wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

DTaras    1951

ale jakie to wapno? tlenek? węglan? wodorotlenek może? siarczan? dolomit raczej nie..
To są ważne rzeczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Mielnik najlepsza polska kopalnia jeśli chodzi o wapno luzem Morawica na drugim miejscu.

 

W Mielniku w tej chwili już niewiele się dzieje, ponieważ regularnie tę kopalnię zalewa woda opadowa. Ale coś tam jeszcze raz na jakiś czas chyba działają. Omya teraz ma nowy zakład w Kornicy. W Koszelówce też jest wydobycie, podobnie też chyba w Rudce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale te w kornicy chyba niczym się nie różnią ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Badań jak już kiedyś napisałem, nie widziałem. Ale powinna to być generalnie ta sama kreda. W końcu te złoża są niedaleko od siebie. Oznaczenie/klasyfikację 06a z pewnością ma, a jak tam się przestawiają szczegóły (to jest dokładna zawartość CaO, ale także i MgO, bo jakieś małe ilości MgO też kredy zawierają, czy jeszcze np. mikroelementy) - tego już nie wiem. Na zakładzie w Kornicy jest też już zrobione zadaszenie, tak że wydobyty suchy towar nie zamoknie w trakcie opadów. Ale z dojazdem i załadunkiem w okresie dużych opadów to jest ponoć b. ciężko - łatwo można ulgnąć składem. W Mielniku z tego co mi mówiono, to było na odwrót - była utwardzona powierzchnia a nie było zadaszenia. Jak jest w Koszelówce oraz Rudce - nie wiem. Nie wiem też, kto tam wydobywa kredę.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

 

Wysiew Kujawitu na filmie, jakoś mocno się kurzy.

Ktoś może się wypowiedzieć czy też miał tak zmielone drobno? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

 

Wysiew Kujawitu na filmie, jakoś mocno się kurzy.

Ktoś może się wypowiedzieć czy też miał tak zmielone drobno? 

 

Ja miałem Kujawit 05 w tym roku, leżało dwa miesiące nie przykryte a przy siewie tak samo się kurzyło, bardzo ładna frakcja wapna.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokar2    0

Witam mialem bardzo zakwaszona ziemie i rok temu syplem wapnem weglowo magnezowym w ilosci 3-3.5t na h badalem badalem dzis poziom ph i mam 4.2 do4.5 na kilku polach dodam ze ziemie mam letkie. Czytalem ze to wapno dziala z czasem i nie wiem czy zastosowac teraz samo magnezowe w tej samej dawce czy wogule sie wstrzymac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja miałem Kujawit 05 w tym roku, leżało dwa miesiące nie przykryte a przy siewie tak samo się kurzyło, bardzo ładna frakcja wap9na.

Polowa w kosmos pojdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Tyś chłopie kiedyś kosmos widział?! Nawet jeśli wiatr znosi drobniejsze frakcje, to stopniowo tracą wysokość, aż do momentu kontaktu z glebą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Wydaje mi się że moje z Morawicy bardziej pyliło. Niestety mam wąskie pola, a wypadło mi rozsiewać przy silnym wietrze. Niemniej większość tego co wiatr uniesie osiada na przestrzeni tak około 5-10m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stosował ktoś Ekogran czy to rzeczywiście tak działa jak piszą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Podepnę się do pytania. Sam jestem ciekaw, znając życia na pewno nie jest tak pięknie jak piszą.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

ECOGRAN jeśli o to chodzi działa jak kreda luzem, czy tam minialnie lepiej bo na tone przypada trochę więcej cao - nieznacznie w zależności zawartości wody. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Czyli szału nie ma. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Zbadalem swoje wapno z morawicy i wyszlo ze ma ph 8,3 co otym sadzicie ile tego trzeba sypac na ha rzeby podniesc ph z 5,5 na 6 w ciogu 2 lat bede mieszal je przed podorywka przed orka i na wiosne zeby bylo w calej warstwie ornej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Co ma na celu badanie pH wodnego roztworu wapna, bo nie wiem? :huh:

 

Co byś powiedział, gdybym stwierdził, że zbadałeś pH wody?  :rolleyes:

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

Rozsialem wczoraj wapno weglanowe na rżysko ktore bylo opryskane po zniwach i czy zgruberować pole czy moge od razu orac? Chce jeszcze zasiac na zime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Też mam podobny problem bo jeszcze nie skosiłem gryki a we wtorek planuję pryskać na dosuszanie więc koszenie gdzieś koło 29 września jak dobrze pójdzie, do tego muszę rozsiać wapno radkowit premium i nie wiem czy po rozsianiu wapna talerzować czy odrazy orać. Niby większość osób twierdzi, że należy wapno dobrze wymieszać z glebą. Z drugiej strony powiedzmy jednego dnia talerzować i w ten sam dzień orać jak dobrze pójdzie to trochę bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Orać. Przecież pług też dobrze ziemię miesza.

 

Jak dobrze zaorze to słabo wymiesza, wapno wraz górną warstwą gleby spadnie na dno bruzdy a na wierzchu nie będzie nawet śladu po wapnie. Ja to spraktykowałem. Gdyby jeszcze po rozsianiu wapno leżało by przez jakiś dłuższy czas to by odkwasiła się kilkucentymetrowa warstwa gleby, ale to też nie jest dobre rozwiązanie, bo wraz jest to tylko kilka cm, na większej głębokości 10-15 cm i więcej, i tak będzie występować duże zakwaszenie, takie jakie było przed siewem wapna na wierzchu. Duże opady deszczu po orce też wtedy nie będą jakoś specjalnie pomagać, aby odkwasić górną warstwę gleby, bo gleba będzie się odkwaszać, ale od głębokości zalegania wapna w dół.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Niewiele odkładnic potrafi obrócić glebę o 180 stopni, przyjrzyjcie się dokładnie jak odkładana jest każda skiba i gdzie ta wierzchnia warstwa ziemi ląduje, bo na pewno nie na dnie bruzny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Ale orka to nie jest odwracanie naleśnika na patelni i wapno na pewno nie spadnie w bruzdę tylko zostanie umieszczone w całym profilu - no może w pierwszych kilku cm będzie go nie wiele, ale na pewno będzie zgromadzone w obrębie systemu korzeniowego.  

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj