odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

pablo15    1
Napisano (edytowany)

Koledzy pytanie odnośnie dobrostanu. Właśnie przejrzałem to rozporządzenie i chodzi mi o zwiekszona powierzchnie dla zwierząt. Wynika z tego, ze jeżeli mam zwiekszona powierzchnie o 50% to dostaje tez punkty za zwiększeną o 20 %. Nie znalazłem tam zapisu, ze jedno wyklucza drugie. Dobrze to rozumiem?

Edytowano przez pablo15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

 

Nie ma za jedno i drugie tylko robisz plan poprawy na konkretną  pow . i za to masz okreslone  punkty 

za  zwiększenie o 20 %masz mniej punktów a za 50%wiecej ...czego tu nie rozumiesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4pakplus    23

Mam około 50 działek ewidencyjnych.

Z tych 50 działek ewidencyjnych wychodzi około 20 działek rolnych (pól uprawnych).

Wchodząc w ekoschematy typu wymieszanie obornika w ciągu 12 godzin, to musze zrobić 300 zdjęć.

50x3=150 zdjęć dla każdej działki ewidencyjnej na rorzucenie obornika

+ 50x3=150 zdjęć dla każdej działki ewidencyjnej na wymieszanie\przyoranie obornika

= 300 zdjęć.

Czy są jakieś rekompensaty za zatrudnienie fotografa? Bo ja k**wa tego nie ogarne.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
7 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

 

Nie ma za jedno i drugie tylko robisz plan poprawy na konkretną  pow . i za to masz okreslone  punkty 

za  zwiększenie o 20 %masz mniej punktów a za 50%wiecej ...czego tu nie rozumiesz ?

dzięki za odpowiedz
Niby to co piszesz wydaje się logiczne, ale we wniosku można zaznaczyć oba, a w rozporządzeniu nie znalazłem zapisu, że punkty są przyznawane tylko za jedna praktykę. 
A tak poza tym to gdzie mogę znaleźć ten cały formularz planu poprawy dobrostanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
3 godziny temu, 4pakplus napisał:

Mam około 50 działek ewidencyjnych.

Z tych 50 działek ewidencyjnych wychodzi około 20 działek rolnych (pól uprawnych).

Wchodząc w ekoschematy typu wymieszanie obornika w ciągu 12 godzin, to musze zrobić 300 zdjęć.

50x3=150 zdjęć dla każdej działki ewidencyjnej na rorzucenie obornika

+ 50x3=150 zdjęć dla każdej działki ewidencyjnej na wymieszanie\przyoranie obornika

= 300 zdjęć.

Czy są jakieś rekompensaty za zatrudnienie fotografa? Bo ja k**wa tego nie ogarne.

Właśnie o to chodzi , trzeba Ci tak dać w d*pę by odechciało ci się dopłat😝

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, pablo15 napisał:

dzięki za odpowiedz
Niby to co piszesz wydaje się logiczne, ale we wniosku można zaznaczyć oba, a w rozporządzeniu nie znalazłem zapisu, że punkty są przyznawane tylko za jedna praktykę. 
A tak poza tym to gdzie mogę znaleźć ten cały formularz planu poprawy dobrostanu

we wniosku to wiele można zaznaczyć tylko żeby dostać płatność trza spełnić warunki /wymagania ...Nie wiem gdzie ten plan jest do pobrania ,zapewne na stronie gov.pl...musi go opracować uprawniony  doradca  ...Tak było do tej pory ...🤷‍♂️

Jeśli chodzi o to ze dla jednej grupy zwierząt zwiększysz o 20 % a dla innej 50%  i tak chcesz to podzielić to być może tak można ...Tego nie wiem .

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, witejus napisał:

Właśnie o to chodzi , trzeba Ci tak dać w d*pę by odechciało ci się dopłat😝

Nie ode chciało się dopłat a ode chciało się gospodarzyć. Wojciechowski w myśl strategii pis niszczenia Polski po trochu kierował tymi pracami przygotowawczymi tak by jak najwięcej małych gospodarstw wywalić z rynku. BY ich miejsce przejęli duzi. Tacy z księgowością, wszystkimi przelewami widocznymi z kredytami w banku. Takich Morawietzky lubi. Bo można ich łatwo kontrolować i podatkować. Przy okazji tych z małych gospodarstw wygoni do miast do pracy bo brakuje siły roboczej i płatników zus.

Edytowano przez hubertuss
  • Thanks 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
5 godzin temu, witejus napisał:

Właśnie o to chodzi , trzeba Ci tak dać w d*pę by odechciało ci się dopłat😝

głosowałeś na pis to dostaniesz tak w deeee ze nie będziesz miał czym pierdziec ...I tak ma być bo inaczej niczego nie zrozumiesz 🤭

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1663
15 godzin temu, pablo15 napisał:

Koledzy pytanie odnośnie dobrostanu. Właśnie przejrzałem to rozporządzenie i chodzi mi o zwiekszona powierzchnie dla zwierząt. Wynika z tego, ze jeżeli mam zwiekszona powierzchnie o 50% to dostaje tez punkty za zwiększeną o 20 %. Nie znalazłem tam zapisu, ze jedno wyklucza drugie. Dobrze to rozumiem?

Jak ja mam te zwiększenie powierzchni interpretować jak mam symboliczną hodowlę i na pomieszczenie 40 m kwadratowych siedzą dwie sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
17 minut temu, Bogdan_ja napisał:

głosowałeś na pis to dostaniesz tak w deeee ze nie będziesz miał czym pierdziec ...I tak ma być bo inaczej niczego nie zrozumiesz 🤭

Do konia nie podchodź z tyłu, do byka z przodu, do idioty wcale, rozumiesz coś z tego?

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Powiedzcie tak szczerze ilu z was głosowało na pis a ilu dostało po d*pie tak fest i jeszcze dostanie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Takie mam pytanie okołodopłatowe. Jakbym zasiał TAKĄ (lub podobną) mieszankę na takich kawałkach przeznaczonych pod ugory, to czy to by mi się fajnie rozsiewało na kolejne lata samoistnie, aby mógł spełnić warunek ugoru z miododajnymi? Czy raczej co roku musiałbym od nowa wysiewać? Ktoś ma doświadczenie z takimi roślinami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Do dobrostanu opasów bierze się stan i wiek bydła z 15 maja? Nie można później kupić i zgłosić do tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    907

Ten dobrostan dla bydła (opasy) to może skorzystać z ściółki bez żadnego zwiększania powierzchni ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Można 

5) Wariantu Dobrostan opasów są realizowane następujące praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt:

a) zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach,

b) zwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach,

c) utrzymywanie na ściółce,

d) zapewnienie wybiegu,

e) zapewnienie wypasu;

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2023.117.0000797,rozporzadzenie-ministra-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-w-sprawie-szczegolo

Tu jest to rozporządzenie ale znaleźć tam coś to by trzeba z pół dnia :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
9 minut temu, damian12345 napisał:

Dobrostan bydła do opasów na uwięzi, można ubiegać się o ściółke?

Moźna. Musisz udokumentować ściółkę za pomocą zdjęcia przesłanego w aplikacji ,,Mobilna ARiMR”.

Lub zanieść do agencji oświadczenie, ze utrzymujesz na ściółce. 
Musisz to zrobić do 25 lipca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
3 godziny temu, szwagier24 napisał:

jest tu ktoś na forum kto zajmuje się wypełnianiem wniosków?

O co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
pablo15 napisał:

9 minut temu, damian12345 napisał:

Dobrostan bydła do opasów na uwięzi, można ubiegać się o ściółke?

Moźna. Musisz udokumentować ściółkę za pomocą zdjęcia przesłanego w aplikacji ,,Mobilna ARiMR”.

Lub zanieść do agencji oświadczenie, ze utrzymujesz na ściółce. 
Musisz to zrobić do 25 lipca.

Trzeba też w tym przypadku plan poprawy dobrostanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
43 minuty temu, damian12345 napisał:

Trzeba też w tym przypadku plan poprawy dobrostanu?

Nie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    907

Czyli dobrostan na ściółce czy to uwięź czy luz to jednakowo się należy, kasa do dobrostanu jest dla sztuk opasowych wieku 4msc do 18msc a do płatności ogólnej zalicza się bydło opasowe do  24msc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916
1 godzinę temu, damian12345 napisał:

Dobrostan bydła do opasów na uwięzi, można ubiegać się o ściółke?

W systemie punktowym warunkiem przystąpienia do realizacji ekoschematu będzie realizacja praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach o co najmniej 20%. Warunek ten nie dotyczył będzie jedynie wypasu krów mlecznych (praktyka niezależna od pozostałych praktyk).


Z tego jak ja to rozumiem to warunkiem jest zwiekszona o 20 % powierzchnia

Warunek podstawowy:

  • opasom zapewnia się zwiększoną o co najmniej 20% powierzchnię bytową
    w pomieszczeniach/budynkach.
  • Wymogi:

  • w przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca życia do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie w tym okresie, co najmniej przez 120 dni,
  • w przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg
    do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni,
  • wymogami objęte jest bydło opasowe w wieku kwalifikującym się do płatności,
  • utrzymywanie bez uwięzi,
  • opasom można zapewnić zwiększoną o co najmniej 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach.
  • W przypadku realizacji praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach, rolnik może dodatkowo realizować poniższe praktyki:

  • utrzymanie na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt,
  • zapewnienie wybiegu przez co najmniej 4 godz. dziennie przez cały rok,
  • zapewnienie wypasu przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym (przez min. 6 godz. dziennie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
3 minuty temu, szymon09875 napisał:

W systemie punktowym warunkiem przystąpienia do realizacji ekoschematu będzie realizacja praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach o co najmniej 20%. Warunek ten nie dotyczył będzie jedynie wypasu krów mlecznych (praktyka niezależna od pozostałych praktyk).


Z tego jak ja to rozumiem to warunkiem jest zwiekszona o 20 % powierzchnia

Cytat już nieaktualny. W rozporządzeniu jest dopuszczona możliowść wnioskowania o ściółkę, wypas i wybieg, tak że w przypadku utrzymywania na uwięzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916

Wklejone ze strony ministerstwa. Można na uwiezi też, ale nadal jest o tym ze warunek podstawowy to zwiekszona powierzchnia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj