mariuszzz

Members
 • Ilość treści

  208
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

50 Excellent

1 obserwujący

O mariuszzz

 • Ranga
  Zaawansowany

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Pomysł bardzo zły. Wapno palone to substancja żrąca. W glebie, w reakcji z wodą dochodzi do reakcji egzotermicznej tzn z wydzielaniem ciepła. Co się zadzieje w glebie? Wapno palone bardzo szybko podniesie pH ale też szybko zostanie wypłukane z gleby. Dawka rzędu 500 kg na V klasie czyli pewnie na lekkiej glebie jest gigantyczna, będzie zabójcza dla gleby. Taka dawka zmineralizuje błyskawicznie próchnicę. Po takim zabiegu na lekkiej glebie za rok będzie Pan miał pH takie same jak dziś a do tego nie będzie już na tym polu próchnicy. Wynalazki typu wapno palone czy gaszone owszem szybko podnoszą pH ale na krótko a do tego dają bardzo negatywne efekty. W rolnictwie do regulacji pH stosuje się wapno węglanowe i nikt tu nie wymyśli nic nowego. Jak trzeba podnieść pH spokojnie i bezpiecznie dla gleby to wystarczy każde wapno węglanowe lub magnezowe z kopalni. Takie wapna mają ok 50-60% reaktywności. Jeżeli trzeba podnieść pH szybko (np na dzierżawach, gdzie chcemy mieć efekt już i to w bieżącym sezonie) to stosuje się też wapno węglanowe ale mielone na mączkę takie jak Nordkalk FastCal czy Kujawit Premium. Taki Kujawit Premium ma reaktywność 98% czyli więcej niż nawet kredy z Koszelówki czy Kornicy. Mączki wapienne podnoszą pH gleby niewiele wolniej niż wapno palone a nie mają wad tlenków, to wciąż bezpieczne węglany, które nie niszczą próchnicy.
 2. W Inowrocławiu nic nie kopią bo nie ma tam żadnej kopalni wapna. Są tam tylko zakłady sodowe Ciechu, które różnego rodzaju odpady sprzedają właśnie jako wapno posodowe. Odpady są tanie, mają mało CaO ale najważniejsze, że zawierają dużo chlorków i jak dajesz tego dużo to możesz doprowadzić do zasolenia gleby. A tu taka ciekawostka z pewnego opracowania naukowego o zasoleniu: "Powstanie gleb zasolonych w Polsce związane jest głównie z działalnością przemysłu sodowego. Gleby zasolone charakteryzują się wyjątkowo niekorzystnymi właściwościami fizycznymi i fizykochemicznymi. W wyniku koncentracji sodu w kompleksie sorpcyjnym gleby te w stanie uwilgotnionym są grząskie, nieprzepuszczalne i nieprzewiewne. W czasie suszy zsychają się na twardą, trudną do uprawy skałę. Duża zawartość chloru i sodu narusza równowagę kationową w wyniku czego roślinność ginie i powstają nieużytki. W celu przywrócenia tym glebom pierwotnej zdolności produkcyjnej należy stosować zabiegi rekultywacyjne." Czyste wapno można dostać 20 km od Inowrocławia. Koło Barcina jest kopalnia wapienia, z którego produkowany jest Kujawit i Kujawit Premium.
 3. pH w KCL wychodzi o ok 0,8 - 1 jednostkę niżej niż w wodzie. Czyli jak w wodzie wychodzi np. pH 6,0 to można zakładać, że w rzeczywistości taka gleba ma pH ok 5,2
 4. Nie jest za słabe. To typowy skład wapna dolomitowego. Suma czystego składnika 46%. Wapna z poszczególnych kopalń a nawet z tej samej kopalni mogą różnić się składem o kilka % bo skała nie jest jednolita. W przypadku wapna nawozowego ważniejsze jest dobre rozdrobnienie, im więcej pyłu tym lepiej. Tym szybciej wapno będzie działać w glebie. Czyli np. jak masz wapno o zawartości CaO + MgO 45% ale bardzo dobrze zmielone, bez dużych kamyków, i drugie wapno o zawartości 50% czy 52% CaO + MgO ale grubo zmielone, z dużą zawartością kamyków i małą ilością pyłu to znacznie lepsze może być te pierwsze, mające niby mniej składnika ale za to znacznie szybciej działającego w glebie.
 5. Witam, pamiętaj, że Kujawit, Nordkalk Standard czy Morawica to czyste, bezpieczne wapna węglanowe, możliwe do stosowania także w rolnictwie ekologicznym. Inowap to odpad poprodukcyjny z zakładów sodowych. W ateście z OSCHR jest zbadana zawartość CaO i wilgotność. Z metali ciężkich na ateście z OSCHR będzie co najwyżej kadm i ołów ale w odpadach przemysłowych metali ciężkich jest więcej. Dopytaj o to dokładnie u sprzedawcy.
 6. Tu masz info: https://www.agrofoto.pl/finanse/to-ostatni-rok-programu-wapnowania-gleb-z-dofinansowaniem,132579.html
 7. Wapno węglanowe magnezowe i dolomit to to samo. Pod Kielcami jest kilka kopalń wapna magnezowego. Zależy o którą chodzi. Proszę sprawdzić czy na pewno może Pan stosować ten osad. Osady ściekowe można stosować na glebach, gdzie pH wynosi minimum 5,6 https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/stosowanie-komunalnych-osadow-sciekowych-18169040
 8. Masa oszustów granuluje te zwykłe grubomielone wapno z kopalń, dodają jakichś klejów typu melasa i naciągają rolników. Dobre wapno musi się w szklance błyskawicznie samo rozpuszczać no i oczywiście nie ma prawa być w nim kamieni.
 9. Kretyństwo z tą manią nazywania wapna "kredą". Wapno granulowane wyprodukowane z dobrego, mielonego węglanu wapnia czyli z mączki wapiennej na ogół ma reaktywność lepszą niż kreda. Granulki wyprodukowane z mączki wapiennej (ale bez żadnego sklejacza typu melasa) będą oczywiście lepsze niż kreda, po wysianiu rozpadną się szybciej niż kreda i pokryją bardziej równomiernie większą powierzchnię. Jak sprawdzić czy wapno granulowane zostało wyprodukowane z mączki wapiennej? Rozpuścić odrobinę w szklance wody, wystarczy max minuta w wodzie. Na dnie szklanki nie ma prawa być żadnych kamieni, ma być tylko biała mazista masa. Jeżeli są kamienie (takie 1-milimetrowe lub 2-milimetrowe ziarenka) , tzn., że oszust kupił zwykłe, grube wapno nawozowe na kopalni i je "zgranulował". Takie wapno powinno kosztować ok 40 zł za tonę, tak samo jak te z kopalni. Bo faktycznie będzie działać znacznie wolniej niż kreda, tak samo jak wapno luzem.
 10. Te 44 z Morawicy to teraz czy już cena na nowy rok?
 11. Zdecydowanie tak. Wysiew po deszczu ma tę zaletę, że ta najcenniejsza, pylista frakcja wapna osiądzie na glebie i żaden wiatr tego już nie zwieje.
 12. To ceny z transportem czy u producenta?
 13. No właśnie. Co do reaktywności wyszła jakaś bzdura. Czysty węglan wapna ma 100%. Nie ma szansy, żeby w wapnie węglanowym a takim jest kreda wyszło ponad 100%. Albo laborant schrzanił badanie albo ktoś spreparował próbkę i dosypał tlenku.
 14. Kolega coś ostro pomieszał. Kreda to tylko węglan wapnia. Nie ma nic wspólnego z wapnem tlenkowym bo takie w przyrodzie po prostu nie występuje. Wapna tlenkowego się nie kopie:) Wapno tlenkowe to skała wapienna czyli węglan wapnia CaCO3 wypalany w piecach wapienniczych. W efekcie wypalania kamienia wapiennego otrzymujemy tlenek wapnia CaO czyli "wapno tlenkowe" albo "wapno palone". Reaktywność to badanie polegające na porównaniu jakiegoś naturalnego węglanu wapnia (wapienia albo właśnie kredy) to 100%-owo czystego chemicznie strąconego węglanu wapnia CaCO3. Reaktywność bada się tylko dla wapien węglanowych i oczywiście wynik nie może przekroczyć 100%:) Nie bada się reaktywności dla wapna palonego.
 15. Jakim cudem "kosi" skoro ma mniej CaO, słabszą reaktywność i zawiera bardzo dużo wody? Widział Pan w ogóle mączkę wapienną? Wie Pan co to jest?
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj