zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

slawek74    12194
Ja też doje z mastjet z trzech do zbiornika i nigdy nie było antybiotyku w zbiorniku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Do jakich mleczarni dajecie mleko? ja do mlekpolu i parę razy woziłem z trzech zdrowych ćwiartek i zawsze wynik dodatni to teraz nawet nie badam po mastijecie tylko całe wymię do kany. A dodatkowo jakieś 2 lata temu u tego łepka co badam po przykazie mlekpolu zaczął stosować jakieś czułe paski, które są bardzo wrażliwe na tetracykline że jeszcze dodatkowo bardzo długo wykazuje obecność antybiotyku w mleku 12-15 dni a nie tak jak na tubie jest napisane.

Edytowano przez Pawel29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2200

 Leczysz Mastijetem i ze czterech w trakcie leczenia do mleczarni ?O.o. Mlekpol. Miałem krowę,po karencji 2 tygodnie i mleko wykazało jeszcze,ale było to leczenie nogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Właśnie chodzi o to że ja też po mastijet całą krowę doję oddzielnie i tak jak mówisz po tym antybiotyku bardzo długo wykazuje jego obecność w mleku. Ten łepek co u mnie bada mówił że rekord po mastijet to było 27 dni i jeszcze wykazywało ale tam chyba krowa dodatkowo coś chorowała metabolicznie i bardzo słabo wydalała z siebie ten antybiotyk. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Może dawaliscie  tym krowom jako małe cielaki takie mleko i uodparnia się organizm i później wykazuje takim krowom antybiotyk . U nas też jest ok ale np u mojego kolegi wykazuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Witam. Ma ktoś jakiś pomysł co może dziać się z krowa? Dostaje napadów krwotoku. Robiłem wyniki krwi to wszystkie książkowe, normalnie je i doi. 

IMG_20180928_172701.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skąd ja to znam? Miałem to niedawno u 2 krów. Z początku myślałem, że to przez urazy przy wstawaniu, bo jedna z nich potrafiła uderzyć pyskiem w słup czy posadzkę. Potem jednek zaczęło samo lecieć nawet na leżąco.

 Wzywaj weta i niech poda witaminę C w zastrzyku, oraz A,D3,E oraz coś na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Podejrzewałem też nicienie płucne, ale lekarz ma swoją teorię i chyba słuszną. Ma wszelki wypadek polałem płynem Epizero na odrobaczenie i dostanie do pyska jeszcze Valbazen. Co do jego teorii to są to następstwa po kwasicy. Powiedział, że jak poda leki i się krwawienie zatrzyma to ma rację i miał. Nawet nie wiesz ile sobie problemów narobiłem, gdy zimą krowy były w podklinicznej kwasicy. Co najdziwniejsze nie było żadnych objawów po konststencji kału czy zapachu. Sam przejeżdżał i nic nie zauważył. Jedyne co to pojawiły się wrzody. Ku..sy od korekcji zj***li robotę, wrzody zamist się goić niszczyły dalej racice. Racice puchły, ropiały. Jakieś cholerstwo na sprzęcie przywlekli i narobiło spustoszenia. 2 krowy sprzedałem, jedna zaraz wyjedzie, ale do bakutylu, bo leki nie działają. Kupa forsy w antybiotyki dla innych a poprawy brak. 

Wracając do Twojego problemu mówił, że już miał takie obory, gdzoe wzywali do takiego krwotoku i zanim dojechał to był żywy trup, tak szybko się wykrwawiały. Możesz nie wierzyć i wynajdywać różne choroby, ale tego nie zmyśliłem. Wszystkie pierwiastki P, K, witaminy były sprawdzane? Zdaniem lekarza kwasica wypłukała z organizmu najważniejsze pierwiastki. Oprócz  kulawizn i krwotoków dochodzą jeszcze zapalenia. 

 

Widzę, że przednie nadgarstki mocno opuchnięte. Co jej się stało? Z tylnymi nogami dobrze czy są wrzody lub obrzęki stawu piętowego?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Thomas2135 w tamtym roku miałem podobny przypadek, pierwiastka zaczęła krwawic co jakiś czas, później na wszystkich racicach zrobiły się wrzody i racice normalnie całe zgnily. Miesiąc temu firma robiła u mnie korekcje i niby było u niej w porządku. Wczoraj z ciekawości wprowadziłem do poskromu i na jednej tylnej nodze miała wrzoda to zrobiłem, a na drugiej dosłownie nie ma możliwości zrobić bo wrzod jest prawie na całej powierzchni. Ona te obrzęki stawów ma u mnie od początku, zresztą większość bydła czy to krowy czy młodzież ma obrzęki stawów i najgorsze ze od tylu lat nie mogę znaleźć przyczyny ich powstawania. Wet też już rozkłada ręce. 

 

Edytowano przez maxler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skup się na odkwaszeniu. Niedługo niektóre zaczną zrzucać puszkę kopytową jak nic nie zrobisz. Te obrzęki to też może być skutek przykwaszania. Choroba podstepna, niby łatwa do wyleczenia a sieje spustoszenie. Zepsuć można w 3 tyg, naprawić 3 miesiące nie wystarczy. U mnie korekcja była w czerwcu. Jedna która wyjechała też miała takie wrzody, że pół noża do kopyt się chowało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Tomek więc jak wpadłeś na to że to kwasica? Miały wtedy dobry apetyt czy słaby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardzo dobry, mleko też dobrze lały. Kał ok, smrodu nie było. W momencie korekcji dotarło do mnie jak połowa krów miała wrzody. Do tego doszły zapalenia latem u 4 szt a teraz 2 kolejne. Jakiś gronkowiec staphylococcus spp. Przez 6 lat nie było tyle zapaleń co w tym roku. To wszystko się na siebie nakłada. Z niczego wrzody się nie robią. O takich powikłaniach nigdzie nie piszą, tylko ogólne objawy klinicznej kwasicy. Moja była podkliniczna i tego nie widać od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

U mnie właśnie też po parametrach mleka nic nie widać, kal taki jak powinien byc. Ta krowa co dostaje krwotoku dziś dała 22 litry przy porannym udoju. Jucha dla niej leci że nie można patrzeć na to, a ona tak zawzięcie zujke zuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Musisz to zatamować. Papiorowy ręcznik w dziurkę wpychać. Pilnuj, bo wydmycha to wkładaj następny. Do tego na potylicę okłady z lodu czy polewać zimną wodą na ręcznik łazienkowy. Zimno obkurczy naczynia krwionośne. Bez weta się nie obejdzie. U mnie się obeszło, ale u jednej krwawienie wracało. Jedna krwawiła mocno od 14 do conajmniej 23 w nocy. Potem poszedłem, bo zwoniło.

Ma rogi to owiń długi ręcznik wokół nich lub 2 zwiąż.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Podałem jej Canavit 5 ampulek przeciw krwotocznie,  calfoset 50ml i Vit C 50ml . Jak narazie się uspokoiło. Ale z tą kwasica coś może być na rzeczy. Za dużo sztuk ma kulawizne. A po objawach nic nie widać. Tłuszcz 4.3 białko 3.5. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ty to sam leczysz czy od weta dostałeś? 

 

Parametry to i u mnie trzymały. Białko do 3,6 dochodziło a tłuszcz poniżej 4,2 nie spadał. Zapomniałem dodać, że jedna co wyjechała miała zimą problem ze stawami. Dostała coś na poprawę i lepiej wstawała jednak krótko po korekcji zaczęła rozkrakiem w półprzysiadzie chodzić. Druga która ostatnio krwawiła i dostała leki w podobnym czasie  jakoś w ramach na stanowiskach się poobijała. Miała problem potem wstawać. Ma do tej pory coś ze stawami, bo chrupie w kolanie i wolno chodzi. Wrzód też miała i po korekcji zaczęło ropieć. Wcześniej przy korekcji zimą powycinali i się goiło a teraz to koszmar.

Przyjechali i sprzętu nie dezynfekowali, opatrunki spadły po 2-3 dniach a powinni dziegciem osmarować, żeby to się lepiej trzymało. Tak rada dla Was miejcie w pogotowiu jakiś płyn do dezynfekcji no Rapicid i zanim się rozstawią niech sprzęt się wymoczy. Nie wiem czy uda mi się dostać w kolejkę do lepszego korektora czy sam będę musiał się nauczyć. Jeśli się uda to trzeba będzie kupić narzędzia i niech robią na moich tarczach, nożach. Co jest u mnie zostanie u mnie. Za duże straty. Wet mówił, że na jakimś forum aż huczy, że firmy korekcyjne roznoszą ostatnio bakterie po stadach. Najgorzej jak się jakiś beztlenowiec wpier.... to kaplica.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Z wetem konsultowalem. Ja od beztlenowcow szczepię stado bo niby miało pomoc na stawy ale jakoś różnicy nie widac. Ja będę już robił sam, wolno to wolno ale po kilka sztuk dziennie i się zrobi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315
Dnia 29.09.2018 o 11:39, Thomas2135 napisał:

 

Jednak Twoja teoria miała sens. Zrobiliśmy punkcje dla tej krowy i okazało się że ma niecałe 5 Ph. Czyli wyglada na to że ma kwasice podkliniczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak pisałem najgorsze jest to, że tego nie widać. Tylko punkcja to ostateczność i trzeba zgodnie z powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

Dokładnie, z objawów nic nie było widać. Wszystko przez to że nie wymieniłem w czas noży w wozie paszowym i była nie odpowiednia struktura. Z braku czasu, bo to żniwa, to i tamto. A teraz wszystko wychodzi. Wielkie dzięki za pomoc 😉

Edytowano przez maxler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drobiazg. Żebym wcześniej znał skutki podklinicznej kwasicy to nigdy bym do tego nie dopuścił a wiadomo nikt jasnowidzem nie jest. Szkoda, że człowiek musi uczyć się na swoich błędach. Obrzęki stawów też pewnie za jakiś czas miną. Wymiana noży to może nie wszystko. Czym buforujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Zaciekawiliscie mnie tym. U mnie objawów jako takich nie ma jedynie tl Sr w stadzie poniżej 4, ale jedzą bardzo dużo kukurydzy więc myślałem że to dlatego. Teraz mam dylemat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315

U mnie idzie do mieszalnika Vivalto Buffor i do tego Lidermix Buffor z Trouwnutrition. Czyli pod tym względem maja wszystko zapewnione. Noże w wozie można powiedzieć że już w ogóle nie ciely tylko robiły papkę. A do tego lato, czasami zdarzało się że TMR lekko się przygrzeje i o to skutki. kr9292 u mnie w ogóle nic nie było widać. Tłuszcz 4.3 białko 3.5. Kal odpowiedni. Apetyt jak najbardziej i mleka lały. Tylko że zaczęły się robić obrzęki stawów i problemy z zacieleniem bo sluzomacicze. Tylko wydawało mi się że to może coś wirusowego. 

Edytowano przez maxler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

U nas jak sztuce krew leciała to lekarz o wieloletnim doświadczeniu powiedział że ma sztuka jakiś metal blisko sierdzia. Jak się najada to ja kloje i krwawi a jak je mniej to ok nie uratowalosmu tej sztuki. Porzuciła. Teraz mamy inne problemy 2 sztuki po wycieleniu zasuszone na 7 tyg antybiotykami. Wchodzą w laktacyjne jedna od razu nie groźny strzyk druga brak apetytu (wspominałem o niej w żywieniu bydla )lekarz dal leki bo gorączka była 40 stopni Ale strzyk też nie drozny niby leci jakis budyń co z tym jeżeli one nie miały problemów z zapaleniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Zależy kiedy doszło do zapalenia. Bo jak w zasuszeniu i ćwiartka była twarda to po ptakach. Mam taką jedną ćwiartka jest 10% mleczna. Ale 3 ćwiartki nadrabiają wydajnością 

I daj do badania. Bo to może być podkliniczne zapalenia. U mnie pierwsze zapalenia pokazują się dopiero 3 miesiącu po wycieleniu. I to jest ciekawe. Po wycieleniu rzadko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

W trakcie zasuszeniu coś z tym zrobi ?U nas ta pierwsza daje 40 l doba dała radę Ale ta druga narazie 14 doba a w poprzedniej laltacji 9 tyś miejmy nadzieję że jej organizm Podola dostaje pod pysk gliceryne Ale narazie nie zbyt chętnie pobiera

 Kolejny problem krowa ma ruje 4 razy kryta już 160 dni doju  bo od początku 3.3 to 4.5 mleko 30 l teraz 160 dzień mleko 28 to 4.8 białko 3.5 mocznik 250 i torbiele i wiele jest takich krow co mają torbiele powtórki inseminacje po 4.5 razy norma co robić stado zbadane od ibr  i dvb  czekamy na wyniki 

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj