Skocz do zawartości
Kizo

Jaka odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    171

Ja caly czas mysle nad pozieleniem dawki nawozu, ale ciagle mam strach ze popale albo nie bedzie dobrych warunkow do wysiania. Dlategdn daje 250kg mocznika tydzien przed siewem i spokojna glowa.

Heh kolego dziwne masz obawy aczkolwiek dobrze że dbasz o uprawy. Od 5 lata siejemy kukurydze i co roku siejemy azot pogłównie pierwsze dwa lata saletre sialismy pogłównie obecnie mocznik. Nie masz sie czego obawiać. Bedziesz miał dużo czasu na posianie nawozu pogłownie pare tygodni nawet ponieważ różne prakryki sa stosowania pogłownie mocznika jedni sotsuja jak kukurydza zakryje międzyrzędzia inni w fazie 2-3 liści także dobierzesz sobie taki termin zeby kukurydza była sucha a za 2 dni deszcz upadł wtedy uzyskasz super efekt. Przez te 5 lat nigdy nie trafilismy na taka susze że azot wysiany pogłównie nie był wykorzystany zawsze jakis deszcz Ci spadnie nie bój sie ;)

krzysiuzuzia    10

dzis dojechala odmiana garni CS 210-220. 275 brutto jednostka w zeszlym sezonie 11 ton/ha 26% wilgotnosci koszona 05.10 bylem zadowolony pomimo ze byla zalana przez majowe opady

Terry24    17

W zeszłym roku cały mocznik dałem przed siewem(350kg) potem agregat i siew i było git!!!

Wiadomość z agroFakt.pl

rk1    5

wznawiam pytanie czy ktoś zna odmianę pionierra p8745 będę ją siał pierwszy raz i chciałbym się coś o niej dowiedzieć.

szopen    28

A jaki jest bsens dzielenia dawki?

Dwa lata temu zrobiłem próbę i połowie kawałka(4 ka) podzieliłem dawkę na pół a na drugiej połowie nie podzieliłem. Przy zbiorze nie zauważyłem żadnej różnicy. Wprawdzie nie ważyłem ale mierzyłem kilka razy na jakiej długości zapełni mi się zbiornik. Od tamtej pory nie dzielę azotu w kukurydzy. Idzie w całości od 200 do 250 kg mocznika plus azot w fosforanie i gnojowicy ok 15 tys l na ha.

Terry24    17

Mam pytanie słoma pszenna pocieta, gruber i siew gorczycy (zero azotu)ok 25 kg ha, poplon wyrósł ok 140 cm talerzowanie i orka.moje pytanie brzmi czy mozna odliczyc czesc dawki potasu jesli tak to ile?

Bartek72511    41

Kolego po pierwsze nie ten temat, bo ten jest o odmianach kukurydzy a po drugie poszukaj w internecie,tam znajdziesz wszystko, ile zawiera , jaka przyswajalność itd.

solek01    32

Wie ktoś kto jest producentem nasion kukurydzy KIPARIS? bo znalazłem w doświadczeniach polowych wyniki plonowania a nie mogę namierzyć

nasion.

brandys    2

odkilku lat daje przed uprawą sól potasową200na h mocznik 150na h polifoske 4 150 podczas siewu oczywiście obornik w ilości raz większej niż pod zboża i jest ok dodam żesieje odmiane glejt bo umnie się sprawdza . sprzątam całość 5h na kiszonke

jacek472    16

witam jeżeli rzepak zejdzie w tym roku bardzo wczesnie z pola (początek lipca) to jest szansa żeby zasiać kukurydze odmiana pyroxenia fao 130 i żeby doszła na ziarno (lubelskie)

Dodam że rok temu zasiałem głównie do dopłat na kupionym odłogu jakąś polską odmiane fao 230 w połowie czerwca i doszła do zimy

Bartek72511    41

Ciężko powiedzieć. W tamtym roku znajomy siał po jęczmieniu ozimym pod koniec lipca cośz polskich odmian 160 FAO. Urosła na jakieś 1,70 jednak kolba malutka i ziarno w listopadzie jeszcze było troche jak mleko. Ale jakbyś na początku lipca zasiał i FAO 130 to może się uda, ale na rewelacje w plonie nie licz.

rk1    5

Chce ci się tak kombinować przecież to duże nakłady a plon pewnie marny będzie, chyba że dostaniesz dwa razy dopłaty ale nie wiem jak jest z tym? Bo jak by dali dopłaty dwa razy to można na sztukę zasiać .

U mnie też w tamtym roku gościu zasiał kukurydzę tylko że na początku czerwca bo żyto ścioł na kiszonkę niby na wysokość urosła ale kolby miała małe. A co dopiero będzie jak zasiejesz na początku lipca to nie wiem ale jak chcesz to zaryzykuj i posiej nawet na próbę przypuśćmy z 1 ha żeby się nie sparzyć na tym interesie. Może się uda

jacek472    16

tak koledzy macie racje. Nie planuje siać wszystkiego tylko właśnie z 1 ha może 0,5 dla własnego doświadczenia, jak pisałem wczesniej zasiałem w czerwcu i dojrzała, ale szału nie było niecałe 2 t z 0,7 ha.

A teraz z innej beczki co polecacie posiać jaką odmianę nie drogą strasznie i w miare stabilnie plonującą na glebe troche zaniedbaną kl V 3 ha. Teraz jest tam ściernisko z perzem po mieszance i owsie, skosiłem i miałem nie siać, a jednak jeszcze tyllko rok posieje, a może zboże?

Pawell18    13

U nas koleś zasiał 11ha qq na ziarno pod koniec czerwca. Efekt był taki, że dopóki jeszcze była zielona to wyganiał nią krowy. Reszta która dojrzała stoi do dziś.

Na późne siewy zalecana jest Wilga, na V klasie przy N100 P50 K50 oddała 8,5t przy 24%.

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

gelo400    30

ja w tym roku mam kilka odmian KWS. A odmiany agro yoko nie polecam w zeszlym roku mialem wyrosla przeogromna kolba wysoko i wiatr powalil 40% pola byl problem z zebraniem

matava    19

To dość późno siałeś. Masz może jakieś zdjęcia. Od trzech lat się przymierzam i zasiać nie mogę.

wiesmak243    5

Koledzy pomóżcie od lat uprawiam kukurydze na kiszonkę. Jednak w tym roku chce spróbować uprawy na ziarno na początek 1ha. Mam problem, są nim dziki o ile wiosną jestem w miarę spokojny o nie bo sieje w takim rejonie gdzie zazwyczaj ich nie ma ale gdy jesienia wszyscy zetną zostanie tylko moja wtedy moga zaczac sie schody i stąd nasuwa sie moje pytanie. Czy zasiać kukurydze o fao poniżej 200 i wymłócić wczesniej czy zaryzykowac i siac ok 240 fao. Mam gleby klasy V  i własnie tu małe fao nie jest zalecane. Prosze o pomoc.

solek01    32

powiem ci tak u mnie wiekszych problemów z dzikami nie ma póki co ale była omacnica i im dłużej stała i wiatr wiał todużo kolb spadało. Lepiej zasiej coś do max FAO220 i zbierz coś a dziki napewno się nią zainteresują

KRISS75    39

Koledzy pomóżcie od lat uprawiam kukurydze na kiszonkę. Jednak w tym roku chce spróbować uprawy na ziarno na początek 1ha. Mam problem, są nim dziki o ile wiosną jestem w miarę spokojny o nie bo sieje w takim rejonie gdzie zazwyczaj ich nie ma ale gdy jesienia wszyscy zetną zostanie tylko moja wtedy moga zaczac sie schody i stąd nasuwa sie moje pytanie. Czy zasiać kukurydze o fao poniżej 200 i wymłócić wczesniej czy zaryzykowac i siac ok 240 fao. Mam gleby klasy V  i własnie tu małe fao nie jest zalecane. Prosze o pomoc.

Przed dzikami mam ogrodzone i sieje Ambrosini na 5-6 klasie,wychodzi dobrze.

Bartek72511    41

Mi kolejny rok pokazał , że minimum u mnie wczesne odmiany są nieopłacalne. W zbiorach pod koniec października wczesne odmiany miały u mnie koło 30 % a z Pioneera 270 FAO 31-33 %. Ja kolego bym ci polecał tak, na pewno nie siej polskiej odmiany na ziarno, a po drugie kwestia areału ale w razie co możesz zainwestować w armatke hukową, kwestia czy w bliskim pobliżu są domy ale jak u mnie sprawdziła się w 100 %.  Koszt takiej to 850 zł. 

farmer777    11

witam mam pytanie jakie polecacie FAO żeby kukurydza była dobra do zbioru i żeby miała  odpowiednią wilgotność  tak żeby mozna ja było zebrać od połowy pazdziernika do początu listopada??

wiesmak243    5

Czemu nie polecasz polskich odmian. W tym roku miałem jawora ze smolic fao chyba 220 w kolbe oddeało bardzo dobrze bez rzadnych przepustów uziarniona w sam czubek. W susszy radził sobie bardzo dobrze.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Interesuje mnie zakup nowej brony talerzowej, firmę którą wybrałem po przeczytaniu wielu postów i wysłuchaniu wielu opinii użytkowników tychże maszyn jest Akpil - dosyć wysoka jakość za w miarę przystępna cenę.
      Teraz z kolei mam inny problem... Szukam brony która sprawdzi się na glebach lekkich(głownie 4b-5,czasami 6 klasa) w znacznej mierze kamienistych. Brona ta ma być również z wałem doprawiającym - strunowy, rurowy , strunowo-rurowy? Nie zdecydowałem się również w tej kwestii ...
      Innym aspektem jest ułożenie talerzy, czy lepiej patrząc na maszynę z góry wybrać tą, która ma ułożenie w kształcie litery X czy może ta która ma ułożenie talerzy w kształcie litery V?
      Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jakie?
      Jeszcze inną sprawą jest nacisk na talerz, brony zawieszane nacisk ten mają dosyć niski, a brony ciągnione są o wiele droższe i do tego w większości wypadków moc ciągnika którym dysponuję(105KM) nie pozwoli raczej na owocną współpracę brony talerzowej z tymże ciągnikiem.

Podaje link do strony maszyn marki akpil aby każdy mógł zobaczyć o czym ja właściwie piszę http://www.akpil.pl/pl/kategoria/42
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam