Maniaks

Members
 • Ilość treści

  159
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

9 Neutral

O Maniaks

 • Ranga
  Zaawansowany

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Maniaks

  Uprawa bezorkowa

  Zapycha się. Przerabiam temat od 3 lat. Jak dłuższej postoją resztki tak min. 3 tygodnie i popada w tym okresie, to jakoś idzie. Inaczej lipa. Po kukurydzy pszenicę to zapomnij. A po zimie już jest okej na wszystkim w zasadzie. Co do klusek, to płytsze mieszanie brona talerzową i głębosz, który nie miesza, a spulchnia, to wg mnie jakieś rozwiązanie. Ewentualnie jazda zaraz za kultywatorami wszelkiego typu, bo wtedy jeszcze ziemia jako tako się rozsypuje. Bo jak to zaschnie po paru dniach, to już jest kaszana.
 2. Wg mnie takich ziem to nie ma co nawet głębiej uprawiać, byleby resztki nie przeszkadzały i chwasty były ścięte. Przecież ta ziemia jak taka lekka, to korzeń nie ma problemów z przerastaniem. Jakieś NPK 8-20-30 z importu po 2280 zł + transport ze Szczecina lub 2250 zł + transport z Braniewa. Takie miałem ostatnie oferty.
 3. Marzec - 25 l/m2, Kwiecień 16 l/m2. Pszenica w fazie podflagówki. W dodatku porażona przez wirusa częściowo. Jest sens w takiej sytuacji cokolwiek, poza grzybówką i robakiem dawać? O regulatorach nawet nie wspominam, bardziej chodzi mi o te magiczne cuda na warunki stresowe.
 4. Jak blisko, to nie ma już takiego dramatu w porównaniu do 430 zł/t. Ja podpisałem na 450 z dostawą na miejsce, ale do Strzelina.
 5. Dajecie coś na robaka w T2/T3? Jest sens?
 6. Tak, wszystko od jednego dystrybutora. Też myślałem, że to wina materiału siewnego, dopóki nie spojrzałem na tę pszenicę po kukurydzy, która wygląda inaczej od innych. Zobaczę na majówkę na nią raz jeszcze i porównam z resztą pszenic. Będzie już wtedy myślę czarno na białym.
 7. No to ciekawe, zwłaszcza, że tutaj trzy tygodnie różnicy w siewie między tą u mnie, a u Ciebie. Skąd brałeś tę odmianę? Masz jeszcze jakieś inne z podobnymi objawami? U mnie tak jak wspomniałem Depot jeszcze tak wygląda i po części Metronom, oprócz tej po Kuku, sianej początkiem października. Muszę jeszcze zajrzeć na jeden kawałek z Depotem.
 8. No właśnie nie, jakaś mała działka, nawet nie 1 ha. Część uprawiamy, a na części właśnie ta szkółka , szklarnia i trochę niezagospodarowanego terenu jeszcze.
 9. Koniec kwietnia, a do żniw jeszcze co najmniej maj, czerwiec i połowa lipca. Aż tyle by trzymała?
 10. Czy ktoś podpowie, jak oznaczyć tę część działki uprawnej, którą dzierżawimy, ale właściciel na niej sobie postawił jakąś szklarnie, utworzył szkółkę leśną z różnymi drzewkami, a na część jeszcze jest niezagospodarowana (ściernia po uprawie z 2023) i docelowo też będą tam jakieś krzewy? Widzę tam uprawę "szkółki" i dałbym to w sumie.
 11. Odpada w moim przypadku. Też chętnie bym te zdjęcia zobaczył dla porównania. Będę obserwował, ale jak już wspomniałem, kolorystycznie nie odbiegają od siebie, co widać po zdjęciach. Liście też zresztą wyglądają na takie same. Tylko ta wielkość roślin inna. Tylko ciekawe, że robal nie ruszył pszenicy po kukurydzy. która jest w skupisku razem z pozostałymi działkami po rzepakach., tzn. albo graniczą przez drogę polną, albo z boku oddziela je tylko pole sąsiada od innego kawałka (jakieś 100m). Chociaż w teorii wg definicji to: "Karłowatość pszenicy powoduje drastyczne skarłowacenia roślin, którym nie towarzyszą przebarwienia liści. Jeżeli roślina zostanie zakażona we wczesnej fazie rozwoju, choroba rozwija się szybko – następuje nekroza liści i zamieranie. Choroba występuje w Polsce w niewielkim nasileniu." Czasem ma dość tego, że to wszystko niby takie proste, a w praktyce masz tyle zmiennych, że ciężko znaleźć przyczynę problemów z uprawą.
 12. Ale u mnie wszystko ładnie ruszyło z wiosny, dopiero teraz tak to zaczęło wyglądać. Wcześniej jakoś nie widziałem takich dysproporcji między roślinami. Poza tym karłowatość z tego, co się orientuję, to rośliny się wykładają na boki, tracą wigor, kolor. Tutaj rośliny cały czas rosną, mają żywy i ten sam kolor, tylko jedne są większe, inne mniejsze. Tak jakby były w różnych fazach. Pamiętam, jak przy lustracjach w celu określania terminu T1, miałem problemy z określeniem czy to już, bo kolanka też były na różnych wysokościach. Odpowiedzi oficjalnej nie. Hipoteza była taka, jak w poście, że może pomieszano materiał siewny podczas pakowania. Też myślałem, że może jakieś różnice w głębokości siewu mogą takie coś spowodować, bo jedno ziarno pójdzie na 2-3 cm, a inne na 4-5 cm, ale to chyba nawet nie jest realne uzyskać idealną głębokość siewu i przede wszystkim taką samą na całym obszarze. Ale generalnie biorąc pod uwagę fakty, że wrzesień 2023 roku był cholernie ciepły, pszenice siane 20-26 września mają ten efekt nierównomierności, a pszenica siana 2 października, gdzie temperatury już wróciły "do normy" dla tej pory roku, to jestem skłonny zgodzić się z tym, że może to jest faktycznie jakiś wirus.
 13. Tak coś czułem, że ten wcześniejszy siew się odbije czkawką, jeśli to faktycznie to. Rzepak był pryskany po siewie Butisan + Kalif. Sypnął 4,2 t/ha.
 14. Czy ktoś ma pomysł, co może być nie tak z pszenicą po rzepakach? Pierwsza odmiana to Depot, siana 26 września 2023 i od jakiegoś tygodnia/półtorej wygląda, jakby na polu rosły dwie odmiany (pierwsze trzy zdjęcia). I nawet doradca sugerował, że może coś pomieszali materiał siewny, ale pojechaliśmy na inną odmianę - Impresję, sianą 20 września i efekt ten sam (ostatnie zdjęcie). Potem spojrzeliśmy jeszcze na trzecią odmianę - Metronoma, sianą 25 września, to może już nie tak mocno, ale też można zauważyć brak wyrównania. A najlepsze, że na sam koniec zajrzeliśmy jeszcze na pszenicę po kukurydzy, sianą 2 października (też Metronom) i tam jak na stole, elegancko i równiutko.
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj