odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

tucano__420    4
1 minutę temu, Siedzacybyk napisał:

nie wolno zostawić więcej niż 20% zaoranych gruntów rolnych na zimę.s

nadal nie jest to jasne, czyli jak robisz uprawę bezorkową to możesz zostawić gołą ziemię np po tależówce lub bezorkowcu na zimę bez okrywy?

Siedzacybyk    433

masz rację, jest tam jakiś wymóg. procentowy. ja po prostu będę zostawiał po soi nie ruszone ściernisko, a po pszenicy poplon zostanie na zimę stalerzowany.

tu chyba jest dodatkowy wymóg,że trzeba min. 30% resztek pozostawić. ja po soi zostawię ściernisko do wiosny, a po pszenicy stalerzowany poplon

mysza103    2500

A co po tej soi będziesz siał?  bo po soi to aż się prosi żeby zasiać pszenicę, i już z automatu będzie okrywa na zimę chyba że jakieś inne rośliny uprawiasz

Edytowano przez mysza103

Siedzacybyk    433

masz rację, trochę namieszałem.po soi będzie pszenica ale w siewie po talerzowe, aby tylko zasiac, więc większość resztek będzie na wierzchu a po pszenicy będzie poplon, może z facelji. jesienią talerzowka, wiosna jakiś agregat i siew soi. szkoda,że muszę z pszenicy wydzielic na pszenżyto, bo muszę mieć 3 uprawy.

ws71    1875
5 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

Natomiast w przypadku realizacji normy DKR za pomocą obszarów i obiektów nieprodukcyjnych, w tym ugorów, oraz międzyplonów z obowiązkowym współczynnikiem ważenia 0,3 i upraw wiążących azot, uprawianych bez środków ochrony roślin, odsetek został określony na poziomie 7%, w tym elementy nieprodukcyjne lub ugory muszą stanowić minimum 3% gruntów ornych.”

To oczywiste ale w ekoschemacie z udziałem 20% bobowatych już chemię można stosować normalnie

3 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

tak. nie zaorane, czyli uprawa uproszczona.

Na chwilę obecną nie sa taki dziwny wyjątek[temat poruszany na większości szkoleń]

jajanek1    320
2 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

masz rację, trochę namieszałem.po soi będzie pszenica ale w siewie po talerzowe, aby tylko zasiac, więc większość resztek będzie na wierzchu a po pszenicy będzie poplon, może z facelji. jesienią talerzowka, wiosna jakiś agregat i siew soi. szkoda,że muszę z pszenicy wydzielic na pszenżyto, bo muszę mieć 3 uprawy.

nie wiem czy warto spaprać siew pszenicy dla obiecanych 400 zł a pewnie będzie 200 , bo przy zastosowaniu konkretnej chemii w soi orka wskazana pod zasiew pszenicy

nie inaczej będzie z polem po pszenicy  na którym ma być soja , bo zamiast konkretnie odchwaścić pole i przygotować pod soje zasiejesz smieszny poplon za którego ci nie zapłacą jedynie spełnisz warunek okrywy

a warunek okrywy na zimę można spełnić wymieszaniem samego ścierniska przed zimą  i będzie okrywa ze słomy albo  samosiejke wpisać jako ozimine i korygować wiosną na soje

są 2 wyjścia albo olać dopłaty i skupić się na plonie , albo olać plony i skupić się na dopłatach / ekoschematach i jeszcze wpakować w ekologie i programy rolnośrodowiskowe

jak by na tym 2 wariancie wyszło ze 3500 to nie wiem czy jest sens uprawiać dla plonu póki co

• Like 1

zxcvbghj    3

wie ktoś może od kiedy rośliny miododajne mają być wysiane w ekoschemacie ? jest podawany tylko termin do kiedy mają być na polu i że nie można zbierać

Cheesburger    80

czy ponizej 10ha tez trzeba zostawic 80% pod okryciem gruntow czy te juz nie dotyczy?

bo jesli odpada ugorowanie, dywersyfikacja i okrycie to jednak warto podzielic jak ktos ma mozliwosc typu tesc emeryt.

• Like 1

mysza103    2500
16 minut temu, zxcvbghj napisał:

wie ktoś może od kiedy rośliny miododajne mają być wysiane w ekoschemacie ? jest podawany tylko termin do kiedy mają być na polu i że nie można zbierać

Przecież wszystko masz opisane , więc dlaczego piszesz , że nic nic nie wiadomo , mozesz siać nawet teraz , ale ostatecznie do maja ma być zasiane . Druga sprawa dlaczego piszesz że nie można zbierać , jak nigdzie o tym nie ma , jest tylko że do 31 sierpnia masz nic z tym nie robić ,  Tu masz pierwszy lepszy artykuł , co i jak;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   - Wysiew roślin miododajnych powienien mieć miejsce na gruncie ornym najpóźniej do maja, a mieszanka powinna składająć się z co najmniej trzech gatunków roślin miododajnych z określonej listy, przy czym każdy wysiewany gatunek nie może stanowić mniej niż 20% i więcej niż 50% składu mieszanki. W tym ekoschemacie - obszar z roślinami miododajnymi, obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) w terminie do 31 sierpnia.

zxcvbghj    3

najpóźniej do maja czyli 1 mają ma już być ? czy może jednak cały maj na zasianie jest ? a ugór z roślinami miododajnymi też od maja ? np po pierwszym pokosie?

Celownik07    704
34 minuty temu, mysza103 napisał:

Przecież wszystko masz opisane , więc dlaczego piszesz , że nic nic nie wiadomo , mozesz siać nawet teraz , ale ostatecznie do maja ma być zasiane . Druga sprawa dlaczego piszesz że nie można zbierać , jak nigdzie o tym nie ma , jest tylko że do 31 sierpnia masz nic z tym nie robić ,  Tu masz pierwszy lepszy artykuł , co i jak;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   - Wysiew roślin miododajnych powienien mieć miejsce na gruncie ornym najpóźniej do maja, a mieszanka powinna składająć się z co najmniej trzech gatunków roślin miododajnych z określonej listy, przy czym każdy wysiewany gatunek nie może stanowić mniej niż 20% i więcej niż 50% składu mieszanki. W tym ekoschemacie - obszar z roślinami miododajnymi, obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) w terminie do 31 sierpnia.

Niestety - nie mozesz zbierac. Nawet po 31 sierpnia. Deklarujesz  to jako obszar nieprodukcyjny przez caly okres dla ktorej wystepuje platnosc. Zmienilo sie i to sa 2gatunki z czego dominujacy to nie wiecej niz 70% z listy pierwszej a 30% z listy 2. 

4 minuty temu, damian12345 napisał:

ja słyszałem że do dnia złożenia wniosku mają być wysiane miododajne

No jak mozesz zasiac jak nie ma wytycznych a wniosek masz prawo zlozyc od 15 marca. 

Edytowano przez Celownik07

mysza103    2500
11 minut temu, Celownik07 napisał:

Niestety - nie mozesz zbierac. Nawet po 31 sierpnia. Deklarujesz  to jako obszar nieprodukcyjny przez caly okres dla ktorej wystepuje platnosc. Zmienilo sie i to sa 2gatunki z czego dominujacy to nie wiecej niz 70% z listy pierwszej a 30% z listy 2. 

W teorii tak , ale w praktyce np, w połowie września skosić (jeśli będzie oczywiście co) i od razu zaorać , taki zabieg by potrwał z 1-2 godz , przecież raczej nikt by nie grzebał w ziemi i sprawdzał co było z tym zrobione , chyba że z satelity będą mieć na wszystko podgłąd , to już gorzej 

Siedzacybyk    433

a czy te rośliny miododajne nie zarosną chwastami, komosa, chwastnica, maruna -u mnie to nie przejdzie, te chwasty są bez chemii niezniszczalne ☹️

Celownik07    704
29 minut temu, mysza103 napisał:

W teorii tak , ale w praktyce np, w połowie września skosić (jeśli będzie oczywiście co) i od razu zaorać , taki zabieg by potrwał z 1-2 godz , przecież raczej nikt by nie grzebał w ziemi i sprawdzał co było z tym zrobione , chyba że z satelity będą mieć na wszystko podgłąd , to już gorzej 

No co teoria to teoria a poza nia wszystkie chwyty dozwolone, arimr w tym roku sami beda jak dzieci we mgle wiec... . Sam mysle jak " ugrac" dla siebie jak najwiecej z tych eko. 

melon10641    1226
34 minuty temu, mysza103 napisał:

Ale jak np. trafi ci się kontrola na polu i zamiast ugoru stwierdza co jest faktycznie czyli uprawa to cały misterny plan w PiSdu. 

Siedzacybyk    433
jajanek1 napisał:

2 godziny temu, Siedzacybyk napisał: nie wiem czy warto spaprać siew pszenicy dla obiecanych 400 zł a pewnie będzie 200 , bo przy zastosowaniu konkretnej chemii w soi orka wskazana pod zasiew pszenicy nie inaczej będzie z polem po pszenicy  na którym ma być soja , bo zamiast konkretnie odchwaścić pole i przygotować pod soje zasiejesz smieszny poplon za którego ci nie zapłacą jedynie spełnisz warunek okrywy a warunek okrywy na zimę można spełnić wymieszaniem samego ścierniska przed zimą  i będzie okrywa ze słomy albo  samosiejke wpisać jako ozimine i korygować wiosną na soje są 2 wyjścia albo olać dopłaty i skupić się na plonie , albo olać plony i skupić się na dopłatach / ekoschematach i jeszcze wpakować w ekologie i programy rolnośrodowiskowe jak by na tym 2 wariancie wyszło ze 3500 to nie wiem czy jest sens uprawiać dla plonu póki co

po soi pszenicę sieje bezpośrednio, do odchwaszczania używa się metrybuzyny, metobromuron, metolachlor, bezpiecznych preparatów, a po talerzowe pole wygląda prawie jak zaorane. więcej problemu bedzie z siewem soi po poplonie. mógłbym seradele zasiać, ale to błąd. muszę znaleźć coś wolno rosnącego, co ładnie skruszeje zima. myślałem o facelji, a samosiewy pszenicy będą przy okazji. zniszczył bym to talerzowka, a wiosna głębiej agregatem.

mysza103    2500
30 minut temu, melon10641 napisał:

Ale jak np. trafi ci się kontrola na polu i zamiast ugoru stwierdza co jest faktycznie czyli uprawa to cały misterny plan w PiSdu. 

Ale przecież , będzie ugór rośliny miododajne , a przecież po 31 sierpnia możesz to legalnie zniszczyć , więc jak przyjadą , a bedzie zaorane , to co stwierdzą ?

59 minut temu, Siedzacybyk napisał:

a czy te rośliny miododajne nie zarosną chwastami, komosa, chwastnica, maruna -u mnie to nie przejdzie, te chwasty są bez chemii niezniszczalne ☹️

U mnie będzie to dopiero od następnego roku , bo jedno że mam już całe pola obsiane , a po drugie w tym roku nie trzeba ugorować , natomiast co do chwastów , ja po żniwach zasieję lucernę + koniczynę( Niby miododajne)  w miarę gęsto , i ewentualnie , i ewentualnie oprysk , a na wiosnę przez taką mieszankę już się chwast nie przebiję 

slawekz1975    188

jprd teraz na 1 i 2 beda konczyne siac moj kuzyn kupowal ziemie po 120 tysi  dzierzawy po 3 tysie uciulał 300 ha teraz bedzie 12 ha ugorem lezalo ciekawe jak to na psychuke ludzi wplynie

Zodiax    187

Ale oni z nas baranów robią jestem pewny że nie jeden się załamie psychicznie i targnie na życie a ilu popadnie w alkoholizm i jeszcze będą bankructwa bo nie każdy sobie z tym poradzi 

Lepiej zrobić wyjście z tego kołchozu w UK wiedzieli co robili teraz może tam mają gorzej niż my ale za rok będą mieć lepiej 

PawePrz    57

wyjście nie wchodzi w grę, to musi się samo od środka rozwalić. 

damian12345    45

co w przypadku, jeśli mam 100% ozimych? Gdzie mam zaznaczyć ugór z uprawą? Czy do ugoru z uprawą można dostać dopłate do materiału siewnego? Chodzi mi o 2023 rok

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj