odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

mf362    1126
21 godzin temu, mysza103 napisał:

Pisałem że wystarczy stalerzować , ale że się za bardzo w to nie zagłębiałem , a wy pisaliście że trzeba dwie rośliny wsiać , to wolałem nie odpisywać , tak samo jak ktoś pisał że poplon nie może być tym co było wcześniej w uprawie głównej , choć mi się wydaje że jest na odwrót , i roślina która będzie po poplonie nie może być tą samą co w poplonie

W poplonie nie może być taka sama roślina co była w plonie głównym i na odwrót. 

Karagana    113
13 minut temu, mf362 napisał:

§ 6. 1. W przypadku praktyki, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, na których:

1) po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu, 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 493)

mysza103    2500
8 godzin temu, rocco0987 napisał:

Wiem że na uproszczonej nie wolno orać, pod rzepak i tak już 2 sezony robie bezorkowo i pod pszenice po rzepaku też, więc tu kasa by wpadła bez dodatkowej roboty, próbowałem po qq ale nie mogłem poradzić na moich zwięzłych ziemiach. Nawet nie chodzi o resztki tylko ziemia tak trzyma korzeni qq że rwie pustaki jak koło u samochodu, później pole to takie doły że nie można ujechać.

U siebie spełnić 80 % to jeszcze nie taki problem bo pszenica i rzepak z automatu wypełniają duży % ale mam multum dzierżaw gdzie ktoś ma dwie trzy działki i często jest u niego jedna uprawa- czasem qq więc pole gołe do wiosny. W większości przypadków bedę musiał robić komuś na 100% bo np jak dwie działki mają 75% to na ostatniej nie bede wycinał tylko trzeba całą zmulczować czy co tam innego. Tak poza tym to pasowało złożyć jakiś wniosek o zwrot pieniędzy od Agencji czy Ministerstwa w zwiazku z tymi durnymi przepisami które wprowadzają. No bo dwa lata temu kupiłem nowe brony,,, w tym roku agregat do uprawy pod qq- pieniądze wywalone w błoto. Po co mi brony na bezorce, zwykły agregat w bezorce po qq też nie pójdzie( no chyba że jako spych).

Takie działki 1-3 ha jak się od kogoś wezmie , to rzeczywiście ciężko to będzie pogodzić , bo jak to bedzie wyglądać że bierzesz od kogoś 2 ha ziemi , bo tyle tylko ma i chcesz zasiać coś na wiosnę , to ci to nie przejdzie , bo ponad 1,5 ha ma być okryte na zimę , i nie wiadomo jak do tego podejść , ale jednak jeśli ktoś bierze pole w dzierżawę , no to warunkowość musi spełnić tak czy siak , ewentualnie z własnej kieszeni trzeba będzie podstawę dopłat zapłacić , a najlepiej to zrobić umowę dzierżawy  i składać na siebie , a potem się rozliczyć , czy jak ktoś się obawia że nie dostanie dopłat od dzierżawcy to najpierw się rozliczyć , a jak już to będzie na jednego składane to takie coś jak 80% okrywy będzie dużo prościej ogarnąć , a tak to się nie zdziwię jak niektórzy będą oddawać pole , szczególnie te małe działki , bo więcej z nimi będzie problemu , niż zysku

ws71    1868
3 godziny temu, caseihc napisał:

To jak po rzepaku w tym roku zrobię bezorkowo pod pszenicę to za rok pod pszenżyto nie mogę orać.

Teoretycznie bedziesz mógł zaorać bo to sa są różne lata kalendarzowe?

mysza103    2500
8 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

Człowieku przeczytaj o czym rozmawiamy i o o zapytał kolega i nie zawracaj deeeee...

Przecież możesz z wniosku usunąć te działki które ci nie pasują , i wypełniasz wniosek tylko z tymi działkami które chcesz żeby były . Ugorowanie ci zaciąga automatycznie już od 9,5 ha , ale jak usuniesz kilka działek z wniosku i ci zostanie , np 9,4 ha to ci już ugorywania automatycznie nie zaciągnie , tylko takie coś robić to obowiązkowo tą nadwyżkę , trzeba tak zagospodarować , żeby ktoś inny to przejął fikcyjnie i zgłosił na siebie , a potem się rozliczyć , bo mając dajmy na to 13 ha to trzeba będzie ugorzyć 0,52 ha , to jak nie zgłosisz 3-3,5 ha to stracisz ok 3 tys zł , to na tych 52 arach , 3 tys też na czysto  łatwo nie wpadnie . Reasumując , trzeba kombinować jak się da żeby było dobrze , a żeby było dobrze finansowo to tą nadwyżkę trzeba na kogoś żeby te pieniążki też nie przepadły

Edytowano przez mysza103

Bogdan_ja    3074

chłopie pisałem do konkretnego przykładu ...przeczytaj i potem komentuj ...To nie jest mój problem i napisałem swoje zdanie zbieżne z twoim ...🤷‍♂️

powiedz mi jaka korzyść komuś innemu  i sens jest  zgłaszać czyjes grunty i robić okrywę i ugórowanie za kogoś ?...

1 godzinę temu, mf362 napisał:

Mylisz się... ma nie być żadnej  rośliny zasianej z poplonu, w plonie głównym który nastąpi po poplonie ..

Edytowano przez Bogdan_ja

Tigon    1503

jak dla mnie to 80% pokrywy jest dość zabójcze, tak samo mam dzierżawy które zbieram a właściciel pisze i inaczej się nie da, do tego u nas sieje się ponad 50% jarych, nie mam żadnych maszyn do uprawy bez orkowej ani tym podobnych, ziemie u nas na wiosnę są różne, jak jest glina to raz ze po orce nie idzie wjechać bo mokro ale na drugi dzień już jest beton, tylko i wyłącznie mróz przez zimę ładnie uprawiał to, do tego mamy dobre klasy ziemi i erozja zimą nie istnieje.

2 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

Mylisz się... ma nie być żadnej z zasiane o  poplonu w plonie głównym który nastąpi po poplonie ...

??

Edytowano przez Tigon

Bogdan_ja    3074

każdy musi sam zrobić to dla swojego gospodarstwa i nikt za nikogo tego nie zrobi i nie zaplanuje  

thor1984    690

Dobra w końcu ogarnąłem ten wniosek. Z 6 ha ornych wyszło mi 40 punktów. Teraz pytanie bo wywala mi 2 błędy. Oba związane z tym, że uprawa nie przekracza 10 arów. Wysłać z tymi błędami?

Bogdan_ja    3074

jak to przylega do innej i działka ma większą powierzchnie to olej to ...Ja na 44 ,6 ha złapałem wstępnie 250 pkt.......

Edytowano przez Bogdan_ja

Pitraszek    494
25 minut temu, Tigon napisał:

jak dla mnie to 80% pokrywy jest dość zabójcze, tak samo mam dzierżawy które zbieram a właściciel pisze i inaczej się nie da, do tego u nas sieje się ponad 50% jarych, nie mam żadnych maszyn do uprawy bez orkowej ani tym podobnych, ziemie u nas na wiosnę są różne, jak jest glina to raz ze po orce nie idzie wjechać bo mokro ale na drugi dzień już jest beton, tylko i wyłącznie mróz przez zimę ładnie uprawiał to, do tego mamy dobre klasy ziemi i erozja zimą nie istnieje.

??

Robisz orkę do października, przejeżdżasz rozsiewaczem z gorczyca a później talerzowanie na wiosnę.  I sprawa załatwiona? 

• Thanks 1

mf362    1126
34 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

chłopie pisałem do konkretnego przykładu ...przeczytaj i potem komentuj ...To nie jest mój problem i napisałem swoje zdanie zbieżne z twoim ...🤷‍♂️

powiedz mi jaka korzyść komuś innemu  i sens jest  zgłaszać czyjes grunty i robić okrywę i ugórowanie za kogoś ?...

Mylisz się... ma nie być żadnej  rośliny zasianej z poplonu, w plonie głównym który nastąpi po poplonie ..

Mi mówiła mi osoba z ODR u 

Chyba że się ona myli aczkolwiek jest dobra w tym co robi . 

Edytowano przez mf362

Bogdan_ja    3074

kolega zacytował przepis przeczytaj kilka razy.... i wytłumacz tej pani że się myli .

powiedz jak nie może być w poplonie roślin z plonu głównego ...przecież w praktyce one bedo bo się osypie ,wyleci przez kombajn itp ....To wszystko wzejdzie i będzie .

mf362    1126

Oni sami nie wiedzą co ma być dobre a co upadnie w przyszłym roku. Pewne jest że z rokiem będzie coraz mniej pieniędzy, bez kombinacji.

Gość   
Gość
18 minut temu, Pitraszek napisał:

Robisz orkę do października, przejeżdżasz rozsiewaczem z gorczyca a później talerzowanie na wiosnę.  I sprawa załatwiona? 

To może być obojętnie jaka roślina żeby spełnić okrywa ?, bo tu coś słyszałem że ma być forma ozima 🤔

Czy coś podkręciłem 🤔

Bogdan_ja    3074
5 minut temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

To może być obojętnie jaka roślina żeby spełnić okrywa ?, bo tu coś słyszałem że ma być forma ozima 🤔

Czy coś podkręciłem 🤔

na dziś wieści są takie że do ekoschematu  poplon ozimy moga  być jare ...do samej okrywy bez ekoschematu to byle co może być ...🤭

krzysiek277    925
31 minut temu, Bogdan_ja napisał:

jak to przylega do innej i działka ma większą powierzchnie to olej to ...Ja na 44 ,6 ha złapałem wstępnie 250 pkt.......

Uprawiasz bezorokowo czy za co tyle pkt nazbierałes?

Bogdan_ja    3074

żadnej bez orki ...weszła zróżnicowana na okolo 14 ha ....I poplon zimowy około  7 ha wsiewki traw 5,5 

10 minut temu, krzysiek277 napisał:

Uprawiasz bezorokowo czy za co tyle pkt nazbierałes?

ha   ...tuz ekstensywny na prawie 30 ha ...

• Like 1

Pitraszek    494
19 minut temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

Czy coś podkręciłem 🤔

Ja wstępnie wypełniłem wniosek to pisałem dwie rośliny żeby spełnić ekoschemat. Niby pisze że zimowy ale to jeszcze nie wiadomo. Ja pisałem gorczyca i wyka zimowa. 

Do samej okrywy to wszystko przejdzie aby 30 procent minimum pokrywało

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj