wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

solek01    210

czym tak ładnie rozsiane to wapno tlenkowe?

Siał ktoś wapno pyliste, węglan, kreda itp,  takim rozsiewaczem?

https://www.olx.pl/oferta/rozsiewacz-ciagany-vicon-2-5-tony-CID757-IDkUAO6.html

 

siał ktoś wapno defekacyjne z cukrowni zwykłym siewnikiem do nawozów?
Bo w tym artykule:
https://www.agrofoto.pl/uprawa/nawozenie/wapno-defekacyjne-ci-co-moga-to-niech-z-niego-korzystaja,74.html
pisze że można!

Edytowano przez solek01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

W tym viconie  po krótkim czasie zaklei ci rurę i będziesz łopatą wybierał ze skrzyni. Mam zawieszany i kiedyś robiłem nim wapno pyliste. Pomimo że suche to było na tyle silnie higroskopijnie, że w krótkim czasie zakleiło rurę w 50% i siew się zakończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210

Widziałem też że występują takie z tarczą i czasem można takiego upolować za fajne pięniądze, tylko ciekawe czy ten slimak

dobrze podaje.

Kiedyś miałem parę worków wapna budowlanego, to wpadłem na genialny pomysł że wysieję go siewnikiem do zboża,

to się tak wszystko zbiło że go 2 dni odtykałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Wiem, że się nie rozpuści tylko zależy mi żeby tego wapna nie zaorać za głęboko i nie wiem czy kultywator w tym pomoże.

 

A wapno zostało rozsiane w poniedziałek rozsiewaczem ciąganym i w tej chwili leży na polu.

 

Czy kultywator pomoże? - z całą pewnością, ale dużo zależy od posiadanego zaplecza maszynowego. Duży ciągnik i mocny gruber, brona talerzowa, czy choćby kultywator i w pole. Nie zwlekaj z tym, tylko jak najszybciej wymieszaj.

Czasem i mi trafi się, że wapnowanie zostaje przesunięte w czasie, wtedy podpinam do ciągnika Renault 180.94 bronę talerzową na głębokość 12-15 cm i wszystko ładnie wymieszane.

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bielson    0

Czy kultywator pomoże? - z całą pewnością, ale dużo zależy od posiadanego zaplecza maszynowego. Duży ciągnik i mocny gruber, brona talerzowa, czy choćby kultywator i w pole. Nie zwlekaj z tym, tylko jak najszybciej wymieszaj.

Czasem i mi trafi się, że wapnowanie zostaje przesunięte w czasie, wtedy podpinam do ciągnika Renault 180.94 bronę talerzową na głębokość 12-15 cm i wszystko ładnie wymieszane.

I za tydzień mogę już orać tak? Nie wrzuci mi tego wapna na dno bruzdy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Możesz orać, ale dziś trzeba dokładnie wymieszać.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Mam pytanie do was, czy ktoś się orientuje co jest warte wapno z tej kopalni 

 

https://www.olx.pl/oferta/kopalnia-wapna-wapno-kredowo-nawozowe-weglan-wapnia-kreda-CID757-IDnTeNq.html#53c69c64cf

Miałbym blisko do nich, a potrzebowałbym góra 10 ton, więc też było by dobrze, jakby ktoś coś wiedział na jego temat byłbym wdzięczny za informacje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

06 to wydaje mi się że właśnie kreda.

i tutaj http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main

sprawdziłem że na terenie tej gminy Łaszczów występuje kreda pisząca. Ciekawa alternatywa

 

musisz wybrać warstwę ,,Mapa geologiczna 1:50 000 (SMGP),,

i w okolicach miejscowości Grodysławice jest kreda pisząca.

 

Ale do mnie i tak za daleko, z Koszelówki mam bliżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

To zle ci sie wydaje. Tylko z oznaczeniem a czyli 6a 7a itp to kreda.
A to czy tam jest ona faktycznie czy nie to sie nie interesowalem tylko stwierdzam to co napisane w ogloszeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolega @Mikrus po raz kolejny wprowadza czytających w błąd.

Nie ma i nigdy nie było oznaczenia "6a", "7a", itd.

 

KREDA ma oznaczenia: 06a, 07a, 08a, 09a.

 

Nazewnictwo typów wapna nawozowego reguluje Ustawa z 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu.

Źródło: Dz.U.Nr. 89, poz. 991, a także: Dz. U. z 2010 r., nr 183, poz. 1229.

 

Zresztą tu na forum i w tym temacie była zamieszczona tabela w poście #9140, str. 307.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Dobra 0 nie dalem co nie zmienia faktu ze bez oznaczenia 'a' nie mamy do czynienia z kreda.
Ps. Pijesz do mnie jakbym za kazdym razem brednie pisal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

To w takim razie co jest warte to wapno o oznaczeniu 06? Podjadę przy okazji tam i sprawdzę octem jak reaguje, bo za transport wyszłyby grosze więc można by i po kilka ton na ha wysypać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Tu na forum są naprawdę osoby, które się na tym znają, co piszą oraz takie, którym się to tylko wydaje. Musisz prześledzić wiele postów wcześniejszych. Można wyrobić sobie zdanie kto. Znajdziesz także odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Wiele powinna wyjaśnić Ci tabela zawarta w poście #6140 tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/356-wapnowanie-pola/page-307

Poczytaj kilka wątków w tym temacie. A wracając do sprzedającego prawdopodobnie popełnił błąd nie dodając "a" i może chodzić o kredę, nie wiem.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Odm8ana 06 to rodzaj rozdrobnienia i na pewno moze to byc weglan wapnia ale nie jestem pewien czy do dolomitu sie to tez odnosi. W kazdym razie przy tej frakcji weglan bedzie normalnie pylem i tez bardzo szybko bedzie reagowal w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile tego tlenku na ha poszło? Ja dawałem węglan z Morawicy idealnie zmielony wyszło mi dokładnie 2.7 tony/ha i było biało Ale tu to chyba z 4.5 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Jeżeli podchodziła znaczy powschodziła to w tym momencie możesz dać jakieś wapno granulowane, kornickie, koszelowskie itd. Jest tego trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zle ci sie wydaje. Tylko z oznaczeniem a czyli 6a 7a itp to kreda.

A to czy tam jest ona faktycznie czy nie to sie nie interesowalem tylko stwierdzam to co napisane w ogloszeniu

 

W sumie to nie wiedziałem/zapomniałem że jest też rodzaj 06 bez ,,a,,

W ogłoszeniu myślałem że po prostu koleś zapomniał dopisać ,,a,,

 

Ale skoro jest i ,,06a,, i ,,06,, to nie wiadomo co on może sprzedawać. Niby złoża kredy są w tamatej okolicy, ale najlepiej było by dostać certyfikat od niego i było by jasne co sprzedaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Odmiana 06 bez "a" to produkt uboczny z jakiegoś przemysłu. Ale sądząc po lokalizacji producenta, chodzi zapewne o kredę 06 a, poprostu w ogłoszeniu tego nie ujęto ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Niekoniecznie uboczny. 06 kopalniany jest z dodatkiem magnezu. Kolega kilka postow wczesniej wleil tabele wiec obejrzyjcie a moze nawet przeczytajcie co tam jest napisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo69    43

Gdyby tylko połowa potrafiła czytać. Kolega @Al napisał, że tabelka była już na 307 stronie. Ludzie zacznijcie czytać, bo te same pytania pojawiają się co 2-3 strony tematu. Gdyby jeden z drugim przeczytał, nie pisałby, że kreda ma oznaczenie "6a".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Za dużo "tabelek", "wykresów" i "słupków" studiujecie, a potem mętlik w głowach macie. Wapno to wapno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj