odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
miwigos    3527

Za plan nawozowy po ekschematy dają 100 zł  o ile dadzą , a ktoś go musi sporządzić pytanie za ile,

Ja nie zawracam sobie głowy słome tene wszędzie za to wezme i na tym koniec, myślałem że bezorkowa się załapie , ale to musi być rok wcześniej , w tym co składamy wniosek i nasępny rok bezorkowo, to mi nie pasuje, ugór zostwaie wszędzie po 3 metry przy rowie , bo tam nie można pryskać i siać nawozu, , na zime i w czerwcu gruberm się przeleci żeby chwasty nie rosły i będzie git

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Plan nawozowy można samemu zrobić np. w aplikacji Inter naw. Moim zdaniem jeden z łatwiejszych ekoschematów i szkoda nie skorzystać. Tym bardziej że badania gleby mam z sierpnia 2019 także ostatnia chwila żeby je wykorzystać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
16 minut temu, maroko napisał:

@lukejro czyli do ekoschemtu OPN w tym roku nie można zgłosić ozimin?

Jeśli nie masz planu nawozowego sprzed 30 września 2022 to nie. Ale jak masz aktualne badania gleby sprzed 30 września 2022 to prawdopodobnie da się zrobić plan nawozowy na którym będzie data do 30 września 2022. 

14 minut temu, miwigos napisał:

Za plan nawozowy po ekschematy dają 100 zł  o ile dadzą , a ktoś go musi sporządzić pytanie za ile,

Ja nie zawracam sobie głowy słome tene wszędzie za to wezme i na tym koniec, myślałem że bezorkowa się załapie , ale to musi być rok wcześniej , w tym co składamy wniosek i nasępny rok bezorkowo, to mi nie pasuje, ugór zostwaie wszędzie po 3 metry przy rowie , bo tam nie można pryskać i siać nawozu, , na zime i w czerwcu gruberm się przeleci żeby chwasty nie rosły i będzie git

Zawsze możesz powiedzieć że zachowałeś strefy buforowe a chwasty po prostu nie urosły.... Jak masz próby glebowe to warto wejść w ten ekoschemat zwłaszcza że plan możesz zrobić sam a jak chcesz korzystać z ekoschematu wymieszania słomy z glebą to i tak musisz prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych.

Edytowano przez lukejro
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Gdzie go można zrobić daj link, zresztą na oziminy już nie da rady, program wyliczy ile P , K , N , na każde pole , można sie pogubić w ewidencji , 

Z tego co wiem to plan do ekoschematów jest inny  niż ten co do tej pory był , chore przepisy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
7 minut temu, maroko napisał:

Plan nawozowy można samemu zrobić np. w aplikacji Inter naw. Moim zdaniem jeden z łatwiejszych ekoschematów i szkoda nie skorzystać. Tym bardziej że badania gleby mam z sierpnia 2019 także ostatnia chwila żeby je wykorzystać :P

Dokładnie program w miarę spoko, tylko problem jest taki, że tegoroczne oziminy zasiane jesienią 2022 nie obejmuje ten plan, przynajmniej tak to, zrozumiałem że szkoleń. 

Co do ugorów to tak jak kolega Agrest pisze, paranoja, że głowa mała. Grunty mają zarastać chwastami, a najlepiej celowo zasiac chwasty z załącznika 1 np bodziszek, czy chaber. 

Poza tym, w tej formie już wiadomo, że część gospodarstw typowo warzywnych nie złoży wniosku o dopłaty bo nie są w stanie spełnić warunkowości. Tylko pewnie w przyszłości znajdą sposób żeby zmusić do składania wniosków, bo o to w tym wszystkim chodzi, aby uzależnić od zapomogi i krótko na smyczy trzymać. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

@lukejro Dzięki, o to właśnie mi chodziło. 

A jeszcze mam pytanie odnośnie aplikacji gnojowicy metodami innymi niż rozbryzgowe. Te działki które nawoziłem w marcu to podać teraz razem z wnioskiem dajmy na to a te które planuję zawozić jesienią to oświadczenie w ciągu dwóch tyg od wywiezienia? Bo tam trzeba datę wpisać a nie wiem kiedy będę wywoził :)  Chyba że zdjęcia będą...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
15 minut temu, miwigos napisał:

Gdzie go można zrobić daj link, zresztą na oziminy już nie da rady, program wyliczy ile P , K , N , na każde pole , można sie pogubić w ewidencji , 

Z tego co wiem to plan do ekoschematów jest inny  niż ten co do tej pory był , chore przepisy

Ściągnij z internetu darmowy program INTER-NAW. Można też stosować inne programy.

@marokoNie jestem doradcą tylko rolnikiem. Orientuję sie tylko w tym co mnie dotyczy także nie pomogę ci w sprawach związanych z hodowlą, obornikiem czy gnojowicą. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
51 minut temu, maroko napisał:

@lukejro Dzięki, o to właśnie mi chodziło. 

A jeszcze mam pytanie odnośnie aplikacji gnojowicy metodami innymi niż rozbryzgowe. Te działki które nawoziłem w marcu to podać teraz razem z wnioskiem dajmy na to a te które planuję zawozić jesienią to oświadczenie w ciągu dwóch tyg od wywiezienia? Bo tam trzeba datę wpisać a nie wiem kiedy będę wywoził :)  Chyba że zdjęcia będą...

 

wiosenne podaJesz na oświadczeniu  teraz nie później jaK 14 dni od złożenia wniosku 

A jesienne składasz oświadczenie nie później jaK 14 dni od zabiegu 

pamiętaj ze musisz wpisać powód /przyczynę w tym oświadczeniu  nie składania zdiec geo.....🤷‍♂️

 

Edytowano przez Bogdan_ja
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Rejestr zabiegów  agrotechnicznych to trzeba mieć na wszystki działki czy tylko na te działki ewentualnie części działki na których składam o ekoschemat z obornikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Odnośnie zmianowania orientuje się ktoś od kiedy to będzie liczone? Sieję kukurydzę na jednej działce już 10 lat i nie wiem czy w 2024 znów będę mógł zasiać? Liczone od nowej perspektywy 2023 czy lata poprzednie też się wliczają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
29 minut temu, thor1984 napisał:

Rejestr zabiegów  agrotechnicznych to trzeba mieć na wszystki działki czy tylko na te działki ewentualnie części działki na których składam o ekoschemat z obornikiem?

Najlepiej chyba zadzwonić na tą infolinię jutro. Logika by podpowiadała że plan tylko dla danej działki ale tu niestety logiką nie ma co się kierować jak zauważyłem ostatnio...

Jaki wpisujesz powód braku zdjęć geotagowanych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
1 godzinę temu, lukejro napisał:

No to jest oczywiste z planem nawozowym na rośliny ozime. Po każdej talerzówce wzejdą rośliny z wykazu 1 (przynajmniej jeden gatunek) Nie masz na polu np chabru czy bodziszka? To zazdroszczę.

Tylko kto rozsądny czy trzezwo myślący bedzie np. na rośliny miododajne , czy chociażby na ten ugory siał te chwasty , lub nawet miał nadzieje ze będą same wschodzić , przecież to proszenie się o to żeby chwastami , za***przyć sobie pole , co najmniej na 10 lat do przodu , Ludzie stają na głowie żeby co roku wypryskać pola jak najstaranniej , żeby chwasty się nie rozsiewały , na przyszłość , a tu bach zalecenia żeby te chwasty celowo siać . Osobiście jakoś nie widzę nikogo kto by się podjął czegoś takiego , żeby rozsiewać chwasty po polu , chyba że faktycznie ktoś gospodarzy na jakichś ugorach , gdzie podstawowy dochód to dopłaty i mu nie zależy czy tam rośną chwasty czy jakieś rośliny uprawne 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
5 minut temu, kierowiec napisał:

Odnośnie zmianowania orientuje się ktoś od kiedy to będzie liczone? Sieję kukurydzę na jednej działce już 10 lat i nie wiem czy w 2024 znów będę mógł zasiać? Liczone od nowej perspektywy 2023 czy lata poprzednie też się wliczają ?

liczone będzie  2024 ,2023,2022 r .... zrób  międzyplon zimowy  na tej działce i przerwiesz monokulture ...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Dzięki za pomysł. Wysiew do 1 października więc w przypadku kukurydzy kiszonkowej powinienem się wyrobić. 2 gatunki roślin czyli wystarczy mix owsa i jęczmienia jarego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

nie ....dwa gatunki roślin z różnych grup roślin ...

Międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z 2 gatunków roślin z następujących grup:

a) zboża,

b) oleiste,

c) pastewne,

d) bobowate drobnonasienne,

e) bobowate grubonasienne,

f) miododajne

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

 

Edytowano przez Bogdan_ja
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
2 godziny temu, lukejro napisał:

A czy w tym ekoschemacie chodzi o próby glebowe czy plan nawozy? Jeśli ktoś jest niezorientowany to po twojej odpowiedzi może pomyśleć że wystarczy mieć wyniki prób glebowych do 8 czerwca a plan nawozowy zrobić później. Dlatego warto być precyzyjnym żeby niechcący kogoś nie wprowadzić w błąd. Innymi słowy wyniki prób glebowych do 8 czerwca i obowiązkowo tego dnia wykonany plan nawozowy. 

ekoschemat klikasz a papiery masz mieć w domku i mają czekać na kontrolera

jak zarezykujesz to ani badań ani planu nie musisz mieć , ale jak będzie kontrol to skąd wezmiesz badań  młodszych od 8 czerwiec ??

2 godziny temu, jacek1296 napisał:

A czy mirro ( czy inny dzierżawca ) musi takie "hop siupy" robić pod dyktando właściciela? Nie musi i jak nie zrobi, to się wtedy jeden z drugim właścicielem będzie głowić, jak tu dopłat nie stracić.

 

Nie po to płacę za ziemię 100000+, żeby ją teraz k**wa ugorować.

niezpełnienie zalecen właściciela może skutkować eksmisją

jak kupowałeś pole nikt ci pola nie sprzedawał w pakiecie z dopłatami  , ugór masz mieć jak chcesz dopłaty  tak że jedno nie przeczy drugiemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
12 minut temu, jajanek1 napisał:

niezpełnienie zalecen właściciela może skutkować eksmisją

 

jeśli właściciel pole dzierżawi, a występuje o dopłaty, to z tą eksmisją nie tak hopsiup, bo może stracić dopłaty, jak się eksmitowany wk...

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
32 minuty temu, mysza103 napisał:

Tylko kto rozsądny czy trzezwo myślący bedzie np. na rośliny miododajne , czy chociażby na ten ugory siał te chwasty , lub nawet miał nadzieje ze będą same wschodzić , przecież to proszenie się o to żeby chwastami , za***przyć sobie pole , co najmniej na 10 lat do przodu , Ludzie stają na głowie żeby co roku wypryskać pola jak najstaranniej , żeby chwasty się nie rozsiewały , na przyszłość , a tu bach zalecenia żeby te chwasty celowo siać . Osobiście jakoś nie widzę nikogo kto by się podjął czegoś takiego , żeby rozsiewać chwasty po polu , chyba że faktycznie ktoś gospodarzy na jakichś ugorach , gdzie podstawowy dochód to dopłaty i mu nie zależy czy tam rośną chwasty czy jakieś rośliny uprawne 

Chociażby po to by zbić przymusową powierzchnię odłogowania, w moim przypadku jestem 1ha do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
8 minut temu, ws71 napisał:

Chociażby po to by zbić przymusową powierzchnię odłogowania, w moim przypadku jestem 1ha do przodu

Rozumiałbym to , a nawet sam tak miałem zrobić , ale gdy by to można połączyć np, jakieś powiedzmy normalne rośliny , typu motylkowe + facelia , czy coś tam innego , a nie jak np w tej 1 grupie są same chwasty , teraz to chyba jedynie można zarobić godziwie siejąc te chwasty w czystym siewie na nasiona i w następnym roku je sprzedawać , tylko jeszcze raz powtórze że jakoś sobie nie wyobrażam plantacji chabra na nasiona .      A ty z tej 1 grupy roślin która ma być dominująca , jakie rośliny wybierzesz , bo może jest tam coś godnego uwagi , chociaż prawdę mówiąc z połową tych nazw to pierwszy raz się spotykam i nawet nie wiem jak takie coś wygląda 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
51 minut temu, Bogdan_ja napisał:

liczone będzie  2024 ,2023,2022 r .

i 2021. Bo 3 lata można mieć tą samą uprawę na tej samej działce. Cztery lata nie. Więc żeby sprawdzić, czy coś w 2024 r. nie jest już czwarty rok, muszą wrócić aż do 2021.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

miało być od 2022r ...ehhhh te nasze urzędasy pomylone...🤭

Czyli już w tym roku trza deklarować międzyplon zimowy .

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
24 minuty temu, jahooo napisał:

jeśli właściciel pole dzierżawi, a występuje o dopłaty, to z tą eksmisją nie tak hopsiup, bo może stracić dopłaty, jak się eksmitowany wk...

 

O to to...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
2 godziny temu, miwigos napisał:

Za plan nawozowy po ekschematy dają 100 zł  o ile dadzą , a ktoś go musi sporządzić pytanie za ile,

Ja nie zawracam sobie głowy słome tene wszędzie za to wezme i na tym koniec, myślałem że bezorkowa się załapie , ale to musi być rok wcześniej , w tym co składamy wniosek i nasępny rok bezorkowo, to mi nie pasuje, ugór zostwaie wszędzie po 3 metry przy rowie , bo tam nie można pryskać i siać nawozu, , na zime i w czerwcu gruberm się przeleci żeby chwasty nie rosły i będzie git

moim zdaniem to się kolego na nic  możesz nie załapać  , albo na styk  z samą tylko słomą jako ekoschemat

żeby cokolwiek dostać za ekoschematy to musisz  zgromadzić conajmniej  tyle punktów za ekoschematy ile wielokrotność 25 % areału pomnożonego przez najwyżej premiowany czyli 5  ekoschemat np mając 100 hektarów musisz uzyskać 25 x 5 czyli 125 punktów , słomy po burakach  nie ma a za wymieszanie  słomy  jest 2 punkty

jak ugór zostawisz przy rowach to się wściekniesz od podziałów działek , bo każdą działkę trzeba wyrysować cześc ugorowaną

wszystko się da ale czy warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
2 godziny temu, driver24 napisał:

Tylko pewnie w przyszłości znajdą sposób żeby zmusić do składania wniosków, bo o to w tym wszystkim chodzi, aby uzależnić od zapomogi i krótko na smyczy trzymać. 

A mi się wydaje, że jest odwrotnie. Bo już dawno przebąkiwali o tym, żeby odejść w ogóle od systemu dopłat. Ale bezpośrednio się nie da, bo zaraz krzyk by się podniósł. No to zrobią to okrężną drogą. Dadzą takie warunki, i będą co raz dokręcać śrubkę, żeby rolnicy sami porezygnowali.

Do tego cały czas zmienia się struktura gospodarstw. Są coraz większe, ale coraz ich mniej. Jak zostanie mało rolników, to nie będą stanowić dużej siły, nie będą liczącą się grupą wyborczą. W Holandii ostatnio tysiąc rolników protestowało. Co to jest? Jakby tam 100 tys. wyszło na ulicę, to by coś znaczyło. 

Duże gospodarstwa, a zwłaszcza wyspecjalizowane w jednym profilu produkcji, a zwłaszcza takie które mocno zainwestowały i są zadłużone, łatwiej wykończyć. Przyszłość jest taka, że "rolnictwem" będą się zajmować wielkie agroholdingi, gospodarujące na tysiącach hektarów, a polscy rolnicy, ci co zostaną, to co najwyżej będą mogli jakiś chów nakładczy na lichwiarskich warunkach prowadzić. O ile się ta Unia wcześniej nie rozypie. Ale to raczej nie tak prędko. Za dużo ludzi zarabia na tej biurokracji i za dużo ludzi kręci na tym swoje interesy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj