to paragraf? Rozporządzenie, ustawa, oficjalne stanowisko ARiMR? Cokolwiek, na czym się można oprzeć. Bo jak przyjdzie się kłócić czy sądzić z Agencją, to nie powiem im: bo w internetach tak pisały 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29

Ten ugór to po żniwach mogę zrobić ściernisko talerzowka i co jakiś czas przemieszac żeby nie zarosło czy nic nie wolno robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
Przed chwilą, caseihc napisał:

Ten ugór to po żniwach mogę zrobić ściernisko talerzowka i co jakiś czas przemieszac żeby nie zarosło czy nic nie wolno robić?

Na ugorze nie może być produkcja od 1 stycznia do 31 lipca. Poza tym okresem można. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

A czy resztki pożniwne z grochu, łubinu kwalifikują się do ekoschematu wymieszania słomy z glebą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Tak kwalifikują się 

W tym roku to tylko gołe dopłaty ,dla gospodarstw towarowych bez inwentarza, , będą jaja w tych wnioskach

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
12 minut temu, Karagana napisał:

Różne portale Rolnicze tak podają, na forach się przewija, ale gdzie jest na to paragraf? Rozporządzenie, ustawa, oficjalne stanowisko ARiMR? Cokolwiek, na czym się można oprzeć. Bo jak przyjdzie się kłócić czy sądzić z Agencją, to nie powiem im: bo w internetach tak pisały 

No PRZECIEŻ norma GAEC 6 wprost o tym mówi 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

jak na ugorze nie może być produkcji od 1 stycznia do 31 sierpnia  to podejrzewam że międzyplonu być nie może  na takiej działce

i tak naprawdę to się nie da na tej działce kliknąć , a to by wskazywało na to że AGREST nie może tej swojej sztuczki zastosować

wskakuje na ugorze USU I GNOJÓWKA Z GNOJEM ale to może dotyczyć działań po 31 sierpnia 2024

 

większość ekoschematów dotyczy roku kalendarzowego i tak naprawdę zaznaczając USU zostajemy z nim dożywotnio

obornik opcja wiosna jesień  , gnojówki podobnie deklarując taki  ekoschemat mus się określić kiedy i cyk 2 plany nawozowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

bo pokrywa się termin ...poplon musi być do 15 lutego a ugor od 1 stycznia i temu pewnie  nie wchodzi 🤷‍♂️

Druga sprawa poplon to nie produkcja 🤔

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
3 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

No PRZECIEŻ norma GAEC 6 wprost o tym mówi 🤔

To podaj mi Artykuł, czy tam numer załącznika. Bo w rozporządzeniu unijnym w sprawie norm tego nie widzę. Tam jest tylko minimalna okrywa w newralgicznych okresach. I że państwa członkowskie mogą modyfikować w zależności od, nie pamiętam już czy klimatu, czy długości sezonu wegetacyjnego, coś w tym stylu. Nic więcej nie było. Ale może źle szukam. Podaj dokładne namiary. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
4 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

bo pokrywa się termin ...poplon musi być do 15 lutego a ugor od 1 stycznia i,temu nie wchodzi 🤷‍♂️

Ale poplon ozimy deklarujesz w tym roku a ugór będziesz deklarował w przyszłym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

"Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.

Na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego utrzymuje się okrywę ochronną gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego. Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną (uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime), pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi, czy mulczem. W uprawach trwałych (sady - drzewa owocowe) utrzymuje się okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego."

Ja nie wiem czy to aktualne ale było /jest takie coś 🤷‍♂️https://www.gov.pl/web/rolnictwo/warunkowosc

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112
25 minut temu, Bogdan_ja napisał:

Wypas dla krow,mlecznych tu tylko wchodzi na uwiezi 🤷‍♂️

Mam więcej możliwości ;)

339238827_1304613226755396_6780180881762108470_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
5 minut temu, miwigos napisał:

Tak kwalifikują się 

W tym roku to tylko gołe dopłaty ,dla gospodarstw towarowych bez inwentarza, , będą jaja w tych wnioskach

jakie gołe o połowe mniejsze , a żeby cokolwiek liznąć z ekoschematów to już pomału trzeba działać żeby na cokolwiek się załapać na przyszły rok

próby glebowe i plan nawozowy na 2024 to pomału trzeba robić żeby zdążyć  , a od żniw walczyć z gnojówką i obornikiem  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
2 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.

Na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego utrzymuje się okrywę ochronną gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego. Jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną (uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime), pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi, czy mulczem. W uprawach trwałych (sady - drzewa owocowe) utrzymuje się okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego.

Ok, a skąd to jest? Jesli z artykułu na portalu rolniczym, to się nie liczy. Potrzebne źródło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

jest na gov pl

9 minut temu, kierowiec napisał:

Mam więcej możliwości ;)

339238827_1304613226755396_6780180881762108470_n.jpg

Tak ...Ale wypas możesz realizować na uwiezi a reszta raczej nie ...choć tu pewności nie ma jak kolega pisał ...Bo były pewne zapowiedzi zobaczymy czy wejdą 

10 minut temu, DrVVall napisał:

Ale poplon ozimy deklarujesz w tym roku a ugór będziesz deklarował w przyszłym.

Tak ...ale termin obowiązku się nakłada 

To może być problem choć nie koniecznie ..

Edytowano przez Bogdan_ja
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
4 minuty temu, DrVVall napisał:

Ale poplon ozimy deklarujesz w tym roku a ugór będziesz deklarował w przyszłym.

no tak , ale ugór już ciebie obowiązuje od 1 stycznia i nie wiem czy jego deklarować już w tym roku się nie powinno

na drugi rok złożysz wniosek o dopłaty np ww czerwcu a jak przedłużą to w lipcu jest taka możliwość i tak naprawdę skąd agencja będzie wiedziała gdzie ty masz ugór

 

a czy to aby tak nie będzie że dopłaty swoją drogą wniosek marzec maj składanie , pażdziernik zaliczka i reszta w styczniu

a ekoschematy rolnośrodowiskowe trochę z wnioskiem  potem korekty do zimy a decyzje i dobrostany lipiec kolejnego roku np.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
3 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

jest na gov pl

Strona ministerstwa. Ale nawet nie ma podanego imienia i nazwiska osoby, która to napisała. Trudno to traktować jako oficjalne stanowisko Ministerstwa. Ta informacja może sobie zniknąć, albo powiedzą, że stażysta się pomylił i wgrał nie ten plik. W sporze z ARiMR to słaby argument, zwłaszcza, że może być tak, że prawnicy z ARiMR wyinterpretują to sobie inaczej. 

Musi być coś oficjalnego, albo w polskich przepisach, albo unijnych, albo w oficjalnym stanowisku ministerstwa albo ARiMR. Zwłaszcza, że nawet ten tekst na stronie gov jest nieprecyzyjny i jest masa pytań o ten temat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj