Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1201 Share MafiaSD

MafiaSD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, piłka nożna, czytanie czasopism rolniczych, oglądanie filmów na YouTubie

Napisany 24 styczeń 2013 - 08:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) Pomóżcie! Dziś pojąc cieliczkę wiaderkiem ze smoczkiem, pod koniec gdy już kończyło się mleko (preparat mlekozastępczy Dolmilk) zaczęła tak dziwnie stękać i pojawiła się piana na pysku. Do końca tego mleka nie wypiła i zaczął jej się trząść pysk a potem reszta ciała. Dodam tyle że potem gdy się załatwiała to ciężko ale wystękała. Czyżby dostała zatwardzenia a może się przejadła?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 02:13
  •  

#1202 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 10:46

Paweł20, masz niezłe krowy, chciałabym mieć tak wydajne sztuki. U mnie narazie max wydajność w szczycie laktacji to tak 28-30l na dobę. W tamtym roku był u nas żywieniowiec i dał kilka dobrych rad przy żywieniu treściwą, chodzi o to by nie przekroczyć jednorazowej dawki w ilości max 3 kg, bo krowa nie jest w stanie żwaczowo wykorzystać większej porcji, nadwyżka może spowodować nadmiar LKT którego krowa nie nadąży przerabiać, dalej należałoby tak mniej więcej przeliczyć ilość tresciwej wg wydajności-na każde 3l wyprodukowanego mleka przypada 1kg mieszanki terściwej z głównym udziałem zboża, bodajze jeczmienia, nie pamietam już. Czyli ilość tresciwej masz dobra, może nawet przy mało, może warto byłoby właśnie skoncentrować tę dawkę jakimś tłuszczem lub białkiem chronionym które zaspokoiłoby wieksze zapotrzebowanie krów poprzez trawienie jelitowe, a nie spowodowałoby zakwaszenia żwacza.
U siebie komponuję mieszanki tresciwe, nie kupuję gotowych dodatków bo przeliczając za drogo mnie to wynosi, i jakoś wychodze na tym do przodu.

Z ta wydajnością to rożnie, zależnie od sztuki, ale coraz młodsze coraz lepiej doją. Co do treściwej to krowy nie zjadają jej odrazu, jest ona mieszana z kukurydza takze jej pobieranie rozłozone jest w czasie. Ale faktycznie sporo tego przypada na sztukę.

#1203 Share darkdevil

darkdevil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:02

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Profilaktyka BVD/MD zobacz »

•  

#1204 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 09:43

Problem z bydlem (krowy mleczne) no i jestem po kilku dniach z powrotem, jezeli ktoś śledził moj problem z brakiem apetytu u jałówki po wycieleniu, która dostała masę wlewek i witamin na energię a nadal nie chciała jeść sianokiszonki, siana czy słomy to informuję do czego doszło : po pobraniu przez zootechnika mleka na wykonanie badan wyszło w miare wszystko ok. dała 39 l/dwa udojki, mocznik-140, stosunek tł/bi - 1,11 ale jej apetyt się dużo pogorszył (od środy prawie wogóle nie zajada), wczoraj wezwałem 3 raz do niej wet. no i stwierdził (to co przypuszczałem) lewostronne przemieszczenie trawieńca, w zwiazku z tym, że jest b. wydajna zdecydowałem się operować, w godzinach popołudniowych sie zacznie, jest to pierwszy przypadek u mnie także jezeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia to czekam

#1205 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 11:55

witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

kolego to ze miala krew to znaczy ze polowala i miala owulacje
tego czy sie zacielila czy nie nikt ci nie zagwarantuje jest 50/50 sam mialem takie przypadki zapisywalem ze mialy krew na ogonie po zacieleniu a byly cielne
wiec wszytsko okaze sie za dwadziescia kilka dni

no i jestem po kilku dniach z powrotem, jezeli ktoś śledził moj problem z brakiem apetytu u jałówki po wycieleniu, która dostała masę wlewek i witamin na energię a nadal nie chciała jeść sianokiszonki, siana czy słomy to informuję do czego doszło : po pobraniu przez zootechnika mleka na wykonanie badan wyszło w miare wszystko ok. dała 39 l/dwa udojki, mocznik-140, stosunek tł/bi - 1,11 ale jej apetyt się dużo pogorszył (od środy prawie wogóle nie zajada), wczoraj wezwałem 3 raz do niej wet. no i stwierdził (to co przypuszczałem) lewostronne przemieszczenie trawieńca, w zwiazku z tym, że jest b. wydajna zdecydowałem się operować, w godzinach popołudniowych sie zacznie, jest to pierwszy przypadek u mnie także jezeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia to czekam

jaka metoda bedzie robiony trawieniec inwazyjna czy bezinwazyjna??

#1206 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 11:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) będzie ją ciął, inwazyjna

#1207 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 17:24

witam mam pytanie 2 dni temu zacielał mi krowę wet. i dzisiaj rano jak poszedłem to na ziemi był taki cienki paseczek chyba krwi czy to znaczy że poroniła lekarz mówił ze w środku ma wszystko ok a ona jakoś nie chce załapać

u mnie też kilka razy był po inseminacji krew i jak w 100% okazywało się krowy były cielne, więc w mojej opserwacji wyniki,że się zacieliła i najlepiej daj znać czy ma ruję czy nie

#1208 Share darkdevil

darkdevil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:28

Problem z bydlem (krowy mleczne) ja będzie miała ruję to dam znać ale z nią ciężko dopatrzyć się ocieliła się w kwietniu dwa razy nie puszczana była potem wet robił Merylem ale nie załapała potem swojego puszczałem tak na koniec września ale i to nie załapała no i teraz 24 wet robił dla zmiany RW może tym razem załapie

#1209 Share Szymek1288

Szymek1288

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) darkdevil jak krowa po 2 dniach może poronić? U każdej krowy po cyklu rujowych występuje krwawienie i to jest naturalne tylko nie zawsze to się zauważy. Wiec nie ma czym się przejmować. :)

#1210 Share darkdevil

darkdevil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 20:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) właśnie nie wiem czy może czy nie a może się nie przyjmie :) ale lepiej aby zaskoczyła i tak prawie rok przełaziła

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1211 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 21:00

darkdevil jak krowa po 2 dniach może poronić? U każdej krowy po cyklu rujowych występuje krwawienie i to jest naturalne tylko nie zawsze to się zauważy. Wiec nie ma czym się przejmować. :)

nie u kazdej krowy to nie kobiety :)

#1212 Share pawellesz

pawellesz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo hodowla bydła motoryzacja

Napisany 27 styczeń 2013 - 10:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. mam do Was takie pytanie jaka może być przyczyna że krowa zaczęła chudnąć? paszę treściwą i siano zjada normalnie tak ja wcześniej tylko zrobiła się trochę mniej ruchliwa, mleka też daje tyle co wcześniej. Krowa jest 6 miesięcy po wycieleniu po pierwszym cielaku. Proszę o pomoc.

#1213 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 11:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) Jak kał wygląda?? Jest luźny czy suchy?? Ja tak bez oględzin obstawiam ketoze.... Warto zaopatrzyć by sie w Testokety drogie nie są a zawsze warto mieć dla pewności pod ręką...

komodo dobre dobre :D :D I co racja to racja ... Niekiedy krowa potrafi być niemiłosiernie ukrwawiona a niekiedy tego się nie ujrzy dużo ludzi uważa że jak po ins pojawia się krew to taka sztuka nie załapała ale jest to strasznie mylne akurat ... Po prostu jest to objaw zakończenia rui i tyle ... darkdevil co do tej Twojej sztuki mogła się np. nie zacielać/gonić przez cyste czy słabą macice która została osłabiona np. przez jakiś stan zapalny bądź dużą wydajność mleka a co za tym idzie brak energii ... Nie wiem czy u Ciebie w okolicy weci mają USG ... jeżeli takowa sztuka by się nie goniła warto jest sprawdzić po tych 35 dniach co się tam dzieje ....

#1214 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 11:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) Luke16 - ketoza 6 miesięcy po wycieleniu? :P Mniej ruchliwa, może ma problem z racicami?

#1215 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:05

Problem z bydlem (krowy mleczne) stolarz88 a czemu by nie?? Mieliśmy kiedyś ketoze u krowy która miała być zasuszana... Z reguły ta choroba występuje ok. miesiąc po wycieleniu ... Ale nie musi... Typowa choroba energetyczna... Zmiana paszy czy nawet jakościowo zawierająca substancje ketogenne i mamy ketoze a że jest w 6tym miesiącu po wycieleniu to ma coś do tego?? Choroba mogła zacząć się znacznie wcześniej ale nie dawała jakiś dużych objawów ... O ketozie akurat referat pisałem :D
Na pierwszym miejscu chciałbym się dowiedzieć jaki jest kał .... I fajnie by mieć tego testoketa na jaki kolor się zabarwi
No ale my możemy bez oględzin sobie tak tylko pogdybać ....

#1216 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 27 styczeń 2013 - 17:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) tak jest, sprawdzić czy ketoza, jak nie, to szukać przyczyny gdzieś dalej, ponad połowa chorób i schorzeń u przeżuwaczy przyczynowo jest zwiazana z żywieniem, reszta ze sposobem utrzymania.

Edytowany przez 7891Firefox, 27 styczeń 2013 - 17:29.

#1217 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 17:42

tak jest, sprawdzić czy ketoza, jak nie, to szukać przyczyny gdzieś dalej, ponad połowa chorób i schorzeń u przeżuwaczy przyczynowo jest zwiazana z żywieniem, reszta ze sposobem utrzymania.

... I połowa diagnoz w tym temacie to ketoza :P

#1218 Share pawellesz

pawellesz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo hodowla bydła motoryzacja

Napisany 27 styczeń 2013 - 18:44

Jak kał wygląda?? Jest luźny czy suchy?? Ja tak bez oględzin obstawiam ketoze.... Warto zaopatrzyć by sie w Testokety drogie nie są a zawsze warto mieć dla pewności pod ręką...

Kał jest lużny i tak jakby lekko zabarwiony na zielono co dziwne bo zielonki przecież nie dostaje. Jutro kupię test i sprawdzę. do jedzenia dostają śrutę z jęczmienia owsa i pszenicy no i siano na przemian z sianokiszonką do woli ale ostatnio same siano no i śrutę.

Luke16 - ketoza 6 miesięcy po wycieleniu? :P Mniej ruchliwa, może ma problem z racicami?

Problem z racicami to chyba nie bo to nie jest tak że ona utyka czy nie może chodzić tylko jak np chcę ją zgonić na bok to za nim się ruszy to mija sporo czasu a wcześniej odskakiwała od razu. Wygląda to tak jakby w spowolnieniu

#1219 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 19:29

Problem z bydlem (krowy mleczne) No to jak tak piszesz, że nie chce na bok odchodzić, to tym bardziej trzeba jej racice sprawdzić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1220 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 19:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) kolego a jakies energetyczne pasze objetosciowe dajesz? wyslodki kiszonka z qq?