Banan3512

Dobór pługa do ciagnika 195 KM

Polecane posty

Banan3512    20
Witam. Chcialbym sie Was poradzić. Mam kupić pług do ciagnika JD 195M . Wybieram z marki KUHN . Pola mam bez kamieni wiec zabezpieczenie zrywalne. Ziemie łatwe w uprawie bo wiekszość piaszczyste. Do orki 25 ha z tendencją wzrostową. W tej chwili mam pług zagonowy zabezpieczenie na kołek zrywalny 4x40 do ciagnika 4 cylindry 120 KM to radzi sobie dobrze. Zastanawiam sie czy teraz do kupić do tego JD dużą 4 np. MM123 lub 153 z 50 cm na korpus. Czy jakąś lzejszą serie MM 113 ale na 5 skib po 45 cm. Tylne kolo w ciagniku rozmiar 650 czy do tego rozmiaru opony dobry bedzie pług 45 cm na skibę czy lepiej coś szerzej? JD 195M to juz dosc duży ciagnik ze sporym udzwigiem ale nie lubie zbyt ciezkich maszyn zaczepienych. Dlatego mysle nad tą serią MM 113 5 skib.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fanuel    32

Kolego Banan masz 250 ha do orki, czy 25 ? Na 25 to śmiech na sali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierz 153 na vario 4 skiby

Mam valtre t214 i kuhn 153 mm 5 skib i w tym roku musialem odkrecic jeden korpus zeby zaorac kawalek 5 hektarowy bo nie mialem przyczepnosci na 5 skib i jak zobaczylem jaka jest roznica podczas jazdy po drodze miedzy 4 a 5 skib to az nie wierzylem i ciagle sie ogladalem za siebie czy czasem nie zgubilem pluga bo ciagnik nic nie czul jak jechalem z 4 a z 5 to jednak kokosalna roznica i dosc mocno go gnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96
Jak lekka ziemia w uprawie to bierz 5 skib na jakieś małej ramie, jak ciężka to 153 i też 5 skib. 4 skib to on nie będzie czuć. Mam różna ziemię, lekka i ciężka, na lekkiej ciągam 5 skib 151varimaster na pełnym rozstawie i latam 10 na godzinę. Na ciężkiej to max 2 metry bo jak więcej to grzebie się bo trakcji brakuje i mocy żeby latać 7-8. Ale z drugiej strony jest tylko 25 ha do orki więc nie wiem czy jest sens brać 5 skib

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268
Napisano (edytowany)

Na 25 ha piachu(aaa, zapomniałbym-z tendencją wzrostową) to bym wybrał siódemkę na wózku, a do siewu jakiegoś sześciometrowca. Jeden dzień orzesz, jeden siejesz, a później to już tylko plaża w jakichś ciepłych krajach i myśleć na co wydawać pieniądze. 

Edytowano przez bezbarwny
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1

You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
10 minut temu, bezbarwny napisał:

Na 25 ha piachu(aaa, zapomniałbym-z tendencją wzrostową) to bym wybrał siódemkę na wózku, a do siewu jakiegoś sześciometrowca. Jeden dzień orzesz, jeden siejesz, a później to już tylko plaża w jakichś ciepłych krajach i myśleć na co wydawać pieniądze. 

Jak ma krowy to ma kasy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268
3 minuty temu, Mateusz1q napisał:

Jak ma krowy to ma kasy 

Aha…No to faktycznie zmienia postać rzeczy…ale co tam, zamiast wylegiwać się na plaży, dostawi do dojenia kolejne wymiona, bo dzięki wydajności płużnej i siewnej, więcej czasu na dojenie zostanie, a jak wiadomo,  kto doi, ten mo, a jak wincyj doi, to i jeszcze wincyj mo… 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konteno    1774

@Banan3512znajomy ma 6195r to ciąga juvel8 4x55 , z piątkami nawet za długo nie porobił i ostatni korpus odkręcił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Dnia 7.11.2023 o 09:06, Banan3512 napisał:

Witam. Mam do Was kilka pytan. Bo sie dowiedzialem teraz o tym naborze i chcialbym zlozyc wniosek. Czy faktura potwierdzająca sprzedaż na 5 tyś. moze być z października 2023 jesli skladam wniosek teraz w listopadzie? Oraz czy dołączacie oferty pisemne na sprzęt teraz do wniosku czy mozna to zrobic później w uzupełnieniach? Jesli mam ciągnik 90KM rok produkcji 1981 to czy mogę kupic nowy ciagnik za dotacje czy nie przejdzie. I lepiej odrazu wpisac maszyny?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banan3512    20

No może jest 30 ha do orki bo i łąki pare hektarow co roku przesiewam . Co ja Wam poradzę , że małe gospodarstwo . Ciagnik kupiony głównie do odwozu sieczki z trawy i kukurydzy . Bo świadczymy. usługi sieczkarnią. A przy okazji to i u siebie się obrobi i swoje pole zaorze. Pług i tak wymienię a czy kupic 4 czy 5 skib to już mała rożnica. Jakaś zawiść w niektórych jest Was jest . Dzięki za merytoryczne komentarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28759
9 godzin temu, Bogdan_ja napisał:
Dnia 7.11.2023 o 09:06, Banan3512 napisał:

Witam. Mam do Was kilka pytan. Bo sie dowiedzialem teraz o tym naborze i chcialbym zlozyc wniosek. Czy faktura potwierdzająca sprzedaż na 5 tyś. moze być z października 2023 jesli skladam wniosek teraz w listopadzie? Oraz czy dołączacie oferty pisemne na sprzęt teraz do wniosku czy mozna to zrobic później w uzupełnieniach? Jesli mam ciągnik 90KM rok produkcji 1981 to czy mogę kupic nowy ciagnik za dotacje czy nie przejdzie. I lepiej odrazu wpisac maszyny?

szybko mu przyznali jak tak😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banan3512    20

Bogdan ty Ty to jakis górnik detektyw jesteś. Odkopujesz ludzią posty. Powiem Ci tak staramy się aktywnie korzystać z środków zewnętrznych na rozwój. Reszty domyśł się sam. A ktos o bydle wspominał tak mam ok. 120 sztuk.


195m z innego programu. A i na pomocnika 100Km szanse są ja mawiają francuzi. Na rolnictwo 4.0 tez wrzucilem wniosek to wiele nie kosztuje jak sie samemu napisze.


Ale wróćmy do tematu skiby. Czy ta odkładnia w np. MM 113 45 cm bedzie robiła dostatecznie szeroką bruzdę pod oponę 650 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszecki    1

Bierz 5 skib nie zastanawiaj się, mam akpila km180 i 150 koni daje radę na różnych glebach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
9 godzin temu, konteno napisał:

@Banan3512znajomy ma 6195r to ciąga juvel8 4x55 , z piątkami nawet za długo nie porobił i ostatni korpus odkręcił 

Z krowami na tej plaży? Doić kto będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banan3512    20

michalek404040 cris10 o takie opinie mi chodziło. Chyba jednak skłaniam sie do średniej 4 Wygodniej się bedzie użytkować . A na ten areał to i tak starczy. Myślę ze max na moje warunki to MM 123.


tomaszecki Akpila oglądalem to za ciżki jak na moje gleby. KM 180 to bym porownywał chyba do MM 153 lub nawet MM 183

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

Ciekawe jaka jest wydajność pługa 1.8/2m na godz ? To już ładne pole się Zaorze za 8/10 godz . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banan3512    20
mf362 2.0m x 7000 m = 1.4 ha to wydajność przy predkości 7km na godz i bardzo dlugim polu. Jak jest krotkie pole to trzeba coś odjać z wydajnosci na nawroty.
Jest jeszcze jeden aspekt który, ja biorę już teraz pod uwagę kupujac nowy sprzęt. To znaczy jego wartość przý ewentualnej odaprzedaż po kilku latach. Czy sprzda sie je szybko za dobrą cenę. Różnie w życiu sie układa dziś robię jedno za pare lat możę coś innego. Średnie i duże gospodarstwa się ogolnie powiekszają a małe likwidują. Male mszyny nie trzmają ceny . Bo nie bedzie na nie odpowiedniego zapotrzbowania za kilka lat. Wiec czasem warto dopłacic i kupic coś na wyrost.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NieMadry    121
16 minut temu, Banan3512 napisał:

mf362 2.0m x 7000 m = 1.4 ha to wydajność przy predkości 7km na godz i bardzo dlugim polu. Jak jest krotkie pole to trzeba coś odjać z wydajnosci na nawroty.

Tak ci się wydaje. Wydajność raczej 80% z prędkości mnożonej przez szerokość.

Zrobiłem prawie 30 ha w niecałe 14 godzin. Pług 5x50  m prędkość orki około 10 pod małą górkę i 12 z górki. Pole foremne 600m długie.

Ziemia trochę 4a ,4b i 5 coś tam 6.

 

Jaki pług na 30 ha bez różnicy. Wybierz taki jaki ci pasuje Sam wiesz jakie masz warunki.

Ja problemu z tym nie mam liniowanie jest wiec jak potrzebuje to mam węziej a jak jest możliwość to jest rozstawiony szerzej. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Banan3512    20

Taki przykład. Znam rolnika co jeszcze z 5 lat temu kupił nową sipmę koskę no rozwój malych gospodarstw na jakies 7 ha łąķ. Już jej nie używa. Komu on to sprzeda i za ile ? Gdyby kupił chociaz prase do bel okraglych to by teraz chociaz pieniadze odebrał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19719
1 godzinę temu, mf362 napisał:

Ciekawe jaka jest wydajność pługa 1.8/2m na godz ? To już ładne pole się Zaorze za 8/10 godz . 

Średnia wydajność pługa 5x50 to 1.5ha/h

Kawałki różne,przeważnie do 3ha,trafiają się foremne jak i trójkąty. Najdłuższe pole 550m

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Do takiego ciągnika to tylko 5 skib. Zresztą sam uważasz że w przyszłości wiekszy sprzęt będzie łatwiejszy w odsprzedazy. Na taki areał szukałbym używki w sensownym stanie. Idzie znaleźć kuhna w rozsądnych pieniądzach. Tym bardziej że orka staje się niemodna, a dopłaty nakręcają sprzedaz bezorkowcow, ale to już inny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Banan3512 napisał:

michalek404040 cris10 o takie opinie mi chodziło. Chyba jednak skłaniam sie do średniej 4 Wygodniej się bedzie użytkować . A na ten areał to i tak starczy. Myślę ze max na moje warunki to MM 123.

 

tomaszecki Akpila oglądalem to za ciżki jak na moje gleby. KM 180 to bym porownywał chyba do MM 153 lub nawet MM 183

 

Bierz na vario a nie mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konteno    1774
8 godzin temu, Mateusz1q napisał:

Z krowami na tej plaży? Doić kto będzie?

to do mnie czy koło mnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19seba
      Witam , poleci ktoś agregat uprawowy do uprawy pod ziemniaki ? Na pewno na zębie 45x10 i nie szerszy jak 4m . Potrzebuje opinii jakiej firmy agregat byłby najlepszy żeby się nie zapychał przy głębszej uprawie , robiłem w tym roku agregatem z Metangi i wszystko było by dobrze gdyby tylne wałki nie zatrzymywały się , ma ktoś maszyny Metanga ? Agregat masywny jest ale czy nie bedzie pękał ? Między Unią a Metangą jest przepaść cenowa i czy jest sens przepłacać ?
    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj