Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
proxy8441    72

dziś w łubinie znalazłem taką faunę:

20140531_161124.jpg

20140531_161133.jpg

20140531_161140.jpg

20140531_161146.jpg

ktoś bardziej doświadczony może podpowiedzieć co to za cholerstwo i czym to zwalczyć?

mi osobiście to wygląda jak larwa śmietki kiełkówki ale bardziej pasowała by larwa oprzędzika pręgowanego które żerują na brodawkach korzeniowych i upośledzają wiązanie azotu, rośliny słabiej rosną, gorzej kwitną i zawiązywują mniej strąków.

ziomster    64

to faktycznie chyba ten oprzędzik - jutro obejrzę dokładniej całe pole bo sprawdzałem tylko przy miedzy a to szczególnie narażone miejsce.

Wiadomość z agroFakt.pl

bialy2005    193

ja swojego mistera wczoraj potraktowałem sarfunem 2l na 3ha dorzuciłęm do tego 2,5kg siarkolu z lat 80-tych :). U mnie mister dosc niski a paki juz co niektóre zaczynaja kwitnac. Może przynajmnij nie wylegnie jak w ubiegłym roku.

Michal673    3

Czyli wychodzi na to, że bardziej opłaca się stosować sarfun niż gwarant... Sarfun wychodzi 0.7 l/ha a gwarant 2l/ha. Szkoda, że nie dowiedziałem się o tym wcześniej... Ale i tak kupiłem gwarant w dość dobrej cenie bo za 4l dałem 180 zł.

Powiedzcie mi jeszcze czy warto powtórzyć zabieg fungicydowy, jeśli mój łub był pryskany gwarantem około 2 tyg. temu. Wtedy już go kręciło. Teraz ma coś około 20-25 cm. Muszę podjechać i zobaczyć jak on wygląda.

Egzo    1

Mi w sklepie powiedzieli że sarfuna stosuje sie 0,5l/ha i wychodzi to około 27zł/ha. Zamiennikiem Gwaranta jest Brawo 500sc i on jest troche tańszy bo chyba okolo 200zł 5l

rafto    29

Gdzieś czytałem że można też opryskać tebukonazolem w dawce 0,5 l

proxy8441    72

Dziś rozmawialem z gościem co ma tysiac ha kalifa. To mowi ze 3 razy pryska go sarfunem i nic więcej

czyli mamy rozumieć że on nie słyszał o szkodnikach roślin strączkowych i nie obserwuje plantacji pod tym kątem? a chwasty?

Mi w sklepie powiedzieli że sarfuna stosuje sie 0,5l/ha i wychodzi to około 27zł/ha. Zamiennikiem Gwaranta jest Brawo 500sc i on jest troche tańszy bo chyba okolo 200zł 5l

ile kosztuje 1l Sarfunu?

przy jakiej zawartości substancji aktywnej 250g?

Mój dostał jutro będzie dwa tygodnie od zabiegu Gwarantem koło wtorku powinien osiągnąć pełnię kwitnienia i nie wiem czy znowu coś podac zapobiegawczo?

Edytowano przez proxy8441

Egzo    1

Jak sie pytałem to 1 litr Sarfunu 54zł , wiec tak jak

rolstudent

podał przykład gdybyśmy zastosowali 3 razy sarfun to wyjdzie tyle co 1 zabieg Gwarantem. A czy jak łubin kwitnie to można go opryskać Sarfunem? I kiedy najlepiej podać Bor z siarczanem? :)

mawit06    6

no tak ale niema rejestracji i pierdzistołki nie zarobią, mój narazie bez oprysku tylko zielsko szaleje na polu

rolstudent    94

No facat mowil oczywiscie ze robal to wg obserwacji. Zazwyczaj cos taniego w ostatnim zabiegu. A tak to sam zarfun chyba po literze. Mowol ze testowal razem z gwarantem i niewidzial roznicy wiec nie przeplaca.

matava    19

Z tebu radziłbym uważać i najpierw przetestować na niewielkiej powierzchni, gdyż może nieźle skrócić plantację. Często się o tym nie pamięta, gdyż w zbożach jego działanie jest znikome, ale np w rzepaku jest bardzo wyraźne.

Nowy81    22

Witam.

Mam taki plan:).

Na ściernisko pocięta słoma ,około 6-7 t/ha. wapna węglanowego 04, talerzówka łubin i talerzówka.

Pytanie czy świerze wapno nie zaszkodzi?

marekfarmer    4502

Witam.

Mam takie pytanie czy jak zasieje łubin wąskolistny Na poplon po jęczmieniu Ozimym ok 10 lipca powiedzmy to czy zdąży mi wyrosnąć do ok 20 września żeby go zakisić w bele czy nie

mawit06    6

Wapno łubinowi nie szkodzi, ten co rośnie na placu po wapnie wygląda identycznie jak reszta. Wg. badań ior pib w poznaniu sparta 250 ew w ilości 1l/ha ma działanie ograniczające antrakoze i działa lepiej niż prochloraz

proxy8441    72

Witam.

Mam takie pytanie czy jak zasieje łubin wąskolistny Na poplon po jęczmieniu Ozimym ok 10 lipca powiedzmy to czy zdąży mi wyrosnąć do ok 20 września żeby go zakisić w bele czy nie

powiem tak teoretycznie powinien zdążyć urosnąć a koło 10.07 siany, ale to wszystko zalezy od pogody. Miałby dwamiesiące czasu na wzrost powinno mu wystarczyć nawet może do tego czasu zakwitnąć. Mój żółty samosiewy po kombajnie zbierany ok 10.08 to do 20.09 miał ok 15cm wysokości.

a dlaczego tylko Sparta? Można stosowac wszystkie środki oparte na tebukonazolu?

Rolnik1973    1247

Dziś byłem zobaczyć mistera, jest po kolana i zaczyna kwitnąć. Pierwszy orysk gwarantem był 15 dni temu i nie ma żadnych oznak choroby, teraz kilka dni lało i nie wejdę by go opryskać drugi raz gwarantem. Jeśli w pełni zakwitnie to można stosować drugi oprysk gwarantem?

ogar118    62

To że tebu skraca rzepak nie znaczy że skróci łubin ja w zeszłym roku 2 zabiegi oriusem i spoko było wysokość normalna i plon też przyzwoity...

20CBR12    47

też jakiś czas temu pytałem czy można 2x Gwarantem pryskać i jakoś brak odpowiedzi... <_<

ja Stosowałem Banko 500sc i narazi też spokój z grzybem łubin około 30 cm zaczyna kwitnąć (żółty) chlorotalonil tetrachloroizoftalonitryl -związek z grupy ftalanów -500 g/l (40,16%).dużo tańszy od gwaranta a substancja czynna ta sama co w gwarancie. Pozdro

proxy8441    72

też jakiś czas temu pytałem czy można 2x Gwarantem pryskać i jakoś brak odpowiedzi... <_<

jak najbardziej można, choć lepiej byłoby zastosować inną s.a.

tebukonazol 0,5 l / ha, 250g w 1 l ;)

o to mi chodziło ;)

ile to Banko kosztuje? To wszystko zalezy od tego co kto ma dostepne u siebie w okolicy :mellow:

• Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się