odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Karagana    113
4 minuty temu, Azor07 napisał:

Wymieszanie słomy się należ jeśli się ma bydło ? We wniosku przechodzi nie ma błędów .

Nie ma zakazu. 

• Like 1

Buszmen11    362
39 minut temu, kamil0qwe napisał:

Witam, jak wpisać we wniosku uprawę słonecznika na kwiaty (kwiaty i rośliny ozdobne gruntowe)? Jest tylko sam "słonecznik"

Ja deklarowałem zawsze "słonecznik" a w uwagach pisałem uprawa na kwiaty i nikt się nie czepiał

• Like 1

jajanek1    320
1 godzinę temu, jahooo napisał:

Mam ponad 20 a składam o dopłaty na 5 - i uwierz mi, da się żyć i rozwijać, a ty dalej chodzisz na sznureczku

mam tylko pszenicę i rzepak, a czasem tylko pszenicę

gdy zaczynałem zabawe z dopłatami, do 1ha było 800zł a pszenica kosztowała 550-600zł tona

dziś masz niecałe 600zł a pszenica około 1000-1200, a jak mam kombinowac, jak sprzedać na jesieni soję, grykę czy inne uprawy "dla dopłat" - to wolę ten czas przeznaczyć na inne cele

gadasz głupoty chłopie ! chodzisz dodatkowo na etat grasz po weselach za bigos  i dlatego dopłat nie składasz na całość , a nie że się musisz tłumaczyć z dopłat

tłumaczyć to się powinieneś skąd masz soje i grykę i za co zryczałtowany WAT dostajesz

pomału tu się robi cyrk jak z wydojonymi wacikami w innym temacie

11 minut temu, Buszmen11 napisał:

Ja deklarowałem zawsze "słonecznik" a w uwagach pisałem uprawa na kwiaty i nikt się nie czepiał

słonecznika na kwiaty nie ma na liście  , bo dla niego nie przysługuje dodatkowa płatność do produkcji , bo płatność do produkcji wymaga zbioru nasion

siejesz na kwiaty to pewnie by było trzeba było  albo na zielony nawóz albo w razie w że napad był i kapelusze ukradli  haha

• Like 1

GRZES1545    9186
2 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

człowieku nie zgłoszenie  6 ha to jest  około 6 tys na minus  dopłat ...Wiec gratuluję logiki 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Niech tam sobie nie zgłaszają 😎 

Może  by założyć temat ,,niechciane numery działek  do dopłat " ktoś inny Może skorzysta🤠

Edytowano przez GRZES1545
  • Haha 1

Bogdan_ja    3119
30 minut temu, jajanek1 napisał:

gadasz głupoty chłopie ! chodzisz dodatkowo na etat grasz po weselach za bigos  i dlatego dopłat nie składasz na całość , a nie że się musisz tłumaczyć z dopłat

tłumaczyć to się powinieneś skąd masz soje i grykę i za co zryczałtowany WAT dostajesz

pomału tu się robi cyrk jak z wydojonymi wacikami w innym temacie

To ten co mnie straszył  za ja sprzedaje rzepak syna którego syn nie sieje 🤣🤣🤣ponoć to kontroler  działek do dopłat ...proszę  jak to mówią najciemniej pod latarnia ...🤔

czy to nie jest   przypadkiem publiczne namawianie do łamania prawa i chwalenie się ze ja tak robię i jest ok ?...można kombinowac jak coś jest w ramach prawa ale poświadczanie nie prawdy ,nie zgodnej ze stanem faktycznym to ja odradzam ...😋

Edytowano przez Bogdan_ja

DrVVall    38
3 godziny temu, rafaello5579 napisał:

A mam jeszcze pytanie w ekoschemacie ,,rolnictwo węglowe,, rzepak tez jest liczony do upraw w ktorych mogę wymieszac słomę z glebą ? czy chodzi bardziej o pszenice kukurydze a rzepak nie kwalifikuje sie ?

Słoma że zbóż w tym kukurydzy, oleistych i bobowatych.

3 godziny temu, rafaello5579 napisał:

Panowie mam pytanie mam gospodarstwo 4,65 ha i jesli chcialbym wziac ten ekoschemat o to wymieszanie słomy z glebą a sieje tylko pszenice repak i 35 arów słonecznika to tez musze spelniac te 3 rodzaje upraw w tych odpowiednich procentach ? Czy jak to w skocie wyglada ? 

Musisz spełniać wymagania tylko tych ekoschematów, które wybierzesz. Nie musisz mieć 3 upraw chyba że wybierzesz ekoschemat Zróżnicowana struktura upraw.

Cheesburger    80
15 minut temu, Bogdan_ja napisał:

To ten co mnie straszył  za ja sprzedaje rzepak syna którego syn nie sieje 🤣🤣🤣ponoć to kontroler  działek do dopłat ...proszę  jak to mówią najciemniej pod latarnia ...🤔

czy to nie jest   przypadkiem publiczne namawianie do łamania prawa i chwalenie się ze ja tak robię i jest ok ?...można kombinowac jak coś jest w ramach prawa ale poświadczanie nie prawdy ,nie zgodnej ze stanem faktycznym to ja odradzam ...😋

Czytam z zainteresowaniem ten temat bo sam mam wiele dylematow i niejasnosci z tym wnioskiem i nasuwa mi sie jedna refleksja. Coraz ciezej cos poprostu produkowac a wszystko idzie w bardzo zla strone. A w porownaniu do obecnych cen te doplaty jak ktos tylko produkcje roslinna prowadzi to zaczynaja byc mniej warte niz kombinowanie pod te smieszne ekoschematy i sztuczne utrudnianie upraw bo jakos urzednik ma problem ze czegos chce uprawiac wiecej a czegos mniej na mojej prywatnej wlasnosci.

• Like 1
  • Thanks 1

Bogdan_ja    3119

jest to co jest i trza z tego korzystać ...Tu problem jest że trza to rozkminic i dobrze zrozumieć i dopasować się ...trzeba być elastycznym i wiedzieć już przed zasiewami jak się ustawić do tego i zaplanować na przyszłość ...

problem jest że większość nie rozumie tych zasad i myśli że to ktoś za nich teraz rozplanuje co i jak..

No niestety to nie jest to co było i tu wymaga trochę myślenia i dopasowania i wstrzelenia się w zasady terminy itp ....🤔

• Like 1
  • Haha 1

jahooo    9474
13 minut temu, DrVVall napisał:

Słoma że zbóż w tym kukurydzy, oleistych i bobowatych.

Musisz spełniać wymagania tylko tych ekoschematów, które wybierzesz. Nie musisz mieć 3 upraw chyba że wybierzesz ekoschemat Zróżnicowana struktura upraw.

do dowolnego ekoschematu musisz mieć 3 uprawy, do zróżnicowanej musisz mieć roślinę, która polepsza stan gleby

1 minutę temu, Bogdan_ja napisał:

jest to co jest i trza z tego korzystać ...Tu problem jest że trza to rozkminic i dobrze zrozumieć i dopasować się ...trzeba być elastycznym i wiedzieć już przed zasiewami jak się ustawić do tego i zaplanować na przyszłość ...

problem jest że większość nie rozumie tych zasad i myśli że to ktoś za nich teraz,rozplanuje co i jak ..

dobrze ująłeś - przed zasiewami, a zasiewy na sezon 2023 robiło się w roku 2022

Bogdan_ja    3119

No są nowe zasady ...rok jest startowy ...pierwszy raz to jest ? No nie ..Co rusz to coś nowego ...🤷‍♂️

Ja rozumiem że to nie pasuje komuś bo i ja  wolał żeby było po staremu ...

ACoCieTo    99

może ktoś mi doradzi co mam zrobić swojej ziemi mam niecałe 9,5 ha,i dzierżawę niecałe 2 ha na które biorę dopłatę ,w tej sytuacji najlepszym sposobem byłoby zrezygnować z dopłat na dzierżawę ale czy tak można ?

Navara1988    116

Panowie to jak znajomy ma 22 hektary do dopłat. 15 jest obsianych pszenica ozima reszta kukurydza  tylko dwie rośliny to nie dostanie nic bo ma nie ma trzech roślin?  

jahooo    9474
4 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

No są nowe zasady ...rok jest startowy ...pierwszy raz to jest ? No nie ..Co rusz to coś nowego ...🤷‍♂️

Ja rozumiem że to nie pasuje komuś bo i ja  wolał żeby było po staremu ...

nie to , że nie pasuje - tylko myśl urzędnicza żadną normalną ideą nie skażona - nijak nie pasuje do realiów w gospodarstwie

Bogdan_ja    3119
3 minuty temu, Navara1988 napisał:

Panowie to jak znajomy ma 22 hektary do dopłat. 15 jest obsianych pszenica ozima reszta kukurydza  tylko dwie rośliny to nie dostanie nic bo ma nie ma trzech roślin?  

Chłopie zadaj sobie trud poczytaj wstecz temat ....I będziesz wiedział 😋

lukejro    229
27 minut temu, Bogdan_ja napisał:

problem jest że większość nie rozumie tych zasad i myśli że to ktoś za nich teraz rozplanuje co i jak..

No niestety to nie jest to co było i tu wymaga trochę myślenia i dopasowania i wstrzelenia się w zasady terminy itp ....🤔

Tylko to dopasowanie się do zasad oznacza zmniejszenie naszych dochodów.  

Karagana    113
21 minut temu, jahooo napisał:

do dowolnego ekoschematu musisz mieć 3 uprawy, do zróżnicowanej musisz mieć roślinę, która polepsza stan gleby

Nie.

W tym roku tylko do ekoschematu "zróżnicowana struktura upraw" trzeba mieć 3 uprawy, w tym jedną pozytywną. 

Od następnego roku gospodarstwa powyżej 10 ha gruntów ornych będą musiały mieć po min. 3 uprawy, niezależnie od tego, czy ktoś chce ekoschematy, czy nie

• Like 2

Bogdan_ja    3119
3 minuty temu, lukejro napisał:

Tylko to dopasowanie się do zasad oznacza zmniejszenie naszych dochodów.  

dochody to się zmniejszyły z innego powodu ...Tu masz nic innego jak było tylko inaczej zapakowane i tyle ...największy lamen robią małorolne ze coś teraz  muszą ...Się przyzwyczaili ze nic ich nie obowiązywało ...🤭

• Like 1

nosferatu13    56
1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

Może  by założyć temat ,,niechciane numery działek  do dopłat " ktoś inny Może skorzysta🤠

Oddam hektary w dobre ręce

Bogdan_ja    3119

Te co nie wiesz jak  ich zgłosić 🤔🤭poproś a ci wytłumaczę 🤣

lukejro    229
8 minut temu, Bogdan_ja napisał:

dochody to się zmniejszyły z innego powodu ...Tu masz nic innego jak było tylko inaczej zapakowane i tyle ...największy lamen robią małorolne ze coś teraz  muszą ...Się przyzwyczaili ze nic ich nie obowiązywało ...🤭

Zmniejszą się mi dochody bo mam ugorować 4% gruntów ornych i przestrzegać stref buforowych. Ponadto spadną dopłaty bezpośrednie. Jedynie tam gdzie mogę wymieszać słomę z glebą i wykonać plan nawozowy zostaną one utrzymane na zeszłorocznym poziomie.  Na działkach na których są okopowe, warzywa, zioła, kwiaty dopłata spadnie o ok 30% 

Bogdan_ja    3119

jestem pewny że z powodu nowego systemu dopłat dochody wzrosną ...stawiam tezę ze głód do deeee zaglądnie tym mądrym co to stworzyli ..🤣🤣

lukejro    229

Tym którzy stworzyli ten system dopłat głód nigdy do d... nie zaglądnie. Zresztą widać to po samozadowoleniu Wojciechowskiego i Kowalczyka. 

• Like 1

caseihc    29

To jak po rzepaku w tym roku zrobię bezorkowo pod pszenicę to za rok pod pszenżyto nie mogę orać.

nosferatu13    56

Dopóki płacą za nicnierobienie niech wymagają😛 U mnie na gospodarstwie dochodu z dopłat będzie tera z 90%😂

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj