odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hubertuss    4653

W agrobiznesie mówili, ze termin składania dopłat odłożony do 30 czerwca z tego co mówili wychodzi ONW też. Bo w sumie jest to połączone. Jakiś pisowski kacyk tłumaczył, że eko schematy unia kazała tj komisja europejska. Biedak wolał nie wspominać o polskim komisarzu rolnictwa Wojciechowskim. Tak czy siak po niedzieli się musze z tym zmierzyć heheh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty słuchaj agrobiznesu.... 🤯, tam też miesiąc temu mówili że dopłaty zostały przedłużone- nawet tak ojciec gadał juz miesiąc temu; trzeba było dopowiedzieć i wyprowadzić z błędu bo info zaginęło w agribiznesie pomiędzy wizytacją premiera w mleczarni, a wystąpieniem prezesa, jeszcze gdzieś minister pomiędzy mówił, że na dniach dadzą pełną listę co sprowadzali pszenicę (do dziś nie ma i nie będzie). Unia nic nie kazała, a wyłącznie zatwierdziła to co rząd sobie wytworzył- czy w DE są punkty za przyoranie słomy lub w ES za międzyplony ozime? To samo z KPO i kamieniami milowymi- to samiusieńki polski rząd sobie stopni dobił na drabinie i potwoezył kamieni milowych typu opodatkowanie samochodów (eko podatek do rejestracji i pewnie OC- jeszcze nie ma ale takie informacje można znaleźć i ma być) czy wymiany podpór pod chmiel (ile się na to ludzi złapie- raczej promil).

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584
Napisano (edytowany)
26 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Ty słuchaj agrobiznesu.... 🤯, tam też miesiąc temu mówili że dopłaty zostały przedłużone- nawet tak ojciec gadał juz miesiąc temu; trzeba było dopowiedzieć i wyprowadzić z błędu bo info zaginęło w agribiznesie pomiędzy wizytacją premiera w mleczarni, a wystąpieniem prezesa, jeszcze gdzieś minister pomiędzy mówił, że na dniach dadzą pełną listę co sprowadzali pszenicę (do dziś nie ma i nie będzie). Unia nic nie kazała, a wyłącznie zatwierdziła to co rząd sobie wytworzył- czy w DE są punkty za przyoranie słomy lub w ES za międzyplony ozime? To samo z KPO i kamieniami milowymi- to samiusieńki polski rząd sobie stopni dobił na drabinie i potwoezył kamieni milowych typu opodatkowanie samochodów (eko podatek do rejestracji i pewnie OC- jeszcze nie ma ale takie informacje można znaleźć i ma być) czy wymiany podpór pod chmiel (ile się na to ludzi złapie- raczej promil).

Termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony. Sprawdź, do kiedy!

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przedłużony!

Podczas Kongresu Polska Wieś XXI nieoficjalnie od pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dowiedzieliśmy się, że planowane jest rozporządzenie dotyczące wydłużenia naboru do dnia 30 czerwca 2023 roku. Okazuje się, że jest to już oficjalna data, ponieważ dzisiaj na rządowym serwisie RCL, pojawiło się rozporządzenie MRiRW, w którym czytamy:

 

Więcej czasu dla rolników i pracowników ARiMR

W związku z tym wnioski składać będzie można w nowym dłuższym terminie do dnia 30 czerwca 2023 roku. Złożenie wniosku po upływie tego terminu jest jednoznaczne z nałożeniem kary w wysokości 1% danej pomocy za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót.

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
1 godzinę temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Ty słuchaj agrobiznesu.... 🤯, tam też miesiąc temu mówili że dopłaty zostały przedłużone- nawet tak ojciec gadał juz miesiąc temu; trzeba było dopowiedzieć i wyprowadzić z błędu bo info zaginęło w agribiznesie pomiędzy wizytacją premiera w mleczarni, a wystąpieniem prezesa, jeszcze gdzieś minister pomiędzy mówił, że na dniach dadzą pełną listę co sprowadzali pszenicę (do dziś nie ma i nie będzie). Unia nic nie kazała, a wyłącznie zatwierdziła to co rząd sobie wytworzył- czy w DE są punkty za przyoranie słomy lub w ES za międzyplony ozime? To samo z KPO i kamieniami milowymi- to samiusieńki polski rząd sobie stopni dobił na drabinie i potwoezył kamieni milowych typu opodatkowanie samochodów (eko podatek do rejestracji i pewnie OC- jeszcze nie ma ale takie informacje można znaleźć i ma być) czy wymiany podpór pod chmiel (ile się na to ludzi złapie- raczej promil).

Wszystko się zgadza ale co do tego terminu to pewnie wydłużyli. rolnicy i tak są wkur więc teraz skaczą nad nimi jak mogą. Nie dość, ze tym zbożem ludzi wkurzyli to jeszcze te eko schematy tez rolników wkur nieźle.

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trollusek    0
Napisano (edytowany)

Czy mogę wpisać we wniosku 4% ugoru na łące, żeby przestać ją całkowicie kosić? Nikt się nie doczepi? 

Edytowano przez Trollusek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco98    8

Jakie uzasadnienie piszecie czemu nie robiliście zdjęć przyorania obornika  wciągu 12h od aplikacji ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
5 godzin temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Ty słuchaj agrobiznesu.... 🤯, tam też miesiąc temu mówili że dopłaty zostały przedłużone- nawet tak ojciec gadał juz miesiąc temu; trzeba było dopowiedzieć i wyprowadzić z błędu bo info zaginęło w agribiznesie pomiędzy wizytacją premiera w mleczarni, a wystąpieniem prezesa, jeszcze gdzieś minister pomiędzy mówił, że na dniach dadzą pełną listę co sprowadzali pszenicę (do dziś nie ma i nie będzie). Unia nic nie kazała, a wyłącznie zatwierdziła to co rząd sobie wytworzył- czy w DE są punkty za przyoranie słomy lub w ES za międzyplony ozime? To samo z KPO i kamieniami milowymi- to samiusieńki polski rząd sobie stopni dobił na drabinie i potwoezył kamieni milowych typu opodatkowanie samochodów (eko podatek do rejestracji i pewnie OC- jeszcze nie ma ale takie informacje można znaleźć i ma być) czy wymiany podpór pod chmiel (ile się na to ludzi złapie- raczej promil).

Pasy kwietne można było spotkać już 4 lata wstecz, ciekawe tylko ile tam sa płatne ekoschematy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
23 minuty temu, ws71 napisał:

Pasy kwietne można było spotkać już 4 lata wstecz, ciekawe tylko ile tam sa płatne ekoschematy

Coś koło 16,3 euro za punkt- tyle że to jest szacunkowe, może być to 102zł/pkt, może być 250zł/pkt a może być wielkie g... 50zł/pkt, tak jak z dopłatami do siewnego- zależy ilu się zgłosi i ilu odsieją... Oni sami jeszcze nie wiedzą bo to jest szacunek.

Edit: nie zrozumiałem 😁, po robocie, trzeba wybaczyć. U Niemców pewnie też 100, ale w euro.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Dopiero teraz zauważyłem że nie mam badania gleby na 2 małe działki :/ Wiem że żeby skorzystać ekoschematu ''opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia'' muszą być badania na wszystkie.

Da radę jeszcze teraz zrobić badanie gleby na te dwa tylko i podłączyć czy odpuścić temat? Może być część badań np 3 letnich na jedne działki i część z teraz ?

Kurcze... Jak tak dalej pójdzie to podstawę tylko zaznaczę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
6 godzin temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Unia nic nie kazała, a wyłącznie zatwierdziła to co rząd sobie wytworzył- czy w DE są punkty za przyoranie słomy lub w ES za międzyplony ozime? To samo z KPO i kamieniami milowymi- to samiusieńki polski rząd sobie stopni dobił na drabinie i potwoezył kamieni milowych typu opodatkowanie samochodów (eko podatek do rejestracji i pewnie OC- jeszcze nie ma ale takie informacje można znaleźć i ma być) czy wymiany podpór pod chmiel (ile się na to ludzi złapie- raczej promil).

A co jest w DE czy w jakimś innym kraju UE? Gdzieś można coś w języku polskim albo chociaż angielskim przeczytać? Sam jestem ciekaw, chociaz może lepiej być nieświadomym. Człowiek lepiej śpi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Też jestem ciekawy (dla samej ciekawości bo i tak to nic nam nie da- plan polski został już zatwierdzony) co oni tam mają- jedno jest pewne normy GAEC są takie same w całej UE, ale już wykonanie może być inne.

Edit: OK, już jakieś poglądowe info co Niemcy maja znalazłem https://www.lwk-saarland.de/fileadmin/landwirtschaftskammer/data/downloads/betriebswirtschaft/Merkblatt_-_Eco_Schemes_ab_2023.pdf- najciekawsze to chyba 1300 euro do pierwszego procenta (ponad 4% minimum ugorów) i 500 euro do drugiego procenta i 300 euro do 3. i 4. procenta ugorowanego pola (kwoty do ha 🤑)---- a więc łatwiej jest wyciągnąć piniundze za nicniesianie niż u nas.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36
1 godzinę temu, maroko napisał:

Dopiero teraz zauważyłem że nie mam badania gleby na 2 małe działki :/ Wiem że żeby skorzystać ekoschematu ''opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia'' muszą być badania na wszystkie.

Da radę jeszcze teraz zrobić badanie gleby na te dwa tylko i podłączyć czy odpuścić temat? Może być część badań np 3 letnich na jedne działki i część z teraz ?

Kurcze... Jak tak dalej pójdzie to podstawę tylko zaznaczę :P

Wyniki badania gleby nie mogą być starsze niż 4 lata, nie muszą być wszystkie z jednego okresu. Plan nawożenia musi być opracowany:

- dla roślin jarych - do 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności,

- dla roślin ozimych - do 30 września.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

IMG_20230505_084813_edit_263539760139993.jpg

Z innej beczki... Rejestr wypasu do 30.września i w sumie 5dni na to będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Orientował się ktoś gdzie w kuj-pom najszybciej zrobią analizę gleby do planu nawożenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984
2 godziny temu, Ceres2 napisał:

IMG_20230505_084813_edit_263539760139993.jpg

Z innej beczki... Rejestr wypasu do 30.września i w sumie 5dni na to będzie. 

Wyglada na to że...kto kupił nawozy czy inne środki do produkcji I ma faktury odroczone na po żniwach, może mieć problem 😬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
2 godziny temu, Ceres2 napisał:

IMG_20230505_084813_edit_263539760139993.jpg

Z innej beczki... Rejestr wypasu do 30.września i w sumie 5dni na to będzie. 

Nie było żadnych sankcji do tej pory za złożenie po terminie rejestru ...agencja wzywała do złożenia i dawała 7 dni na uzupełnienie chyba ....Jak po wezwaniu ktoś nie dokonał obowiązku to nie dostał kasy ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Jeżeli wejdę w ten ekoschemat 65% zbóż, 20% strączkowych, to strączkowe mogę pryskać na chwasty? Czy ekologia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
Napisano (edytowany)
14 godzin temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Też jestem ciekawy (dla samej ciekawości bo i tak to nic nam nie da- plan polski został już zatwierdzony) co oni tam mają- jedno jest pewne normy GAEC są takie same w całej UE, ale już wykonanie może być inne.

Edit: OK, już jakieś poglądowe info co Niemcy maja znalazłem https://www.lwk-saarland.de/fileadmin/landwirtschaftskammer/data/downloads/betriebswirtschaft/Merkblatt_-_Eco_Schemes_ab_2023.pdf- najciekawsze to chyba 1300 euro do pierwszego procenta (ponad 4% minimum ugorów) i 500 euro do drugiego procenta i 300 euro do 3. i 4. procenta ugorowanego pola (kwoty do ha 🤑)---- a więc łatwiej jest wyciągnąć piniundze za nicniesianie niż u nas.

No to nie tak. To co wrzuciłeś, to są takie nasze ekoschematy, czyli rzeczy nieobowiązkowe. Tam jest dopłata za grunty ugorowane ponad tę normę 4%, czyli 4-5 % masz 1300 euro, potem 5-6 % 500 euro, a od 6-10 % ugorów po 300 euro za hektar.

 

Tutaj jest wszystko fajnie opisane, wysokość dopłat, GAEC.

Edytowano przez Maniaks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
39 minut temu, krilan06 napisał:

Jeżeli wejdę w ten ekoschemat 65% zbóż, 20% strączkowych, to strączkowe mogę pryskać na chwasty? Czy ekologia? 

Można pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
49 minut temu, Maniaks napisał:

No to nie tak. To co wrzuciłeś, to są takie nasze ekoschematy, czyli rzeczy nieobowiązkowe. Tam jest dopłata za grunty ugorowane ponad tę normę 4%, czyli 4-5 % masz 1300 euro, potem 5-6 % 500 euro, a od 6-10 % ugorów po 300 euro za hektar.

 

Tutaj jest wszystko fajnie opisane, wysokość dopłat, GAEC.

To i tak nie zmienia faktu że ekoschematy w PL są do... wuja. Jak się nikt nie zgłosi to będzi niska kwota za pkt (to co sobie wyliczyli w PL urzędniki w euro już, tj 20-23euro/pkt), a jak się jakimś cudem rzucą na to to będzie jeszcze mniej- jak z dopłatami do siewnego. Chcialbym się mylić, ale nie żyję w tym kraju od wczoraj.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, GRZES1545 napisał:

Wyglada na to że...kto kupił nawozy czy inne środki do produkcji I ma faktury odroczone na po żniwach, może mieć problem 😬

Grześ przy wniosku dot. nawóz nie trzeba potwierdzenia zapłaty. Więc spokojnie  - termin FV od 16.05. 2022 - 31.03.2023. Jak się mylę jeszcze nabór nie ruszył a ma potrwać do 15.07...🤣

To co wstawiłam to info dotyczące zbóż. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korbol    83
17 godzin temu, Marco98 napisał:

Jakie uzasadnienie piszecie czemu nie robiliście zdjęć przyorania obornika  wciągu 12h od aplikacji ? 

Miałem info, żeby wpisywać brak zasięgu na polu (lepsza opcja) lub brak posiadania smartfona. Nie przechodzi na pewno brak umiejętności obsługi aplikacji.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984
50 minut temu, Ceres2 napisał:

Grześ przy wniosku dot. nawóz nie trzeba potwierdzenia zapłaty. Więc spokojnie  - termin FV od 16.05. 2022 - 31.03.2023. Jak się mylę jeszcze nabór nie ruszył a ma potrwać do 15.07...🤣

To co wstawiłam to info dotyczące zbóż. 

Miałem na myśli  to że może być problem ze sprzedażą w żniwa płodów,  część ludzi co ma jakieś zobowiązania na tę terrminy nie będą mili kasy w tym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Spokojnie od 1go nabór na nowe przetwórnie pasz i nie tylko więc coś ktoś dobrze pomyślał🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj