Polecane posty

Biedaczek    1

Ostatnio przeczytałem ciekawy komentarz, cytuję:

„Wszyscy dzierżawcy z kowr nie księgujcie faktur za czynsze tylko piszcie odwołania że czynsz jest źle naliczony bo w umowach jest cena pszenicy za ostatnie półrocze a nie za 11 kwartałów , ustawa z sierpnia 2023 nie unieważnia wcześniej zawartych umów , a weszła w życie z dniem 05.10.2023r. ja już pisałem odwołanie i pani w kowr była poirytowana że zarzuciłem wystawienie faktury niezgodnie z umową obowiązującą obie strony ale powiedziała że pójdzie to do analizy prawnej”

wysłałem już pismo następującej treści:

"Odwołanie
    Faktura vat nr ................. została wystawiona niezgodnie z obowiązującą umową, która nie została aneksowana. Zgodnie z podpisaną umową czynsz dzierżawy oblicza się na podstawie średniej ceny skupu pszenicy za dane półrocze. Prawo nie działa wstecz dlatego rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2023 r. Dz. U. poz. 2749 odnosi się tylko do umów podpisanych po jego wprowadzeniu lub aneksowanych za obopólną zgodą.
   Powyższe odwołanie odnosi się, także do moich pozostałych umów z KOWR, za które jeszcze nie otrzymałem faktur"

nie wiem czy wpisałem dobrą ustawę ale mam nadzieję, że to wystarczy.

Czy ktoś już próbował walczyć i z jakim skutkiem? Myślę, że gdyby cena pszenicy nagle skoczyła do góry, ponad ich wyliczenia z 11 kwartałów:) w co nie wierzę to można by później aneksować taką umowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
Napisano (edytowany)

A na wyłączenia 30% godzili się?

Kto uparcie przepychał tą zmianę sposobu naliczania czynszu pomimo spadku ceny pszenicy? Co oni teraz na to?

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nabili w przetargach a teraz kombinują jak mniej płacić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biedaczek    1
9 minut temu, hubertuss napisał:

Nabili w przetargach a teraz kombinują jak mniej płacić. 

Co Cię tak boli? Myślisz, że jak ja będę miał mniej to będziesz mieć więcej i odwrotnie?😂

11 godzin temu, piotrp88 napisał:

A na wyłączenia 30% godzili się?

Kto uparcie przepychał tą zmianę sposobu naliczania czynszu pomimo spadku ceny pszenicy? Co oni teraz na to?

Z tego co pamiętam Izby rolne, które działają nie wiem w czyim interesie. Teraz podobnie jak Komisja Europejska z Wojciechowskim na czele proponują dotacje z budżetu żeby jak najbardziej skłócić rolników ze społeczeństwem i upodlić nas do żebrania za każdym razem kiedy oni coś odpierd…

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    327
Napisano (edytowany)
24 minuty temu, Biedaczek napisał:

Co Cię tak boli? Myślisz, że jak ja będę miał mniej to będziesz mieć więcej i odwrotnie?😂

Powinni zrobić taką opcję, że komu nie pasuje płacić czynsz po tej cenie co wylicytował, to pierwszy kto się zgłosi może przejąć dzierżawę po tej cenie. W moment by się pieniążki znalazły 😆

A nie uważasz że to patologia nabijać czynsze i nie chcieć się wywiązać z umowy? Nie pasuje , to oddaj innym chętnym 

Edytowano przez Badwolf
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biedaczek    1
4 minuty temu, Badwolf napisał:

Powinni zrobić taką opcję, że komu nie pasuje płacić czynsz po tej cenie co wylicytował, to pierwszy kto się zgłosi może przejąć dzierżawę po tej cenie. W moment by się pieniążki znalazły 😆

A nie uważasz że to patologia nabijać czynsze i nie chcieć się wywiązać z umowy? Nie pasuje , to oddaj innym chętnym 

Czytaj ze zrozumieniem, prawo nie działa wstecz i to kowr nie wywiązuje się z umowy! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    327
1 minutę temu, Biedaczek napisał:

Czytaj ze zrozumieniem, prawo nie działa wstecz i to kowr nie wywiązuje się z umowy! 

A jak Ci wcześniej liczyli w taki sposób czynsz to się odwoływałes? 

Jak sprzedałeś pszenice po 1600 to jaki wtedy czynsz płaciłeś? 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biedaczek    1

Zgodny z umową, ale nie martw się o mnie, może już nigdy takiej ceny nie będzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
54 minuty temu, hubertuss napisał:

Nabili w przetargach a teraz kombinują jak mniej płacić. 

To nie o to się rozchodzi. 

Chodzi o to, że nastąpiła zmiana sposobu obliczania ceny pszenicy do ustalenia kwoty czynszu.

Pomysł na zmianę narodził się (nie wiem gdzie, w jakiejś organizacji rolniczej), gdy cena pszenicy skoczyła do 1500zł / t i była propozycja, aby liczyć średnią cenę pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających datę płatności. To w żaden sposób nie obniżyłoby sumarycznej kwoty do zapłaty, tylko rozwlekłoby  płatność dużej kwoty w dłuższym czasie. OK, jeden woli aby bolało krótko i mocno, inny woli mniejszy ból ale długo.  W tamtym czasie nikt z rządzących nie zainteresował się zmianą, zapłaciliśmy czynsz po cenie 1500zł / t liczone starą metodą - czyli za cenę pszenicy w poprzednim półroczu. W kolejnych półroczach cena pszenicy zaczęła już spadać czyli i czynsze powinny maleć ale... pod koniec 2023 "wielki sukces - wprowadzamy zmianę o którą prosiliście". Czyli mamy zapłacony czynsz wg. przelicznika 1500zł i teraz po raz kolejny sięgamy do przelicznika 1500 i będzie on towarzyszyć jeszcze dłuuugo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    327

Ale jak wzieles 1600 zł za pszenice, a rzepak 3300 to też się domagales żeby Ci liczyli czynsz po tej cenie?

 

Nie dziwię się że biedaczek nowe konto założył specjalnie, mi też było wstyd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)

Ja tam nikomu nie zazdroszczę. Przychodzili do mnie sami za pół dopłat ziemię oddawali w dzierżawę i to lata temu gdy się lepiej opłacało. Dziękowałem. Ludzie w wielu wypadkach bez głowy gospodarują nie rozumieją co to popyt nie rozumieją co to podaż. Wystarczyło parę miesięcy wysokich cen za zboża i już przyjęli, ze tak będzie zawsze. Szturmowali dealerów pamiętam jakie tu kłótnie były jak to zyski wyliczali jak to teraz będzie. Pod koniec 2022 się zesrało maszyny pozamawiane przetargi na ziemię ponabijane. A teraz trzeba płacić raty czynsze i jest problem.

Ogólnie ten kowr jest jedną wielką lipą. Ta ziemia te dzierżawy to tylko zarabia na utrzymanie stołków i bandy urzędników podatnik nic z tego nie ma. Jak komuś czynsz nie pasuje to rozwiązywać umowy niech robią nowe przetargi czy tam następnego w kolejce z poprzedniego przetargu i niech robi.

Edytowano przez hubertuss
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Ale tu nie chodzi o "ponabijane czynsze" tylko o zmianę sposobu naliczania ceny pszenicy do kwoty tego czynszu.

Osobiście nie byłem za tą zmianą, bo to oczywiste, że ceny nie będą ciągle piąć się w górę,a nawet nie pozostaną na takim wysokim poziomie.

Jak nie rozumiecie o co chodzi to po co pisać brednie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    327
Napisano (edytowany)

hubertuss Nic dodać, nic ująć. Nasłuchałem się od znajomych jak to bambry na przetargach cwaniakowali, że oni nawet dopłacado interesu,  ale zabiora wszystko. I tak bywało. Znam sam typa co w kolejce w żniwa opowiadał że on może dopłacać, bo mu chodzi tylko o prawo pierwokupu. 

Edytowano przez Badwolf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)

Jeszcze parę lat i się najedzą pierwokupem.

Co do sposobu naliczania to jeśli był znany przed przetargiem to nie ma o co się kłócić jeśli zmieniły się warunki po przetargu to pisać do kowr i zobaczycie co wam odpowiedzą. Ale patrząc co tu kolega pisze, że jeden przez drugiego wali cenę i mówi, ze może dokładać to w kowr za bardzo mogą się wami nie przejąć. I zaproponują np odstąpienie od umowy i następnego sobie wezmą.

Pamiętajcie że kowr musi się wykazać by utrzymać zgraje urzędasów więc im czym więcej od was wygarną tym lepiej. A ,ze jeden przez drugiego kasę wali to jesteście na straconej pozycji wobec kowr. 

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    327

Już czeka kolejka nowych dzierżawców, co czeka żeby Wam z gardła wydrzec te dzierżawy. To niech ktoś napisze tutaj jaka byłaby stawka na starych warunkach? Suma summarum wyjdzie prawie to samo. 

Chodzi o to żeby odwlec lub wymusić odroczenie a najlepiej umorzenie czynszu. A czemu miałoby tak być? Jak to się ma do tych ludzi, co oferowali realne kwoty ale ich przebiliscie? Nikt nikomu pistoletu nie przykładał jak licytował jeden z drugim, tak samo można oddać albo podaneksowac na kogoś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Tak, warunki zmieniły się po przetargu. I o to tu chodzi, a nie nabijanie, pierwokup itp.

Wyszłoby pewnie to samo, gdyby zmiana obliczania czynszu weszła zaraz po wzroście ceny pszenicy, a nie została przetrzymana przez rok.

Ceny pszenicy do obliczania czynszu są na stronie GUSu, teraz już nie publikują ceny wg starej metody liczenia, więc dokładnie nie ma jak porównać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)

Piszcie do kowr. Będziecie przynajmniej znali ich stanowisko. A potem no cóż. można nawet i do sądu.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
Napisano (edytowany)

https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-sredniej-krajowej-ceny-skupu-pszenicy-w-drugim-polroczu-2022-r-wedlug-danych-szacunkowych,55,19.html

Tu masz stawki i sobie poklikaj wcześniejsze i późniejsze. 

Teraz czynsz wyliczany jest na podstawie 11 kwartałów poprzedzających, więc nawet dla płatności czynszu w 2025 roku będzie brana jeszcze cena z 2022.

Swoją drogą od kilku lat pierwokupu z KOWR na dużą skalę nie ma, więc pochwalcie się co tam znajomi waszych znajomych kupili i za ile. Raczej to takie pieprzenie na zdezorientowanie przeciwnika.

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Galmano    0
Dnia 22.02.2024 o 10:53, hubertuss napisał:

Piszcie do kowr. Będziecie przynajmniej znali ich stanowisko. A potem no cóż. można nawet i do sądu.

Dostałem zwrot nadpłaconej raty po odwołaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj