odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Gość   
Gość
1 minutę temu, nosferatu13 napisał:

bo mam poniżej 10 ha ornych,

zero Ci się wkradło do tego 1...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
1 minutę temu, jajanek1 napisał:

od września nie obowiazywały przepisy odnośnie ekoschematów i za plan nawozowy nie zapłacą dla ozimin sianych  w 2022

No to lipa bo akurat mam dużo pszenżyta ozimego.  Zresztą pewnie i tak nie dało by rady zrobić planu nawożenia z datą wcześniejszą bo np. patrzyłem w inter naw to u góry jest wersja ''1.207-2023''  

Nie jest to wcale takie proste jak ktoś ma bydło... Jutro dla pewności zadzwonię i dopytam jeszcze o to. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
1 minutę temu, jajanek1 napisał:

po to właśnie są wsiewki  żeby zostały , można zniszczyć po 8 tyg tylko po co siać

Właśnie mieszałem że zbożem jarym koniczynę i trochę lucerny z myślą zostawienia żeby w kolejnym roku złapać zróżnicowana struktura upraw. A w tym sezonie okrywa i punkty za wsiewke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
8 minut temu, nosferatu13 napisał:

@Karagana Nigdzie nie przylegają i ja ich nie potrzebuję bo mam poniżej 10 ha ornych, ale mam obowiązek deklaracji a nie chce mi się tam nic robić, nawet nie wiem gdzie są dokładnie. Jest jakiś ugór albo co, żebym tam żadnych zabiegów nie musiał przeprowadzać?

Jak nie bierzesz dopłat, to ugór i nic nie musisz robić.

Chyba, że cię sąsiad oskarży o rozsiewanie chwastów. Chyba jest nawet coś w przepisach krajowych o ochronie roślin. Ale w obleśnym systemie dopłat wyłgasz się, że to miododajne. 

Tylko jak nawet nie wiesz, gdzie one są, to może z raz się przejedź obejrzeć, żeby się nie okazało, że tam sąsiad sobie zboże uprawia, albo drzewami zarosło. 

W "obecnym" miało być. Ale tak też pasuje

 

Edytowano przez Karagana
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosferatu13    56
2 minuty temu, Pafnucy12 napisał:

zero Ci się wkradło do tego 1...

 

  Dopłatowcy dzielą się na takich poniżej 10 i powyżej. Ja akurat jestem poniżej. Co w tym śmiesznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

oj nic... tako żarcik... no już się nie gniewaj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
18 minut temu, Karagana napisał:

A, o ścierniskowy pytasz. Od razu mi się ozimy przedstawił .

Chodziło o międzyplon ozimy wysiewany do 1 października po zebraniu plonu głównego przykładowo żyta, do przyorania na wiosnę pod pod jare :) dzięki za info 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
6 minut temu, maroko napisał:

Nie jest to wcale takie proste jak ktoś ma bydło... Jutro dla pewności zadzwonię i dopytam jeszcze o to

Jak ktoś ma duża hodowle w przeliczeniu na hektar to tym planem może sobie problemów narobić. W sensie może wyjść że nawet azotu mu wystarczy już z obornika nie mówiąc o pozostałych składnikach. 

Te całe dopłaty są tak skonstruowane żeby jak najmniej kasy wychodziło na gospodarstwo. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
11 minut temu, nosferatu13 napisał:

@Karagana Nigdzie nie przylegają i ja ich nie potrzebuję bo mam poniżej 10 ha ornych, ale mam obowiązek deklaracji a nie chce mi się tam nic robić, nawet nie wiem gdzie są dokładnie. Jest jakiś ugór albo co, żebym tam żadnych zabiegów nie musiał przeprowadzać?

Nie rozumiem ludzi którzy nie wiedzą gdzie są ich działki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
2 minuty temu, driver24 napisał:

Jak ktoś ma duża hodowle w przeliczeniu na hektar to tym planem może sobie problemów narobić. W sensie może wyjść że nawet azotu mu wystarczy już z obornika nie mówiąc o pozostałych składnikach. 

Próby zawsze mogą być z bardzo ubogich gleb pobrane. Kto to sprawdzi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
15 minut temu, nosferatu13 napisał:

@Karagana Nigdzie nie przylegają i ja ich nie potrzebuję bo mam poniżej 10 ha ornych, ale mam obowiązek deklaracji a nie chce mi się tam nic robić, nawet nie wiem gdzie są dokładnie. Jest jakiś ugór albo co, żebym tam żadnych zabiegów nie musiał przeprowadzać?

Jest obowiązek deklaracji? Mam kilka takich działek w dzierżawie. Są przy moim polu i dlatego uprawiam. Nikt ich nie zgłaszał do dopłat i nie deklarował bez płatności jak poniżej 10 ar 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosferatu13    56

Jak przylegają i tworzą zwarty obszar powyżej 10 ar to dopłaty ci się należą o ile masz tytuł prawny do nich choćby umowę ustną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
41 minut temu, jajanek1 napisał:

plan nawozowy możesz zrobić dla ozimin sianych w 2022 ale nie dostaniesz na nie za ekoschemat  , dostaniesz dla jarych ale robisz na wszystkie ozime też

to chyba dlatego że jare się łapią a ozime nie i od następnego naboru wniosków wystarczy jeden plan ten składany do 30 września o ile są siane ozime

żeby był ważny dla ozimin na 2024 musi być dostarczony do agencji do 30 września 2023 tak mówił na szkoleniu

Gdzie jest napisane, że plan nawozowy ma być dostarczony do agencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
8 minut temu, driver24 napisał:

Jak ktoś ma duża hodowle w przeliczeniu na hektar to tym planem może sobie problemów narobić. W sensie może wyjść że nawet azotu mu wystarczy już z obornika nie mówiąc o pozostałych składnikach. 

Te całe dopłaty są tak skonstruowane żeby jak najmniej kasy wychodziło na gospodarstwo. 

 

U mnie jest średnio 2 szt bydła na ha. Ale tak jak pisałem mam ok 70 % obsiane ozimym i jak nie będzie można tego podłączyć pod E.OPN to mi nie opłata się w to bawić dla tak małej kasy a roboty jest sporo. Chociaż wcześniej sądziłem że tez moment się podstawi i system wyliczy... a tak nie jest..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

@DrVVall właśnie. Jest napisane że masz posiadać sporządzony plan i przestrzegać zaleconych dawek 

 

Edytowano przez Buszmen11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Mam podobnie, większość ozimin. Mimo, że próbki dla każdej działki mam z jesieni ubiegłego roku wychodzi na to że te oziminy się nie będą lapaly bo nie miałem planu. Jak w tym roku tylko do upraw jarych to w ogóle nie będę składał, szkoda głowę zawracać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
3 minuty temu, maroko napisał:

U mnie jest średnio 2 szt bydła na ha. Ale tak jak pisałem mam ok 70 % obsiane ozimym i jak nie będzie można tego podłączyć pod E.OPN to mi nie opłata się w to bawić dla tak małej kasy a roboty jest sporo. Chociaż wcześniej sądziłem że tez moment się podstawi i system wyliczy... a tak nie jest..

jak masz bydło to plan nawozowy chyba obowiazkowy od kilku lat

trochę się zagalopowałem z tym że ma być plan nawozowy dostarczony do agencji do 30 września , ma być zrobiony do tego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
10 minut temu, witejus napisał:

Bo nie znasz terenów górskich i podgórskich.

No nie znam. Takie dobre gleby? 

A plan azotowy nie ma czasem opcji wyliczeń pod wysoki plon? Wtedy więcej dać można 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
2 minuty temu, Karagana napisał:

No nie znam. Takie dobre gleby? 

Po pierwsze to nie było do Ciebie tylko do posta wyżej , po drugie nie o jakość gleb chodziło

Edytowano przez witejus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
2 minuty temu, jajanek1 napisał:

jak masz bydło to plan nawozowy chyba obowiazkowy od kilku lat

Powyżej 60 djp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Uproszczony system upraw to też pasowałoby mi po niektórych roślinach siać bezorkowo, a okazuje się że w kolejnym roku też musi być bezorkowo. Bo w praktyce w roku kalendarzowym nie może być orki, więc po ozimin ach sianych bezorkowo nie mogę wykonać orki. 

W teorii możnaby z jakiegoś schematu skorzystać, a jak się pozna szczegóły to już niekoniecznie. 

Masakrycznie zagmatwane te wymagania. 

Edytowano przez driver24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268
6 minut temu, Karagana napisał:

No nie znam. Takie dobre gleby? 

A plan azotowy nie ma czasem opcji wyliczeń pod wysoki plon? Wtedy więcej dać można

 Stosując powyżej 170 kg N plan obowiązkowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
46 minut temu, lukejro napisał:

 

Co wam powiem to wam powiem idzie się w tym popier...ć. 🤣🤣  Faktycznie do GAEC8 międzyplon może być jednogatunkowy.

Pisałem że wystarczy stalerzować , ale że się za bardzo w to nie zagłębiałem , a wy pisaliście że trzeba dwie rośliny wsiać , to wolałem nie odpisywać , tak samo jak ktoś pisał że poplon nie może być tym co było wcześniej w uprawie głównej , choć mi się wydaje że jest na odwrót , i roślina która będzie po poplonie nie może być tą samą co w poplonie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315

USU  na  wszystkich G Ornych     i o ile dobra ziemia to soja żeby ZSU  wskoczyła  i ten planik nawozy robi trochę grosza i ewentualnie gnojowka

robi to i okrywe i pieniądze , pozostałe to tak na odpierd.... słome wymieszać albo przyorać jak się nie zbiera to zaden wymóg nie robota i nie pieniądze 

to samo obornik jak nie ma słomy do wymieszania tylko do ścielenia to chociaż za zdjęcia niech po 200 za hektar zapłacą

miedzyplon ozimy jest problematyczny , bo ozime lepiej plonują a jare jak międzyplon wybuja to się tylko rozbeczeć wiosną jak nie ma odpowiednich maszyn , ale jak mus do okrywy to trzeba kombinować żeby był na okrywę  , zarobił 500  i żeby nie przeszkadzał w siewie

ta wsiewka też zła nie jest o ile potrzeba motylkowych na kolejny rok

na tych dobrostanach jak budynki duże a robić się nie chce też można trochę zarobić hah albo TUZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj