odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

mysza103    2462
2 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

Masz po prawej ołówek jak już kliknoles  definiuj Elementy i wybierasz ołówkiem  dany element i dodajesz 🤷‍♂️

Ok . Tylko jak widzisz takiego elementu w wykazie nie ma , chyba że coś źle patrzę . Są takie , a tego nie ma 

IMG_20230402_205528.jpg

3 godziny temu, mysza103 napisał:

 

IMG_20230402_161934.jpg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

Faktycznie do GAEC8 międzyplon może być jednogatunkowy.

ale on tylko może na ugorze rosnąć  , bo GAEC 8  dotyczy ugoru

a miedzyplonów wszyskich w tym rozdaniu jest od ....ja  do ekoschematu , na okrywe , przerwać historię upraw , i ścierniskowy tyle ???

i pewnie każdy inny skład hahah z podziałem na formy jare i ozime , z mulczowaniem i bez , każdy ma inną datę wysiewu

39 minut temu, Karagana napisał:

Powyżej 60 djp. 

jak masz rolnośrodowiskowe to pewnie inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
8 minut temu, jajanek1 napisał:

Faktycznie do GAEC8 międzyplon może być jednogatunkowy.

ale on tylko może na ugorze rosnąć  , bo GAEC 8  dotyczy ugoru

a miedzyplonów wszyskich w tym rozdaniu jest od ....ja  do ekoschematu , na okrywe , przerwać historię upraw , i ścierniskowy tyle ???

i pewnie każdy inny skład hahah z podziałem na formy jare i ozime , z mulczowaniem i bez , każdy ma inną datę wysiewu

Przecież żeby wypełnić GAEC 8 poplonami ścierniskowymi prócz 3% ugoru , to nie możesz tego ścierniskowego zasiać na ugorze , tylko musisz go zasiać po jakiejś uprawie , bo niby skąd byś miał mieć tyle ugorów żeby poplony ścierniskowe na nich siać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
23 minuty temu, mysza103 napisał:

Ok . Tylko jak widzisz takiego elementu w wykazie nie ma , chyba że coś źle patrzę . Są takie , a tego nie ma 

IMG_20230402_205528.jpg

 

słuchaj zrób inaczej ...kliknij kopiuj i wskaż element na mapie  i dodasz ....rozumiem ze chodzi ci o elementy proekologiczne 

IMG_20230402_212654.jpg

IMG_20230402_212632.jpg

Edytowano przez Bogdan_ja
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
4 godziny temu, miwigos napisał:

Tak kwalifikują się 

W tym roku to tylko gołe dopłaty ,dla gospodarstw towarowych bez inwentarza, , będą jaja w tych wnioskach

Dlaczego u nas 400 ha gospodarstwo łapie sie na ekoschematy rolnictwo weglowe? , to stwierdzenie  padło z ust zarządcy tego interesu, podczas rodzinnej imprezy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

ws71  na imprezach  to się cuda dzieją  czasami , ilość ha nie przeszkadza wszystko zależy co się uprawia i jak o to chodzi w  ekoschematach

11 minut temu, mysza103 napisał:

Przecież żeby wypełnić GAEC 8 poplonami ścierniskowymi prócz 3% ugoru , to nie możesz tego ścierniskowego zasiać na ugorze , tylko musisz go zasiać po jakiejś uprawie , bo niby skąd byś miał mieć tyle ugorów żeby poplony ścierniskowe na nich siać 

nie o to chodzi , mnie chodzi o to żeby spełnić ugór międzyplonem wystarczy 1 roślina , w ekoschemacie  międzyplon ozimy chyba musi być co najmniej 2   i nie może być mieszanki zbóż , żadna nie może być w plonie głównych , ale to takie chyba pewne jeszcze  nie jest  , bo nie wiedzą czy ma być jara czy ozima

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
Przed chwilą, jajanek1 napisał:

ws71  na imprezach  to się cuda dzieją  czasami , ilość ha nie przeszkadza wszystko zależy co się uprawia i jak o to chodzi w  ekoschematach

Oni praktycznie przygotowywali sie pod tą akcję już  w 2022 r  w tej chwili już im się to pieknie zazębia, właśnie z inwentarzem jest większy problem bo trzeba jego uwzględnić w powierzchni paszowej[  według mnie jest totalnym bezsensem iść na wielkość dopłat a zboże dokupować na wolnym rynku] , robię dla gospodarstwa ok 1000 tucznika rocznie[na ściółce] i różowo to nie wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

właśnie z inwentarzem to wygląda kolorowo , bo co zasiejesz to zeżreją hah na dodatek masz kase za dobrostan 

groszek zasiac żeby zróżnicowaną złapać , zboże wiadomo , do tego uproszczona i gnojówki po 3 litry na hektar  i plan nawozowy i za ekoschematy ponad tysiąc  drugi  1000 za dobrostanu a trzeci prawie podstawowa , coś jeszcze ????? a jak ci ziarna braknie to na ukraine , po tylu latach na kolanach przy świniach nawet ode mnie dostaniesz rozgrzeszenie haha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
1 godzinę temu, jajanek1 napisał:

 

nie o to chodzi , mnie chodzi o to żeby spełnić ugór międzyplonem wystarczy 1 roślina , w ekoschemacie  międzyplon ozimy chyba musi być co najmniej 2   i nie może być mieszanki zbóż , żadna nie może być w plonie głównych , ale to takie chyba pewne jeszcze  nie jest  , bo nie wiedzą czy ma być jara czy ozima

mowa była o spełnienie ugoru międzyplonem ścierniskowym , to jak napisałem że wystarczy po żniwach talerzówką przejechać i ten wymóg będzie spełniony , to pisaliście że tak być nie może bo muszą być 2 rośliny , a jeszcze do tego nie może być w poplonie rośliny , która rosła wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
1 godzinę temu, jajanek1 napisał:

właśnie z inwentarzem to wygląda kolorowo , bo co zasiejesz to zeżreją hah na dodatek masz kase za dobrostan 

groszek zasiac żeby zróżnicowaną złapać , zboże wiadomo , do tego uproszczona i gnojówki po 3 litry na hektar  i plan nawozowy i za ekoschematy ponad tysiąc  drugi  1000 za dobrostanu a trzeci prawie podstawowa , coś jeszcze ????? a jak ci ziarna braknie to na ukraine , po tylu latach na kolanach przy świniach nawet ode mnie dostaniesz rozgrzeszenie haha

Skąd ty bierzesz te liczby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Kto robi plan nawozowy rolnik czy jakiś ekspert - kto określa jaką ilość nawozów wysiać? Co jeśli mam tylko łąki z trawą do koszenia i wypasu - same TUZy?

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Ktoś podrzuci jakiś przystępny rejestr zabiegów agrotechnicznych? 

Trzeba to prowadzić do gnojowicy i obornika czy jeszcze jakies schematy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
24 minuty temu, Pitraszek napisał:

Ktoś podrzuci jakiś przystępny rejestr zabiegów agrotechnicznych? 

Trzeba to prowadzić do gnojowicy i obornika czy jeszcze jakies schematy?

Rejestr jest do : planów nawozowych, uproszczonych systemów uprawy, wymieszania słomy, biologicznej ochrony, a jak ktoś nie chce zdjęć, to do obornika i gnojowicy. 

Przy każdym pisze w rozporządzeniu: 

prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej,

Oprócz tego każdy ma obowiązek prowadzenia rejestru wynikającego z programu azotowego. I niektórzy rejestry wynikające ze swoich programów rśk i innych. 

Więc luzik. Mam nadzieję, że ktoś mądry wymyśli, że na potrzeby ekoschematów może być rejestr z programu azotowego, uzupełniony brakującymi informacjami. Żeby nie powielać zapisów i nie robić dodatkowej bezsensownej pracy. 

Edytowano przez Karagana
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
11 godzin temu, jajanek1 napisał:

właśnie z inwentarzem to wygląda kolorowo , bo co zasiejesz to zeżreją hah na dodatek masz kase za dobrostan 

groszek zasiac żeby zróżnicowaną złapać , zboże wiadomo , do tego uproszczona i gnojówki po 3 litry na hektar  i plan nawozowy i za ekoschematy ponad tysiąc  drugi  1000 za dobrostanu a trzeci prawie podstawowa , coś jeszcze ????? a jak ci ziarna braknie to na ukraine , po tylu latach na kolanach przy świniach nawet ode mnie dostaniesz rozgrzeszenie haha

Uproszczona odpada[słoma], po zastosowaniu obornika,gnojówki część ekoschematów się wyklucza, dobrostan i ekonomiczna hodowla trzody chlewnej[w oparciu o nowe budynki] to 2 wzajemnie wykluczające się sformułowania, realnie jest bardzo trudno dostać średnio  2 pkt do ha, o grochu w ogóle nie wspominam[słodkim łubinie] dla tego gospodarstwa byłoby to samobójstwo ze wzgledu na stada jeleni i saren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

Ja będe zgłaszał tylko uprawe uproszczoną na polach po rzepaku i na których ma być rzepak, na reszcie wymieszanie słomy, nic więcej.

80% muszą spełniać wszyscy? Dzierżawie od kogoś załóżmy 5 hektarów (właściciel składa sam o dopłaty) i akurat wypada że u niego chce wszystko jesienią zaorać bo na wiosne tam mam w planach qq, to co nie dostanie wgl dopłat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

tak okrywa obowiązuje wszystkich ....No niestety pewnie nastąpi zmiana waronkow dzierzawy 🤷‍♂️

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

rocco0987

na tych polach co zgłosisz uproszczoną to cały rok nie możesz orać

jak właściciel ma poniżej 10 ha  to wystarczy że mu okrywę zrobisz na zime na 80 % areału  żeby nie miał problemu

jak ma powyżej to trzeba mu  dodatkowo posiać 3 rośliny zostawić 4 % ugoru i pomyśleć o zmianowaniu na przyszłośc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tucano__420    4

jeśli do 10ha nie trzeba robić śmieciowania gruntów ornych to logicznym jest chyba że te 4% ugorowania powinno sie liczyć od każdego ha ponad 10ha zwolnionych z tego przepisu , czy oni nie znają matematyki i logiki?  (pytanie retoryczne xd)

Edytowano przez tucano__420

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

Wiem że na uproszczonej nie wolno orać, pod rzepak i tak już 2 sezony robie bezorkowo i pod pszenice po rzepaku też, więc tu kasa by wpadła bez dodatkowej roboty, próbowałem po qq ale nie mogłem poradzić na moich zwięzłych ziemiach. Nawet nie chodzi o resztki tylko ziemia tak trzyma korzeni qq że rwie pustaki jak koło u samochodu, później pole to takie doły że nie można ujechać.

U siebie spełnić 80 % to jeszcze nie taki problem bo pszenica i rzepak z automatu wypełniają duży % ale mam multum dzierżaw gdzie ktoś ma dwie trzy działki i często jest u niego jedna uprawa- czasem qq więc pole gołe do wiosny. W większości przypadków bedę musiał robić komuś na 100% bo np jak dwie działki mają 75% to na ostatniej nie bede wycinał tylko trzeba całą zmulczować czy co tam innego. Tak poza tym to pasowało złożyć jakiś wniosek o zwrot pieniędzy od Agencji czy Ministerstwa w zwiazku z tymi durnymi przepisami które wprowadzają. No bo dwa lata temu kupiłem nowe brony,,, w tym roku agregat do uprawy pod qq- pieniądze wywalone w błoto. Po co mi brony na bezorce, zwykły agregat w bezorce po qq też nie pójdzie( no chyba że jako spych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

z dzierżawa jest ciężki temat przy tym systemie dopłat ...U nas ci co sami składali to zadają teraz równowartość dopłat z zeszłego roku i składaj sam ...

 

nie jeden dołoży ze swego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj