wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrzej78    588

Nie ma nic za darmo, najtaniej wychodzi luzem. Osobiście stosuję wapno z Morawicy 52-54 % CaO. Patelnia 26 ton-1600zł. W tym roku wysiałem po 4 t/ha. Uwzględniając nawożenie i straty , planuję powtórzyć nawożenie za 3 lata. Gleba klasy III -IV. Chodzi mi o utrzymanie PH ,bo jest na poprawnym poziomie. Wczesniej stosowałem kredę i wapno budowlane ale  drogo wychodzi przeliczając na CaO.

Edytowano przez andrzej78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
masz jakis namiar na wapno luzowe z kornicy krede 120 złbrutto to nie drogo .a granulowane z kornicy 420 zł tona to spora roznica

 

Jak chcesz z Kornicy to sprawę załatwisz bezpośrednio z firmą OMYA, bo oni pociągają za sznurki w tej kopalni. To zależy skąd jesteś, bo ja mając do Kornicy 160km logistycy tej firmy wyliczyli mi razem z transportem 120zł brutto. Przedstawiciel tej firmy powiedział mi, że to o wiele za drogo, ale to było w sierpniu, gdy przewoźnicy mieli roboty po szyję i podnosili stawki. Tona netto loco kopalnia to 60zł o każdej porze roku, reszta ceny to transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jeden doradca mi mowi ze 2 tony na ha kredy to za duzo i wypluka sie skladniki itd ale to chyba myli z tlenkiem jak myslicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

nom to na ph np 5,2 2 tony moze byc kredy ? a na ph 5,8 ile ?

i pytanie czy na glebie lekkiej i sredniej ph 5,6 5,8 wystarczy pod kukurydze czy teraz na wiosne na orane dac troche wapna czy pozniej po kukurydzy dac wapna czy narazie nie dawac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Przy pH <= 5.6 wypadałoby powapnować. Przy wyższym możesz dać mniej wapna, żeby w kolejnych latach wapnować w jednym terminie i jednakową dawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak na wiosne bym dał np po 500 kg wapniaka pod kukurydze agregatem zrobic i za jakies 3 tyg nawozy i siew ?

czy lepiej sie wstrzymac i krede luzowa kupic i po kukurydzy dac bo pozniej tam jeszcze raz by pewnie kukurydza poszła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no to lepiej z kornicy kredy wziasc samochod 60 zł u nich na miejscu kosztuje netto i to bd to samo tak ? tylko tamte jest w workach i granulowane czy czym sie jeszcze rozni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja teraz zamówiłem z Morawicy z transportem na podwórku fakt bardzo daleko ale 105zł tona towar pierwsza klasa miałem oferty po 70 zl/T Ale bez zaświadczenia bez kwitu wagowego aby podawali mi nazwę kopalin. ..trochę jak w maliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale morawica to tez dolomit czyli strasznie wolno działa chyba ze to inna skała jest . a jak ono zmielone jest duzo kamykow zostaje ? jak w sloiku  rozpuscisz to na dnie duzo zostaje osadu ? i lepsza ma reaktywnosc niz te z jazwicy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Morawica to wapno jurajskie bez magnezu i należy do jednych z lepiej zmielonych. 

Jaźwica to dolomit z magnezem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To na być węglan wapnia z tej Morawicy bez magnezu i składzie zależy jaka partia od 52do 56% czystego składnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie czy można siać wapno np.w styczniu gdy ziemia będzie zmarźnięta?Chciałem po kukurydzy wapnować ale nie ma szans wjechać jeszcze wszystko nie skoszone :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Można wapnować, ale nie w duże mrozy. Dotyczy to szczególnie wapna węglanowego. Wapno tlenkowe w zimie nie specjalnie się nadaje, gdyż jest zbyt "agresywne" i może sprawiać problemy ze wschodami na wiosnę.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

Witam serdecznie oraz mam problem w tym roku wpadło mi 5 ha nie użytku ktury niebyl obrabiany z 10 lat posialem wiosna mieszankę słonecznik wyka facelua i zebrane było w baloty prysniete to randapem i teraz miał iść obornik i zyto posiane na kiszonka a wiosna posiane kuku teraz tak jest bardzo mokro i nie idzie rozwiesc obornika a i na siewy za puzno myślałem by rozwiać teraz wapna zaorac a na wiosnę obornik nawóz i siew kuku co otym myślicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Orka zimowa (w domyśle głęboka) nie jest najlepsza opcją po wapnowaniu pola. Istnieje duże prawdopodobieństwo "rzucenia" tegoż wapna na dno bruzdy - a to źle.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Wywieź wapno teraz ale bez orki tylko wymieszaj glebę talerzówką/agregatem wyjdzie znaczniej lepiej.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

Czyli wapno potem gruberem i co czekać do wiosny z obornikiem czy na tak odprawiona ziemię obornik i orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Łączne stosowanie wapna i obornika, mija się z celem - najkrócej mówiąc. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie w jednym sezonie wapnowania, a w drugim nawożenia obornikiem.

 

Najpierw wapnowanie wraz z dokładnym wymieszaniem z glebą. Na wiosnę dopiero daj obornik.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

6 tygodni w jakiej temperaturze otoczenia?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

jezeli nie ma innej mozliwosci to nawet tego samego dnia mozna, najpierw wapno, wymieszac i obornik i orka.

Lepsze wyjscie od tego niz nie danie jednego z tych skladnikow....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj