odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

lukejro    229
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

 Można to jeszcze zrobić tak , jeśli ktoś nie chce siać chwastów na polu , żeby mu się to nie rozsiewało potem , bo wiadomo że w tym okresie to one dojrzeją i nasiona się wysypią , zachwaszczając pole , więc można zrobić to tak że ugór 3% (motylkowe drobnonasienne bez żadnych ingeracji w to , po prostu cały rok rośnie i na jesień przyorane ) i 4% poplon ścierniskowy , który np. po skoszonym grochu przejechać talerzówką i zostawić to na 8 tygodni ,( zawsze trochę azotu z powietrza złapie)  , i już to inaczej będzie wyglądać bo np , na przykładzie 100 ha , ugorujesz 4ha - lub ugorujesz 3ha +4ha poplonu ścierniskowego którego siać nie musisz bo za kombajnem się coś tam wysypie , - lub tak jak ty myślisz - ugorujesz z roślinami miododajnymi 4ha/1,5 przelicznik miododajnych = 2,7ha , więc już tylko 30 arów siejesz mniej niż ja w drugim wariancie , do tego ja nie mam zadnych kosztów na nasiona i siew , a ty mósisz nasiona kupić , plus doliczyć siew , więc wątpię że różnica 30 arów na twoją korzyść , po dodaniu nasion i siewu po twojej stronie , wyjdzie tak dobrze finansowo jak mi ugorząc te 30 arów więcej . Jak już napisałeś wcześniej każdy musi sobie to przeliczyć sam , bo na pewno nasiona na 2,7ha miododajnych +siew wyjdą więcej niż zostawić więcej 30 arów ugoru 

Tylko problem w tym że międzyplon ścierniskowy musi się składać z co najmniej dwóch roślin (mieszanka) i ma współczynnik ważenia 0,3.  Jeśli na ugorze wysiejesz motylkowe drobnonasienne to już nie masz ugoru a ugór z uprawą a my rozmawiamy o okresie kiedy skończy się derogacja i na ugorach nie będzie można deklarować uprawy. A teraz na twoim przykładzie 100 ha. Ja zostawiam 2,66 ha i czekam aż same powschodzą np. chabry a ty zostawiasz 3 ha ugoru (nie mylić z odłogiem) a dodatkowo wysiewasz 12 ha mieszanki jako międzyplon ścierniskowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
1 godzinę temu, caseihc napisał:

To że produkcja to wiem tylko czy można to na przykład kultywatorem ruszać co jakiś czas żeby chwasty nie porosly

W rozporządzeniu o normach jest tylko:

§ 3. 1. Gruntów ornych położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14%:

1) nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku;

2) nie utrzymuje się jako ugoru czarnego co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.

Czyli wynika z tego, że nie ma zakazu, jeśli nie stok. Ale czy warto? Glebę sobie pogorszysz, a jeszcze sąsiad doniesie, że coś tam uprawiasz, bo widział cię jak jeździsz. Już chyba lepiej, żeby coś rosło sensownego. 

9 minut temu, lukejro napisał:

Tylko problem w tym że międzyplon ścierniskowy musi się składać z co najmniej dwóch roślin (mieszanka) i ma współczynnik ważenia 0,3.  Jeśli na ugorze wysiejesz motylkowe drobnonasienne to już nie masz ugoru a ugór z uprawą a my rozmawiamy o okresie kiedy skończy się derogacja i na ugorach nie będzie można deklarować uprawy. A teraz na twoim przykładzie 100 ha. Ja zostawiam 2,66 ha i czekam aż same powschodzą np. chabry a ty zostawiasz 3 ha ugoru (nie mylić z odłogiem) a dodatkowo wysiewasz 12 ha mieszanki jako międzyplon ścierniskowy. 

Międzyplon ścierniskowy z może być jednogatunkowy. 12*0,3 = 3,6. Za mało. Musi być 13,34*0,3=4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31
2 godziny temu, Karagana napisał:

Chodzi mi o to, że plan musi zawierać wszystkie grunty orne i tuz będące w posiadaniu rolnika, również te, na których rosną oziminy posiane jesienią 2022. A że plan musi być sporządzony przed rozpoczęciem stosowania nawożenia, to plan na 2022 nie jest wymagany pod warunkiem, że te oziminy nie były w ogóle nawożone w 2022. Pytanie, czy obornik przed siewem się liczy, czy nie.

Tylko trzeba zgrać zapisy w rejestrze zabiegów prowadzonym na podstawie programu azotowego. 

Ależ plan będzie zawierał wszystkie grunty orne i tuz będące w posiadaniu rolnik bo będzie zawierał rośliny jare i ozime wysiane w roku w którym składa się wniosek. I nic więcej. Tam gdzie rosną oziminy posiane w 2022 robi się plan w 2023 pod roślinę następczą i warunek jest zrealizowany. Przy twoim podejściu musiałyby być 2 plany a rozporządzenie wyraźnie mówi o planie a nie planach.

23 minuty temu, lukejro napisał:

Tylko problem w tym że międzyplon ścierniskowy musi się składać z co najmniej dwóch roślin (mieszanka) i ma współczynnik ważenia 0,3.  Jeśli na ugorze wysiejesz motylkowe drobnonasienne to już nie masz ugoru a ugór z uprawą a my rozmawiamy o okresie kiedy skończy się derogacja i na ugorach nie będzie można deklarować uprawy. A teraz na twoim przykładzie 100 ha. Ja zostawiam 2,66 ha i czekam aż same powschodzą np. chabry a ty zostawiasz 3 ha ugoru (nie mylić z odłogiem) a dodatkowo wysiewasz 12 ha mieszanki jako międzyplon ścierniskowy. 

Na ugorze można zrobić wsiewkę bobowatych drobnonasiennych i zgarnąć do tego ekoschemat. 

Grunty ugorowane - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Cytat

Dozwolone są działania zmierzające do stworzenia zielonej pokrywy glebowej do celów różnorodności biologicznej, w tym siew mieszanki nasion dzikich kwiatów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113

A nie jest tak, że plan nawozowy powinien być pod uprawy, które w danym roku są w plonie głównym? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas210    22

Jeżeli dałem obornik pod jęczmień jary i go zaorałem to mogę jeszcze pobrać próby glebowe do planu azotanowego czy już za puźno i wyjdą nie prawidłowe wyniki przez zastosowanie obornika.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31
3 minuty temu, Karagana napisał:

A nie jest tak, że plan nawozowy powinien być pod uprawy, które w danym roku są w plonie głównym? 

Piszę co jest w rozporządzeniu. Trzeba by inne źródła przepytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
8 minut temu, Karagana napisał:

A nie jest tak, że plan nawozowy powinien być pod uprawy, które w danym roku są w plonie głównym? 

Jak zaczęliśmy we wrześniu 2022 od wysiania NPK pod oziminy w planie nawozowym będzie ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
11 minut temu, Lukas210 napisał:

Jeżeli dałem obornik pod jęczmień jary i go zaorałem to mogę jeszcze pobrać próby glebowe do planu azotanowego czy już za puźno i wyjdą nie prawidłowe wyniki przez zastosowanie obornika.?

Obornik na pewno wpłynie, ale nikt Ci nie każe robić zdjęć geotagowanych z momentu pobierania prób. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268
26 minut temu, Karagana napisał:

A nie jest tak, że plan nawozowy powinien być pod uprawy, które w danym roku są w plonie głównym? 

Tak powinno być. Plan na rok 2023 robi się teoretycznie po żniwach 2022 i obejmuje okres do żniw 2023, czyli tzw. rok gospodarczy. Zasiew z jesieni 2023 wchodzi już w rok  2024. 

Zrobiłem sobie symulację 9,4ha ornego, 1,9 ha żyta, 2ha łubinu, 0,25ha słonecznika, reszta qq na ziarno. Wyszło ponad 50 pkt eko, tj OPN, WSG, ZSU + podstawowe+ onw+ P_str

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
35 minut temu, nosferatu13 napisał:

@Karagana a takie działeczki poniżej 10 arów to jak zadeklarować w uprawach, aby tam nic nie robić na nich?

Muszą mieć to samo, co duża działka, do której przylegają. Inaczej nie będzie dopłat. Tzn. mieć te same płatności. W instrukcji wyjaśniają na przykładach. 

Edytowano przez Karagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
26 minut temu, jaffa napisał:

Piszę co jest w rozporządzeniu. Trzeba by inne źródła przepytać.

plan nawozowy możesz zrobić dla ozimin sianych w 2022 ale nie dostaniesz na nie za ekoschemat  , dostaniesz dla jarych ale robisz na wszystkie ozime też

to chyba dlatego że jare się łapią a ozime nie i od następnego naboru wniosków wystarczy jeden plan ten składany do 30 września o ile są siane ozime

żeby był ważny dla ozimin na 2024 musi być dostarczony do agencji do 30 września 2023 tak mówił na szkoleniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

Może już i było ale to oświadczenie o dacie zbioru rośliny w plonie głównym przy ekoschemacie międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe dotyczy międzyplonów jak i wsiewek czy któregoś z osobna bo w jednym miejscu podają że obu w innym że tylko wsiewek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
4 minuty temu, kubi13 napisał:

Ma ktoś opracowany taki przykładowy plan?

musisz wprowadzić do aplikacji nawozowej wyniki prób glebowych i to co rosło albo będzie rosło i program sam obliczy , jak masz zwierzęta to również wprowadzasz do aplikacji i liczy . ty nie musisz tego nawozić jak ci podają wystarczy że kwitek wyprodukujesz

3 minuty temu, Roki212 napisał:

Może już i było ale to oświadczenie o dacie zbioru rośliny w plonie głównym przy ekoschemacie międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe dotyczy międzyplonów jak i wsiewek czy któregoś z osobna bo w jednym miejscu podają że obu w innym że tylko wsiewek ?

skoro masz podać date zbioru to chyba jasne że dotyczy wsiewki , bo miedzyplonu nie zbierasz przynajmniej nie powinieneś

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
1 godzinę temu, Karagana napisał:

Międzyplon ścierniskowy z może być jednogatunkowy. 12*0,3 = 3,6. Za mało. Musi być 13,34*0,3=4.

 

59 minut temu, jaffa napisał:

Na ugorze można zrobić wsiewkę bobowatych drobnonasiennych i zgarnąć do tego ekoschemat. 

Grunty ugorowane - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Co wam powiem to wam powiem idzie się w tym popier...ć. 🤣🤣  Faktycznie do GAEC8 międzyplon może być jednogatunkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
12 minut temu, Roki212 napisał:

Może już i było ale to oświadczenie o dacie zbioru rośliny w plonie głównym przy ekoschemacie międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe dotyczy międzyplonów jak i wsiewek czy któregoś z osobna bo w jednym miejscu podają że obu w innym że tylko wsiewek ?

Dotyczy wsiewek. 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 493)

A, o ścierniskowy pytasz. Od razu mi się ozimy przedstawił .

Międzyplonów ścierniskowych też. 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. z 2023 r. poz. 478) 

16 minut temu, nosferatu13 napisał:

 @Karagana Mam na myśli takie niezgłoszone do płatności nieużytki

Jak przylegają do większej działka, to czemu nie zgłaszać? A uprawa, zależy. Czy masz jakieś schematy, programy, do których procenty upraw się liczą. Bobowatych zasiej, albo ugór z miododajnymi, zawsze ci obniżą powierzchnię elementów nieprodukcyjnych. Miododajnych to nawet możesz nie tykać, i tak się będą liczyły, że są w stanie przydatności do uprawy. 

Edytowano przez Karagana
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
45 minut temu, maroko napisał:

Jak zaczęliśmy we wrześniu 2022 od wysiania NPK pod oziminy w planie nawozowym będzie ok?

od września nie obowiazywały przepisy odnośnie ekoschematów i za plan nawozowy nie zapłacą dla ozimin sianych  w 2022

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162
21 minut temu, Karagana napisał:

Muszą mieć to samo, co duża działka, do której przylegają. Inaczej nie będzie dopłat. Tzn. mieć te same płatności. W instrukcji wyjaśniają na przykładach. 

Mam te same płatności ale mimo wszystko wyświetla błędy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosferatu13    56

@Karagana Nigdzie nie przylegają i ja ich nie potrzebuję bo mam poniżej 10 ha ornych, ale mam obowiązek deklaracji a nie chce mi się tam nic robić, nawet nie wiem gdzie są dokładnie. Jest jakiś ugór albo co, żebym tam żadnych zabiegów nie musiał przeprowadzać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
3 minuty temu, Pitraszek napisał:

A te wsiewki przykładowo koniczyna można zostawić na plon główny w kolejnym roku? 

 

po to właśnie są wsiewki  żeby zostały , można zniszczyć po 8 tyg tylko po co siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj