Skocz do zawartości

jahooo

Members
 • Zawartość

  2740
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

251 Excellent

O jahooo

 • Ranga
  Zaawansowany

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Krasnystaw - lubelskie
 1. Dopłaty bezpośrednie 2017

  Tu się zgodze, to doskonała okazja do "napuszczenia" mieszkańców wsi na miasto i na odwrót. Tylko jakoś tłomów nie widać do emigracji z miasta do tego dobra na wsi i pracy na roli.
 2. Dopłaty bezpośrednie 2017

  Najłatwiej jest wytłumaczyć "ciemnym" chłopom, że to rekompensata za niskie ceny skupu. One były niskie i bez Unii i jej dopłat, a ile doszło jeszcze dodatkowo papierków i wymagań, ile tanich ŚOR i nawozów zniknęło z tego powodu z rynku ? W latach 60-tych w naszym kraju wystąpił potężny "świński dołek" - ceny skupu spadły, ludzie masowo zarzucali hodowlę świń. Państwo musiało dotować ceny skupu sztucznie podnosząc ceny skupu względem cen sprzedaży. W ciągu kilku lat doprowadziło to do takiego rozwoju hodowli, że nawet w miastach w komórkach ludzie trzodę trzymali. Tuczarnia świń do końca lat 80-tych była w samym centrum Lublina. Odbyło się to kosztem hodowli np. owiec czy kóz. Jak weszły dopłaty do tytoniu, to wyglądało to tak: Przed dopłatami - cena za 1kg pierwszej klasy Virginii 10zł weszły dopłaty 4zł/kg Po dopłatach - cena za kilogram 6zł plus 4zł dopłat Na pytanie - dlaczego spadła cena za kilogram ? No bo przecież macie dopłaty. Kto na tym zarobił i czy na pewno rolnik producent ?
 3. Znalezione na allegro [i nie tylko] NOWY SEZON

  To standardowy silnik - z Claasa Mercatora, Dominatora, chyba seria 26xx MF-a takie miała. Akurat ta szóstka perkinsa (6.354) jest dość udana i popularna, bez turbiny ma od 105 do 125KM Widziałem silniki perkinsa w "małych" zetorach, bp 57xx, 49xx ale w dużych widzę pierwszy raz.
 4. Dopłaty bezpośrednie 2017

  System dopłat bezpośrednich został opracowany nie w rok czy dwa, tylko na podstawie doświadczeń wielu lat i badań gospodarczych. ma wspierać różnorodność, równowagę w gospodarstwach oraz być proekologiczny. Wyobraź sobie teraz, że dopłaty miałyby być do produkcji - ludzie by nawet autostrady zaorali żeby tylko posiać tam "coś" . Każdy gospodarzyłby tylko w tym profilu, który byłby najbardziej opłacalny pod względem dopłat i maksymalizował zysk. A ziemia to dobro na lata i trzeba o nią dbać. Poza tym dopłaty mają równoważyć dodatkowe koszty ponoszone przez rolników w ramach kosztów administracyjnych narzuconych przez Unię, np VAT w rolnictwie, akcyza, koszta administracyjne działalności, egzekwowanie zasad proekologicznych itp. Po to wymagania cross-compliance, zazielenienie itp. Walczy się z "nadprodukcją" żywności odbijającą się negatywnie na środowisku. Wymusza się stosowanie rozwiązań proekologicznych, z natury droższych refundując część kosztów. Dopłaty to nie dotacje do produkcji, tylko refundacja za koszty utrzymania środowiska przez rolników w dobrym stanie - ochrona gleb, ochrona wód, ochrona krajobrazu. Gdyby zastosować dopłaty do produkcji, to bardzo szybko mielibyśmy jeszcze większą nadprodukcję żywności, ktorą trzeba by upychac poza Europą, co doprowadziłoby do spadku cen. Dotowanie produkcji jest zakazane przez WHO i naraziłoby kraje Unii na gigantyczne kary. Co innego jest powiązanie dopłat z obowiązkiem prowadzenia "działalności rolniczej", a co innego dotowanie produkcji sensus stricte.
 5. Dopłaty bezpośrednie 2017

  A zdajesz sobie sprawę, że dopłaty dostają także hodowcy i warzywnicy ? Wiesz ile kg pieczarki rocznie może odstawić pieczarkarnia o powierzchni 1ha ? Albo pomidorów pod szkłem ? Każdy ma dostać dopłaty do produkcji ? A jeśli nic nie sprzedasz, bo np. wpadnie agencja weterynaryjna i wybije ci świnie w gospodarstwie, to masz nie dostac dopłat ? Według twojej metodologii - tak. Poza tym, dlaczego właściciel ziemi ma ją musieć sprzedawać, a nie czerpać z niej korzyści, w imię czego ? Ogarnij się chłopie i rozglądnij po świecie, jak wygląda struktura gospodarowania na przykład w Niemczech. Idź i kup tam ziemię - powodzenia. Nawet jako Niemiec. Prawie każdy dzierżawi.
 6. Dopłaty bezpośrednie 2017

  Ugorowanie to ani bezsens, ani patologia. Czasem jest potrzebne, a nawet konieczne. A poza tym - do czego odnieść te dopłaty ? Do produkcji zboża z 1ha ? do produkcji mleka ? Czy może do produkcji pieczarek z 1ha ? A może do produkcji rolek trawy ? Wiesz, jaka byłaby patologia, gdyby ktoś z 10ha zgłosił produkcję mleka od 200 krów (bo wszystko kupuje a tyle ma ziemi) Jak już idziemy tym tropem, to powierzchnia gospodarstwa powinna zabezpieczać 90% jego potrzeb żywieniowych. To by w naszym kraju wyeliminowało megafermy świń na przykład czy bydła, które chyba najbardziej szkodzą rolnictwu. Wyobrażasz sobie, jakie te fermy brałyby dopłaty w stosunku np. do ciebie ? Dlatego są właśnie dopłaty obszarowe i dopłaty do produkcji (buraki, tytoń, strączkowe) . Wymagają zmian, ale panie strzeż przed oszołomami, bo to co proponujesz to kolejna skrajność. Gdyby przyszła susza, jakieś choroby , powódź czy inny kataklizm, nie dostałbyś nic, bo nic nie wyprodukowałeś. Byłbyś happy ?
 7. Znalezione na allegro [i nie tylko] NOWY SEZON

  To znaczy ma być żart, czy reklama ? W tej cenie można kupić o wiele ciekawsze opcje.
 8. Dopłaty bezpośrednie 2017

  A co z gruntami, które nie da się uprawić ? Jak ktoś ma zapuszczone 20ha łąk bo spółka wodna nie działa i wszystko podmokłe, to co ? Nie ma sprawiedliwego systemu w 100%.
 9. Nawet to że kupujący podstawi auto na swój koszt to już jakiś zysk ale wielu ludziom ciężko to zrozumieć że traktor na wodę nie jeździ.
 10. Znalezione na allegro [i nie tylko] NOWY SEZON

  Wygląda na przeszczep z Ursusa 3110, gdzie ten silnik był montowany fabrycznie
 11. Zamiast się z sąsiadem użerać i kłocić, można razem sprzedać auto zboża, Każdy zarobi parę groszy. Ale w naszym kraju jeszcze do tego droga daleka.
 12. Pszenica Ozima i jara

  Nawozisz PK na przyszłość. Teraz zboże weźmie to co ma w glebie. Jak masz zasobna glebę to wystarczy samo N na wiosnę. Jak rozsypie PK teraz to po orce na jesieni znajdzie się na poziomie korzeni dla przyszłorocznego zboża.
 13. Skierbieszów paszowa 650 brutto Zagroda tak samo. Konsumpcja 670 brutto
 14. Dopłaty bezpośrednie 2017

  Powinien brać ten co obrabia. Tylko kto to sprawdza ? A i tak pieniądz z kieszeni do kieszeni. A że co dzień widzą to swoje pole za stodołą to nawet nie muszą pytać co zasiane. A to co napisałem to metoda na obejście durnych limitów. Bambry dzielą gospodarstwa na mniejsze, dopłaty biorą dzierżawcy i tak się obchodzi np 75 ha dopłat do strączkowych.
 15. Znalezione na allegro [i nie tylko] NOWY SEZON

  kolejny marzyciel https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-rolnicza-CID757-IDqituj.html#247e9a4b63 https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-8-toy-CID757-IDqisQF.html#b76b90c6ff 8t z hamulcem najazdowym - nie do zarejestrowania w kraju https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-rolnicza-wywrotka-hl-6011-d55-bss-brandys-kola-tirowskie-CID757-IDpXXe3.html#b76b90c6ff za tę cenę to już mozna myśleć o nowej przyczepie na PROW https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-CID757-IDa3uhF.html#e63e7a0b58 ten gość też jest twardy, ze dwa lata stoi to ogłoszenie, cena ani drgnie
×