odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

No ale właśnie są pola że jak to kolega wcześniej wspomniał nawet żyto nie rośnie, u mnie też takich nie brakuje i przyjeżdżają z daleka i to uprawiaja czyli się opłaca. I zgadza się chcesz robić na czyimś to mu płacisz ale czy ma to być związane z dopłatą... Każdy ma swoje zdanie na ten temat, a czy ten kto robi chce brać na siebie i w razie jak to wspomniałeś kontroli ponosić odpowiedzialności też z tym się można zgodzić nie każdy tego chce 😉

Ale każdy przypadek inny ja akurat mam takie zdanie że dopłata dla tego co robi, ale drążąc temat zawsze się znajdzie jakieś ale

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

jeśli komuś nie pasuje że pole ma darmo a właściciel weźmie dopłaty ...To niech składa sam i je oddaje ...🤣

nie jeden tera dołoży właścicielowi że swego 🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
21 minut temu, Roki212 napisał:

Raczej źle to rozumiesz 😉 skoro ktoś nie uprawia ziemi oddał sąsiadowi w dzierżawę czy tam jakaś inna umowa to niby czemu właściciel ma wyciągać łapy po dopłatę składając wniosek na siebie, a nie ten sąsiad co faktycznie uprawia i ponosi koszty z tym związane? A kwestia ile mają dogadanie że płaci mu za sama dzierżawę to już inna kwestia. 

U mnie też pełno takich że inni robią sieją zbierają plony a właściciel działki pracuje na etacie i tylko wniosek na siebie i dopłaty zgarnia do tego jeszcze autem paliwo na faktury i do gminy o zwrot akcyzy... To chyba jakoś nie tędy droga 🤔

A no nie tędy droga przynajmniej jeśli o paliwowe czy jakieś inne dodatki do ha , ale jeśli patrzeć tylko na dopłaty , to załużmy że płacisz komuś 2 tys/ha i on składa wniosek o dopłatę , a jak by było że ty byś składał o dopłatę , to by ci krzyknął nie 2 tys tylko 3 . Ja przez ostatnie 3 lata składałem taką dzierżawę na siebie , i płaciłem parę zł czynszu+ tyle ile przyznali dopłaty , więc ja i tak z dopłaty nie miałem nic , po prostu te pieniądze przeszły tylko przeze mnie , i też do paliwa nie zgłaszałem , mimo ze właściciel też nie zgłaszał ,bo u nas w gminie trzeba jakiś świstek podpisać przez właściciela że ja to uprawiam , Teraz sam mu zaproponowałem żeby pisał na siebie , bo skoro nie mam nic z tych dopłat , to niech mi chociaż te ha nie wiszą w agencji na mnie , bo będzie mi w następnym roku trzeba więcej ugorować , a on do 10ha , to chociaż to jedno będzie na +

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

No każdy przypadek jest inny właśnie kwestia dogadania.

To o czym pisze było w poprzednim rozdaniu akurat ten okres mam na myśli jeśli nie wspomniałem wcześniej.

Teraz w tym nowym na pewno będzie dużo takich co będą chcieli aby dalej właściciel na siebie pisał lub jak brali na siebie aby przerzucić na właściciela aby im to nie kolidowało z ich wnioskiem i aby nie musieli ponosić dodatkowych zobowiązań 

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

taki przywilej właściciela że inni robią a on śmietankę  spija 🤷‍♂️

Tera powie a bierz te dopłaty i dawaj mi to co ja brałem 🤣

chciałeś to masz i dokladaj 🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

To ciekawe jak w nowym rozdaniu dalej będzie właściciel ta śmietankę spijał jak taki dzierżawca na takich 10 ha będzie ciągle jedna uprawę prowadził przykładowo qq bo mu tak pasuje lub nie będzie stosował okrywy pod tą qq bo w końcu też mu tak pasuje, w końcu wniosek na właściciela 😅

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)

normalnie... tera dzierżawca będzie składał i o to się głowił 🤷‍♂️

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Roki212 napisał:

Twoim tokiem myślenia i innych to cały czas będzie patologia w dopłatach właściciel będzie brał dopłaty, nawozowe, suszone a ty będziesz tylko łosiem co mu pole będzie uprawiał 😅

A jak tak boisz się kontroli to może wcale nie składaj 🤭
 

Tylko pierw musi mieć te faktury na nawóz i papier że ubezpieczył.... Ja nie robię w ziem dla dopłat jak krowiarze dookoła (jedyna grupa rolników co się tłucze o każdy kawałek jak opętana) i mi to wisi na kogo idzie dopłata do ziemi- lepiej bo mniej odłogu będę musiał mieć za rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

A co za problem mieć faktury 😅 nie wszyscy biorą faktury a tym bardziej paragony kilka paragonów i już masz fakturę na to jak masz znajomości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

nikt na stacji nie wystawi tera faktury jak poszedł paragon ..zapomnij o tym ...🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
7 minut temu, Roki212 napisał:

A co za problem mieć faktury 😅 nie wszyscy biorą faktury a tym bardziej paragony kilka paragonów i już masz fakturę na to jak masz znajomości 

Jest taka możliwość w teorii, ale powiedziałem- nie biorę ziemi w dzierżawę dla dopłat, dotacji czy zwrotów. To nie jest wogóle brane u mnie w ogólnym liczeniu opłacalności, a dopłaty co biorę to nie idą na przejedzenie jak u większosci- nie po to wszak prowadzę interes.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

Ja mówię o nawozach a nie paliwie, że nie było problemu dostać fakturę jak miałem paragon.

@WiesiekTraktorzysta ty nie ale sa różne przypadki

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

No na składach to fakt że kolejki wydojonych po faktury ..🤭

są zapisy nawet ponoć czyje komu idązeby było wiadomo komu się należy zwrotu połowa 🤔

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)
32 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

No na składach to fakt że kolejki wydojonych po faktury ..🤭

Właściciele doplatowcy nie mieli problemu ze zdobyciem faktury na niezakupiony nawóz 😅 ale skoro im się należy niech korzystają 🤭

45 minut temu, Bogdan_ja napisał:

🤷‍♂️

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

Nie wnikam kto i czemu nie brał 😅, paragon biorę zawsze a faktura nie była wcześniej potrzebna na takie małe ilości  🤫

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
2 godziny temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

No popatrz, a Bełchatów chce ryć dalej i przejmiwać kolejne dzialki pod dziurę- widać mu się opłaca. Z kurnikami potwierdzam- sam mniej ścielam jak 10-15 lat temu, a ścielarki nie mam- tutaj suchszy klimat też ma znaczenie.

Złoże złożu nie równe.

1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Jak znajdą jelenia na czynsz to niech robi i mu płaci, a w dopłatach czasem masz im więcej wniosków tym mniejsza pomoc bo określona pula pieniędzy tak jak z suszonym było. Temu wolę niech bierze od niego za dzierżawę a nie ma brać dopłatę, bo ilu jest doplatowcow na papierze 

Wolec możemy wszyscy a życie życiem. Jak wyżej Bogdan napisał prościej i bezpieczniej.

1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Twoim tokiem myślenia i innych to cały czas będzie patologia w dopłatach właściciel będzie brał dopłaty, nawozowe, suszone a ty będziesz tylko łosiem co mu pole będzie uprawiał 😅

A jak tak boisz się kontroli to może wcale nie składaj 🤭

Będzie patologia bo raz, ze wielu ciągle mono ziemi i biorą co się da. Popatrz Grzesio z gry i polon jakie piachy uprawia i dopłaty oddaje. Dwa, ze władza nie chce z tym walczyć bo to wyborcy. Krus dopłaty to wciąż szara strefa i tak będzie jeszcze latami.

50 minut temu, Roki212 napisał:

No ale właśnie są pola że jak to kolega wcześniej wspomniał nawet żyto nie rośnie, u mnie też takich nie brakuje i przyjeżdżają z daleka i to uprawiaja czyli się opłaca. I zgadza się chcesz robić na czyimś to mu płacisz ale czy ma to być związane z dopłatą... Każdy ma swoje zdanie na ten temat, a czy ten kto robi chce brać na siebie i w razie jak to wspomniałeś kontroli ponosić odpowiedzialności też z tym się można zgodzić nie każdy tego chce 😉

Ale każdy przypadek inny ja akurat mam takie zdanie że dopłata dla tego co robi, ale drążąc temat zawsze się znajdzie jakieś ale

Tak żyto nie rośnie. Ale z daleka ludzie nie znają tej ziemi nie znają rolnika biorą hektary bo i m mało.

Obok mojej dość dobrej działki bo po łące. Jest 4 ha piachu. Wziął to w zeszłym roku taki jeden co dojeżdża z 10 km. Nawoził obornika cudów i słonecznik posiał. Nie wiele wyrosło. W tym roku już widzę tylko lepsza połowę robi połowa od lasu najgorszy piach leży odłogiem. Znam właściciela oferowałem to kumplowi z naszej wsi nie chciał. Drugi też ale cudzy wziął. Drugi wziął po dziadku co się poddał bo żyto nie chciało rosnąc niby 4 klasa ale tak zapuszczona, ze klękajcie narody. Ile teraz musi w to wsadzić by coś tam było. I też jeździ z 10 km jak nie więcej.

Wciąż na ziemie są jelenie. I ci co chcą dopłat i nie robią będą mieli klientele.

Ps ja jak tylko wprowadzili dopłaty powiedziałem sobie i ojcu, żadnej ziemi nawet z połową dopłat nie wezmę. I przychodził do mnie facet i odmówiłem. I do dziś nie biorę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

U mnie to samo nabrali w ciemno bo była, słabo rosło na jesieni walili wapno, teraz wiosna obornika w h*j że ledwo zaorał no i zasiana qq co będzie czas pokaże. Inne działki były do wydzierżawienia ale już od kowr czy jak tam się to teraz zwie. Na tych działkach kilkunastoletnie już sosny od dawna nic nie robione, od wiosny jakaś firma karczuje te działki wyrywają korzenie wszystko w rębak zapewne też zaraz qq tam będzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
2 godziny temu, hubertuss napisał:

Złoże złożu nie równe.

 Jakościowo wegiel brunatny z Turowa bije na głowe ten z Bełchatowa, po prostu jest geologicznie starszy i odznacza sie dużo większą kalorycznością, jeszcze lepszy jest czeski wydobywany po drugiej stronie granicy[ciekawe czemu dopierniczyli się tylko do nas, w tamtym rejonie to wszyscy mają brudne łapki Polacy,Czesi,Niemcy], długie lata korzystałem z wegla brunatnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

Będzie zabawa i będzie się działo .

Tego wypełniania jest do licha .

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/doplaty-bezposrednie/ekoschematy-kiedy-rolnik-musi-prowadzic-rejestr-zabiegow-agrotechnicznych-jak-go-wypelnic-2435496

Ekoschematy: kiedy rolnik musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych? Jak go wypełnić?

W niektórych ekoschematach rolnik musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych. Kiedy powinien to robić? Jak poprawnie wypełnić tabelę?

Kto powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych?

Rejestr zabiegów agrotechnicznych zobowiązani są prowadzić rolnicy, którzy ubiegają się o płatności w ramach ekoschemtaów:

Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w przypadku praktyk:

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie podstawowym oraz w wariancie z wapnowaniem,

Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji

Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo,

Uproszczone systemy uprawy,

Wymieszanie słomy z glebą,

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142

Bez przesady, "nie taki diabeł straszny jak go malują" Jeśli ktoś ogarnia trochę excela to jest chwila moment, kilka formuł i na bieżąco można to ogarnąć, chyba że musimy "odtworzyć dane historyczne", to trochę zabawy już jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

No popatrz, a Bełchatów chce ryć dalej i przejmiwać kolejne dzialki pod dziurę- widać mu się opłaca. Z kurnikami potwierdzam- sam mniej ścielam jak 10-15 lat temu, a ścielarki nie mam- tutaj suchszy klimat też ma znaczenie.

Niech ryją , bo nędza będzie u mnie w regionie a tak wszystko napędza zagłębie energetyczne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Jak jest z dopłatami do bydła przy tym przedłużonym naborze? Musi być u mnie w stadzie do 15 mają czy moge kupić po tej dacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ten rejestr zabiegów to żaden problem. Kilka minut przy kompie i zrobione. Mnie zastanawia np to przyoranie obornika w 12 godzin. Wożę zawsze na jesieni kończę popołudniu. Wiadomo dzień krótki. Jak zajadę orać będzie ciemna noc co ja im sfotografuje. Zajadę jak będzie ciemno przejdę 4 razy i zrobię zdjęcie i do domu spać dokończę jutro? To naprawdę pisali jacyś durnie pod kierownictwem Wojciechowskiego, który nie spełniał kwalifikacji na komisarza rolnictwa i dwa razy odpadł.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj