odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

caseihc    29
36 minut temu, Karagana napisał:

Na ugorze nie może być produkcja od 1 stycznia do 31 lipca. Poza tym okresem można. 

To że produkcja to wiem tylko czy można to na przykład kultywatorem ruszać co jakiś czas żeby chwasty nie porosly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, lukejro napisał:

Jeśli chcesz brać dopłaty to musisz obowiązkowo ugorować 4% gruntów ornych. Jeśli ktoś się decyduje złożyć wniosek to lepiej żeby skorzystał z ugoru z rośliną miododajną bo tam masz przelicznik 1,5 i fizycznie wyłączasz z produkcji mniej ziemi. Ludzie najczęściej na ugorowanie pozostawiają słabsze ziemie, jakieś kliny w które trudno wjechać z opryskiwaczem czy pasy pod lasem. Każdy musi policzyć złotówki i się zastanowić czy mu się w ogóle opłaca składać wniosek o dopłaty i spełniać normy GAEC 

 Można to jeszcze zrobić tak , jeśli ktoś nie chce siać chwastów na polu , żeby mu się to nie rozsiewało potem , bo wiadomo że w tym okresie to one dojrzeją i nasiona się wysypią , zachwaszczając pole , więc można zrobić to tak że ugór 3% (motylkowe drobnonasienne bez żadnych ingeracji w to , po prostu cały rok rośnie i na jesień przyorane ) i 4% poplon ścierniskowy , który np. po skoszonym grochu przejechać talerzówką i zostawić to na 8 tygodni ,( zawsze trochę azotu z powietrza złapie)  , i już to inaczej będzie wyglądać bo np , na przykładzie 100 ha , ugorujesz 4ha - lub ugorujesz 3ha +4ha poplonu ścierniskowego którego siać nie musisz bo za kombajnem się coś tam wysypie , - lub tak jak ty myślisz - ugorujesz z roślinami miododajnymi 4ha/1,5 przelicznik miododajnych = 2,7ha , więc już tylko 30 arów siejesz mniej niż ja w drugim wariancie , do tego ja nie mam zadnych kosztów na nasiona i siew , a ty mósisz nasiona kupić , plus doliczyć siew , więc wątpię że różnica 30 arów na twoją korzyść , po dodaniu nasion i siewu po twojej stronie , wyjdzie tak dobrze finansowo jak mi ugorząc te 30 arów więcej . Jak już napisałeś wcześniej każdy musi sobie to przeliczyć sam , bo na pewno nasiona na 2,7ha miododajnych +siew wyjdą więcej niż zostawić więcej 30 arów ugoru 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
1 minutę temu, mysza103 napisał:

ugorujesz 4ha - lub ugorujesz 3ha +4ha poplonu ścierniskowego którego siać nie musisz bo za kombajnem się coś tam wysypie

Poplon ścierniskowy też ma swój przelicznik. 0,3. Żeby wyszło 4ha, trzeba mieć 13,34 ha poplonu. Bo 13,34 x 0,3 = 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
19 minut temu, jajanek1 napisał:

jakie gołe o połowe mniejsze , a żeby cokolwiek liznąć z ekoschematów to już pomału trzeba działać żeby na cokolwiek się załapać na przyszły rok

próby glebowe i plan nawozowy na 2024 to pomału trzeba robić żeby zdążyć  , a od żniw walczyć z gnojówką i obornikiem  

Skąd oborni  , gnojówka , z nieba nie spadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
7 minut temu, jajanek1 napisał:

no tak , ale ugór już ciebie obowiązuje od 1 stycznia i nie wiem czy jego deklarować już w tym roku się nie powinno

W poprzednich latach dla ugorów okres utrzymania był chyba taki sam a deklarowało się w roku, w którym był na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
8 minut temu, Bogdan_ja napisał:

niestety wnioski ludzie składają a rozporządzeń brak 🤷‍♂️

Skłdają ci do 10 ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
8 minut temu, mysza103 napisał:

 Można to jeszcze zrobić tak , jeśli ktoś nie chce siać chwastów na polu , żeby mu się to nie rozsiewało potem , bo wiadomo że w tym okresie to one dojrzeją i nasiona się wysypią , zachwaszczając pole , więc można zrobić to tak że ugór 3% (motylkowe drobnonasienne bez żadnych ingeracji w to , po prostu cały rok rośnie i na jesień przyorane ) i 4% poplon ścierniskowy , który np. po skoszonym grochu przejechać talerzówką i zostawić to na 8 tygodni ,( zawsze trochę azotu z powietrza złapie)  , i już to inaczej będzie wyglądać bo np , na przykładzie 100 ha , ugorujesz 4ha - lub ugorujesz 3ha +4ha poplonu ścierniskowego którego siać nie musisz bo za kombajnem się coś tam wysypie , - lub tak jak ty myślisz - ugorujesz z roślinami miododajnymi 4ha/1,5 przelicznik miododajnych = 2,7ha , więc już tylko 30 arów siejesz mniej niż ja w drugim wariancie , do tego ja nie mam zadnych kosztów na nasiona i siew , a ty mósisz nasiona kupić , plus doliczyć siew , więc wątpię że różnica 30 arów na twoją korzyść , po dodaniu nasion i siewu po twojej stronie , wyjdzie tak dobrze finansowo jak mi ugorząc te 30 arów więcej . Jak już napisałeś wcześniej każdy musi sobie to przeliczyć sam , bo na pewno nasiona na 2,7ha miododajnych +siew wyjdą więcej niż zostawić więcej 30 arów ugoru 

jak zadeklarujesz miododajne do ugoru to za ekoschemat miododajne nic nie dostaniesz , a te 4 poplonu o którym piszesz to ma być nie poplon tylko plon bobowatych bez chemi , zrobić ugór poplonem tak jak kombinujesz  to zamiast 4 hektarów trzeba zasiać 12 hektarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
1 minutę temu, jajanek1 napisał:

jak zadeklarujesz miododajne do ugoru to za ekoschemat miododajne nic nie dostaniesz , a te 4 poplonu o którym piszesz to ma być nie poplon tylko plon bobowatych bez chemi , zrobić ugór poplonem tak jak kombinujesz  to zamiast 4 hektarów trzeba zasiać 12 hektarów

Nie tylko bobowate, ale międzyplony ozime, ścierniskowe i wsiewki też mogą obniżyć powierzchnię do 3%. Tak, wtedy muszą być bez ŚOR. Powierzchnię się wylicza ze wskaźników. Bobowate mają, jeden, ale międzyplony 0,3. Trzeba mieć nie 12,bo 12*0,3=3,6, ale 13,34, bo 13,34*03=4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
5 minut temu, miwigos napisał:

Skłdają ci do 10 ha 

haha dobrze mówisz , tak naprawdę na gospodarstwie powyżej 10 ha to żeby złożyć wniosek i korzystać z ekoschematów to trzeba opracować program rolnośrodowiskowy na kilka lat  a dostarczać zdjęcia i oświadczenia kilka do kilkuset w roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

No nie wiem, mając przykładowo 30ha samej roślinnej i siejąc pszenice, soję, kukurydzę rzepak i ziemniaki bez problemu wyciągasz masę punktów na samym wymieszaniu słomy ...bez żadnych zdjęć a wniosek wypełniony w 15 minut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

200 zł do hektara + podstawowa 118 Euro to takie wielkie pieniądze dla Ciebie, wyjdzie mniej jak do tej pory , w tym roku nie dostaniesz nic za wymieszanie słomy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

wymieszanie słomy wyklucza prawie ze wszystkich pozostałych ekoschematów  , obiecuja za to 200 do hektara dadzą 150 a zabrali 300 i 3 rok słyszę że dopłaty większe od unijnych , mało tego może tego mieszania zabraknąć żeby wogóle się załapać na ekoschematy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Bo?

2 minuty temu, miwigos napisał:

200 zł do hektara + podstawowa 118 Euro to takie wielkie pieniądze dla Ciebie, wyjdzie mniej jak do tej pory , w tym roku nie dostaniesz nic za wymieszanie słomy

Bo? Pod qq  soję czy ziemniaki można dać międzyplony ozimy i też spoko wyjdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

bo słome mieszasz po to żeby za rok dostać haha

w tym roku dostaniesz za ziarno po pinset

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
20 minut temu, jajanek1 napisał:

jak zadeklarujesz miododajne do ugoru to za ekoschemat miododajne nic nie dostaniesz , a te 4 poplonu o którym piszesz to ma być nie poplon tylko plon bobowatych bez chemi , zrobić ugór poplonem tak jak kombinujesz  to zamiast 4 hektarów trzeba zasiać 12 hektarów

Dokładnie się w to nie angażowałem , bo to i tak od następnego roku dopiero będzie , ale chociażby nawet było i tak jak mówisz to co to za problem jak i tak po żniwach mieszasz tę ściernisko , po jakiejś tam uprawie , to i tak nie problem podać więcej tych ha , tylko jedna zasada , trzeba zaraz po żniwach zgłosić niby siew tych poplonów( a w rzeczywistości tylko stalerzować ) żeby je można było kasować , po 8 tygodniach i w połowie września mamy już stanowisko gotowe pod siew ozimin . Osobiście wolę to niż miododajne 

Miałem się jeszcze dopytać, jak takie coś dodać jako element nieprodukcyjnym ? We wcześniejszych latach nie zwracałem na to uwagi, ale teraz można by to uwzględnić 

IMG_20230402_161934.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

800-1000 z hektara doplat przynajmniej wyciągać to jeszcze coś by zostało . 

Za 300-500 to szkoda będzie niedługo przewalać najsłynniejszych ziem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
2 minuty temu, mysza103 napisał:

Dokładnie się w to nie angażowałem , bo to i tak od następnego roku dopiero będzie , ale chociażby nawet było i tak jak mówisz to co to za problem jak i tak po żniwach mieszasz tę ściernisko , po jakiejś tam uprawie , to i tak nie problem podać więcej tych ha , tylko jedna zasada , trzeba zaraz po żniwach zgłosić niby siew tych poplonów( a w rzeczywistości tylko stalerzować ) żeby je można było kasować , po 8 tygodniach i w połowie września mamy już stanowisko gotowe pod siew ozimin . Osobiście wolę to niż miododajne 

Miałem się jeszcze dopytać, jak takie coś dodać jako element nieprodukcyjnym ? We wcześniejszych latach nie zwracałem na to uwagi, ale teraz można by to uwzględnić &key=4ddd69c9f7bf45ccd6f227bb8d175ae1005

jak zadeklarujesz międzyplon ścierniskowy to pewnie pozbędziesz się niektórych ekoschematów , a kolejny problem to to że w międzyplonie roślina która była plonem nie brana jest pod uwagę   wygląda na to że do żniw okupacja granic , a po żniwach biur powiatowych 

przecież jak to ziarno będzie tanie , a tych dopłat mniej jak połowa , bo tak naprawdę ci którzy byli w rolnośrodowiskowych stracą więcej jak połowę jak nie wejdą w ekoschematy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
15 minut temu, jajanek1 napisał:

wymieszanie słomy wyklucza prawie ze wszystkich pozostałych ekoschematów  , obiecuja za to 200 do hektara dadzą 150 a zabrali 300 i 3 rok słyszę że dopłaty większe od unijnych , mało tego może tego mieszania zabraknąć żeby wogóle się załapać na ekoschematy

Jak nie masz zwierząt , to zostaje tylko uprawa bezorkowa , ale to trzeba wejść na stałe nie co drugi rok ,a to komlikuje już mi życie  i przyoranie słomy , oraz pod buraki poplon, może plan nawozowy , zależy ile to będzie kosztowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Toż właśnie pisze że przy samej roślinnej wymieszanie słomy plus poplon pod uprawy jare i tak jest najprościej i bez masakrycznych kombinacji za to z mniejszą kasa, bezorkowa uprawa porażka bo nie można ruszać scierniska

Edytowano przez JD1052

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

plan nawozowy zrobi sam potrzebne tylko badania gleby , ale z kolei trzeba  rejestr zabiegów  prowadzić  nie bardzo jest sens robić tego za 100 samemu [ a nie wiadomo czy nie będzie mniej ] , bo doradca pewnie się w 100 nie zmiesci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
25 minut temu, mysza103 napisał:

 

Miałem się jeszcze dopytać, jak takie coś dodać jako element nieprodukcyjnym ? We wcześniejszych latach nie zwracałem na to uwagi, ale teraz można by to uwzględnić &key=4ddd69c9f7bf45ccd6f227bb8d175ae1005

IMG_20230402_161934.jpg

Masz po prawej ołówek jak już kliknoles  definiuj Elementy i wybierasz ołówkiem  dany element i dodajesz 🤷‍♂️

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
4 minuty temu, JD1052 napisał:

Toż właśnie pisze że przy samej roślinnej wymieszanie słomy plus poplon pod uprawy jare i tak jest najprościej i bez masakrycznych kombinacji za to z mniejszą kasą 

poplon na jednej działce z wymieszaniem koliduje , a poplon ozimy  pod jare to przeważnie katastrofa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Wiem że jedno z drugim nie może być na 1 działce, uprawa wiosenna na glebach ciężkich zlewnych jest super pod qq, jęczmień czy soje

Edytowano przez JD1052

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj