wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
warchest    253
Dnia 8.11.2017 o 11:45, GRZES1545 napisał:

Ja siałem to wapno przez 2 lata i zero reakcji, dopiero kreda załatwiła sprawę,ale tak jak Zyła pisał zalepiają sie łopatki talerzy i trzeba je co jakiś czas czyścic, za to reakcja zboża jest dobra po kredzie.

Spotkałem się też z taką opinią że WAP-MAG nadaję się tylko żeby podtrzymać PH w glebie a nie do podniesienia.

jaka kreda skad brales ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984

3 tony, w moich stronach taniej już nie znalazłem, ma fajną granulkę 2-6mm rozsiewałem lejkiem bez problemu, tyle że co zbiornik czyściłem łopatki

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

znam ten produkt tez stosuje dobry ale drogi krede luzem z 2 3 tiry bym kupił jaka polecacie i skad ja mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Ja też chyba przerzucę sie na krede, tymbardziej że blisko do Kornicy, a zrezygnuję z Kieleckiego dolomitu. 

Niedługo powinny być wyniki gleby. Ciekawe co się zmienilo po 7 latach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
7 godzin temu, d4rek napisał:

niestety 600zl/tir  wiec nie wiem czy warto kumpel, ma dać na badania do oschr'u żeby zobaczyć makro i ph tego tylko nie wiem czy to zrobią?

To drogo. Podłoże po pieczarkach to niestety nic specjalnego. Badanie zrobią, ale koszt to około kilkaset zł (na pewno ponad 200 zł za próbkę). Może tez być problem z powtarzalnością próbki. Ale badania są jak najbardziej wskazane, bo rozrzut zawartości makroelementów jest duży w tego typu podłożach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

W tym opracowaniu nic nie jest podane na talerzu, rozrzut wartości jest okropny.

 Uzun [2004] nie zaleca stosowania podłoża popieczarkowego w początkowych fazach wzrostu roślin, ponieważ czasem jego wysokie zasolenie może negatywnie wpływać na wegetację młodych i delikatnych roślin. Podobnie Polat i in. [2009] twierdzą, że mankamentem podłoża może być czasami dość duża zawartość rozpuszczalnych soli, które powodują zasolenie gleb uprawnych i wpływają negatywnie na wzrost i rozwój roślin, szczególnie w uprawach szklarniowych.

Cytat

Zdaniem Rutkowskiej [2009] najbardziej powszechnym sposobem zagospodarowania podłoża popieczarkowego w Polsce powinno być jego wykorzystanie do celów nawozowych w rolnictwie i ogrodnictwie, a także do kompostowania z dodatkiem różnych odpadowych materiałów organicznych, takich jak osady ściekowe i inne. Podkreśla jednakże konieczność badania składu chemicznego podłoża popieczarkowego, a także potrzebę analizy gleby przed jego zastosowaniem.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

Jak byłam w Holandii w pracy przy pieczarkach to podłoże szło na kompost i potem pod ziemniaki. Fakt te akurat tolerują niższe pH dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984

Ja wolał bym kupić wapna albo nawozu za tą kwotę, na takiej patelni wcale nie ma tego dużo i według mnie nie warto.

3lata temu  kupowałem całą halę za 100zł tylko musiałem sam odebrać to jeszcze się opłacało, teraz gościa długi zjadły i nowoczesna pieczarkarnia stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
1 godzinę temu, ZYLA napisał:

A może łaska przeczytać parę postów wstecz? 

Opinia jednej osoby nie jest wiarygodna, A ten artykuł ma strasznie duże rozbieżności w danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

knoro93 - a wiele osób nie może się mylić?

 

Tam najprawdopodobniej nie będzie 28 t podłoża. Nawet jak będzie na naczepie o pojemności 50 m3 + górka. Chyba że będzie to naczepa z ruchomą podłogą i odpowiednio załadowana. Ja kupiłem 2x 40 m3 za 600 zł (głównie koszty transportu) i mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem, ponieważ chciałem się zamknąć w 500 zł. Cele bardziej doświadczalne.

Artykuł ma takie rozbieżności, bo podłoże takie właśnie jest, jego wartościowość zależy od tego ile rzutów pieczarek zebrano, wiadomo - im więcej tym gorsze. A tego tak dokładnie nikt ci nie powie, bo chce się tego jak najszybciej pozbyć. Jeszcze odnośnie przekompostowanego podłoża - traci wtedy na zawartości makroelementów mocno, a słabo jest już zwykle z nimi (z ich ilością) już na samym początku.

Cytat

W wyniku przechowywania podłoża popieczarkowego na świeżym  powietrzu przez dłuższy okres (kilkanaście miesięcy) następuje obniżenie zawartości potasu o 94%, fosforu o 33%, a straty azotu nie są większe niż 15%.[/qutoe]

Z innego opracowania:

Cytat

Tsaoir i Mansfield [2000] podają, że podłoże popieczarkowe może być używane do ściółkowania (w miąższości ściółki 5-10 cm) sadów jabłoniowych,  co zapewniło redukcję zachwaszczenia, jednakże wpłynęło na zmniejszenie wydajności jabłoni. Wynika to prawdopodobnie z zawartości w podłożu pewnych ilości związków toksycznych dla roślin.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

Mam ziemię z PH 4,5. Na wiosnę będę rozsypywał 1,5 tony wapniaka kornickiego.

Zabieg ten będę wykonywał na 1-2 miesiące przed sadzeniem truskawek, czytałem że wapnowanie powinno się wykonywać minimum rok przed.

Czy nie zaszkodzi to młodym sadzonkom ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jakbyś jeszcze napisał na jaką powierzchnię te 1,5 t byłoby super - bo jak na 1 ar to może być ciekawie. :D

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

No 70 arów styknie, ale wapno mam pierwsza klasa :)

To jest taki mercedes wśród nawozów wapniowych.

Tylko jest obawa że Ph w pierwszych miesiącach za bardzo podskoczy w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Niee. Ja stosowałem zKielc dolomit z magnezem. Coś dało, bo robiąc teraz analizę, ph podniosło mi się o 1,5 punktu. Widzę że już magnez mam w normie, to spróbuję chyba kredy. 10 km. ode mnie są kopalnie to na transporcie tak nie zedrą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984

Ja też rozglądam się nad jakimś wapnem z magnezem, To polecił byś kieleckie? W jakiej cenie kupowałeś i z kąt sprzedawca?

 

 

 

 

ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj