odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kada2k    18
Dnia 5.05.2023 o 11:04, maroko napisał:

Orientował się ktoś gdzie w kuj-pom najszybciej zrobią analizę gleby do planu nawożenia?

Agroekspert wysyłasz do nich kurierem zaznaczasz na formularzu metode ekspresową i po 12 dniach roboczych masz wyniki. Tylko cena zwala bo 40zł za próbkę. Fakturę dostajesz dopiero jak masz wyniki, chociaż mi przyszły 25 a faktury dalej nie ma.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Międzyplony ozime trzeba utrzymać do 15 lutego (można zmulczować wcześniej  po 15 listopada i tak zostawić).

Norma 80% pokrywy musi również istnieć na polu do 15 lutego, a hest nią właściwie wszystko prócz czarnej ziemi, a więc każda zasiana jesienią roślinność i mulcz też, nawet pocięta słoma. 

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/80-proc-okrywy-gleby-to-absurd-nowe-wymogi-wpr-spoteguja-susze-2389106

Międzyplon musi się składać z minimum 2 roślin, ale wcale nie muszą to być odmiany ozime- także gorczyca i owies jary mogą być, ja robię gorczycę i łubin....

z tego artykułu wynika że pod poplony ozime nie można wykonać orki. mam taką glebę że muszę zaorać na zimę bo na wiosnę jak wyoram to nic nie zrobię. planuję po żniwach zrobić jak zawsze agregatem ścierniskowym następnie ok 15-30 października zrobić orkę przebronować i posiać poplony ozime z roślin jarych które do wiosny zmarzną, według mnie będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, monstercase457 napisał:

z tego artykułu wynika że pod poplony ozime nie można wykonać orki. mam taką glebę że muszę zaorać na zimę bo na wiosnę jak wyoram to nic nie zrobię. planuję po żniwach zrobić jak zawsze agregatem ścierniskowym następnie ok 15-30 października zrobić orkę przebronować i posiać poplony ozime z roślin jarych które do wiosny zmarzną, według mnie będzie ok

Z reguły się nie orze pod poplony ścierniskowe i międzyplony, a dopiero jak urosną i wyminie termin to wykonuje się taki zabieg, więc się tu nie wypowiem czy można tak zrobić pod ten ekoschemat.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
3 godziny temu, kada2k napisał:

Agroekspert wysyłasz do nich kurierem zaznaczasz na formularzu metode ekspresową i po 12 dniach roboczych masz wyniki. Tylko cena zwala bo 40zł za próbkę. Fakturę dostajesz dopiero jak masz wyniki, chociaż mi przyszły 25 a faktury dalej nie ma.

Na pewno badanie gleby od nich też honoruje ARIMR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Tylko zadzwoń najpierw. W marcu jak zostawiałem próbki to babka mówiła że zaraz przestaną przujmowac próbki na szybką analizę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
1 godzinę temu, monstercase457 napisał:

z tego artykułu wynika że pod poplony ozime nie można wykonać orki. mam taką glebę że muszę zaorać na zimę bo na wiosnę jak wyoram to nic nie zrobię. planuję po żniwach zrobić jak zawsze agregatem ścierniskowym następnie ok 15-30 października zrobić orkę przebronować i posiać poplony ozime z roślin jarych które do wiosny zmarzną, według mnie będzie ok

poplony do 1 pazdziernika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

W sumie to jedna droga ode mnie do Oschr Bydczoszcz czy do Agroekspert Kościelec. W Bydgoszczy co najmniej 10 tygodni się czeka więc trochę ryzyko. Jutro rano będę dzwonił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, monstercase457 napisał:

z tego artykułu wynika że pod poplony ozime nie można wykonać orki. mam taką glebę że muszę zaorać na zimę bo na wiosnę jak wyoram to nic nie zrobię. planuję po żniwach zrobić jak zawsze agregatem ścierniskowym następnie ok 15-30 października zrobić orkę przebronować i posiać poplony ozime z roślin jarych które do wiosny zmarzną, według mnie będzie ok

Nigdzie tak nie ma że nie można orać pod poplony ozime , sam będę też orał jesienią i siał poplon ozimy ( gryka- która przemarznie , bo jest delikatna na mróz +pszenica - która coś powschodzi po kombajnie ) , wiosną będzie talerzówka , albo od razu w to siew grochu , zestawem uprawowo siewnym 

 

2 minuty temu, maroko napisał:

W sumie to jedna droga ode mnie do Oschr Bydczoszcz czy do Agroekspert Kościelec. W Bydgoszczy co najmniej 10 tygodni się czeka więc trochę ryzyko. Jutro rano będę dzwonił.

Te badania to na ten rok jeszcze chcecie robić , czy na następny pod zasiewy jesienne , bo na te co są zasiane jesienne to nie przeskoczy raczej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
2 godziny temu, monstercase457 napisał:

z tego artykułu wynika że pod poplony ozime nie można wykonać orki. mam taką glebę że muszę zaorać na zimę bo na wiosnę jak wyoram to nic nie zrobię. planuję po żniwach zrobić jak zawsze agregatem ścierniskowym następnie ok 15-30 października zrobić orkę przebronować i posiać poplony ozime z roślin jarych które do wiosny zmarzną, według mnie będzie ok

Pytanie czy jest sens siać te polony jeśli policzymy czas zużycie sprzętu paliwa i nasion?

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Skoro i tak ma być jakaś okrywa do wiosny pod jare to czemu czegoś nie zasiać pod taką talerzówkę i podać do ekoschematu niż zostawiać takie ściernisko bez niczego...

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)

Cytowany przeze mnie człowiek musi zaorać na zimę i po tym siać poplon to już nie jest rzucanie czegoś pod talerzówkę.

Wielu teraz się rzuci na bez orkę a potem za rok dwa trzy będzie płacz jak perz z pola usunąć i inne zielsko. Bo na tym forum już teraz nawet gdy orzą co i raz ktoś pyta jak walczyć z perzem.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

A nawet jak i musi zaorać to jak ma spełnić okrywę nic nie siejąc po tym zaoranym jeśli przykładowo nie mieści się w tych 20%... w takim wypadku tylko poplony i ekoschemat zawsze parę złoty wpadnie, a czy sie opłaca czy nie to już trzeba zapytać tego co wymyślił tą % okrywę i konieczność wykonania wiosennej orki bo nie wszędzie się da bez co tylko niepotrzebnie przesusza ziemię... 

Edytowano przez Roki212
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kujawski    0
Napisano (edytowany)

Panowie bo już się gubię...

Gospodarstwo 4ha z czego połowa orna, mam zaznaczać ekoschematy? (w aplikacji jest możliwość zgłoszenia) czy jestem zwolniony z obowiązku?

Edytowano przez Kujawski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

Ekoschematy są dobrowolne chcesz wejść zaznaczasz jak nie chcesz to nie

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
Napisano (edytowany)
19 minut temu, Roki212 napisał:

A nawet jak i musi zaorać to jak ma spełnić okrywę nic nie siejąc po tym zaoranym jeśli przykładowo nie mieści się w tych 20%... w takim wypadku tylko poplony i ekoschemat zawsze parę złoty wpadnie, a czy sie opłaca czy nie to już trzeba zapytać tego co wymyślił tą % okrywę i konieczność wykonania wiosennej orki bo nie wszędzie się da bez co tylko niepotrzebnie przesusza ziemię... 

Z zacytowanego przeze mnie tekstu nie wynika, że mu brakuje. Może i brakuje. Ale jeśli ktoś by chciał po prostu orać i posiać poplon to średnio się opłaca. I ten co wymyślił te procenty nie każe tego robić.

Wojciechowski to wymyślił aby wykończyć takich jak on co maja 10 ha. Bo albo będzie robił coś co naraża go na dodatkowe koszty albo dostanie mniejsze dopłaty. A miał mu Wojciechowski i pis podnieść dopłaty do tych niemieckich. 

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
Napisano (edytowany)

To że coś nie napisane to nie znaczy że nie może tak być :P ale nie ma co się spierać bo nie ma o co...

Sam część poplonu tam gdzie ciężko pozbyć się perzu będzie zasiane po podorywce reszta gdzie czysto po talerzówce

Dla mnie też jest głupotą orka na wiosnę bo wole uprawić i od razu siew co skraca czas do tego nie wszędzie da się wejść wiosną z takim siewem a co dopiero orać, tyle że przy uprawie gdzie się nie da wejść można zostawić i dosiać później a z orką to jak to będzie wygądało tam orane tam nie, no ale co zrobisz jak właśnie aby dostać nawet podstawowe 80% musi być pod okrywą i kto sieje sporo jarych musi coś robić... albo zostawić resztki, albo jakiś poplon

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Pytanie odnośnie prowadzenia rejestru według wzoru ze strony agencji. Trzeba go prowadzić tylko dla działek gdzie będzie realizowany ekoschemat np wymieszanie słomy? Dla międzyplonu ozimego też musi być taki rejestr?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

Prowadzenie rejestru to nic trudnego wpisuje się tam także opryski co i tak trzeba robić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Ja prowadzę od dawna rejestr dla każdej działki. Podaje w nim datę, rodzaj wykonanego zabiegu, dawka zastosowanego oprysku, nawozu, ilość wysianego materiału siewnego. I mimo to że prowadzę taki rejestr to muszę prowadzić oddzielny taki jaki chce agencja dla tych ekoschematow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aniszek1    31
Napisano (edytowany)

działa wam ewniosek? mi mieli i mieli i nie może załadować

Edytowano przez aniszek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

Jeśli  formularz jest zgodny z wytycznymi ARIMR to nie ma takiej potrzeby 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Fugeo napisał:

Ja prowadzę od dawna rejestr dla każdej działki. Podaje w nim datę, rodzaj wykonanego zabiegu, dawka zastosowanego oprysku, nawozu, ilość wysianego materiału siewnego. I mimo to że prowadzę taki rejestr to muszę prowadzić oddzielny taki jaki chce agencja dla tych ekoschematow?

Tak, w rozporządzeniu jest, że wg.wzoru ARiMR..., mimo, że w tym samym rozporządzeniu jest jakie rubryki powinien rejestr posiadać. Tyle że to nie musi być oddzielny rejestr jeżeli ten juz prowadzony jest taki sam jak ten z ARiMR, a ustrojstwo jest pod linkiem https://www.gov.pl/web/arimr/rejestr-zabiegow-agrotechnicznych-wpr-2023--2027

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048
9 godzin temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

https://sso.arimr.gov.pl/auth/realms/ewniosekplus/protocol/openid-connect/auth?response_type=code&client_id=epue&state=UWRHenJqcHNQNmNwQXB1UW92RnRFaG1-OUZGanFBWXdONVMxdllKVEFDNkpr&redirect_uri=https%3A%2F%2Fepue.arimr.gov.pl%2Fpl%2Fstrona-glowna&scope=openid profile email&code_challenge=X5NyuktA5kyNFIrT67kR9p9h4VeBF-U71rUuu1elc0U&code_challenge_method=S256&nonce=UWRHenJqcHNQNmNwQXB1UW92RnRFaG1-OUZGanFBWXdONVMxdllKVEFDNkpr

Tam jest że można się zalogować przez nr arimir LUB właśnie profil zaufany, tyle że jak wcześniej nie mieliśmy dostępu przez neta to będzie trzeba kilka rzeczy przeklikać- stworzyć konto do dopłat, podając m.in. nr arimir i kilka ostatnich cyfr przypisanego do dopłat w arimr nr konta bankowego, link do rejestracji jest na dole pierwszej połowy strony powyżej podanej).

raczej nie ma szans zeby ktos nie mial konta -u mnie doradca zakladal ludziom konta i nic im nie mowil. gdy zaczela sie pandemia to zaczalem wypelniac wnioski i musialem wszystko odkrecac


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
15 godzin temu, Szymi40 napisał:

A  co byś  zasiał  aby było  wieloletnie  i spełniło   te  ich ,,dziwne''  warunki  na  miododajne ?

No właśnie pytam tutaj, bo może ktoś ma doświadczenie z prowadzeniem takich plantacji roślin miododajnych. Wieloletnie z tego co widzę, są drogie jak diabli, a jednoroczne nie wiem, czy się same wysieją, jak nic nie będę z nimi robił. Ewentualnie może wystarczy zmulczować raz gdzieś pod koniec sezonu, żeby to zagrało, to wtedy problem z głowy, bo niewiele tego będzie i zawsze można wjechać pod koniec sezonu przy okazji mulczowania kukurydzy.

12 godzin temu, mysza103 napisał:

Nie no , widać że ta ustawa z miododajnymi to pisana była chyba pod tych co tymi nasionami handlują prawie 1000 zł/ ha , nieźle. Żeby chociaż było tak jak mówisz , że przejedziesz wiosną talerzówką i będzie rosło od nowa , albo skosić na nasiona żeby mieć na inne działki 

Koszenie odpada. Ten koszt jeszcze nie jest taki straszny, jak zasieję raz i byłby spokój na lata, tylko ewentualnie ten w/w mulczer by wjeżdżał raz na sezon.

2 godziny temu, Fugeo napisał:

Ja prowadzę od dawna rejestr dla każdej działki. Podaje w nim datę, rodzaj wykonanego zabiegu, dawka zastosowanego oprysku, nawozu, ilość wysianego materiału siewnego. I mimo to że prowadzę taki rejestr to muszę prowadzić oddzielny taki jaki chce agencja dla tych ekoschematow?

Nie wiem, ale ja na pewno nie zamierzam prowadzić drugiego rejestru. Co najwyżej dopiszę do tego, który prowadzę, oznaczenia literowe dla każdej z działek , jakby miała być kontrola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 minuty temu, Maniaks napisał:

No właśnie pytam tutaj, bo może ktoś ma doświadczenie z prowadzeniem takich plantacji roślin miododajnych. Wieloletnie z tego co widzę, są drogie jak diabli, a jednoroczne nie wiem, czy się same wysieją, jak nic nie będę z nimi robił. Ewentualnie może wystarczy zmulczować raz gdzieś pod koniec sezonu, żeby to zagrało, to wtedy problem z głowy, bo niewiele tego będzie i zawsze można wjechać pod koniec sezonu przy okazji mulczowania kukurydzy.

Koszenie odpada. Ten koszt jeszcze nie jest taki straszny, jak zasieję raz i byłby spokój na lata, tylko ewentualnie ten w/w mulczer by wjeżdżał raz na sezon.

Nie wiem, ale ja na pewno nie zamierzam prowadzić drugiego rejestru. Co najwyżej dopiszę do tego, który prowadzę, oznaczenia literowe dla każdej z działek , jakby miała być kontrola.

Czemu odpada , przecież mają stać , do jakiegoś tam czasu , a potem likwidacja , to zawsze przed likwidacją można by wjechać kombajnem i za d*pą , jak to się mówi talerzówką lecieć , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj