Polecane posty

Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Po rzepaku  byraki ?

Proponuje Buraki-pszenica ozima- jęczmień ozimy, ale dla mnie za często burak, musiała by być dwa razy pszenica potem jęczmień, 4 lata to takie minium , dla mnie to i tak za krotka przerwa

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie bezpośrednio,  poplon w międzyczasie.

myślałem o tym ale jednak boję się trochę uprawy pszenicy, nie jest to 1 ha ani 2 żeby tak ryzykować tylko trochę więcej.

Jęczmień zawsze udaje się fenomenalnie dlatego zostaje.

W tym roku np zebrałem rzepak początkiem lipca, zasiałem na poplon mieszankę zbożową, tydzień temu zebrałem ją w kopiec, teraz rozwiozę obornik, orka i wiosną siew. także buraki nie przychodzą bezpośrednio po rzepaku.

Co do tych 4 lat to u mnie od zawsze tak jest że właśnie buraki przychodzą praktycznie co 3 lata, ani na plony nie narzekam ani na chwościka, także zależne to jest chyba od ziemi. Ziemia mieszana 3 i 4 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy8011    45

Najpierw się dowiedz czy będziesz mógł siać więcej buraka bo na naszych terenach problem z zwiększeniem zasiewów, nawet hektara więcej nie chcą, ludzie się rzucili na siew bo w zeszłym roku była cena to każdy chce buraki siać. Nowych plantatorów wcale nie chcą, w tym roku cena na ziemniaka to na przyszły rok zobaczysz ile będzie sadzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Bialy8011 napisał:

Najpierw się dowiedz czy będziesz mógł siać więcej buraka bo na naszych terenach problem z zwiększeniem zasiewów, nawet hektara więcej nie chcą, ludzie się rzucili na siew bo w zeszłym roku była cena to każdy chce buraki siać. Nowych plantatorów wcale nie chcą, w tym roku cena na ziemniaka to na przyszły rok zobaczysz ile będzie sadzone.

oczywiście, u mnie podobnie , ale raczej będzie zgoda , ale jak będzie na 100% zielone światło to całkowicie odpuszczam rzepak. wychodziło by że po jęczmieniu musiało by być inne zboże, ale jakie? zboże po zbożu? średnio to widzę :/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526
Dnia 4.11.2023 o 18:54, ŻakowskiSławomir napisał:

nie bezpośrednio,  poplon w międzyczasie.

myślałem o tym ale jednak boję się trochę uprawy pszenicy, nie jest to 1 ha ani 2 żeby tak ryzykować tylko trochę więcej.

Jęczmień zawsze udaje się fenomenalnie dlatego zostaje.

W tym roku np zebrałem rzepak początkiem lipca, zasiałem na poplon mieszankę zbożową, tydzień temu zebrałem ją w kopiec, teraz rozwiozę obornik, orka i wiosną siew. także buraki nie przychodzą bezpośrednio po rzepaku.

Co do tych 4 lat to u mnie od zawsze tak jest że właśnie buraki przychodzą praktycznie co 3 lata, ani na plony nie narzekam ani na chwościka, także zależne to jest chyba od ziemi. Ziemia mieszana 3 i 4 klasa.

Co to są zadawalające plony 60, 80 czy 90 ton , ile lat siejesz co 3 rok , wyburaczysz ziemie, jęczmień jary siejesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, miwigos napisał:

Co to są zadawalające plony 60, 80 czy 90 ton , ile lat siejesz co 3 rok , wyburaczysz ziemie, jęczmień jary siejesz ?

między 65 a 80, z reguły plon trzyma się 68. jak na moje ziemię jestem zadowolony. Odkąd pamiętam, z 15 lat napewno. jarego nie, tylko ozimy ,rzepak i buraki bo kukurydza co roku na tych samych działkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj