Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5126 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:31

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A u mnie lipa totalna. Z 2h może z 1.5 tony zebrałem. Materiał kupiłem od gościa, zaprawiony nitraginą, przedwschodowo linurex, powschodowo Leopard, raz gwarant. Chyba popełniłem błąd w tym, że nie dałem nic pod korzeń. Trudno, sprzedać to co jest i nigdy więcej łubinu. Dodam tylko że, gleba to VI klasa, a łubin biały.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 22:30
  •  

#2222 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Akurat łubin biały ma największe wymagania glebowe, zalecana 3-4 klasa, więc nic dziwnego, że tyle go nakosiłeś. Na 6 klase najlepszy łubin żółty.

#2223 Share MarcinO10

MarcinO10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:05

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ile orientacyjnie może ważyć pełny zbiornik od BIZONA? (oczywiście łubinu)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2224 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:08

Akurat łubin biały ma największe wymagania glebowe, zalecana 3-4 klasa, więc nic dziwnego, że tyle go nakosiłeś. Na 6 klase najlepszy łubin żółty.

Widzisz, brak wiedzy zrobił swoje. A mógłbyś mi powiedzieć jak rozróżnić łubin biały od żołtego. Różni się kolorem nasion ? Może głupie pytanie, ale po prostu nie wiem.

#2225 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:21

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja tez juz wykosiłęm żółty mister wyszło mi około 2 t/ha dokłądnie nie wazony. dostał 200NPK 5-20-30 i raz fungi sarfunem

#2226 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 20 sierpień 2014 - 21:29

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zasiałem łubin na poplon, czy na tym samym polu mogę zasiać wiosną łubin na nasiona, może to mieć negatywny wpływ na jego wiosenną wegetację???

#2227 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 22:30

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Osobiście bym tego nie polecał.

#2228 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 07:44

Widzisz, brak wiedzy zrobił swoje. A mógłbyś mi powiedzieć jak rozróżnić łubin biały od żołtego. Różni się kolorem nasion ? Może głupie pytanie, ale po prostu nie wiem.

Akurat kolorem nasion cięzko sie kierować. Akurat większość łubinów wąskolistnych ma koloro mocno kremowy z brazowymi kropeczkami a mój był cały biały.
Na tej stronie masz podane podstawowe zasady uprawy oraz odmiany łubinów.

Rozróżnia sie je głównie kolorem kwitnienia: biały kwitnie na biało, zółty-żółto, wąskolistny na niebiesko, niebiesko-biało

http://www.hrsmolice...p=lubin_02&l=pl

Edytowany przez ahten, 21 sierpień 2014 - 07:48.

#2229 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 21 sierpień 2014 - 07:55

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Miałem zasiane 35 arów łubinu wąskolistnego Zeus. Ukosiłem jakieś 800kg :)

#2230 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 08:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać ahten Dzięki Wielkie za pomoc :)

A jakie proponujecie nawożenie łubinu przedsiewnie ? Nie zależy mi na niewiadomo jakiej ilość ton z hektara.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 08:26

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zależy na jaką klase ziemi. Lubin lubi jak jest sporo wody/deszczu. A do rośnięcia potrzebne jest mu z nawozów jedynie PK, azot sam pobiera z powietrza. Najlepiej zaprawić przedsiewnie oraz zaszczepic nitraginą. Przedwschodowo poprsykac afalonem, żeby dobrze wystartował.. I zależnie od odmiany pryskać przeciwko antraknozie. (jeśli zacznie porażać to dużo sie nie zbierze). A i uważać na sarny, lubią słodki łubin:>

#2232 Share tomow

tomow

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 10:00

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja zasiałem w tym roku łubin na dwóch polach, dobrej V klasie oczyszczonej z chwastów (około 25a) i polu na którym przed kilkoma laty była łąka, też piąta klasa, ale zachwaszczona (60a). W pierwszym przypadku zebrałem około 600 kg ładnych suchych nasion bez chwastów, a w drugim przypadku było to około 700 kg zbioru, ale w dużej części wymieszanego z chwastami. Pola nie były nawożone i pryskane, bo mial to być typowy zielony nawóz. Rok jednak sprzyjał i ostatecznie skosiłem uprawę. Zebrałem nasiona większe niż wsiałem. Widać jak ważne jest stanowisko pod łubin, bo plon był zależny tylko i wyłącznie od tego (żadnych nawozów i oprysków). Teraz chcę na tym posiać pszenżyto. Ktoś ma jakieś doświadczenia?
Jestem tu nowy... Tak samo nowy jestem w samodzielnym prowadzaniu gospodarstwa... W planach rozwój!

#2233 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 10:22

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ja zamierzam po łubinie też siac pszenżyto ozime Klasa 5 i troche 4. Barbarian tydzień temu poszedł (zamiennik round*pu), teraz za 2 tygodnie orka, 2 tygodnie poźniej rozsiewaczem PK (azotu powinno być sporo z łodyg i korzeni) zabronować i siew. Pewnie borowik albo fredro. A jak zamierzacie to przygotować?

#2234 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 10:41

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Czy 50kg soli potasowej+50kg superfosfatu+50kg saletrzaku przedsiewnie to dobry pomysł ? A może jednak sypnąć 100 kg Amofoski 4-16-18 ? Dawka na 1ha.

Mam też jedno pytanko. Pole mam dość mocno zaperzone i chciałem opryskać je zamienikiem ,,randapu". Lepiej będzie orać dwa-trzy tygodnie po opryskaniu czy może na wiosnę zaorać ?

#2235 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 21 sierpień 2014 - 10:57

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Zaorz jesienią, na wiosnę przesuszysz i wschody będą słabe, nierówne. Daj po 100kg soli i 100kg superfosfatu, jeżeli łubin tego nie wykorzysta to będzie pod roślinę następczą, PK nie przepadnie . Saletrzak tylko jeżeli stanowisko jest bardzo słabe
Perz możesz też zwalczyć w ostateczności pryskając łubin na jednoliścienne w odpowiedniej dawce

#2236 Share marjanmeme

marjanmeme

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 11:32

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Wiecie może kto w łódzkim skupuje łubin? Jakieś kontakty trzeba pisać? Okolice powiatu Pabianice

#2237 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 11:42

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać A pytanie trochę z innej beczki. Kiedy są najtańsze nawozy ? Chodzi mi o przedział miesięczny.

#2238 Share Qaskar

Qaskar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 20:32

Wiecie może kto w łódzkim skupuje łubin? Jakieś kontakty trzeba pisać? Okolice powiatu Pabianice

Wujek tutaj sprzedawał
http://www.kampolrusiec.pl/skup.html

Michal673

Z tego co pamiętam z zeszłego roku, to tak późna jesień wczesna zima, (listopad, grudzień) czyli wtedy gdy już nawóz nie jest potrzebny, tak jest przynajmniej w moim regionie.

A teraz pytanie ode mnie. Czy jak zasieje łubin na takiej trochę glinie, czyli jak spadnie dobry deszcz to jest bardzo mokro, a jak jest sucho to wody się tam nie znajdzie ani kropli, to będzie coś z tego chociaż żeby był zielony nawóz, stanowisko jest bardzo słabe zasobnośc PK bardzo niska, a magnez wysoka, nie wiem jakim cudem xD

Edytowany przez Qaskar, 21 sierpień 2014 - 20:33.

#2239 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 21 sierpień 2014 - 20:33

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać W tamtym roku najtaniej udało się kupić nawozy pod koniec listopada, ogólnie okres zimowy sprzyja zakupom bo dla firm wytwarzających nawozy jest to "martwy okres" w porównaniu z rozpoczęciem sezonu wiosennego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 21 sierpień 2014 - 21:08

Wiecie może kto w łódzkim skupuje łubin? Jakieś kontakty trzeba pisać? Okolice powiatu Pabianice

Ja co roku łubin sprzedaję na Tablicy teraz OLX z tym że nie mam jakiejś dużej ilości co roku około 2-4 ton. Najlepiej idzie tuż po żniwach lub wiosną :)