odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

3grosze    76
45 minut temu, Młody1997 napisał:

A jak obornik będzie wywożony na jesień, to liczy się teraz do tych dopłat czy na przyszły rok?

Jak zdążysz do 31 października (przy niekorzystnych warunkach pogodowych do 30 listopada) to w tym roku deklarujesz.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80
13 godzin temu, driver24 napisał:

Teoretycznie Ugorowanie obowiązuje już w tym naborze. Jednak w tym roku tzn przy składaniu wniosków w 2023r można wpisać Ugorowanie z roślina, ale bodajrze musi to być roślina jara oprucz kukurydzy i soi, więc w praktyce będzie można na tym gruncie normalnie uprawiać, ale we wniosku będzie musiałbyc wpisany jako ugór.

Swoją drogą ciekawe co z gospodarstwami, które mają 100% obsiane roślinami ozimymi, wtedy z automatu nie spełniłyby ugorowania. 

Nie bylo nigdzie ograniczen ze musi to byc roslina jara. To jakas nowosc? Ja mam 100% ozimin i bez dywersyfikacji. Takie byly wszedzie informacje ze dywersyfikacja nie obowiazuje a na gruntach ugorowanych mozna w tym roku prowadzic produkcje. 

"Zdaniem ministerstwa, dzięki wprowadzonej zmianie, rolnicy w 2023 roku będą zwolnieni z obowiązku realizacji normy GAEC 7 oraz będą mogli na potrzeby normy GAEC 8 wskazać ugory, na których prowadzona jest produkcja, co umożliwi rolnikom elastyczność w wykorzystaniu gruntów ornych do produkcji żywności."

Dojdzie do tego ze trzeba bedzie talerzowka wjechac w te 4% co juz rosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

Kolego od zmijowca greckiego widze ze twoja roslina jest w miododajnych wg. Szkolenia odr. Da sie ta twoja rosline polaczyc np z facelia gryka czy nostrzykiem zeby tworzyly mieszanke 2roslin? 

Screenshot_2023-02-24-20-04-30-563_com.google.android.youtube.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2474
13 godzin temu, driver24 napisał:

Teoretycznie Ugorowanie obowiązuje już w tym naborze. Jednak w tym roku tzn przy składaniu wniosków w 2023r można wpisać Ugorowanie z roślina, ale bodajrze musi to być roślina jara oprucz kukurydzy i soi, więc w praktyce będzie można na tym gruncie normalnie uprawiać, ale we wniosku będzie musiałbyc wpisany jako ugór.

Swoją drogą ciekawe co z gospodarstwami, które mają 100% obsiane roślinami ozimymi, wtedy z automatu nie spełniłyby ugorowania. 

Przy kolejnych zasiewach tj już na jesień trzeba będzie już wszystko zaplanować, łącznie z ugorem. Ugór wtedy już będzie w pełnym tego słowa znaczeniu i wszystkimi atrakcjami. 

To we wniosku piszesz zamiast np. pszenica ozima , to podajesz pszenica jara, ile ci tam tego 4% wychodzi , i juz masz że zasiałeś jarą rośline i spełniasz ten warunek ugorowania.  inna rzecz mnie zastanawia, dlaczego roślina jara oprócz kukurydzy i soi ?

6 minut temu, Celownik07 napisał:

Kolego od zmijowca greckiego widze ze twoja roslina jest w miododajnych wg. Szkolenia odr. Da sie ta twoja rosline polaczyc np z facelia gryka czy nostrzykiem zeby tworzyly mieszanke 2roslin? 

Screenshot_2023-02-24-20-04-30-563_com.google.android.youtube.jpg

To chyba kolega @przybyslawice5211 jest w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

@mysza103 na tym szkoleniu z którego dałeś screen-a gość mówił ze agencja od roku 2023 bedzie korzystać z satelitarnego obrazu wiec w przypadku kontroli od razu widać ze to ozima pszenica a nie jara🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2465

Co trzeba mieć we łbie żeby nakazywać ludziom zostawiać ziemię na ugór? Co to niby ma dać za korzyści że zostawię nieuprawione pole? Można będzie zastąpić czymś ten ugór? Jeżeli nie, to po prostu nie będę składał wniosku o dopłaty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    275

siejesz pszenżyto na jesień 2023 pryskasz chwasty i w marcu 2024 zgłaszasz jako ugór, od 1 stycznia do 31 lipca 2024 nie wykonujesz żadnych zabiegów agrotechnicznych, 1 sierpnia sprzątasz, co urośnie to twoje


A na marginesie,to nie jest wcale 5skie chore tylko wręcz poje....e

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423

Hiszpanie są zdziwieni, że w Polsce nakazuje się przykrycie gleby na zimę, gdzie jest dużo wilgoci, a nie latem, gdy jest sucho. u nas obligatoryjne przykrycie zima, ale wiosna i latem nakaz posiadania ugoru, bez nakazu jego okrycia (obsiewu) jakąś roślina. to mógł wymyślić tylko chory człowiek, nie mający żadnego pojęcia o glebie,. rolnictwie, biologii.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    911
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

Co trzeba mieć we łbie żeby nakazywać ludziom zostawiać ziemię na ugór? Co to niby ma dać za korzyści że zostawię nieuprawione pole? Można będzie zastąpić czymś ten ugór? Jeżeli nie, to po prostu nie będę składał wniosku o dopłaty 

Już dużo ludzi mówi że przez to ugorowanie to chyba będą pier*olić te dopłaty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423
damian12345 napisał:

Skąd niby wiadomo, że ugór można zaznaczyć tylko na jarych uprawych, a nie też na ozimych?

na każdej uprawie, z wyłączeniem kukurydzy i soi. nie ma wzmianki o jarych bądź ozimych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
2 godziny temu, krilan06 napisał:

Co trzeba mieć we łbie żeby nakazywać ludziom zostawiać ziemię na ugór? Co to niby ma dać za korzyści że zostawię nieuprawione pole? Można będzie zastąpić czymś ten ugór? Jeżeli nie, to po prostu nie będę składał wniosku o dopłaty 

O ile jeszcze może mnie ktoś przekonac że ugór obsiany jakąś roślina, która poprawia strukturę gleby daje korzyści dla środowiska to pozostawiona odsłonięta gleba jakie niby daje korzyści dla środowiska? Paranoja jakich nie brakuje w tych dopłatach. Jeszcze do tego pisiory twierdzą że nam dopłaty podnieśli, szkoda gadać. 

Jeszcze jak ktoś ma 5,6 klasę to sobie wydzieli jakiś ugór. Ale są gospodarstwa które mają gleby 1 do 3 klasy i najlepsze gleby w Polsce których jest bardzo mało mają być nie uprawiane, dramat.

O tych roślinach jarych jest mowa między innymi na tym szkoleniu z Minikowa, gdzie wyżej ktoś link wrzucił. 

Edytowano przez driver24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8545

Ten ,,ugór" to kolejna bzdura wymyślona przez urzędasa, jaki to ugór jeśli można na nim siać i sadzić wszystko oprócz kukurydzy i soi? i dlaczego soi i kukurydzy nie można siać? a nie żyta i rzepaku np

,,Grunty ugorowane w ramach obowiązkowej praktyki utrzymywania obszarów proekologicznych to grunty, na których nie jest prowadzona produkcja rolna. Dodatkowo, grunty te muszą od 5 lat pozostawać gruntami ornymi."

Edytowano przez witejus
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Jak u kogoś ciężko z jakimkolwiek ekoschematem i załapie się tylko na te 118 EUR to chyba faktycznie trzeba się grubo zastanowić czy składać ten wniosek. 

Wtedy oznacza to porażkę unijnej wspolnej polityki rolnej. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

Typek ze szkolenia wyjasnil to w ten sposob ze qq i soja to typowo roslina paszowa a inne czyli zyto i rzepak konsumpcyjna. A tu chodzi o zabezpieczenie zywnosciowe- stad to odstepstwo. Qwa jakby nie qq i soja to w afryce dzieci by nie mialy czym zoladka wypelnic

Edytowano przez Celownik07
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1271
2 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

Hiszpanie są zdziwieni, że w Polsce nakazuje się przykrycie gleby na zimę, gdzie jest dużo wilgoci, a nie latem, gdy jest sucho. u nas obligatoryjne przykrycie zima, ale wiosna i latem nakaz posiadania ugoru, bez nakazu jego okrycia (obsiewu) jakąś roślina. to mógł wymyślić tylko chory człowiek, nie mający żadnego pojęcia o glebie,. rolnictwie, biologii.

Okrywa nie tyle ma chronić glebę przed utratą wilgoci, co przed erozją wietrzną i wodną. Takie to trudne do pojęcia? 
Poza tym, kto będzie orał ugór, skoro wystarczy płytko talerzować. 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    423
bezbarwny napisał:

2 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

Hiszpanie są zdziwieni, że w Polsce nakazuje się przykrycie gleby na zimę, gdzie jest dużo wilgoci, a nie latem, gdy jest sucho. u nas obligatoryjne przykrycie zima, ale wiosna i latem nakaz posiadania ugoru, bez nakazu jego okrycia (obsiewu) jakąś roślina. to mógł wymyślić tylko chory człowiek, nie mający żadnego pojęcia o glebie,. rolnictwie, biologii.

Okrywa nie tyle ma chronić glebę przed utratą wilgoci, co przed erozją wietrzną i wodną. Takie to trudne do pojęcia? 
Poza tym, kto będzie orał ugór, skoro wystarczy płytko talerzować. 

nie napisałem ,że okrywa ma służyć ochronie przed wilgocią, a że nakazuje się ochronę tej gleby w okresach dużej wilgotności, zamiast letniej suszy. nie napisałem również słowa orka, a brak nakazu okrycia gleby czymkolwiek, w okresach suszy i tejże EROZJI wietrznej, czyli można zaorać i pozostawić do jesieni, a nie że trzeba. na forach specjalistycznych czasem zdarzają się wpisy trudne, nie każdy jest specjalista, można wtedy dopytać,, nie ma potrzeby się denerwować.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8545
39 minut temu, driver24 napisał:

Wtedy oznacza to porażkę unijnej wspolnej polityki rolnej. 

Nie wtedy tylko już jest porażką.

 

40 minut temu, Celownik07 napisał:

Typek ze szkolenia wyjasnil to w ten sposob ze qq i soja to typowo roslina paszowa a inne czyli zyto i rzepak konsumpcyjna

Kolejna bzdura,pszenica, jęczmień czy inne zboża też są typowymi roślinami paszowymi.Z kukurydzy i soi produkuje się mnóstwo produktów do spożycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

To wkoncu za rok na tym ugorze będzie można zasiać ozime tylko nie nawozić azotem i skosić po 30.07 ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1847
4 godziny temu, krilan06 napisał:

Co trzeba mieć we łbie żeby nakazywać ludziom zostawiać ziemię na ugór? Co to niby ma dać za korzyści że zostawię nieuprawione pole? Można będzie zastąpić czymś ten ugór? Jeżeli nie, to po prostu nie będę składał wniosku o dopłaty 

Dwie rośliny miododajne i jesteś do przodu na tym ugorze 1m2 roślin miododajnych 1,5m2 ugoru czyli zamiast 1,5ha ugoru starczy 1 ha miododajnych, minus tego że to nie można dołączyć do ekoschematow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Ja mam nadzieję że ktoś się opamięta i będą odstępstwa albo jakas inna alternatywa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1496

przecież u nas jest taki klimat szczególnie południe polski że orka zimowa zabezpiecza zapasy wody a siać poplon i orać na wiosnę = niszczenie struktury, do tego różne warunki pogodowe, przesuszenie gleby, u mniej na oborniku + orka kukurydza zawsze plonuje słabiej niż na orce zimowej z sztucznym nawożeniem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436
2 minuty temu, ws71 napisał:

Dwie rośliny miododajne i jesteś do przodu na tym ugorze 1m2 roślin miododajnych 1,5m2 ugoru czyli zamiast 1,5ha ugoru starczy 1 ha miododajnych, minus tego że to nie można dołączyć do ekoschematow

Czyli jak mam mieć 70arow ugory to wystarczy 35 miododajnych ? 

A ja z wartością ekonomiczna ja mają programy unijne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj