odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Bogdan_ja    2995

w starym  dobrostanie było tyz na uwiezi płatne ale warunkiem było zwiększenie powierzchni ...🤔

mi się tyz wydaje że za ściółka owszem na uwiezi można ale musi być zwiększona powierzchnia ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
Napisano (edytowany)
25 minut temu, szymon09875 napisał:

Wklejone ze strony ministerstwa. Można na uwiezi też, ale nadal jest o tym ze warunek podstawowy to zwiekszona powierzchnia...

Zapewne strona jeszcze nie zaktualizowana. W końcu mamy weekend majowy, a rozporządzenie ma dopiero 10 dni 😉

37 minut temu, krzysiek277 napisał:

Czyli dobrostan na ściółce czy to uwięź czy luz to jednakowo się należy, kasa do dobrostanu jest dla sztuk opasowych wieku 4msc do 18msc a do płatności ogólnej zalicza się bydło opasowe do  24msc ?

Trzeba pamiętać, że w przypadku dobrostanu sztuk opasowych, w bazie IRZ musi być przeznaczona dana sztuka do opasu.

 

@Bogdan_ja Przecież w starym dobrostanie nie było sciółki. Czy coś mi umknęło?

Edytowano przez pablo15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)

Ja nie pisze ze była ,było podobnie że dobrostan płatny  to zwiększona pow ...jakie tam były płatności dokładnie to nie wiem ..🤷‍♂️

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
Napisano (edytowany)

Owszem tam warunkiem było utrzymywanie bez uwięzi i zwiększona powierzchnia. W tym roku nasz podobno wspaniały rząd 😉 przekonał brukselę, aby dopuścić trzymanie na uwięzi i równoczesną realizację ściółki, wypasu lub wybiegu bez jednoczesnego zwiększenia powierzchni bytowej.

https://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/rozporzadzenie-dobrostan-zwierzat-nareszcie-podpisane,131081.html

W ramach zatwierdzonych zmian:

  • zniesiono obowiązek realizacji praktyki dotyczącej zapewnienia zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach o co najmniej 20 proc. jako praktyki warunkującej możliwość realizacji praktyk dodatkowych w odniesieniu do bydła,
  • umożliwiono skorzystanie z praktyk dodatkowych hodowcom bydła utrzymywanego w pomieszczeniach lub w budynkach na uwięzi (z wyłączeniem praktyk polegających na zapewnieniu zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach),
Edytowano przez pablo15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

czy za ekoschemat międzyplon ozimy dostanę pieniądze jeśli moje gospodarstwo to 10ha ornych na jesień zasieje 4 ha pszenicy ozimej a na wiosnę 3 ha groch i 3 ha jęczmień. 4ha pszenicy to mam 40% pokrywy na zimę więc zasieje jeszcze 4 ha poplonów ozimych np gorczyca + owies. i teraz pytanie czy do tych 4 ha poplonów dostanę po 5 punktów? na szkoleniu w marcu pan z doradztwa mówił że nie można tego pisać jako ekoschemat bo to obowiązek spełnienia 80 % pokrywy na zimę, a ostatni pytałem inną osobę z odr to mówiła że to jest płatne. ktoś już pisał wniosek jak to jest z tymi poplonami ?

czy przed poplonem ozimym można zebrać słomę bez konsekwencji?

mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi

pozdrawiam

 

Edytowano przez monstercase457

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
szymon09875 napisał:

w przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca życia do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie w tym okresie, co najmniej przez 120 dni.

Ten wiek to na jaki dzień się liczy? Mogę zgłosić starsze opasy, jeśli między 4 a 18 miesiącem życia, były utrzymywane przeze mnie min. 120 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo15    1
38 minut temu, monstercase457 napisał:

czy za ekoschemat międzyplon ozimy dostanę pieniądze jeśli moje gospodarstwo to 10ha ornych na jesień zasieje 4 ha pszenicy ozimej a na wiosnę 3 ha groch i 3 ha jęczmień. 4ha pszenicy to mam 40% pokrywy na zimę więc zasieje jeszcze 4 ha poplonów ozimych np gorczyca + owies. i teraz pytanie czy do tych 4 ha poplonów dostanę po 5 punktów? na szkoleniu w marcu pan z doradztwa mówił że nie można tego pisać jako ekoschemat bo to obowiązek spełnienia 80 % pokrywy na zimę, a ostatni pytałem inną osobę z odr to mówiła że to jest płatne. ktoś już pisał wniosek jak to jest z tymi poplonami ?

czy przed poplonem ozimym można zebrać słomę bez konsekwencji?

mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi

pozdrawiam

 

Nie zagłębiałem się w temat, ale według mnie oczywiste jest, że ekoschemat można realizować na wszystkich międzyplonach ozimych, niezależnie od tego, że stanowią one obowiązkową okrywę na zimę. Przecież w takim wypadku ograniczyliby realizację tego ekoschematu jedyna na 20% GO.

Słomę mozna zebrać, chyba że zaznaczyłeś jej wymieszanie z glebą 😉

pozdrawiam

34 minuty temu, damian12345 napisał:

Ten wiek to na jaki dzień się liczy? Mogę zgłosić starsze opasy, jeśli między 4 a 18 miesiącem życia, były utrzymywane przeze mnie min. 120 dni?

Ogólnie to liczenie opasów jest chyba bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Ja rozumiem to tak, że punkty są przyznawane do średniej liczby sztuk, które były w posiadaniu rolnika przez min. 120 dni w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia 15 marca kolejnego roku. Warunkiem jest aby zwierzę nie osiągneło 18 miesięcy wcześniej niż po upływie 120 dni od dnia złożenia wniosku (oraz aby nie sprzedać wcześniej niż po 120 dniach). Jeżeli kupisz jakąś sztukę póżniej, i będziesz trzymał przez min. 120 dni (pod warunkiem, że będzie to w okresie wieku zwierzęcia między 4-18 miesięcy) to też załapie się ona do dobrostanu.

Niestety automatycznie wyklucza to zwierzęta, które w dniu składania wniosku mają de facto więcej niż 14 miesięcy.

Ale to jest moja interpretacja i może ktoś z forumowiczów mnie poprawi lub wyjaśni to bardziej obrazowo.

Chociaż tak właściwie ilością sztuk nie musisz sie wcale przejmować bo we wniosku zaznaczasz tylko, że wnioskujesz o tą płatność, a agencja liczy to sama przy wypłacie płatności dobrostanowej, czyli mniej więcej ok. maja 2024.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
12 godzin temu, Maniaks napisał:

Takie mam pytanie okołodopłatowe. Jakbym zasiał TAKĄ (lub podobną) mieszankę na takich kawałkach przeznaczonych pod ugory, to czy to by mi się fajnie rozsiewało na kolejne lata samoistnie, aby mógł spełnić warunek ugoru z miododajnymi? Czy raczej co roku musiałbym od nowa wysiewać? Ktoś ma doświadczenie z takimi roślinami?

A  co byś  zasiał  aby było  wieloletnie  i spełniło   te  ich ,,dziwne''  warunki  na  miododajne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32
9 godzin temu, monstercase457 napisał:

czy za ekoschemat międzyplon ozimy dostanę pieniądze jeśli moje gospodarstwo to 10ha ornych na jesień zasieje 4 ha pszenicy ozimej a na wiosnę 3 ha groch i 3 ha jęczmień. 4ha pszenicy to mam 40% pokrywy na zimę więc zasieje jeszcze 4 ha poplonów ozimych np gorczyca + owies. i teraz pytanie czy do tych 4 ha poplonów dostanę po 5 punktów? na szkoleniu w marcu pan z doradztwa mówił że nie można tego pisać jako ekoschemat bo to obowiązek spełnienia 80 % pokrywy na zimę, a ostatni pytałem inną osobę z odr to mówiła że to jest płatne. ktoś już pisał wniosek jak to jest z tymi poplonami ?

czy przed poplonem ozimym można zebrać słomę bez konsekwencji?

mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi

pozdrawiam

 

Normę gaec i 80% okrywy trzeba spełnić tak czy inaczej. Spełniając ją poplonami wg mnie  jak najbardziej można to wpisać w ekoschemat z poplonów ozimych- tylko wtedy trzeba spełniać terminy wysiewu i utrzymania oraz odpowiednie gatunki roślin na ten poplon. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, grzepo napisał:

Normę gaec i 80% okrywy trzeba spełnić tak czy inaczej. Spełniając ją poplonami wg mnie  jak najbardziej można to wpisać w ekoschemat z poplonów ozimych- tylko wtedy trzeba spełniać terminy wysiewu i utrzymania oraz odpowiednie gatunki roślin na ten poplon. 

Międzyplony ozime trzeba utrzymać do 15 lutego (można zmulczować wcześniej  po 15 listopada i tak zostawić).

Norma 80% pokrywy musi również istnieć na polu do 15 lutego, a hest nią właściwie wszystko prócz czarnej ziemi, a więc każda zasiana jesienią roślinność i mulcz też, nawet pocięta słoma. 

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/80-proc-okrywy-gleby-to-absurd-nowe-wymogi-wpr-spoteguja-susze-2389106

Międzyplon musi się składać z minimum 2 roślin, ale wcale nie muszą to być odmiany ozime- także gorczyca i owies jary mogą być, ja robię gorczycę i łubin....

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
15 godzin temu, Maniaks napisał:

Takie mam pytanie okołodopłatowe. Jakbym zasiał TAKĄ (lub podobną) mieszankę na takich kawałkach przeznaczonych pod ugory, to czy to by mi się fajnie rozsiewało na kolejne lata samoistnie, aby mógł spełnić warunek ugoru z miododajnymi? Czy raczej co roku musiałbym od nowa wysiewać? Ktoś ma doświadczenie z takimi roślinami?

Nie no , widać że ta ustawa z miododajnymi to pisana była chyba pod tych co tymi nasionami handlują prawie 1000 zł/ ha , nieźle. Żeby chociaż było tak jak mówisz , że przejedziesz wiosną talerzówką i będzie rosło od nowa , albo skosić na nasiona żeby mieć na inne działki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
12 godzin temu, pablo15 napisał:

 😉

Trzeba pamiętać, że w przypadku dobrostanu sztuk opasowych, w bazie IRZ musi być przeznaczona dana sztuka do opasu.

 

@Bogdan_ja

Podobno typu użytkowego nie trzeba zmieniac, tylko trzeba jakoś to opisać. Jak nie mam pojęcia

Screenshot_2023-05-03-21-21-15-44.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
9 godzin temu, pablo15 napisał:

Ogólnie to liczenie opasów jest chyba bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Ja rozumiem to tak, że punkty są przyznawane do średniej liczby sztuk, które były w posiadaniu rolnika przez min. 120 dni w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia 15 marca kolejnego roku. Warunkiem jest aby zwierzę nie osiągneło 18 miesięcy wcześniej niż po upływie 120 dni od dnia złożenia wniosku (oraz aby nie sprzedać wcześniej niż po 120 dniach). Jeżeli kupisz jakąś sztukę póżniej, i będziesz trzymał przez min. 120 dni (pod warunkiem, że będzie to w okresie wieku zwierzęcia między 4-18 miesięcy) to też załapie się ona do dobrostanu.

Niestety automatycznie wyklucza to zwierzęta, które w dniu składania wniosku mają de facto więcej niż 14 miesięcy.

Ale to jest moja interpretacja i może ktoś z forumowiczów mnie poprawi lub wyjaśni to bardziej obrazowo.

Chociaż tak właściwie ilością sztuk nie musisz sie wcale przejmować bo we wniosku zaznaczasz tylko, że wnioskujesz o tą płatność, a agencja liczy to sama przy wypłacie płatności dobrostanowej, czyli mniej więcej ok. maja 2024.

Też mi się tak wydaje z tym wiekiem. 

A ile kasy jest do sztuki wtedy? 

W ODR mówili że ok 300 zł ale czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik6    114

mam 10,56 ha ziemi z czego 2,5 to Tuz reszta orna,to ile musze miec upraw na ornej?moge kuku na całosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Czy ja dobrze zrozumiałem, że rejestr zabiegów dotyczy tylko prowadzonej praktyki do ekoschematu ? Czyli jak mam wymieszanie słomy, to w rejestrze wpisuję tylko daty wymieszania słomy na konkretnych działkach ??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, jahooo napisał:

Czy ja dobrze zrozumiałem, że rejestr zabiegów dotyczy tylko prowadzonej praktyki do ekoschematu ? Czyli jak mam wymieszanie słomy, to w rejestrze wpisuję tylko daty wymieszania słomy na konkretnych działkach ??

tak wynikało by z instrukcji wypełniania i właściwie na chłopski głupi rozum, wymagań do ekoschematu-- a to by uprościło diametralnie papierologię... Całośc zabiegów muszą wpisywać ekologiczni bodajże i integrowani, oraz z rolno-środowiskowymi, ale już nigdzie nie ma wymogu że ci co wnioskują o poszczególne ekoschematy- to samo jest z resztą na osobnym wniosku do przykrycia gnoju w ciągu 12h (tylko zabieg gnojownia i przykrycia się wpisuje).

21 minut temu, kazik6 napisał:

mam 10,56 ha ziemi z czego 2,5 to Tuz reszta orna,to ile musze miec upraw na ornej?moge kuku na całosci?

do 10ha gruntów ornych (w tym trawy na gruntach ornych) nie obowiązuje dywersyfikacja, powyżej już tak- czyli chyba 0,56ha jest za dużo aby uciec od 3 upraw... w tym roku jeszcze przejdzie wszystko w tym zakresie, ale od następnego będzie trzeba uważać z tym. Najłatwiej wypełnić wniosek i sprawdzić czy spełnione GAEC 8 w podsumowaniu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Panowie jak to jest z ewnioskiem w tym roku? Trzeba miec profil zaufany zeby złożyć? Gospodarstwo jest na babcie która ma 90 lat i co ma sobie profil zaufany założyć żeby złożyc wniosek w ogóle? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
1 minutę temu, livebird napisał:

Panowie jak to jest z ewnioskiem w tym roku? Trzeba miec profil zaufany zeby złożyć? Gospodarstwo jest na babcie która ma 90 lat i co ma sobie profil zaufany założyć żeby złożyc wniosek w ogóle? 

nie trzeba, ja mam przez nr arimr logowanie, no ale jak nie ma numeru to trzeba pierw do arimr a potem już można zdalnie sobie stworzyć dostęp.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54
Napisano (edytowany)
12 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

nie trzeba, ja mam przez nr arimr logowanie, no ale jak nie ma numeru to trzeba pierw do arimr a potem już można zdalnie sobie stworzyć dostęp.

Tzn? 

Teraz jak wyszukuje ewniosek to wskakuje mi tylko strina armiru a tam napisane jest ze prze pue trzeba i nic innego nie widze

Edytowano przez livebird

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

https://sso.arimr.gov.pl/auth/realms/ewniosekplus/protocol/openid-connect/auth?response_type=code&client_id=epue&state=UWRHenJqcHNQNmNwQXB1UW92RnRFaG1-OUZGanFBWXdONVMxdllKVEFDNkpr&redirect_uri=https%3A%2F%2Fepue.arimr.gov.pl%2Fpl%2Fstrona-glowna&scope=openid profile email&code_challenge=X5NyuktA5kyNFIrT67kR9p9h4VeBF-U71rUuu1elc0U&code_challenge_method=S256&nonce=UWRHenJqcHNQNmNwQXB1UW92RnRFaG1-OUZGanFBWXdONVMxdllKVEFDNkpr

Tam jest że można się zalogować przez nr arimir LUB właśnie profil zaufany, tyle że jak wcześniej nie mieliśmy dostępu przez neta to będzie trzeba kilka rzeczy przeklikać- stworzyć konto do dopłat, podając m.in. nr arimir i kilka ostatnich cyfr przypisanego do dopłat w arimr nr konta bankowego, link do rejestracji jest na dole pierwszej połowy strony powyżej podanej).

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Dobra mam ale oczywiacie w trybie incognito bo normalnie nie wczytało bo ciastwczka j**ane nawet w niedziele jak nie pracują potrafią człowieka wk***ić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
Napisano (edytowany)
54 minuty temu, livebird napisał:

Panowie jak to jest z ewnioskiem w tym roku? Trzeba miec profil zaufany zeby złożyć? Gospodarstwo jest na babcie która ma 90 lat i co ma sobie profil zaufany założyć żeby złożyc wniosek w ogóle? 

Przecież zgodnie z prawem dopłaty pobiera ten co uprawia, babcia jeszcze w pełni sił?A  brałeś pod uwagę co będzie jak babcia przejdzie do lepszego świata, jak wyciągniesz dopłaty? Nie lepiej na siebie złożyć wniosek?

Edytowano przez jacor73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

W wielu gospodarstwach to tak wisi od pokoleń. Bo jak zaczną dzielić to się rodzinka po hektary zleci. Ale to i tak nie minione jak babcia umrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Jak to jest z tym ekoschematem max 65% zbóż i 20% strączkowych - oprócz tej dodatkowej płatności to do strączkowych też płacą tak jak było do tej pory te ok 700 zł/ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, jacor73 napisał:

Przecież zgodnie z prawem dopłaty pobiera ten co uprawia, babcia jeszcze w pełni sił?A  brałeś pod uwagę co będzie jak babcia przejdzie do lepszego świata, jak wyciągniesz dopłaty? Nie lepiej na siebie złożyć wniosek?

Cicho- babcia teraz wyłącznie dozoruje uprawy aby nikt nie ukradł... i czasem pełni ciało doradcze ("wnuczku byś podsypał mocznika trochę bo takie jakieś rzadkie, a u sąsiada lepsze", "tutaj twój pradziadek siał sporek, ja siałam sporek, twój ojciec siał sporek, i ty też tak masz roić bo tu nic innego nie urośnie"), a i może udziela się w KGW.

1 minutę temu, krilan06 napisał:

Jak to jest z tym ekoschematem max 65% zbóż i 20% strączkowych - oprócz tej dodatkowej płatności to do strączkowych też płacą tak jak było do tej pory te ok 700 zł/ha? 

tak, tutaj się raczej nie zmienia; do każdego ha gruntów ornych płacą podstawę+ewentuanie uzupełniającą (zboża, strączki, motylkowe...), a dodatkowo do motylkowych, strączkowych są jeszcze inne dopłaty. Tj. dla zboża jest np. 180euro+20euro, a dla strączków będzie 180euro+20euro+200euro (kwoty z powietrze bo będą raczej inne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj