odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

cichy30    18

to jest warunkowość, więc musisz ugór od przyszłego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36
2 godziny temu, solek01 napisał:

Dzwoniła do mnie Pani z Arimr że nie  zaznaczyłem dodatkowej płatności UPP przy słoneczniku na kwiat  a się kwalifikuje i abym to sobie poprawił. Jak to technicznie zrobić?

Wycofać wniosek poprawić i wysłać jeszcze raz? czy jest gdzieś opcja korekty? której ja nie widzę?

Wyciąg z rozporządzenia:

Uzupełniającą płatnością podstawową obejmuje się powierzchnię upraw następujących rodzajów roślin
uprawianych w plonie głównym:
1) zboża;
2) rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
3) rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
4) (....)

Według rozporządzenia UPP przysługuje jeśli słonecznik jest zbierany na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, ŻakowskiSławomir napisał:

Jeśli nie wchodzę w ekoschematy żadne, dalej musze mieć 80% okrywy i 4% ugory? czy to tylko obowiązuje przy ekoschematach

Okrywę Musisz to jest od 1 ha a ugory powyżej 10 ha  

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
10 minut temu, rocknrollnik1 napisał:

jaki to jest ten groch siewny?

Normalny , na suche nasiona , grochówkę sobie możesz z niego robić 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
8 godzin temu, damian12345 napisał:

a do łubinu gorzkiego, ziemniaka przysługuje upp?

Lubin na ziarno tak, ziemniak nie ( nawet nie bedzie zeby zaznaczyc upp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

jest zmiana dla małych szybko wprowadzili i wiele na tym zyskają do 10 ha .

Propozycja uproszczenia dopłat bezpośrednich dla gospodarstw do 10 ha

Rolnicy składają wnioski o płatności bezpośrednie. W tym roku – po raz pierwszy w historii Wspólnej Polityki Rolnej – płatność podstawową uzupełnią dotacje za realizowane przez rolników ekoschematy. Każdy rolnik, nie ważne na jakim areale gospodaruje musi podporządkować się skomplikowanym wymogom. Ten fakt nie zachęca rolników mających nieduże gospodarstwa do sięganie po dodatkowe gratyfikacje, co sprawi, że otrzymają oni jedynie płatności podstawowe. – System dopłat dla małych gospodarstw trzeba w trybie pilnym uprościć – przekonuje Grzegorz Wojciechowski, rolnik, poseł PiS na Sejm, z którym rozmawialiśmy.

Grzegorz Wojciechowski, opierając się na unijnym prawie, uważa, że małe gospodarstwa mogą otrzymywać płatności zryczałtowane. Wskazuje, ile powinny one wynosić.

System płatności bezpośrednich, zwłaszcza przez ekoschematy został mocno skomplikowany, co zwłaszcza dla małych gospodarstw może być trudne. Wiele małych gospodarstw może przez to rezygnować np. z ekoschematów, bo ich skomplikowanie może zniechęcać do korzystania z nich i sięgania po dodatkowe korzyści finansowe.

Gospodarstwa do 10 ha mogłyby wprowadzić uproszczone rolnictwo węglowe w ten sposób, na całym obszarze wprowadzając praktykę zróżnicowanej struktury upraw, a ponadto na co najmniej połowie gruntów wprowadzając jedną z dodatkowych praktyk, to jest wymieszanie słomy z glebą, wymieszanie obornika z glebą, uprawa bezorkowa, poplony ozime/wsiewki śródplonowe.

Poseł ma także propozycję uproszczenia zasad korzystanie z dobrostanu zwierząt dla gospodarstw do 10 ha. Gospodarstwo 10 ha z 20 krowami mogłoby otrzymać rocznie 22 tys. złotych.

Zmiany – w ocenie posła – można przeprowadzić korzystając w pełni z unijnego prawa. Nie jest na to późno.

https://www.agrofoto.pl/finanse/propozycja-uproszczenia-doplat-bezposrednich-dla-gospodarstw-do-10-ha,131434.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

I już w komentarzach na farmerze tym większym odwłok piecze że jak to tak promować takie gospodarstwa do 10 ha że powinni oddać w dzierżawę tym większym 😅 bo im ciągle mało tej ziemi 🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

Stary qtas, wielka łaska że jak było tak ma by być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
7 minut temu, Roki212 napisał:

I już w komentarzach na farmerze tym większym odwłok piecze że jak to tak promować takie gospodarstwa do 10 ha że powinni oddać w dzierżawę tym większym 😅 bo im ciągle mało tej ziemi 🤭

Każdy może z ziemią robić co chce bot o jego własność. Ale trochę racji ma przyszłość jest w tych dużych gosp a te małe to i tak popadają bo następcy raczej nie będą tego brać. Inna sprawa, że robi się wiele aby one upadły. Coraz droższe środki produkcji coraz bardziej skomplikowana biurokracja to jest wymierzone najbardziej w tych małych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

Przyszłość zgadza się dla tych małych nie wróży nic dobrego, ale póki co jak taki mały chce coś robić niech sobie robi właśnie jego ziemia i sam decyduje co z nią zrobić. Problemem są mali co nic nie robią a chcą tylko dopłaty brać i aby ktoś inny ta ziemię za nich robił.

Tylko mali sami gospodarujący i ci co nic nie robią a oddali komuś aby tylko łapę po kasę wyciągać wkładani są do jednego worka. Temu mały czy duży robisz bierzesz kasę oddałeś to nie ponosisz kosztów i nie wyciągaj łapy po dopłaty 

Edytowano przez Roki212
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
37 minut temu, Roki212 napisał:

I już w komentarzach na farmerze tym większym odwłok piecze że jak to tak promować takie gospodarstwa do 10 ha że powinni oddać w dzierżawę tym większym 😅 bo im ciągle mało tej ziemi 🤭

Tyle że obecnie taki do 10ha moze wejść w ekoschemat i czerpać z tego kożyści, nie musi przy tym robić dywersyfikacji i ugorowania, a z tych upierdliwszych orzestrzegac okrywy 80%.... Kombinują jak nie dac kasy i uwiązać rolnika przy wymogach podobnych jak mają więksi- zamiast lepiej zrobią gorzej.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
2 minuty temu, melon10641 napisał:

A  w jaki ekoschemat wejdziesz co da Ci korzyści? 

Żaden, ale przyoranie słłomy moze zrobic kazdy, międzyplony też, a wątpię że dadzą 1000euro/ha za ugór czy krowę dla małego- dadzą ohłap a nie sensowne pieniądze.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210
12 godzin temu, Celownik07 napisał:

Zeby ci SO gospodarstwa nie spadlo. Za ziarno juz chyba nie jest 24k euro bo licza jako oleisty. Ale uj ich tam wie. Jak ci zalezy na SO gosp. Dowiedz sie czy mozesz tak. Chetnie sie dowiem rowniez bo slyszalem rozne opinie. 

Dzięki wszystkim za informację, dopytałem mojego doradcy i faktycznie do słonecznika na kwiat nie ma tej dopłaty.

Prawdopodobnie system sam podowiedział tą dopłatę niesłusznie, no a na SO mi zależy nardzo:-)

Pozdrawiam

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584
1 minutę temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Żaden, ale przyoranie słłomy moze zrobic kazdy, międzyplony też, a wątpię że dadzą 1000euro/ha za ugór czy krowę dla małego- dadzą ohłap a nie sensowne pieniądze.

Małym dadzą dopłaty po 1600 zł do 1 ha i będzie bardzo dobrze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
43 minuty temu, galan99 napisał:

Małym dadzą dopłaty po 1600 zł do 1 ha i będzie bardzo dobrze .

miesięcznie 😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
1 godzinę temu, witejus napisał:

Stary qtas, wielka łaska że jak było tak ma by być.

On pier**li   jak potluczony i z tego nic nie wynika ..🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
1 godzinę temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Żaden, ale przyoranie słłomy moze zrobic kazdy, międzyplony też, a wątpię że dadzą 1000euro/ha za ugór czy krowę dla małego- dadzą ohłap a nie sensowne pieniądze.

Po pierwsze mały czy duży na dzień dobry traci 400 zł dopłat względem zeszłego roku. Bierzesz przyoranie słomy odzyskujesz 200. Ale dalej jesteś w plecy. Kolejne 200. Możesz se wziąć między plony ale posianie ich kosztuje. paliwo amortyzacja maszyn czas i ziarno. Nie pamiętam ile miedzy plon daje punktów ale to wątpliwy zysk. Zwłaszcza gdy siejesz po orce. Tak więc nawet taki mały musi się na kombinować by nie stracić. Po tym jak pis obiecał podniesienie dopłat do Niemieckich a tak naprawdę je obniżył.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

jedyny bez kosztowny powiedzmy  ekoschemat to jest tuz ekstensywny jeśli jest  już ten areał tuz i bydło się zgadza w przeliczniku .....reszta to są koszty .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Przyszłość zgadza się dla tych małych nie wróży nic dobrego, ale póki co jak taki mały chce coś robić niech sobie robi właśnie jego ziemia i sam decyduje co z nią zrobić. Problemem są mali co nic nie robią a chcą tylko dopłaty brać i aby ktoś inny ta ziemię za nich robił.

Tylko mali sami gospodarujący i ci co nic nie robią a oddali komuś aby tylko łapę po kasę wyciągać wkładani są do jednego worka. Temu mały czy duży robisz bierzesz kasę oddałeś to nie ponosisz kosztów i nie wyciągaj łapy po dopłaty 

Ci co nic nie robią a mają ziemię mają takie samo prawo nią rozporządzać i czerpać korzyści. Nie brali by dopłat na siebie to brali by czynsz za to, że ktoś to obrabia jak za mieszkanie. Są jelenie co biorą ziemie oddając dopłaty i dopłacając to czemu mają nie korzystać. Sami rolnicy ich tego nauczyli. U nas pop brali dzierżawy i dojeżdżają po kilkanaście km na parę ha. Ziemia taka, że już nawet żyto nie chciało rosnąć bo dziadek wapna nigdy nie siał. A teraz bierze dopłaty 1 tys z onw i jeszcze parę stów do ręki. Powoli sam myślę takiego jelenia znaleźć. Znam człowieka co 30 ha oddał poszedł do miasta on i żonka pracują i mają to w d. A chłop miał nowy traktor NH 120 koni jak ziemie oddawał i inne maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

i tu nie koniecznie dopłata pokryje te koszty bo ta stawka jest szacunkowa 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jak by nie patrzyć ekoschemat to lipa zorganizowana przez komisarza unii do spraw rolnictwa pana Wojciechowskiego z pisu. Macie drodzy rolnicy zrównanie dopłat z Niemcami czy Francuzami obiecane przez pis.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj