odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

toooomaszewski    501

Wjechała przedwczoraj zaliczka onw i podstawa, w systemie cały czas status w obsłudze. Ogólnie to jakieś 40% wnioskowanej kwoty... ale ważne że zaliczki w Polsce są rekordowo najwyższe w całej łuni i tak paplą w tv 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arosaw100    85

Z każdym znajomym co rozmawiałem  co dostali już dopłaty  że mają mniej kasy i to sporo  zależnie  od wielkości  gospodarstwa czym większe powierzchnia tym większe różnice względem poprzednich  lat u mnie  też już wpłynęły i jest mniej a sprawdzałem na swoim profilu że wypłacili 70 % 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9276
14 minut temu, GRZES1545 napisał:

wszędzie tam, gdzie jest melioracja na polach, zapewne po podniesieniu poziomu rzek będzie stała woda, już widzę, co się będzie działo, jak żuławy zaleją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1121
6 godzin temu, rocknrollnik1 napisał:

wg planu nie można mulczować. Trzeba skosić i usunąć z pola.

zostawiasz 15-20 % na każdej działce powyżej  1 ha. Działki do 1 ha wykasza się w całości. Powierzchnia niekoszona nie musi być co roku w innym miejscu , ale też nie może być w tym samym. Ja wybrałem 2 najgorsze (kliny, torfy,)miejsca i koszę je co dwa lata naprzemiennie. 

To jestem niepocieszony że nie można mulczowac . Parę lat temu pozbyłem sie maszyn do zbioru . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
3 godziny temu, arosaw100 napisał:

Z każdym znajomym co rozmawiałem  co dostali już dopłaty  że mają mniej kasy i to sporo  zależnie  od wielkości  gospodarstwa czym większe powierzchnia tym większe różnice względem poprzednich  lat u mnie  też już wpłynęły i jest mniej a sprawdzałem na swoim profilu że wypłacili 70 % 

od dawna wiadomo że np od tego roku 2023 dopłata podstawowa do hektarów powyżej 30 jest o 50 % mniejsza i wynosi  około 115 euro

utracone grosze w nowym rozdaniu można odzyskać poprzez wprowadzenie do gospodarstw praktyk służącym zwierzętom i glebie nazywanych ekoschematami , które były wyceniane na punkty z kolei za punkt miało być 100 zł.

z tego by wynikało że aby dostać tyle samo co w poprzednim roku do hektara to na każdym do 30 ha trzeba postarać się o 3 punkty za ekoschematy , a powyżej 30 ha o 5 punktów i warunek że za punkt dadzą 100 zł.

trochę inaczej w tym roku zrobili tym co mają do 5 ha bo dali im wiecej jak w poprzednim roku 225 euro pod warunkiem że zrezygnuja z ekoschematów

nie bardzo więc rozumie zdziwienie że tych zaliczek mniej niż w poprzednim roku , tym bardziej że za punkty za ekoschematy stawek nie określili i ich w zaliczkach nie uwzględniają .

jak niektórzy mają gołe dopłaty , na drugi rok ugorowanie  i zmianowanie jak jeszcze pokarają za brak okrywy  do dopłatom trzeba zrobić pa  pappapap

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    3017

U mnie na niecałe 45 ha do dopłaty przyszło niecałe 40 tys zaliczki ...ale jest zwierzyna ,wypas  itp....na ekoschematach  ponad 200 punktów ...i tu zobaczymy co dadzą ...🤔

Jak będzie po około 100 zł ....to wyciągnę więcej jak rok temu ...🤪

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1846

@Bogdan_ja, rozumiem że to jest łącznie ze zwierzętami i strączkowymi,okopowe?bo innym przypadku to jest grubo ponad 100% podstawowych dopłat bezpośrednich do tego areału 🤔, zaliczka podstawą dla 43 ha trochę ponad 21 tys (70%)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25805
1 godzinę temu, Bogdan_ja napisał:

U mnie na niecałe 45 ha do dopłaty przyszło niecałe 40 tys zaliczki ...ale jest zwierzyna ,wypas  itp....na ekoschematach  ponad 200 punktów ...i tu zobaczymy co dadzą ...🤔

Jak będzie po około 100 zł ....to wyciągnę więcej jak rok temu ...🤪

U mnie trochę ponad 57ha do dopłaty, przyszło 28tys, zwierząt brak, ekoschematy 80+. Samej zaliczki 11tys mniej jak rok temu. A były strączkowe, gdzie rok wcześniej nie było

A mieliśmy gonić zachód🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    3017
2 godziny temu, ws71 napisał:

@Bogdan_ja, rozumiem że to jest łącznie ze zwierzętami i strączkowymi,okopowe?bo innym przypadku to jest grubo ponad 100% podstawowych dopłat bezpośrednich do tego areału 🤔, zaliczka podstawą dla 43 ha trochę ponad 21 tys (70%)

Tyko zwierzyna 40 szt /20+20   ...żadnych strączków itp.. 31 tys  podstawy + niecałe 8 tys onw ....wypas nie ma zaliczki bo to całość płacą .🤔

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7290
2 godziny temu, jajanek1 napisał:

od dawna wiadomo że np od tego roku 2023 dopłata podstawowa do hektarów powyżej 30 jest o 50 % mniejsza i wynosi  około 115 euro

utracone grosze w nowym rozdaniu można odzyskać poprzez wprowadzenie do gospodarstw praktyk służącym zwierzętom i glebie nazywanych ekoschematami , które były wyceniane na punkty z kolei za punkt miało być 100 zł.

z tego by wynikało że aby dostać tyle samo co w poprzednim roku do hektara to na każdym do 30 ha trzeba postarać się o 3 punkty za ekoschematy , a powyżej 30 ha o 5 punktów i warunek że za punkt dadzą 100 zł.

trochę inaczej w tym roku zrobili tym co mają do 5 ha bo dali im wiecej jak w poprzednim roku 225 euro pod warunkiem że zrezygnuja z ekoschematów

nie bardzo więc rozumie zdziwienie że tych zaliczek mniej niż w poprzednim roku , tym bardziej że za punkty za ekoschematy stawek nie określili i ich w zaliczkach nie uwzględniają .

jak niektórzy mają gołe dopłaty , na drugi rok ugorowanie  i zmianowanie jak jeszcze pokarają za brak okrywy  do dopłatom trzeba zrobić pa  pappapap

Na wiosnę co było w temacie? 90% mówili, że pyrdolą ekoschematy i strączki, a teraz wielkie zdziwienie...? 🤔 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
10 godzin temu, rocknrollnik1 napisał:

wg planu nie można mulczować. Trzeba skosić i usunąć z pola.

zostawiasz 15-20 % na każdej działce powyżej  1 ha. Działki do 1 ha wykasza się w całości. Powierzchnia niekoszona nie musi być co roku w innym miejscu , ale też nie może być w tym samym. Ja wybrałem 2 najgorsze (kliny, torfy,)miejsca i koszę je co dwa lata naprzemiennie. 

Czyli jak ja mam okolo 16ha łąk N2000 w 7dzialkach to na kazdej trzeba zostawic nieskoszone te 15-20%? Czy ogolnie z tych 16ha musi byc zostawione te 20% to gdzies ok 3ha w moim wypadku a gdzie to zrobie to moja sprawa? Bo wtedy mam taki kawalek gorszy gdzie ma prawie 3ha i calego bym mogl niewykaszac kosztem koszenia w calosci innych ktore moze na pasze by sie nadaly choc czarno widze koszenie torfow w sierpniu :(  A i pytanko za zrobienie projektu rolnosrodowiskowego to placi sie od hektrara powierzchi na N2000 ktora zglaszamy do programu czy wielkość calego gospodarstwa(z ornymi i tuzami poza N2000) razy jakas stawka od ha? Te 3500zl za 30ha co pisałeś to tyle łąk masz na N2000 zgloszonych czy cale gospodarstwo tyle masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian_B    22

Jak to jest z normą GAEC 7 (zmianowanie) 

Jeżeli w tym roku uprawy były mniej więcej 35% kukurydzy 33% zbóż i 32% rzepaku to na przyszły rok już nie mogę mieć znowu takiego podziału upraw? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Możesz tyle zeby troche pozmieniac dzialkami ze tam gdzie byla kuku teraz bedzie pszenica itp. I musi byc pozmieniane na chyba co najmniej 40%(jakos tak) dzialek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michciubar    84
2 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

U mnie na niecałe 45 ha do dopłaty przyszło niecałe 40 tys zaliczki ...ale jest zwierzyna ,wypas  itp....na ekoschematach  ponad 200 punktów ...i tu zobaczymy co dadzą ...🤔

Jak będzie po około 100 zł ....to wyciągnę więcej jak rok temu ...🤪

Są tu jeszcze naiwni że będzie 100zł do 1pkt ,w 10zł do 1 pkt mogę uwierzyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1830

Jak tyle będzie to pierwszy i ostatni rok zawracania sobie głowy jakimiś ekoschematami 😅

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1121
57 minut temu, Michal014d napisał:

Czyli jak ja mam okolo 16ha łąk N2000 w 7dzialkach to na kazdej trzeba zostawic nieskoszone te 15-20%? Czy ogolnie z tych 16ha musi byc zostawione te 20% to gdzies ok 3ha w moim wypadku a gdzie to zrobie to moja sprawa? Bo wtedy mam taki kawalek gorszy gdzie ma prawie 3ha i calego bym mogl niewykaszac kosztem koszenia w calosci innych ktore moze na pasze by sie nadaly choc czarno widze koszenie torfow w sierpniu :(  A i pytanko za zrobienie projektu rolnosrodowiskowego to placi sie od hektrara powierzchi na N2000 ktora zglaszamy do programu czy wielkość calego gospodarstwa(z ornymi i tuzami poza N2000) razy jakas stawka od ha? Te 3500zl za 30ha co pisałeś to tyle łąk masz na N2000 zgloszonych czy cale gospodarstwo tyle masz?

Jeśli działki masz większe niż 1ha to trzeba zostawiać procenty .

Jeśli mniejsze to kosi się wszystko. Wyżej wcześniej już kolega tak opisywał 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4273
53 minuty temu, Michal014d napisał:

Czyli jak ja mam okolo 16ha łąk N2000 w 7dzialkach to na kazdej trzeba zostawic nieskoszone te 15-20%? Czy ogolnie z tych 16ha musi byc zostawione te 20% to gdzies ok 3ha w moim wypadku a gdzie to zrobie to moja sprawa?

A i pytanko za zrobienie projektu rolnosrodowiskowego to placi sie od hektrara powierzchi na N2000 ktora zglaszamy do programu czy wielkość calego gospodarstwa(z ornymi i tuzami poza N2000) razy jakas stawka od ha? Te 3500zl za 30ha co pisałeś to tyle łąk masz na N2000 zgloszonych czy cale gospodarstwo tyle masz?

W tamtym roku skończył mi się ten program, to wyglądało tak, że jeśli działki ewidencyjne mi się stykały, to liczone były jako jedną całość, z której wyliczali się % i tyle zostawiało. Jeśli działki się nie stykały, to każda traktowana jako oddzielna i na każdej oddzielnie zostawiana powierzchnia niekoszona. 

Konkretnie u mnie były 3 "duże" działki;

- 4.5 ha -składające się z dwóch stykających się działek

- 1.4ha - jedna działka

- chyba ponad 5ha - chyba 4dzialki ewidencyjne.

Dla każdej "dużej" działki  liczona powierzchnia niekoszona, dla każej "dużej" dzialki ta powierzchnia zostawiana w innym miejscu - tzn na każdej działce wybrałem sobie dwa najgorsze placki, albo takie, żeby nie utrudniać sobie zbioru i w jednym roku była pierwsza, w drugim druga, w trzecim znowu pierwsza itd.

 

Co do kosztów, to jak ja wchodziłem w program, to zwrotu było 2000zl i tyle wziął botanik - po prostu krzyknął max jaki agencja dawała zwrot.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1846
1 godzinę temu, Michciubar napisał:

Są tu jeszcze naiwni że będzie 100zł do 1pkt ,w 10zł do 1 pkt mogę uwierzyć

To jest niemożliwe 10zl/ha z prostego powodu muszą być przeznaczone na ekoschematy ponad 3 mld złotych,teraz pozostaje tylko jedna niewiadoma , ile ha zadeklarowało tych 490 tys rolników oficjalnie nasi rządzący jeżeli pamięć mnie nie myli przyjmowali że do wszystkich ekoschematow będzie zgłoszone ok 3 mln ha

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj