wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

corrado    401

To nie jest dobre rozwiązanie, a raczej mijająca się z celem praca.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jeśli nie wiadomo, który z tych zabiegów wykonać to lepiej sypać wapno w przypadku niskiego pH. Jeśli mają być siane jare rośliny wiosną to nie ma jakiegoś dużego problemu, po żniwach wapno, talerzówka a w październiku/listopadzie obornik i orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Już dawno po żniwach, mamy 18 października i problem kolegi, który straconego czasu nie wróci.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

To tak mówię na przyszłość. :P


 

Jeśli teraz to chyba faktycznie lepiej teraz wapno a na wiosnę obornik i orka.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

No wcześniej się nie udało pisałem w postach a obornik nie daje się zaraz po wapnie tylko teraz jakie wapno lepiej tam wysiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Nie dziw się. Duża część nie potrafi czytać ze zrozumieniem.

Jakie masz klasy ziemi i rodzaj gleb?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Gleby ciężkie, lekkie?

Robiłeś badania, czy będziesz wapnował w ciemno?

Kiedy ostatni raz było dawane wapno na to pole?

Jakie pH?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Proponuję coś z wapna węglanowego tylko drobno zmielonego. Z dawką bym nie przesadzał.

Masz czym wysiać i jaki to areał?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piszpunt2    4

czy moge teraz pogłownie na pszenzyto siane 15 wrzesnia rozsiac krede granulowana z dwikoz,planowałem wapnowac pola po zniwach ale strasznie zołknie i blednie to pszenzyto jesli tak to w jakiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Kujawit Premium z tego co się dowiedziałem, to dostępny będzie wiosną 2018. Chyba że jeszcze jakiś pośrednik ma go na stanie. Cena 130 zł netto/t na kopalni, drogo.

Lhoist - ktoś zna ceny wapna premium tj. drobno zmielonego np. z Bukowej, Wojcieszowa, Tarnowa Opolskiego? Cenę na kopalni. Albo cenę z dowozem, tylko jeszcze za ile km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

czy moge teraz pogłownie na pszenzyto siane 15 wrzesnia rozsiac krede granulowana z dwikoz,planowałem wapnowac pola po zniwach ale strasznie zołknie i blednie to pszenzyto jesli tak to w jakiej dawce?

 

Możesz wapnować pogłównie granulatem, ale weź prawdziwą kredę odmiany 06a. Dawka jaką chcesz, abyś nie zbankrutował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kujawit Premium z tego co się dowiedziałem, to dostępny będzie wiosną 2018. Chyba że jeszcze jakiś pośrednik ma go na stanie. Cena 130 zł netto/t na kopalni, drogo.

Lhoist - ktoś zna ceny wapna premium tj. drobno zmielonego np. z Bukowej, Wojcieszowa, Tarnowa Opolskiego? Cenę na kopalni. Albo cenę z dowozem, tylko jeszcze za ile km.

 

Nie patrz na cenę w porównaniu do gó...na za 40 zł. Zwróć uwagę na stopień zmielenia. Żądaj certyfikatu, nie wierz na słowo.

Edytowano przez AlaCapone

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Nie patrz na cenę w porównaniu do gó...na za 40 zł. Zwróć uwagę na stopień zmielenia. Żądaj certyfikatu, nie wież na słowo.

 

 

Ja cię rozumiem AlaCapone, ale nie warto też i przepłacać. Kontaktowałem się jeszcze z Nordkalkiem, pytałem o wapno Fast Cal, tam już dostałem ofertę na 135 zł netto/t, ale już dowozem na miejsce. Radkowit Premium - drobno mielony dolomit (chociaż nie aż tak jak powyższe skały) około 90 zł/t brutto z dowozem, 4x zł/t netto na kopalni, a mnie właściwie to wapno magnezowe było b. potrzebne, stąd też później jego kupiłem.

Nie wiem jakie jeszcze ceny są na produkty/wapna premium Lhoist, stąd tak zapytałem, ale chyba tanio też nie jest. Nuż ktoś może jednak kupował wapna premium z Bukowej, Wojcieszowa czy Tarnowa Opolskiego.

 

Zacząłem tak badać temat bo w tym roku miałem slaby dostęp do dobrej kredy, jesienią dużo padało i kreda była marnej jakości - tzn. z bardzo dużą ilością wody, więc mimo ceny około 90 zł/t brutto z dowozem, to nie zdecydowałem się na jej zakup.

 

 

@KlimekPL

 

Albo w ogóle, jak już będzie całkiem słabo, to można w ogóle przemyśleć czy warto to pszenżyto trzymać do zbiorów 2018, czy wiosną nie zasiać np. łubinu. A teraz kupić i rozsiać wapno niegranulowane, ewentualnie jeszcze drugi raz na wiosnę.

 

 

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Też racja. Ja w tym roku przesiewałem pszenżyto jare gryką bo też całkowicie pożółkło. Zrobiłem badania gleby i przyczyną na pewno było pH na tragicznym poziomie 3.8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bielson    0

Witam

Co sądzicie o zrobieniu kultywacji po rozsianym wapnie, a za tydzień orka zimowa. Czy przez ten tydzień wapno się rozmiesza z glebą na tyle żeby zmniejszyć ryzyko zbyt głębokiego zaorania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dużo zależy od stopnia wymieszania przez kultywator, jak i samej postaci wapna. Czas będzie Twoim wrogiem.

Jaka to postać wapna?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bielson    0

Węglanowa. Chodzi mi o to czy gdybym zaorał to po kultywatorze wapno nie trafiłoby na dno bruzdy tylko było trochę bliżej powierzchni, niż gdybym od razu wykonał orkę zimową bez kultywatora. Czy takie wymieszanie w krótkim czasie coś da?

Edytowano przez Bielson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Węglanowa. Chodzi mi o to czy gdybym zaorał to po kultywatorze wapno nie trafiłoby na dno bruzdy tylko było trochę bliżej powierzchni, niż gdybym od razu wykonał orkę zimową bez kultywatora. Czy takie wymieszanie w krótkim czasie coś da?

 

W sensie, że "rozpuści się" to nie (zbyt krótki czas), zaś jeśli chodzi o wymieszanie - wszytko zależy od tego, jak przyłożysz się do zabiegu.

Czym wapno zostało rozsiane i jak obecnie to wygląda?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Za lhoista w zeszlym roku placilem 79 netto z dowozem.
W tym roku Kujawit z dowozem chyba 75 zl netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bielson    0

W sensie, że "rozpuści się" to nie (zbyt krótki czas), zaś jeśli chodzi o wymieszanie - wszytko zależy od tego, jak przyłożysz się do zabiegu.

Czym wapno zostało rozsiane i jak obecnie to wygląda?

Wiem, że się nie rozpuści tylko zależy mi żeby tego wapna nie zaorać za głęboko i nie wiem czy kultywator w tym pomoże.

 

A wapno zostało rozsiane w poniedziałek rozsiewaczem ciąganym i w tej chwili leży na polu.

Edytowano przez Bielson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj