odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

slawekz1975    188

tego to nawet w agencji nie wiedza i nie dadza pelnej odpowiedzi po 15 marca obiecuja ze beda w pelni przygotowani na wszystkie pytania tak mowili mi w piatek na szkoleniu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    76
6 godzin temu, Desperado napisał:

Podobno mają na tyle opracowany system że w każdej chwili zrobią ci zdjęcia danego pola w bardzo dużym powiększeniu, przynajmniej tak opowiadają na szkoleniach, a w takiej sytuacji nie da się niczego nadciągać.

Satelita Sentinel-2 co 5 dni wykona zdjęcie a Area Monitoring System sprawdzi to z danymi które podałeś we wniosku. Algorytmy systemu automatycznie rozpoznają rodzaj uprawy, okres wegetacji, zweryfikują okres siewu, zbioru, zabiegów uprawnych, sprawdzą zgodność norm DKR i termin nalotu stonki ziemniaczanej. 

Strach będzie wyjść na pole.

 

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    3017
55 minut temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

Panie Bogdanie a do krów i bydła będzie jakaś dopłata podstawowa ?

Tak będzie... Krowy, bydło do 20 szt jak było ... I wypas krow co najmniej  120 dni.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kros    8
21 minut temu, 3grosze napisał:

Satelita Sentinel-2 co 5 dni wykona zdjęcie a Area Monitoring System sprawdzi to z danymi które podałeś we wniosku. Algorytmy systemu automatycznie rozpoznają rodzaj uprawy, okres wegetacji, zweryfikują okres siewu, zbioru, zabiegów uprawnych, sprawdzą zgodność norm DKR i termin nalotu stonki ziemniaczanej. 

Strach będzie wyjść na pole.

 Tylko jeszcze ten satelita musi się nauczyć gnój rozpoznawać, bo na razie samemu trzeba zdjęcia robić😉

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1496

Po 2028 trzeba będzie prowadzić elektroniczną ewidencję wypróżnień bydła z załączonym video jako załącznik 

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, interesuje mnie ekoschemat zróżnicowana struktura upraw. W dostępnych obecnie informacjach na stronie ministerstwa wyczytałem, że jednak nie trzeba mieć roślin z trzech grup, tylko 3 rodzaje, na zasadzie jak było dotychczas. Jak to wygląda wg. waszej wiedzy?

Zakładając, że będzie jak ja to rozumiem, co myślicie o takich przykładach, spełnią warunki, czy nie?

100ha GO

łubin na nasiona - 20ha (20%) - jako rośliny podnoszące wartość, dodatkowo dopłata do strączkowych

pszenżyto ozime - 55ha (55%) - jako główna uprawa i w sumie 65% zboża

mieszanka zbożowa jara - 10ha (10%) - jako 3, najmniejsza uprawa i w sumie 65% zboża

rośliny miododajne - 15ha - niezaliczane jako osobna uprawa w tym ekoschemacie, ale z dopłatą do miododajnych

drugi przykład to samo tylko rośliny miododajne zamieniam na ugór obsiany pszenżytem (w roku z odstępstwem)

Proszę o wasze opinie i uwagi do takich założeń.

Edytowano przez agrofarm2008

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2470

Wnioskuje po tych roślinach co siejesz że ziemie masz słabe , i na takich glebach jak najbardziej trzeba w takie coś iść , tylko czy to pszenżyto siane na ugorze nie podepną pod zboża ? i w sumie zboża skoczą ci do 70% , poza tym na 100 ha to ugoru jest 4 ha , , ale nawet gdyby te 4 ha tak tylko zrobić , to i tak zboża będzie więcej niż 65%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Z tym rozpoznawaniem upraw to chyba coś jest na rzeczy. Jak byłem na szkoleniu ostatnio to mówili że system ma rozpoznawać chyba 16 podstawowych upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

System muszą mieć na prawdę dobry. Biarac pod uwagę poziom komplikacji tych nowych dopłat bo inaczej musieliby chyba podwoic liczbę urzednikow. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mysza103 napisał:

Wnioskuje po tych roślinach co siejesz że ziemie masz słabe , i na takich glebach jak najbardziej trzeba w takie coś iść , tylko czy to pszenżyto siane na ugorze nie podepną pod zboża ? i w sumie zboża skoczą ci do 70% , poza tym na 100 ha to ugoru jest 4 ha , , ale nawet gdyby te 4 ha tak tylko zrobić , to i tak zboża będzie więcej niż 65%

Właśnie piachy i szukam opcji tylko podstawowe pytanie czy różne zboża w tym schemacie zostaną zaliczone jako inne uprawy i czy zboże na ugorze powiększy % udziału zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423
kros napisał:

Czy  ktoś wie jak w ekoschemacie  zróżnicowanie upraw, będzie traktowany obszar nieprodukcyjny?  W następnych latach, rozumiem że będzie wliczany do min. 35% upraw nie wliczanych do zbóż? Czy teoretycznie gdyby go było 10% może stanowić trzecią uprawę w tym ekoschemacie? Jeżeli tak, to jak wyglada sprawa w tym roku z obszarem nieprodukcyjnym zaznaczonym na zbożu?

ma stanowić odrębną uprawę, więc 10% będzie wypełniało normę ostatniej uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    320
2 godziny temu, agrofarm2008 napisał:

Panie i Panowie, interesuje mnie ekoschemat zróżnicowana struktura upraw. W dostępnych obecnie informacjach na stronie ministerstwa wyczytałem, że jednak nie trzeba mieć roślin z trzech grup, tylko 3 rodzaje, na zasadzie jak było dotychczas. Jak to wygląda wg. waszej wiedzy?

Zakładając, że będzie jak ja to rozumiem, co myślicie o takich przykładach, spełnią warunki, czy nie?

100ha GO

łubin na nasiona - 20ha (20%) - jako rośliny podnoszące wartość, dodatkowo dopłata do strączkowych

pszenżyto ozime - 55ha (55%) - jako główna uprawa i w sumie 65% zboża

mieszanka zbożowa jara - 10ha (10%) - jako 3, najmniejsza uprawa i w sumie 65% zboża

rośliny miododajne - 15ha - niezaliczane jako osobna uprawa w tym ekoschemacie, ale z dopłatą do miododajnych

drugi przykład to samo tylko rośliny miododajne zamieniam na ugór obsiany pszenżytem (w roku z odstępstwem)

Proszę o wasze opinie i uwagi do takich założeń.

miododajne jak posiejesz to ekoschemat zrównoważona struktura upraw przejdzie

ugor 15 ha   jak zaliczysz [a pewnie to nie możliwe [ jako 3 roślina to wykluczysz 15 hektarów z ekoschematów wszelakich i to pewnie niekorzystne  w twojej kombinacji

ugór 4 ha  na 100 ha moim zdaniem  to się wogóle do ekoschematów nie będzie zaliczał , jego na starcie trzeba z gospodarstwa wykluczyć pod zbiór ekoschematy itd  [ w tym roku można uprawiać i zbierać

ugór to by pasowało wpierd... w program rolnośrodowiskowy pasy kwietne na uwrocia , mokradła i niech płacą 3000 z kawałkiem za hektar i chyba podstawowe też , ale trzeba program opracować

14 minut temu, Siedzacybyk napisał:

ma stanowić odrębną uprawę, więc 10% będzie wypełniało normę ostatniej uprawy.

obszar nieprodukcyjny  do upraw to się zaliczać nie bedzie

trochę to wszystko skomplikowane , bo już na starcie zakładacie kombinacje

proponuje się na razie zająć 2023 rokiem , po żniwach jest czas myśleć co dalej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    275

Na stronie ministerstwa ukazał się projekt rozporządzenia odnośnie KPS, poniżej podaję link wszystkie osoby zainteresowane mogą wysłać komentarz do projektu, treść projektu dostępna jest w zakładce opiniowanie https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12369850 Otwieramy projekt znajdujemy punkt który dla nas jest chory bądź niesłuszny, ( np 80% gruntów pod okrywa) ze strony początkowej wybieramy ,,wyślij komentarz do projektu,, I piszemy nawet własnymi słowami

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1005
2 godziny temu, driver24 napisał:

System muszą mieć na prawdę dobry. Biarac pod uwagę poziom komplikacji tych nowych dopłat bo inaczej musieliby chyba podwoic liczbę urzednikow. 

O tak system jest dobry pod warunkiem że nie ma zachmurzenia -Od kilku lat korzystam z SAT AGRO oni właśnie wykorzystują te dane -jakoś dziwnym trafem jak przelatuje satelita w 60% przypadków jest zachmurzenie .zdjęcia robione są raz w miesiącu SATINEL2 i raz LANDSAT 8  . Zdjęcia opierają się na widmie fal emitowanych przez uprawę czy to pozwala rozpoznać uprawę - prawdopodobnie tak ale czy na 100% wątpię .Może zdjęcie być przez algorytm wskazaniem do kontroli na miejscu .Tak więc na razie nie wszystko złoto co się świeci i nie każde gówno śmierdzi 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    76
9 godzin temu, damian12345 napisał:

na ugorze z roślinami miododajnymi (gaec 😎 ta jedna roślina musi być z grupy A, ewentualnie mieszanka 2 roślin z grupy A i B, więc nie można zasiać np. gryki lub lucerny z koniczyną, ale można np. ogórecznik lub ogórecznik z facelią, z tym że facelia ma dominować.

 

*facelia nie może dominować

 

Faktycznie tak jak napisałeś.

Projekt, 24 lutego 2023 r.

R O Z P O R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A R O L N I C T W A I R O Z W O J U W S I 

3) grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym wypas i koszenie, z wyjątkiem prowadzenia pasiek, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia, na których wysiano:

a) co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia, lub

b) mieszankę składającą się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych z gatunków określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, przy czym mieszanka ta obejmuje co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia, a gatunki roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 2 w załączniku nr 1 do rozporządzenia nie są dominujące w tej mieszance, lub

c) gatunek lub mieszankę, o których mowa w lit. a lub b, w mieszance z trawami lub innymi zielnymi roślinami pastewnymi, a te trawy lub inne zielne rośliny pastewne nie są dominujące w tej mieszance;

 

Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia ……. 2023 r. (Dz. U. poz. …)

Załącznik nr 1

WYKAZY GATUNKÓW ROŚLIN MIODODAJNYCH

Wykaz nr 1

1) bodziszki (Geranium spp.); 2) chabry (Centaurea spp.); 3) czarnuszki (Nigella spp.); 4) cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.); 5) czyściec prosty (Stachys recta L.); 6) dzielżan jesienny (Helenium autumnale L.); 7) kłosowce (Agastache spp.); kocimiętki (Nepeta spp.); 9) kolendra siewna ( Coriandrum sativum L.); 10)kosmos pierzastolistny (Cosmos bipinnatus Cav.); 11)krwawnica pospolita ( Lythrum salicaria L.); 12)lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.); 13)lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale Koch); 14)łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata Fisch.); 15)marzymięta grzebieniasta (orzęsiona) (Elsholtzia ciliata (Thunb.) Hyl.); 16)mierznica czarna (Ballota nigra L.); 17)mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.); 18)ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.); 19)ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertn.); 20)ożanka nierównoząbkowa (Teucrium scorodonia L.); 21)przegorzany (Echinops spp.); 22)pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavicum L.); 23)rezedy (Reseda spp.); 24)rukiew siewna (Eruca sativa DC.); 25)serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.); 26)stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum L.); 27)szałwie (Salvia spp.) z wyłączeniem szałwi błyszczącej (S. splendens Sello); 28)szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.); 29)ślaz zygmarek (Malva alcea L.); 30)ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.); 31)świerzbnica polna (Knautia arvensis (L.) Coult.); 32)trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.); 33)werbena krzaczasta ( Verbena hastata L.); 34)wielosił błękitny (Polemonium coeruleum L.); 35)wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop.); 36)żeleźniak pospolity (Phlomis tuberosa L.); 37)żmijowiec grecki (Echium creticum S.S.); 38)żywokost lekarski (Symphytum officinale L.)

Wykaz nr 2

1) facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia Benth.); 2) gorczyca jasna (Sinapis alba L.); 3) gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum Moench); 4) komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.); 5) koniczyny (Trifolium spp.) z wyłączeniem koniczyny odstającej (Trifolium patens Schreb.); 6) lucerny (Medicago spp.); 7) nostrzyk biały (Melilotus albus Med.); 😎 rzodkiew oleista (Raphanus sativus var. oleiformis Pers.); 9) słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.); 10)sparceta piaskowa (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.); 11)sparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.); 12)wyka kosmata (Vicia villosa Roth.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423
jajanek1 napisał:

2 godziny temu, agrofarm2008 napisał: obszar nieprodukcyjny  do upraw to się zaliczać nie bedzie trochę to wszystko skomplikowane , bo już na starcie zakładacie kombinacje proponuje się na razie zająć 2023 rokiem , po żniwach jest czas myśleć co dalej

Za odrębną uprawę uznaje się: - rodzaj w klasyfikacji botanicznej upraw, - pszenicę orkisz Triticum spelta, - formę ozimą i jarą tego samego rodzaju, - gatunek z rodzin kapustowatych (Brassicaceae), psiankowatych (Solanaceae) i dyniowatych (Cucurbitaceae), - grunt ugorowany, - trawę lub inne pastewne rośliny zielne.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

- GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach - bedzie dotyczyc wszystkich, również małorolnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    76

GAEC 6 nie ma wzmianki o gospodarstwach >< 10 ha, więc można przypuszczać że dotyczy wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    911

Panowie ja sieje zawsze po żniwach dużo poplonów na kiszonke, czy ściernisko po zebrany poplonach będzie mogło być jako okrywa na zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Czyli rozumiem, że np. mogę wybrać tylko 1 podpunkt z Rolnictwa Węglowego tj. ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt? I do tego są tylko dwa wymogi: określona liczba sztuk bydła max. 2 DJP/ha oraz brak przeorywania i tyle - żadnych innych wymogów? Mogę połączyć ten podpunkt z Rolnictwa Węglowego z Dobrostanem Zwierząt? - dokładnie interesuje mnie tylko podpunkt : zapewnienie min. 6 godzin wypasu przez co najmniej 120 dni? Czy nie mogę wybierać tylko częściowo a całość trzeba spełniać tj. wszystkie podpunkty/praktyki? Tylko te 2 praktyki mnie interesują z węglowego i z dobrostanu i nic z całej reszty ekoschematów.

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    3017

Wypas jest odrębna płatnością i nie musisz nic dodatkowo.... 

Tuz ekstensywny jak najbardziej +wypas. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Wypas już był wcześniej tylko teraz go wsadzili w te ekoschematy ? Aha czyli mogę wybrać sam wypas (bez np. zwiększania powierzchni dla krów) + ekstensywne z węglowego.

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    275
krzysiek277 napisał:

Panowie ja sieje zawsze po żniwach dużo poplonów na kiszonke, czy ściernisko po zebrany poplonach będzie mogło być jako okrywa na zimę?

też się zastanawiam i moim zdaniem jeśli zbieżrzesz po 1 listopada to ściernisko zalicza się do okrywy, przynajmniej tak jest z kukurydzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
2 godziny temu, krzysiek277 napisał:

Panowie ja sieje zawsze po żniwach dużo poplonów na kiszonke, czy ściernisko po zebrany poplonach będzie mogło być jako okrywa na zimę?

@adamn999

W ramach normy GAEC 6, utrzymanie okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej
co najmniej 80% gruntów ornych może być spełnione poprzez m.in.: okrywę roślinną typu
uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime, bądź poprzez pozostawienie
ścierniska, pokrycie gruntów resztkami pożniwnymi, czy mulczem. Pokrycie gruntów okrywą
ochronną ma za zadanie ochronę gleby przed erozją i utratą materii organicznej gleby. Ponadto,
okrywa glebowa wpływa także na ograniczenie spływu nawozów i związków biogennych do
wód, przez co ogranicza ich zanieczyszczenie.

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj