Skocz do zawartości

Zdjęcie

Proszę o radę

28 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sznaps

Sznaps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 13:40

Proszę o radę

Witam!

Na jednym z moich pól, już 2 rok strasznie dużo jest miotły zbożowej i głuchego owsa Było pryskane Mustangem Forte 195SL 1l/ha + Apyrosem 13g/ha (300l/ha rozpylam) jednak nic z tego :( . Klasa ziemi jest marna, V/VI klasa. Teraz proszę o pomoc, czy dobrą kolejność zrobię w uprawie ziemi żeby ją trochę wzbogacić w minerały, lekko odkwasić i szczególnie odchwaścić. Tego roku po żniwach, będę rozwoził na rżycho wapno węglowe z magnezem 3t/ha. Wykonam podorywkę i wyrównam pole. Odczekam, aż wzejdą chwasty i spryskam Randupam. Potem, gdy ziele uschnie, wykonam głęboko kultywacje. Za jakiś czas będę woził obornik i orka na głęboko. Potem już zima :P Na tym kawałku będę siał mieszankę (pszenica/jęczmień,owies). Przedsiewnie nawozy NPK 200-250kg/ha, saletrzak 100-150kg/ha. Następnie oprysk na chwasty (niestety na głuchola nie będę pryskał, bo po owsie) + Nawozy azotowe saletra amonowa 50-80kg/ha (tu akurat będę patrzał na pogodę jak sucho to może i wogólę nie sypnę) , mocznika+siarczan magnezu dolistnie.

Proszę o swoje sugestie :)

POZDRAWIAM :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Proszę o radę Dzisiaj, 20:42
  •  

#2 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 15:25

Proszę o radę

Plan jest bardzo dobry B) .

ZETOR TEAM

#3 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 16:02

Proszę o radę

I w mieszance wyjdzie piękny owies głuchy.

Te zabiegi które chcesz wykonać w żaden sposób nie ograniczą liczebności owsa głuchego.

Jak dla mnie na tę klasę gleby z roślin ozimych żyto i problem owsa głuchego się praktycznie sam rozwiąże lub z roślin jarych pszenżyto jare i oprysk przeciwko owsikowi.  

#4 Share Sznaps

Sznaps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 16:23

Proszę o radę

I w mieszance wyjdzie piękny owies głuchy.

Te zabiegi które chcesz wykonać w żaden sposób nie ograniczą liczebności owsa głuchego.

Jak dla mnie na tę klasę gleby z roślin ozimych żyto i problem owsa głuchego się praktycznie sam rozwiąże lub z roślin jarych pszenżyto jare i oprysk przeciwko owsikowi.  

Ozimych nie zdążę zasiać, jak zrobię takę zabiegi, ponieważ jak zrobię orkę to będzie koniec września albo i początek października, dobrze nie wykiełkuję żyto i przyjdą mrozy, a jeszcze bym musiał opryskać na chwaty bo wiosno zielsko mi "wydusi" zboże. Muszę siać jare, dlatego myślę o mieszance, bo na takiej klasie ubogiej nie urośnie np, jęczmień. a jak będzie trochę tego i tego to coś ukoszę dla świnek ;p. Może jakieś przedwschodowe opryski na głuchy owies?

Dodam że na drugim polu jesienią pryskał randapem, z myślą, że będę siał sam owies, lecz obsiałem pszenżytem jarym. Głuchy owies owszem pojawił się, ale w mniejszych ilościach.

#5 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 16:57

Proszę o radę słyszałeś o plodozmianie?
przesiej pole lubinem lub inna roślina niż zboże
ZETOR TEAM

#6 Share 5714mf255

5714mf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 17:31

Proszę o radę owies głuchy wytempisz jedynie w gryce

#7 Share Sznaps

Sznaps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 18:00

Proszę o radę

słyszałeś o plodozmianie?
przesiej pole lubinem lub inna roślina niż zboże

Tak słyszałem, tylko, że u mnie słabe gleby są i buraka, czy rzepaku nie zasieje bo nic nie będzie. Motylkowe by poprawiły strukturę gleby na pewno. Mam nawet 0,5ha zasianego grochu ( takie poletko testowe :P ), jest ładny ale to lepsza ziemia.... Myślisz że łubin by na V klasie urósł?

owies głuchy wytempisz jedynie w gryce

Na innych uprawach pryskam pumą i nie ma nic głuchego owsa. Gryka nie wchodzi w grę, hoduję świnki i głównie obsiewam pola zbożami

#8 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 30 czerwiec 2016 - 18:32

Proszę o radę jeśli będzie odpowiednia wilgoć to łubin da sobie radę na 5 klasie

#9 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 czerwiec 2016 - 19:17

Proszę o radę ja na 5 klasie mam łubin jak las odmiana żółta Mister

#10 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 19:43

Proszę o radę

Klasa - klasie  nie  równa ....  na 5  klasie  miewam  5 ton  pszenżyta  zimowego-, 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 21:44

Proszę o radę Ta głęboka kultywacja pod obornik niepotrzebna wogóle.. conajwyżej gorzej będzie Ci sie orać... Apropo's przedwschodowego zwalczania owsika w zbożu, to niema takiej mozliwosci.. Kiedys był Avadex po siewie, ale bodajze tylko w jeczmieniu...

#12 Share Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 856 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 23:28

Proszę o radę

Obornik i wapno w jednym roku to nie jest dobry pomysł

Roundap jak chcesz pryskać to na ściernisko a nie na podorywke to wtedy spokojnie zdązysz ozime zasiać i problem rozwiazany

#13 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 23:42

Proszę o radę

Zgadzam się z wilhelmem. Zrób podorywkę i później orkę i siej żyto najpewniejszy i najwyższy plon da. Mieszanka na polu z owsem głuchym to strzał w kolano. 

Jeżeli nie masz perzu to odpuść ten rundup i szereg (moim zdaniem) zbędnych uprawek. Na świniach się nie znam ale żyto chyba będzie dobrą paszą dla tych zwierząt. 

#14 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 01 lipiec 2016 - 07:15

Proszę o radę

Randapem po zniwach nie wytępisz owsa głuchego, jeżeli masz chwasty wieloletnie typu perz to zabieg ma sens w innym przypadku daruj sobie. Chcesz obsiać mieszanką pszenicy jęczmienia i owsa słabą glebę V/VI klasy, świerzo wapnowaną wapnem które działa bardzo wolno i dodatkowo zachwaszną owsem głuchym. Niewiele z tego wyjdzie ale życzę powodzenia.

Za słaba gleba na pszenicę w dodatku susza pewnie da jej popalić na takiej klasie. Jęczmień wymaga uregulowanego pH a takiego nie uzyskasz zaraz po wapnowano słabo reaktywnym dolomitem. Niczym nie zwalczysz owsika w owsie więc jeszcze bardziej zachwaścisz pole.

Nie idź na siłe w stronę zbóż, może lepiej jak radzą wyżej zasiać grykę i ją sprzedać a będzie za co kupić dobrego zborza. Łubin to dobra pasza dla świń, na V i VI klase najbardziej nadaje się żółty . Groch wymaga podobnego stanowiska jak jęczmień, może peluszka dałaby radę na tej glebie

Ogólnie jestem negatywnie nastowiony do wszelkich mieszanek. Zbyt trudno dopilnowac i porządnie zadbać. Rzadko widac gdzieś ładną mieszankę czy to zbóż czy zbórz i strączkowych, zazwychaj są strasznie zachwaszczone, o ochronie fungi nawet nie ma co wspominać, a co leci do zbiornika kombajnu mozna się domyslać

#15 Share lukasz0920

lukasz0920

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 10:39

Proszę o radę Jeżeli chodzi o wapno to posyp szybko działające rozsiewaczem już zapomniałem jak się nazywa, działa odrazu drogo wychodzi ale jeżeli nie ma dużych braków to akurat

#16 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 01 lipiec 2016 - 11:32

Proszę o radę

na takich slabych ziemiach   jeczmien jary i pszenica jara to strzal w kolano ,   ja bym posial pszenzyto dlugoslome ,  jeden oprysk na jesien  po wschodach  drugi na wiosne i powinnno byc czysto , zyto sie nie nadaje na swin

coraz gorzej

#17 Share Sznaps

Sznaps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 12:18

Proszę o radę

Randapem po zniwach nie wytępisz owsa głuchego, jeżeli masz chwasty wieloletnie typu perz to zabieg ma sens w innym przypadku daruj sobie. Chcesz obsiać mieszanką pszenicy jęczmienia i owsa słabą glebę V/VI klasy, świerzo wapnowaną wapnem które działa bardzo wolno i dodatkowo zachwaszną owsem głuchym. Niewiele z tego wyjdzie ale życzę powodzenia.

Za słaba gleba na pszenicę w dodatku susza pewnie da jej popalić na takiej klasie. Jęczmień wymaga uregulowanego pH a takiego nie uzyskasz zaraz po wapnowano słabo reaktywnym dolomitem. Niczym nie zwalczysz owsika w owsie więc jeszcze bardziej zachwaścisz pole.

Nie idź na siłe w stronę zbóż, może lepiej jak radzą wyżej zasiać grykę i ją sprzedać a będzie za co kupić dobrego zborza. Łubin to dobra pasza dla świń, na V i VI klase najbardziej nadaje się żółty . Groch wymaga podobnego stanowiska jak jęczmień, może peluszka dałaby radę na tej glebie

Ogólnie jestem negatywnie nastowiony do wszelkich mieszanek. Zbyt trudno dopilnowac i porządnie zadbać. Rzadko widac gdzieś ładną mieszankę czy to zbóż czy zbórz i strączkowych, zazwychaj są strasznie zachwaszczone, o ochronie fungi nawet nie ma co wspominać, a co leci do zbiornika kombajnu mozna się domyslać

Na jednym z pól randup trochę pomógł, mało głuchego jest. Te wapno jest węglowe z dodatkem magnezu więc myślę że do długo działających nie należy jak dolomitowe. W moich okolicach nikt nie uprawia gryki i nikt nie kupuje, wiec miałbym problem ze sprzedażą. Grykę da rade kosić bizonem??? Zastanowię się nad łubinem, dużo dobrego białka. Ja ogólnie też nie siałem mieszanek zbożowych, zawsze w śrutaku mieszam zboża. :)

Obornik i wapno w jednym roku to nie jest dobry pomysł

Roundap jak chcesz pryskać to na ściernisko a nie na podorywke to wtedy spokojnie zdązysz ozime zasiać i problem rozwiazany

Czyli rozumiem że jak po żniwach rozsypie wapno, wymieszam z glebą i za dobry miesiąc obornik, to nic nie da efektu?

Jeżeli chodzi o wapno to posyp szybko działające rozsiewaczem już zapomniałem jak się nazywa, działa odrazu drogo wychodzi ale jeżeli nie ma dużych braków to akurat

Szybko działające nie wchodzi raczej w grę, bo to są tlenkowe, a klasa ziemi V-VI. Szybka reakcja zaburzy całkowicie wzrost roślin. :(

na takich slabych ziemiach   jeczmien jary i pszenica jara to strzal w kolano ,   ja bym posial pszenzyto dlugoslome ,  jeden oprysk na jesien  po wschodach  drugi na wiosne i powinnno byc czysto , zyto sie nie nadaje na swin

Jęczmień rośnie, mam dobry gatunek na słabe gleby. Jest króciutkie, słomy mało, ale się nie przewróci ;p. No ale wiadomo jak będzie susza do odjedzie jak i inne gatunki na pisaku w susze. Samego żyta nie daję świnkom, tak samo jak i owies, stanowią one drobne ilości (na tonę po około 100kg).

#18 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 12:35

Proszę o radę

Same specjalisty. pierdoły jakich mało

2 tygodnie po żniwach wjazd z glifosatem

wapno

2 tygodnie potem orka siewna

nawozy

siew żyta hybrydowego w pierwszej dekadzie września

opysk na chwasty wg potrzeby

I bez pie**olenia i efekt pewny

A żyto dla świń pasza super, ale od 50 kg.

#19 Share Sznaps

Sznaps

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 13:37

Proszę o radę

Same specjalisty. pierdoły jakich mało

2 tygodnie po żniwach wjazd z glifosatem

wapno

2 tygodnie potem orka siewna

nawozy

siew żyta hybrydowego w pierwszej dekadzie września

opysk na chwasty wg potrzeby

I bez pie**olenia i efekt pewny

A żyto dla świń pasza super, ale od 50 kg.

Czy ja wiem czy pierdoły, dla mnie każda mądra wypowiedz jest cenna ;).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 20:22

Proszę o radę

Glifosat zniszczy zielsko, ale i tak wzejdzie ono z powrotem z nasion. Ja dałbym wapno na ściernisko zaraz po żniwach, i wymieszał go agregatem talerzowym. Poczekał aż wzejdą samosiewy z zielskiem. Teraz powiem coś z czym się sporo ludzi, nie zgadza. Na te zieloną masę, dał obornik.(tak, dałbym go na ziemię wymieszaną z wapnem,)i przyorał. Cały ten zabieg wykonał przez samym siewem(tu też się wielu ludzi nie zgadza). Podpinam siewnik zaraz po odczepieniu pługa. Ja sieję z wałem Campbella na przednim tuzie, ale to nie jest konieczne. Po zasianiu wał uprawowy(aby zatrzymać parowanie). Teraz pytanie co zasiać. Na tak przygotowane stanowisko, i jego problemy z chwastami, najlepiej chyba by było żyto. Zasiej żyto hybrydowe. Może trochę gęściej i wcześniej niż zaleca producent. Odchwaścić go jeszcze na jesieni, a i dać mu trochę nawozu, aby się ładnie rozkrzewiło. Żyto jest chyba najlepszą rośliną na zachwaszczane pole. Jak wykonasz na nim wszystkie odpowiednie zabiegi, to ono samo z siebie będzie niszczyć inne chwasty. Jak jeszcze zastosujesz odpowiednie herbicydy to problem powinien się zmniejszyć. Po ścięciu żyta można zasiać poplon np. gorczycy, w taki sposób by rosła z jego samosiewami. Po przyoraniu takiej mieszanki pole powinno już być czyste.