karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

karolr2    767

Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LsGelu    29

Jestem ciekaw jakie wymagania trzeba będzie spełnić, aby uzyskać taką pomoc i czy nie będzie to kolizowało z programem "młody rolnik" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha

Karol nie wiem ile masz ha, ale z tego co usłyszałem w niedzielę w programie "tydzień", wypowiadał się komisarz ue d/s rolnictwa to ta pomoc ma być dla dospodarstw o powierzchni do 5ha - chyba że źle zrozumiałem bo oglądałem "jednym okiem" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

małe tzn ile do 20 ha ? bo ja nie wiem do ilu ha co to znaczy małe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik92    0

tzn takie które nie łapie się na premię dla młodego rolnika czyli poniżej 1 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

Poniżej 1 ha, to nie gospodarstwo i tego się nie da zmodernizować. Ja bym się bardzo cieszył jeśli byłby jakiś program do 10-20ha, bo może bym się łapnoł, jeśli by to było na całą Polskę. Bo przydało by się trochę zmodernizować park maszynowy może dokupić ziemi.

Edytowano przez Kuba1212
  • Like 1

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1996    0

Jeśli do 5ha to się może załapię. Chociaż mam jeszcze dzierżawy ale brane będzie pewnie obszar gospodarstwa który mam przepisany na siebie. Chyba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tworzycie jak zwykle kolejne absurdy... Jeśli patrząc logicznie gospodarstwo do 5 ha nie powinno dostać wcale pieniędzy choćby z tego wzgledu zę nie bedzie musiało spełniać zasad zazielenienia... Kolejna kwestia cały czas się mówi o tym aby wspierać gospodarstwa trwale ekonomicznie czyli trzeba osiągnać conajmniej 4 ESU co z małej powierzchni pola kilku hekatrów przy produkcji zbóż bedzie mało prawdopodobne... Pieniądze te będą przeznaczone na działania, które spowodują wzrost ekonomiczny gospodarstwa np. po przez jakąś restrukturyzacje... Bardziej trzeba myśleć w kierunku, że wsparcie będą otrzymywać gospodarstwa, które przejdą na bardziej dochodowe produkcje np. warzyw czy hodowla bydła mlecznego i dzięki takiej modernizacji będzie można dostać dofinansowanie nie sprzęt to tych produkcji... Raczej wątpliwe jest, że ktoś mając same zboża wymieni sobie ciągnik bo to i tak nie wpłynie na porawę ekonomicznośći gospodarstwa...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Tutaj masz wytłumaczone. www.minrol.gov.pl/pol/content/download/40939/226789/file/

 

Też tym jestem zainteresowany

 

cytat z linka:

 

Beneficjent

Producent rolny prowadzący małe gospodarstwo rolne, odpowiadające definicji

określonej przez państwo członkowskie.

 

czyli wystarczy znaleźć ową definicję


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

Tworzycie jak zwykle kolejne absurdy... Jeśli patrząc logicznie gospodarstwo do 5 ha nie powinno dostać wcale pieniędzy choćby z tego wzgledu zę nie bedzie musiało spełniać zasad zazielenienia... Kolejna kwestia cały czas się mówi o tym aby wspierać gospodarstwa trwale ekonomicznie czyli trzeba osiągnać conajmniej 4 ESU co z małej powierzchni pola kilku hekatrów przy produkcji zbóż bedzie mało prawdopodobne... Pieniądze te będą przeznaczone na działania, które spowodują wzrost ekonomiczny gospodarstwa np. po przez jakąś restrukturyzacje... Bardziej trzeba myśleć w kierunku, że wsparcie będą otrzymywać gospodarstwa, które przejdą na bardziej dochodowe produkcje np. warzyw czy hodowla bydła mlecznego i dzięki takiej modernizacji będzie można dostać dofinansowanie nie sprzęt to tych produkcji... Raczej wątpliwe jest, że ktoś mając same zboża wymieni sobie ciągnik bo to i tak nie wpłynie na porawę ekonomicznośći gospodarstwa...

 

My mamy bydło mleczne i częściowo mięsne, ale mamy mało swojej ziemi, przez to są trudności z pozyskaniem finansów. I nie mówię o ciągniku, bo ten co mamy wystarczy, ale parę maszyn a zwłaszcza tura by się przydało kupić.

Gdyby u mnie było więcej ziemi to na młodego rolnika by się już dawno składało, ale mamy tylko na siebie ok 8 ha a reszta dzierżawy. Taki program, który by np umożliwił wymianę maszyn lub dokupienie ziemi by naprawdę się przydał.

Edytowano przez Kuba1212

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

No fakt, przydałby się takowy dla mniejszych gospodarstw, ale co wtedy z gospodarstwami 10-20 ha? One MR wezmą, ale o modernizacji mogą zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Raczej to chodzi powierzchnie w ha przybliżoną do średniej woj. np w lubelskim jest to coś około 11ha jeśli się mylę to niech ktoś poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

we wsparciu dla małych gospodarstw chodzi o to żeby wyselekcjonować na wsiach gdzie jest duże rozdrobnienie gruntów grupę gospodarstw (o wielkości 4-8ESU chyba...) które po uzyskanu wsparcia będą żywotne tzn. beda mialy szansę dalej się rozwijac i powiększać. Jest to szczegolnie wazne w województwach płudniowo-wschodnich gdzie duże rozdrobnienie gospodarstw nie pozwala na dalsza koncentrację ziemi (czyli każdy siedzi na swoim kawałku i ani myśli go oddać) gdyż przy takim rozdrobnieniu nikt nie ma szansy w danej wsi po prostu się rozwijać (jeśliu wszyscy mają po 4-8 ha to nikt z calej wsi nie dostanie wsparcia z modernizacji ani innych programów i co dalej z taką wsią?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek161    3

tylko nie rozumiem dlaczego to ma obejmować Polskę wschodnią a nie cały kraj tak jak program młody rolnik to niesprawiedliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Bo na wschodzie mieliśmy w d*pe podwójnie ze względów politycznych, klimatycznych a także słabsze gleby mamy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

modernizacja małych gosp to się ma nazywać ogólnie i ma objąć całość kraju i dofinansowanie 60tys zł do 15 czy tam 20tys Euro SO wymagań. Oczywiście każdy kto będzie chciał z obojętnie z czego skorzystać będzie zobowiązany do prowadzenia rachunkowości. Kasa bodajże 80% na początku reszta po biznesplanie . Ciekawe czy w nowym PROW zrobią zaliczki jakieś przed wykonaniem czegokolwiek bo maszyny tylko nowe i zwrot maks 200tys. Więc powinni dać z 60% na początek a resztę po zakupie czy budowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Skoro definicje tworzy kraj członkowski, czyli w tym wypadku polska. To może przyjmą kalkulację od 2 do 4 esu. Taka definicja była przyjęta wcześniej przy jakimś programie pomocowym dla małych i średnich gospodarstw. Program ten miał za zadanie osiągnięcie 4 esu. NIerobom z arimr nie chciało się kontrolować jego działania i posypały się kary z ue. Może teraz wprowadzą coś podobnego, ale to i tak będzie kropla bo kasy mało a chętnych wielu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Chętnych wielu? Chętni to będą prawie wszyscy raczej, każdy ze wsi jak usłyszy od sąsiada. ;) No chyba, że ci co panicznie boją się księgowości by nie wzięli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1988    0

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa jest projekt PROW 2014-2020 podaje link by każdy mógł sobie przeczytać:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

Z niego wynika, że gospodarstwo musi mieć wielkość ekonomiczną między 2tyś euro, a 15 tyś. euro i w ciągu 5lat przekroczyć 15 tyś. euro przy czym wzrost musi wynieść minimum 20% wartości wyjściowej. Czyli między 1,7 esu, a 12,5 obecnego esu.

Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw w zakresie chowu drobiu.

Wysokość pomocy 60 tyś. zł. wypłacane w dwóch ratach 80% musi być udokumentowane na jakie inwestycje w gospodarstwie zostały wydane pieniądze i 20% po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Niema jeszcze napisane co będzie grozić za niewywiązanie się z biznesplanu czy trzeba będzie zwracać pieniądze czy tylko nie dostanie się tych 12000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Za nie zrealizowanie pewnie będzie zwrot premi wraz z odsetkami. Przez 5 lat może się tego nazbierać.

Komisja europejska kocha fikcje. Więc posiadacz gosp o wielkości 2 tys euro musiał będzie spożądzic biznesplan na podstawie, którego pokaże komisji i arimr jak przy pomocy 60 tys przez 5 lat dojść do wielkości 15 tys euro. Będzie to musiał byc jakiś złoty interes. Zdecydowanie łatwiej będzie miał ten o wielkości 15 tys euro? Tylko pytanie czy jest to małe gospodarstwo? Wpiszcie sobie w kaluluator esu różne wielkości a przekonacie się ile trzeba mieć wszystkiego aby wyszło 15 esu. 1 esu to około 1 tys euro.

Następnie pomysłodawca programu pozwala na to, aby w biznes planie kłamać. Ponieważ wystarczy 20 % początkowej wielkości. Nie lepiej było przyjąc taki próg odrazu a nie 15 tys euro dla tych co zaczynają od 2 tys.

Nie wiem skąd takie wielkości ekonomiczne powychodziły? Jeśli posiadamy początkową wielkość 2 tys euro. Musimy osiągnąc z tego 20 % co daje nam po 5 latach 2,4 tys euro. W przypadku 15 tys euro musimy osiągnąć wielkość całkowitą 18 tys euro. Za 60 tys łatwiej osiągnąć efekt w pierwszym przypadku. Tyle tylko, że na papierze łatwiej o efekt w dużym gosp. Zresztą są to tylko projekty wymyśląne przez pokrętne umysły urzędników. Pewnie jeszcze zmiany będą.

Co do kasy wydaje mi się, że jeśli ktoś nie osiągnie tych 20 % będzie musiał kase oddać z odsetkami. Jeśli osiągnie 20% zwrócą mu 48 tys zł. Jeśli przekroczy wielkość ekonomiczną 15 tys euro dostanie jeszcze 12 tys słotych. Oczywiście łatwiej będzie tym dużym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kryroj    15

Ja nie chcę obrażać nikogo ale moim zdaniem pieniądze powinyy dostać gospodarstwa poniżej średniej krajowej i tyle. Jeśli ktoś jest poniżej tych 12ha ( zaokrąglenie ) to ma szanse na pieniądze. Takie moje zdanie. Ale widać urzędnicy mają lepsze pomysły :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Tylko pytanie po co dodatkowo dotować tych, którzy mimo 10-letniej pomocy nie potrafili się wybić? Średnia krajowa i wyżej to gospodarstwa mające znacznie większą szansę na rozwój i zaistnienie na rynku. Pieniądze unijne dla tzw. "paro-hektarowców" to jak respirator dla człowieka - jak tylko ich zabraknie to cała opłacalność pójdzie do piachu i tyle ich "konkurencji" będziemy widzieli. Dla takich dobre są warzywka, agroturystyka lub żywność eko. I tego się trzymajmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

teoretycznie dobry pomysł kolega podsunął. Ci którzy już korzystali z finansowania jakiegokolwiek od UE i nie wykazali zwiększenia produkcji nie powinni dostać następnego dofinansowania bo zostało ono zmarnowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj