zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

slawek74    12194

kierowiec napisał:

Przemieszczenia trawieńca nie ma, glikol dostała 3 razy odemnie, zawsze daję zaraz po porodzie. Dzięki za Rady, na razie nie widać żeby chudła. Dlaczego objawy otłuszczenia wątroby atakują od razu po wycieleniu? Sprawa metabolizmu ?

mam podobny przypadek i nie czekam na cud czekam na ubojnie to jeszcze parę groszy będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

postawiłem ją na pasach, powisiała, widać że miała kończyny odrętwiałe, później chciała wrócić na stanowisko, z twarzy taka jakby była pełna życia, później po pół godziny stania zmęczyła się i znów położyła, pół wiaderka wody i trochę siana, czekam do jutra, szkoda jej cholernie. Nic w kościach nie uszkodzone to jest pewne. temperatura w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Doradzicie jakiś preparat do dippingu poudojowego? Jeszcze nie używałem żanego z nich a chciałbym zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Używam z hypred na bazie kwasu mlekowego i salicylowego. Na razie ok, Do kolejnego doju utrzymuję się barwnik. Z delaval podobno jest dobry na bazie jodu. Zależy jakie u ciebie są bakterie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kiriwiec w twoim przypadku to na 100% otłuszczona wątroba.  Brak apetytu wynika z horego narządu.  Wapno i magnez zludnie pomaga. Jedyne co możesz zrobić to hepatil dla krów różnego rodzaju bufory i mieszanki na pobudzenie apetytu i trawienia. Rumen activ itp. Mam ten sam przypadek ale go szybko zdjagnozowałem ale inaczej przebiegał. Krowa się zapasła taka łakoma, było dobrze dwa tygodnie łożysko wyszło wszystko ok poród łatwy odwapnienia  zero poziom energi full a tu nagle przestaje jeść tyle co zawsze od razu keto test i nic. Dałem bufor od kwasicy chodź jej nie było.  Zero poprawy patrzę ma temperaturę  myślęzapalenie macicy dałem leki lekka poprawa i dalej to samo i wtedy już dzwoniłem po weta a to wątroba ale już jej lepiej akcja trwała dwa dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chociaż gdy mówisz że to 4 dni po porodzie to duże prawdopodobieństwo odwapnienia teżjest. Daj jej wlewy do pyska z wapnem i magnesem  trochę potasu i fosforu nie zaszkodzi bo może tych składników brak.  U mnie rekord kroplowek to 5 razy ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Dzisiaj dostała jeszcze jakieś witaminy, sama się podciąga, zaczęła cokolwiek jeść, wypija już dość sporo wody, trochę ją zdajam aby wymienia nie rozwalić, Widać że chce sama wstać ale nie daje rady, po podniesieniu kończyny odrętwiałe i dopiero po kilku minutach zaczyna się podpierać, później opuszczam pasy tylko po to aby się nie przewaliła, postała godzinę o własnych nogach, wieczorem znów postawię, nie wygląda aby miała zdychać, za kilka groszy zawsze będzie można ją wywieźć, na razie czekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Nie czekaj tylko działaj albo sprzedaj. Jeszcze raz wapno i na zmocnienie wątroby. Sama sobie nie poradzi.Codziennie rano glikol wieczorem drożdże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Miał ktoś z Was u jakiejś sztuki przemieszczenie trawieńca? Jałówka po porodzie osłabła i straciła apetyt. Wet szybko zdiagnozował i udało sie  wyleczyć lekami, trawieniec wrócił na swoje miejsce, chociaż krowa nadal nie jest w 100% taka jak wcześniej. Wet mówił że może to wrócić i będzie potrzebna operacja. Miał ktoś podobny przypadek? Będzie coś jeszcze z niej czy marne szanse?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355

U mnie byly przemieszczenie trawienca i powiem Ci ze lepiej ja sprzedaj poki nie zchudla bo ta operacja malo kiedy cos da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194
jaka operacja ? przemieszczenie leczy się przez podwiązanie żołądka są zdjęcia w galerii jak to wygląda .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226

Też macie problemy z somatyką ostatnio? 
Kiszonki dobrej jakości nie grzeją się TMR też nie jak były upały to się grzał.
Od tygodnia stosuję dipping jodowy z delaval i co ważne spryskiwany nie maczany zeby się nie przenosiło z krowy na krowę. Tydzień może mało czasu by oceniac, różnicy chyba nie ma jedyne co zauważyłem to krowy bardziej miękko się doją.
Jeśli chodzi o zapalenia to są różne "typy". Leci "ser" z wodą lub jaśniejszym mlekiem, czasami troszkę "sera" na początku, potem okej ale mimo to twardsza ćwiartka. Czasami jest tak że wieczorem jedna ćwiartka troszkę twardsza od pozostałych a rano praktycznie okej, zdarza się że ćwiartka cała jednakowo twarda a czasami czuje się taki jakby guz. 
Obora uwięziowa, pasza 24 z mocznikiem (może tego wina?), rano południe i wieczór rozdawana aby nie za dużo w jednym momencie, do tego soja na południe, rzepak rano i wieczór, do paszowozu kreda i sól.  
Macie pomysł jaki jest powód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355
11 godzin temu, slawek74 napisał:

jaka operacja ? przemieszczenie leczy się przez podwiązanie żołądka są zdjęcia w galerii jak to wygląda .

Nie do konca operacja tylko dziury sie robi tylko tak pow ze operacja kazdy jak widzial to wie jak to sie robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

no i ?? tydzień później krowa miała 40 litrów i ma się dobrze. Kolejny raz zacielona. Nie wiem czego tu się bać... a mój wet nie jest żadnym cudotwórcom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315
13 godzin temu, artek27 napisał:

U mnie byly przemieszczenie trawienca i powiem Ci ze lepiej ja sprzedaj poki nie zchudla bo ta operacja malo kiedy cos da.

U mnie były robione 4 trawience i nie było żadnych problemów, krowy aktualnie dalej są w stadzie i osiągają dość dobre wydajności. 

 

40 minut temu, robertrolnik27 napisał:

Też macie problemy z somatyką ostatnio? 
Kiszonki dobrej jakości nie grzeją się TMR też nie jak były upały to się grzał.
Od tygodnia stosuję dipping jodowy z delaval i co ważne spryskiwany nie maczany zeby się nie przenosiło z krowy na krowę. Tydzień może mało czasu by oceniac, różnicy chyba nie ma jedyne co zauważyłem to krowy bardziej miękko się doją.
Jeśli chodzi o zapalenia to są różne "typy". Leci "ser" z wodą lub jaśniejszym mlekiem, czasami troszkę "sera" na początku, potem okej ale mimo to twardsza ćwiartka. Czasami jest tak że wieczorem jedna ćwiartka troszkę twardsza od pozostałych a rano praktycznie okej, zdarza się że ćwiartka cała jednakowo twarda a czasami czuje się taki jakby guz. 
Obora uwięziowa, pasza 24 z mocznikiem (może tego wina?), rano południe i wieczór rozdawana aby nie za dużo w jednym momencie, do tego soja na południe, rzepak rano i wieczór, do paszowozu kreda i sól.  
Macie pomysł jaki jest powód?

U mnie było podobnie. W krytycznym momencie miałem 16 sztuk z zapaleniami które ciężko było wyleczyć bo niby z posiewu wychodzi takie tuby, podajesz i nic nie pomaga. Pasze w porządku, sianokiszonka dobrej jakości, w kiszonce kukurydzy zero odpadu, ani się nie grzeje ani nie plesnieje. Z Trouwnutrition żywieniowec wziął kiszonke z kuku do badań na mykotoksyny. Okazało się że są jedne z gorszych mykotoksyn ZEA i DEN. Jedno odpowiada za problem z rozrodem drugie za mastitis. 

Edytowano przez maxler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Zacząłem stosować sorbant, brałem różne ale słabo działały. Wet polecił mi później MycoSorb z Alltechu i jestem bardzo zadowolony. Somatyka 150 i z zacieleniami nie ma problemu. Teraz większość krów zacielam sexem to u niektórych zdarzy się powtórka, a reszta od strzału łapią . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

A gdzie można kupić ten produkt. Stosuję z herbiline ale średnio działa, może nie ma zapaleń,ale somatyka jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Ja biorę u weta na lecznicy. Wcześniej brałem TOXO, było trochę lepiej ale teraz po Mycosorbie to rewelacja. Z początku jak zaczyna się stosować nie jest lekko, ale później już jest dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Bo jak zaczniesz dawać to najpierw krowy mocno obciążone mogą dostać zapalenia ale u mnie po kilku dniach zaczynało się robić lepiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

ja u siebie zauwarzylem  ze nie które krowy a dokładnie 3szt,w tym roku po zasuszeniu a zarazem po wycieleniu nie maja mleka,,,drape się po glowie co może być tego przyczyna..jaki blad zrobiłem przy zasuszaniu antybiotykiem>? sa to krowy młode 2 ,3 laktacja,, może ktoś miał taki przypadek i dlaczego tak,,, skoro w pierwszej laktacji dawaly więcej niż teraz w 2 lub 3 ...co jest tego przyczyna,,zasuszane były tak jak inne niczym inaczej,,inne maja mleko a nie które nie,,,konndycjie maja rozne,jedna chuda druga tlusciejsza a problem ten sam...zywione kiszonkami i  trawa jak to wszędzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U mnie podobne jazdy z somatyka. Uzywam preparat teraz na myko bo pewnie wina lezy w tragicznej jakosci zboza do tresciwej z zeszlych zbiorow. Uzywam predipind z kenopure i diping po udoju. Wieczorem na bazie jodu luxdip50b a rano salvodip b  na bazie kwasu mlekowego z lanolina itp. Tanie nie byly ale ladnie miekko krowy sie doja . Ten jodowy mega gesty ale maczam praktycznie 1cm strzyku bo jednak drogie preparaty . Teraz mam 3 upierdliwe dalem mleko do badania kazdy strzyk osobno i lecze cale wymie na raz mam nadzieje ze przejdzie bo tak co wyleczylem jeden to zaraz drugi lapal cos

 

A teraz moj inny problem . Otoz drugie wycielenie sie szykuje krowy. Po pierwszym jedna cwiartka bylo zapalenie i zero mleka wiec cwiartka zasuszona i tak do teraz. Przy zasuszeniu tez chcialem ta cwiartke zasuszyc ale juz nie szlo tak jakby kanalik w pewnym momencie sie zrosl. Teraz widze ze cwiartka normalnie nabiera jak inne ale zostaje problem bo jak lapie strzyk to taki flak i czuc doslownie kanalik wiec pewnie mleko nie pojdzie. Ktos cos poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Muszę przyznać, że ostatnio i moje montki się poddały. Coś musi w paszy siedzieć skoro je łapie. Kilka lat miałem spokój aż do tego roku. U 4 krów jakiś stan zapalny. Żadnych obrzęków tylko z tacki i płynu do badania wykazało. Na antybiogramie wyszedł paciorkowiec streptococus agalaxia. Zacząłem na próbę dawać mycofix, ale strasznie śmierdzi i krowy aż odpycha. Na razie bez mieszalnika sypię między śrutę, ale omijają. Inne które testowaliście też śmierdzą czy są bardziej neutralne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj