odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nosferatu13    56

Widzę, że znowu idziesz w trawy tak jak na f.p.r pisałeś bo cię nowy e-wniosek też przerasta🤣

5 minut temu, Bogdan_ja napisał:

są błędy i u mnie jest błąd i można  to zgłosić przez zakładkę  LPis i poprawia ...Wszystko jest opisane w instrukcji czego bobek nie potrafił pojąć 🤭

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630

Słuchajta ludziska.

Można zrobić taki myk?

- muszę mieć rocznie około 1.-1,3ha ugoru. Tak mi przyszło na myśl że po żniwach zrobił bym międzyplon ozimy np facelia gryka. Jak i z 10kg koniczyny której bym nie zgłaszał w składzie mieszanki.

To zostałoby do sierpnia przyszłego roku jako ugór.

Przejdzie jako schemat międzyplonu ozimego, a potem ugór gdzie koniczyna była by dominującym chwastem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
5 minut temu, Agrest napisał:

Słuchajta ludziska.

Można zrobić taki myk?

- muszę mieć rocznie około 1.-1,3ha ugoru. Tak mi przyszło na myśl że po żniwach zrobił bym międzyplon ozimy np facelia gryka. Jak i z 10kg koniczyny której bym nie zgłaszał w składzie mieszanki.

To zostałoby do sierpnia przyszłego roku jako ugór.

Przejdzie jako schemat międzyplonu ozimego, a potem ugór gdzie koniczyna była by dominującym chwastem?

W tym roku masz odstępstwo więc robisz  ugor z uprawa ,na drugi rok tyz pewnie będzie odstępstwo  ...drugie to nie żaden myk tylko normalny  międzyplon zimowy i ugor o ile nic z tą koniczyna nie będziesz robił  ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630

 No o przyszły rok chodzi.

Nic bym nie robił. Zaorałbym ładną masę.

Choć gdyby tak pierwszą przed zakwitnięciem zmulczować można było, to by akurat w sierpniu nasienną zebrał nieoficjalnie🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022
2 godziny temu, damianos95 napisał:

Jak posiejesz trawę na gruncie ornym to po 5latach robi się tuz info z agencji 

Na szczęście nikt tyle traw nie trzyma. Chwastów by trochę nazbierał chyba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
5 godzin temu, Karagana napisał:

Co to TAP? Google to mi tapicerów wyrzuca.. 

Top Agrar Polska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

może mi ktoś na przykładzie seradeli powiedzieć o co chodzi bo są tam trzy pozycje we wnioski; 1. uprawna 2. uprawna na nasiona  3. uprawna na zielony nawóz. 2 i 3 to wiadomo a co z pierwszą pozycją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
4 godziny temu, Agrest napisał:

Słuchajta ludziska.

Można zrobić taki myk?

- muszę mieć rocznie około 1.-1,3ha ugoru. Tak mi przyszło na myśl że po żniwach zrobił bym międzyplon ozimy np facelia gryka. Jak i z 10kg koniczyny której bym nie zgłaszał w składzie mieszanki.

To zostałoby do sierpnia przyszłego roku jako ugór.

Przejdzie jako schemat międzyplonu ozimego, a potem ugór gdzie koniczyna była by dominującym chwastem?

Nie przejdzie jako ugór.

4 minuty temu, thor1984 napisał:

może mi ktoś na przykładzie seradeli powiedzieć o co chodzi bo są tam trzy pozycje we wnioski; 1. uprawna 2. uprawna na nasiona  3. uprawna na zielony nawóz. 2 i 3 to wiadomo a co z pierwszą pozycją?

1 uprawa na cele paszowe

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630

Dlaczego nie przejdzie?

Muszę robić wiosenną uprawkę przed ugorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229

Bo koniczyna nie jest chwastem tylko rośliną uprawną a na gruntach ugorowanych nie możesz prowadzić działalności rolniczej ( wysiewać roślin uprawnych, prowadzić wypasu itp) Poza tym ugór to nie odłóg na którym rosną chwasty, na ugorze musisz wykonać zabiegi mechaniczne niszczące niepożądane rośliny (chwasty). To o czym piszesz może przejść jedynie wtedy gdy jest derogacja i dopuszcza się twór o nazwie "ugór z uprawą".  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A na ugorze przypadkiem nie ma zakazu jakichkolwiek zabiegów między jakimiś określonymi datami? Jeśli tak to przecież normalne, że po żniwach będzie mnóstwo samosiewów i wtedy faktycznie ktoś mógłby się przyczepić że uprawę prowadzimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1

Cześć Wam, pytanie może banalne, ale do końca nie jestem pewien.

Czy będą się mnie czepiać jeżeli nie podam do wniosku małej działki, tak aby załapać się na zróżnicowaną strukturę. Chodzi o to, że przy wszystkich działkach nie łapię się na 20% upraw z pozytywnym bilansem na glebę. Dodam, że mam na myśli działkę zaledwie 0.5 ha.

Albo czy mogę zadeklarować tuz bez siatki jako trawę na gruntach ornych? Do tej pory podawałem jako TUZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630
8 godzin temu, lukejro napisał:

Bo koniczyna nie jest chwastem tylko rośliną uprawną a na gruntach ugorowanych nie możesz prowadzić działalności rolniczej ( wysiewać roślin uprawnych, prowadzić wypasu itp) Poza tym ugór to nie odłóg na którym rosną chwasty, na ugorze musisz wykonać zabiegi mechaniczne niszczące niepożądane rośliny (chwasty). To o czym piszesz może przejść jedynie wtedy gdy jest derogacja i dopuszcza się twór o nazwie "ugór z uprawą".  

Czyli świadoma degradacja gleby - narażanie jej na erozję.

Koniczyna podobnie jak rzepak może kiełkować po ruszeniu gleby pomimo że była na stanowisku rok czy dwa wcześniej.

Chwast - jakby nie patrzeć to każda roślina niepożądana na danym stanowisku, nawet pomidor w ogórku czy jęczmień w pszenicy, a więc i koniczyna która niefortunnie wykiełkowała po nieudanej wsiewce wiosennej i stała się niepożądana na danym kawałku😉

Mulczowanie jak najbardziej jest zabiegiem niszczącym chwasty.

 

Ogólne pytanie - jak tam Wasze wydokości dopłat. Już wiadomo więcej i czy nadal wychodzą wam kokosy w uprawie dopłat?

@jajanek1 nadal po parę tysięcy do ha liczysz, czy już się większość wzajemnie wyklucza?

Jestem zdania że ministrowi wiadro świńskiego moczu na łeb się należy judząc w mediach jakie to profity będzie miał rolnik.

 

  • Like 10
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916
16 godzin temu, damianos95 napisał:

Jak posiejesz trawę na gruncie ornym to po 5latach robi się tuz info z agencji 

U mnie 7 rok trawa i nadal jako go a nie tuz 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas210    22

Kiedy trzeba pobrać próby do planu nawozowego? Czy jeżeli dałem już 1 dawkę azotu na oziminy a pod jęczmień jary mam zaorany obornik to już za puźno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6404
17 minut temu, Agrest napisał:

Ogólne pytanie - jak tam Wasze wydokości dopłat. Już wiadomo więcej i czy nadal wychodzą wam kokosy w uprawie dopłat?

@jajanek1 nadal po parę tysięcy do ha liczysz, czy już się większość wzajemnie wyklucza?

Jestem zdania że ministrowi wiadro świńskiego moczu na łeb się należy judząc w mediach jakie to profity będzie miał rolnik.

Uuuuuu jakieś powątpiewanie wkradło się w plan Pana Ministra i prawdziwe intencje jego?😂 Ja stanowczo odsyłam wszystkich, co uprawiam ich pola a oni biorą dopłaty, do właściwej Agencji aby tam wypełnili im wniosek. Tam ich wyleczą.😂

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630

Ależ pięknie puzzle się składają -

-pakiet klimatyczny, normy CO2

- wycofywanie śor

-acta

-dopłaty za nicnierobienie i ptaszki

-wywołana fala migracji

-covid i przetestowanie zachowań społecznych jak i procedur

-wojna

-zmiana systemu dopłat i wygaszanie produkcji

- napływ niemieckiego, francuskiego, holenderskiego... zboża z Ukrainy

- bezwarunkowy dochód.

-wycofanie gotówki

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
30 minut temu, Lukas210 napisał:

Kiedy trzeba pobrać próby do planu nawozowego? Czy jeżeli dałem już 1 dawkę azotu na oziminy a pod jęczmień jary mam zaorany obornik to już za puźno?

pod oziminy wogóle ekoschemat OPN nie wchodzi w grę , a jare jeżeli wyniki  dostaniesz przed uplywem  terminu składania wniosku o dopłaty  to się załapiesz ale możesz nie zdążyć bo terminy badań się ponoć wydłużyły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
27 minut temu, mirro napisał:

Uuuuuu jakieś powątpiewanie wkradło się w plan Pana Ministra i prawdziwe intencje jego?😂 Ja stanowczo odsyłam wszystkich, co uprawiam ich pola a oni biorą dopłaty, do właściwej Agencji aby tam wypełnili im wniosek. Tam ich wyleczą.😂

Jeżeli dobrze zapłacą doradcy to na polach będziesz mieć takie hop siupy że rzucisz to po tym sezonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276
46 minut temu, Agrest napisał:

 

 

 

Ogólne pytanie - jak tam Wasze wydokości dopłat. Już wiadomo więcej i czy nadal wychodzą wam kokosy w uprawie dopłat?

@jajanek1 nadal po parę tysięcy do ha liczysz, czy już się większość wzajemnie wyklucza?

Jestem zdania że ministrowi wiadro świńskiego moczu na łeb się należy judząc w mediach jakie to profity będzie miał rolnik.

 

sam wcześniej myślałem, że jakoś to będzie, ale im bliżej składania wniosku , tym bardziej dręczą mnie słowa kolegi, który mówił , że sami jesteśmy sobie winni nie robiąc nic na etapie wprowadzania tych chorych zasad. 

To prawda, że to wszystko wymyślili nasi  geniusze a nie unijni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6404
5 minut temu, ws71 napisał:

Jeżeli dobrze zapłacą doradcy to na polach będziesz mieć takie hop siupy że rzucisz to po tym sezonie

No to przynajmniej będę miał pretekst.🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
4 minuty temu, jajanek1 napisał:

pod oziminy wogóle ekoschemat OPN nie wchodzi w grę , a jare jeżeli wyniki  dostaniesz przed uplywem  terminu składania wniosku o dopłaty  to się załapiesz ale możesz nie zdążyć bo terminy badań się ponoć wydłużyły

Termin na badania gleby dla jarych  nie jest równoznaczny z terminem zakończenia składania wniosków obszarowych  15. 05 ,[ na obecną chwilę graniczną datą dla wyników badań jest 8 czerwca]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
54 minuty temu, Agrest napisał:

Czyli świadoma degradacja gleby - narażanie jej na erozję.

Koniczyna podobnie jak rzepak może kiełkować po ruszeniu gleby pomimo że była na stanowisku rok czy dwa wcześniej.

Chwast - jakby nie patrzeć to każda roślina niepożądana na danym stanowisku, nawet pomidor w ogórku czy jęczmień w pszenicy, a więc i koniczyna która niefortunnie wykiełkowała po nieudanej wsiewce wiosennej i stała się niepożądana na danym kawałku😉

Mulczowanie jak najbardziej jest zabiegiem niszczącym chwasty.

 

Ogólne pytanie - jak tam Wasze wydokości dopłat. Już wiadomo więcej i czy nadal wychodzą wam kokosy w uprawie dopłat?

@jajanek1 nadal po parę tysięcy do ha liczysz, czy już się większość wzajemnie wyklucza?

Jestem zdania że ministrowi wiadro świńskiego moczu na łeb się należy judząc w mediach jakie to profity będzie miał rolnik.

 

problem jest w tym że żeby dostać maksymalne dopłaty trzeba by było zrezygnować z produkcji na 5 lat

a zajebi.... problem jest taki że nie rewaloryzują stawek dopłat i wchodząc w 5 program który dzisiaj daje załużmy 3 000 zysku za 3 lata na bułkę nie starczy

o to zaniechanie produkcji na tych 4 % obowiązkowego ugoru nie beczcie tak mocno , bo jak po żniwach krzykną 600 za konsumpcję to tych ugorów zostawicie nie 4 a 44 %

4 minuty temu, ws71 napisał:

Termin na badania gleby dla jarych  nie jest równoznaczny z terminem zakończenia składania wniosków obszarowych  15. 05 ,[ na obecną chwilę graniczną datą dla wyników badań jest 8 czerwca]

graniczna data składania wniosków również na obecną chwile jest do 8 czerwca , ale są potrącenia

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25630

Ja będę beczał o te 4% bo nie mam gospodarstwa wokół chałupy tylko rozrzucone w trzech gminach, działki rozdrobnione , albo za mała albo trzeba kroić, albo całe ugorować.

Do tego jak czytam że nie mogę zrobić np ugoru z koniczyną którą zostawię samopas by gleba nie ulegała erozji, kwitło w niej i na niej życie biologiczne to już kompletnie nie pojmuję debilizmu tego systemu.

Ale uprawa chwastów już jest ok.

Pewno lobbing GA, bym stosowania azotu nie ograniczył🤣

Edytowano przez Agrest
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
47 minut temu, mirro napisał:

Uuuuuu jakieś powątpiewanie wkradło się w plan Pana Ministra i prawdziwe intencje jego?😂 Ja stanowczo odsyłam wszystkich, co uprawiam ich pola a oni biorą dopłaty, do właściwej Agencji aby tam wypełnili im wniosek. Tam ich wyleczą.😂

ty ich tak wszystkich nie odsyłaj do doradcy  , bo jak im ekoschematów naklika  to cały rok będziesz uprawiał pole nawet zebrać nie zdążysz

a nie daj bóg jak ci każą miododajne posiać haha

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj