zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ChiquitaB    755

W sumie wet mowil ze za duzo anty ale raz tylko dostala i nie podzialal to dalem do badania i wyszedl grzyb. Mowil ze moze nablonek sie zluszczac i powinno przejsc takze trzeba poczekac chwile.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackasss    59

Mam problem z dwiema pierwiastkami jedna ok. 1 miesiąc po ocieleniu, druga 2 miesiące. Zaraz po porodzie było wszystko ok. apetyt świetny, mleka ok. 25l dziennie, ale od kilku dni przestały pobierać kiszonkę i pasze treściwą. Natychmiast zacząłem podawać glikol, ale to nie wiele pomaga, jedzą tylko siano no i dostają teraz jeszcze trawę. Macie jakieś sposoby na poprawę apetytu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackasss    59

No domyślam się że to doprowadzi do ketozy tylko że to problem wtórny w tym wypadku i nw co im jeszcze dać żeby apetyt wrócił. Jedna trochę schudła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Tu trzeba kroplówki dać wapno i glukoze. Wątroba jest prawdopodobnie w kiepskim stanie i preparaty na apetyt dużo nie pomogą bez kroplówek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194
kolego wyżej takich spraw nie zostawia się na jutro !! Jutro to zjedz dzisiejsze sniadanie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    755

Pytanko. Czy stres cieplny ma duzy wplyw na somatyke i zapalenia? ostatnio krowy lapia zapalenia i co wylecze to nastepna. prediping i diping poudojowy robie kazda krowa to nowy papier do czyszczenia a dalej lipa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Tak somatyka też u mnie wzrosła. A jak kiszonki nie gniją nie grzeje ci  pasza na stole paszowym. Dajesz na mikotoksyny ? Mam uwieziowkę ? 

Od 2 lat mam ten problem. Latem zawsze jest kiespko. Teraz nie ma tak zapaleń bo daję na mikotoksyny,ale somatyka u niektórym podwyższyła się. 

Badam to i doszedłem do kilku wniosków 

priv 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    755

No u mnie niska uwieziowka i temp tragedia. Robie teraz wentylayor aby zrobic ruch powietrza nad paszowym. Qq sie grzeje tylko jak odkryje to gorna warstwa ale rozwale troche rano to wieczorem ja nakladam dopiero. Ogolnie mysle nad dezynfekcja legowisk moze cos pomoze. Sianokiszonke mam bal na 2 dni nawet nie wiec nie zdazy sie zagrzac. Sloma nie zgrzybiala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Możesz dezynfekować legowiska. Możesz napisać do jacekkombajnista on szczepi krowy i nie ma dużo problemów z somatyką. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    755

Pytalem weta kiedys o szczepienia tp mowil ze loteria 50/50 z jego doswiadczenia. Dzis byl dal co trzeba i czekamy. W poniedzialek jade do miasta to kupie do dezynfekcji i od tego zaczne stwierdzilismy. Dwie sztuki gdyby nie to ze cielne to bym pogonil juz bo pewnie tez powraca zapalenie bo czasami mleko popuszczaja a przy takiej temp duzo nie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

No z tym puszczaniem mleka to duże ryzyko. Też mam taką,że godzinę przed dojem sika mlekiem,ale narazie jest ok. Spróbuj dać na mikotoksyny mi pomogło. Choć jest u niektórym somatyka,ale w stadzie nie ma tak dużo zapaleń. Średnio jedna na miesiąc

Ja mam gorzej bo u mnie koryta są wysoko i krowy praktycznie kładą się w odchody. 

U mnie w stadzie jest kilka krów które nie miały jeszcze nigdy zapalenia i o takie krowy trzeba walczyć, żeby jak najdłużej były w stadzie i rodziły dobre potomstwo. 

A w przyszłości to na wolnostanowiskową oborę przerobić. 

Odrobaczasz krowy ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    755

Wlasnie staram soe odrobaczac podczas zasuszenia. Te ktore lapia zapalenia to jeszcze z czasow tesciowej i na konwie dojone z dociskaniem reka. Te jalowki co wchodzily jak zalozylem przewodowke to somaty do 100tys maja. Sporadycznie jakis kwiatek wyskoczy na cwiartke ale szybko leczone schodzi i spokoj. No ja mam nadzieje ze w przyszlym roku przeniose sie juz na wolnostanowiskowa

Przez jakis czas dawalem z sano ten mykosan. Teraz powroce i zobacze czy cos sie zmieni

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Byłem u znajomego. Przerobił na wolnostanowiskową to 2 miesiące po wejściu krów. Średnia somatyka spadła do 200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Witam, 4 dni temu ocieliła się krowa, poród lekki, cielę nie duże, 3 cielę, krowa młoda. Następnego dnia przestała jeść ale wstawała, dostała kroplówkę magnez i witaminy. Później zaczęła jeść, po porodzie była zdajana w ilości tylko dla cielaka, po około 15 godzinach już normalnie tak jak zawsze. Z każdym dniem co raz gorzej, dzisiaj już tylko leży jest po 3 dawkach wapna magnezu i glukozy, 2 weterynarzy mówi wciąż że to odwapnienie ale ileż można ? Dodam że krowa miała problemy z zacieleniem, dlatego okres pomiędzy cielętami wynosi 1,5 roku. Przez to 4 miesiące przed tym ocieleniem straciła mleko więc stała bezczynnie zasuszona. Krowa nie zapasiona (otłuszczona). Wykluczam jakiś krwotok wewnętrzny podczas porodu. Teraz pije tylko trochę wody. Uciekać z nią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

A ten wet sprawdził chociaż czy nie ma przemieszczania trawieńca? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Wet niech najpierw krew pobierze i zbadać poziom wapnia,magnezu i potasu. Krowa nic nie je nawet siana ? . Ma otłuszczoną wątrobę. Idzie cieżka ketoza. Dajesz jej glikol albo glicerynę. Wstaję jeszcze. Miałem podobny przypadek krowa bardzo mało jadła przez miesiąc. Małymi krokami doszla do siebie. Niech da jej coś na wzmocnienie wątroby i bo za chwilę strawi siebie samą. Chudnie szybko ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Przemieszczenia trawieńca nie ma, glikol dostała 3 razy odemnie, zawsze daję zaraz po porodzie. Dzięki za Rady, na razie nie widać żeby chudła. Dlaczego objawy otłuszczenia wątroby atakują od razu po wycieleniu? Sprawa metabolizmu ?

Edytowano przez kierowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jeszcze przed porodem dochodzi do czerpania rezerw z organizmu. Tylko czy coś je. Glikol dawać codziennie 

Kup sobie taki test na ketoze. I będziesz wiedział co dalej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj