Skocz do zawartości

Alio

Members
 • Zawartość

  939
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

61 Excellent

O Alio

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 26.06.1972

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  LOP
 • Zainteresowania
  Automatyka, rolnictwo, inne
 1. Numer z weterynarii wymaga każda firma jaku kupuje zboże czy rzepak.
 2. Propozycja z dziś na saletrzak z borem (rozpoczęli produkcję) 980 brutto. Trzeba coś wziąć pod buraki na przyszły rok.
 3. Jaki kupić rozsiewacz?

  Nie bierz 600l tylko większy. Nawozy typu NPK wejdą Ci w big bag ale już np saletra z Puław pakowana jest po 600 kg i jest problem. Zwracaj uwagę na odległość siewnika od Ciągnika. Jak chcesz siać 60-tką to im bliżej będzie ciągnika tym więcej nawozu wsypiesz. ja miałem na początku Amazone 603 ale był mały. Z czasem potrzebowałem takiego z rozrzutem do 24m pod szerokość opryskiwacza. Kupiłem okazyjnie Vicona Rotaflow chyba 1600l. Siało to szeroko i ładnie ale z czasem zaczęły się z nim problemy a do tego był zawieszany daleko od Ciągniika. Siałem nim pronarem nawozy NPK przed siewem i 60-tką azotowe pogłównie po śladach opryskiwacza. O ile do pronara mogłem wsypać nawet 1300 kg o tyle w 60-ce już max 400-450 kg i to z dodatkowymi obciąznikami z przodu. Teraz kupiłem używanego Kuhna MDS 1121 i z tego jestem super zadowolony. Bardzo precyzyjne dozowanie, zaczep blisko ciągnika dzięki czemu 60-tka bez problemu rozsiewa mi 600 kg big-baga saletry, łatwy w umyciu, elementy wysiewające z kwasówki a używany w dobrym stanie kupisz już od ok 6-8 tys. Polecam.
 4. Buraki cukrowe kilka pytań

  U mnie wczoraj odebrane. Generalnie tragedia z zawartością cukru i nie mam pojęcia gdzie leży przyczyna Plon 68t/ha netto II zanieczyszczenia średnie 8,6 ale cukier... 15.3. Buraki wyglądały pięknie, żadnego chwościka czy czegoś podobnego..
 5. Buraki cukrowe kilka pytań

  Rok temu każdy piał z zachwytu nad swoimi plonami. W tym większość narzeka. Taki nasz los. Sam jestem ciekaw co u mnie będzie. Zaczynamy kopać gdzieś za tydzień. Mam nadzieję, że te 10 dni słonecznych nieco podciągnęło cukier. Na plony z tamtego rekordowego sezonu nie ma co liczyć ale też źle być nie powinno. Stawiam u siebie na 65-70 ton netto. Cukier na razie zagadka. Ale fakt że opłacalność buraka spada mocno. Ciągną w dół ceny nasion i ceny środków chwastobójczych. Wiadomo nawozy też. 
 6. Pompa wspomagania mtz

  Przepraszam że tak napiszę, ale bzdury pisze przedmówca. Spawanie czujników? Dodawanie gazu do skrętu? Od dawna wiadomo, że pompy w MTZ są bardzo tanie i... podłej jakości. Wytrzymują góra 5-7 lat i do wymiany. Spada ciśnienie trzeba wymienić i tyle w temacie. 200 zł nikogo nie zbawi (koszt zakupu pompy) a i 4 śrubki każdy potrafi odkręcić i przykręcić. mam od nowości taki ciągnik, mają tez znajomi i wiem dobrze jak to pracuje. Wymiana pompy i kierownica śmiga jak trzeba kolejnych kilka lat. Wspomaganie ma działać i przy zimnym i gorącym oleju. Ba! często źle działa właśnie przy zimnym gęstym oleju, ale rozgrzewanie go trwa na szczęście krótko. JAk zaczyna ciężko chodzić na wolnych obrotach - nowa pompa, pół godziny pracy  i po sprawie. 
 7. DO Unexu sprzedawałem chyba ze 4 razy i żadnych uwag. Kasa wg umowy i żadnych kombinacji z jakością czy czymś takim (sprzedawałem konsumpcję)
 8. Buraki cukrowe kilka pytań

  Mnie 60tka spalała 40-50l na dzień pracy czyli na 1.2 do 1.5 ha.  Dokładnie Ci nie napiszę. Ale jak kiedyś próbowałem liczyć koszty kopania 1-rzędowym (paliwo, części i dniówka osoby co mi pomaga i odwozi buraki na pryzmę to wychodziło 350-400 zł/ha. Chyba będę kopał dalej bo ciężko mi gdzieś zarobić 400 zł dniówkę. 
 9. Praca na Ropa Maus

  U mnie od kilku lat przyjeżdża ten sam operator myszy i w przerwie między załadunkami zapraszam go na obiad śniadanie czy kolację. Znamy się i dużo rozmawiamy. Też cukrownia Krasnystaw. Tu mają limit na ładowarkę 1000 ton na dobę i zwykle tyle ładują. Jak mają opóźnienie to nadrabiają kolejnymi dniami żeby plan się zgadzał, choć zwykle bywają opóźnienia nie do odrobienia. Jak nawali któraś ładowarka to zwiększają im limit i potrafią na dobę załadować nawet 1500 ton. Praca niezbyt ciekawa bo chłopak jest 400 km od domu. Obsługują ładowarkę we dwóch i zmieniają się co 24h. Drugi wtedy odpoczywa w hotelu. CO do zarobów to głupio było pytać, ale sam mówił że kilka lat temu mógł zarobić miesięcznie ok 8000 na rękę bez problemu a teraz ledwo 4-5. Jak za taką pracę to uważam że żadna rewelacja.
 10. Jak nie tajemnica to gdzie zamawiałeś RSM? Cena bardzo dobra. Ja też z lubelskiego i brałem cysternę w Lipcu po 720 netto (zaraz po obniżkach) i widzę że chyba będę musiał zmienić dostawcę. A jak widzę, że inni piszą np ze ślaska że mają rsm po 700 netto a ja 35 km od puław o takiej cenie mogę pomażyć...
 11. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Ja od lat biorę środki od tego samego gościa (obecnie agrosimex) i w tym roku poszły podobne środki ale w innych dawkach. Metazachlor (raper 500 sc) 1.6l/ha i chlomazon (Comandor 480 ec) w dawce 0.17l/ha. Do tego 0.2 l zwilżacza który ma zapobiegać znoszeniu  chlomazonu.  Ma być dobrze. Jeszcze nigdy mi źle nie dobrał środków. Warunki przy zabiegu wyjątkowo sprzyjające (wilgotność o zero wiatru). Cena rewelacyjna, bo coś ok 110 zł/ ha łącznie. 
 12. Rzepak i nawożenie [połączone]

  Na Equisite nie podają nawet wagi nasion tylko zdolność kiełkowania, mtn i zawartośc w szt. Rok temu siałem go na 2.2 kg/ha co dawało ok 40-45 nasion na metrze. Obsada była w okolicach 30szt czasem więcej. Zebrałem w tym sezonie 4.8t/ha. Teraz znowu zasiane podobnie Equsite na pół z Inspiration. Ten siałem więcej bo większa MTZ, ok 3 kg/ha
 13. Odmiany rzepaku

  Chrobry zamówiłem 2 jednostki po 385 zł. Zamówiłem też na próbę Inspiration i 2 jednoski najlepiej się u mnie sprawdzającego Equisite. 
 14. Rzepak i nawożenie [połączone]

  Wystarczy trafić na jakiekolwiek pokazy polowe. Odkrywki polowe są teraz w modzie i widać cały system korzeniowy. Jak ktoś swoją wiedzę opiera na tym co wyrwie w polu to gratuluję....
×