Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spłacanie rodzeństwa

537 odpowiedzi na ten temat

#521 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 22:45

Spłacanie rodzeństwa u mnie jeden, który robił najwięcej dostał gosp. 70 ha, pozostała dwójka po mieszkaniu w mieście od rodziców i na spółkę 10 ha działkę nad jeziorem, która od razu została wydzierżawiona temu pierwszemu.

natomiast u teściów gospodarstwo ma być sprzedane w momencie, gdy teść przestanie gospodarzyć (np. emerytura) i kasa podzielona na 3 równe części dla trójki dzieci, które mają własne rodziny i są w miastach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Spłacanie rodzeństwa Dzisiaj, 05:56
  •  

#522 Share ptak

ptak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 30 październik 2014 - 00:38

Spłacanie rodzeństwa

Gdzieś czytałem, że przy przekazywaniu gospodarstwa można zrobić umowę darowizny i wtedy rodzeństwo ma prawo do tego, żeby się sądzić o spłatę i druga forma to umowa z następcą i wtedy rodzeństwo może domagać się spłaty, ale guzik wywalczy. Nie pamiętam jak to dokładnie jest, więc jakby co to mnie poprawcie.

Edytowany przez ptak, 30 październik 2014 - 00:38.

#523 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 30 październik 2014 - 18:10

Spłacanie rodzeństwa

Jeśłi gospodarstwo jest przekazywane dla następcy, a rodzice dostaną emeryturę nikt nic nie wysądzi.

#524 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 30 październik 2014 - 19:52

Spłacanie rodzeństwa

rentę strukturalną tak, a emeryturę wątpie.Także przy umowie o dożywocie nie ma spłacania ani zachowku od gospodarstwaa.

Edytowany przez makowiaczek, 30 październik 2014 - 19:53.

#525 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 30 październik 2014 - 20:34

Spłacanie rodzeństwa

Kolego makowiaczek skąd to wiesz?Jakieś podstawy prawne?

#526 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 30 październik 2014 - 22:00

Spłacanie rodzeństwa

Przeczytane informacje zostają mi ww głowie. PrZeważnie są to jakieś listy  I odpowiedzi prawników, nie dawno czytałem m.in, właśnie o przekazaniu  za rentę struk. bodajże w poradniku rolniczym, kiedyś o umowie o dożywociu itd.

generalnie jak obdarowany musi coś robć darczyńcy lub darczyńca ma z tego tytułu jakieś profity to osoby trzecie nie mają żadnych roszczeń

A tak wogóle interesuje się prawem cywilnym, sąsiad mnie tym zaraził pare lat temu I tak się to ciągnie ;)

#527 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 30 październik 2014 - 22:04

Spłacanie rodzeństwa

na podstawie orzeczeń sądów świadczenia emerytalnego i majątku przekazanego za dożywocie nie wlicza się do masy spadkowej od której przysługuje zachowek

#528 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 październik 2014 - 22:17

Spłacanie rodzeństwa

rentę strukturalną tak, a emeryturę wątpie. 

jedno i drugie jest przekazaniem na podstawie ustawy  o ubezpieczeniu rolników    ...   ma te same skutki prawne  , czyli wyklucza gospodarstwo rolne  z zachowku 

Edytowany przez kozulek2, 30 październik 2014 - 22:31.

#529 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 11:36

Spłacanie rodzeństwa

a jak to się ma w przypadku wnuka i dziadka skoro, dzieci żyją jednak obie córki są na rantach i powiedzmy dziadek przepisze na mnie całość pola w umowie dożywocia to wówczas druga strona będzie miała coś do tego ? a co z polem które nie stoi na dziadka tylko dziadek (to jeszcze po smierci babci nie było przeciągnięte na dziadka) to teraz do tego pola będą stawać zarówno dziadek jak i obie córki ? W jakich częściach ? I czy to można przeprowadzić na mnie jeśli dziadek chce to zapisać na mnie ale oczywiście jest druga ciotka która także chce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#530 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 13:08

Spłacanie rodzeństwa

jak będzie dożywocie to nic im do tego, co do drugiej działki to jak mieli współwłasność, to 4/6 będzie dziadka, a po 1/6 dla córek, najlepiej przeprowadzić postępowania spadkowego i dopiero potem też darowizna, najlepiej tez z dożywociem

#531 Share skuter89

skuter89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 23 maj 2016 - 08:46

Spłacanie rodzeństwa

Witam jestem tu nowy i jestem w podobnej sytuacji. Rodzice przepisali gospodarstwo na brata 7lat temu a mialem dostac ja tylko sie uczylem w szkole rolniczej zeby zdobyc uprawnienia i okazlo sie ze jest ostatni nabor wnioskow na rente strukturalna a ze brat mial jakies uprawnienia to przepisali i jest tak jak piszecie problem. Ja caly czas pracuje w tym gospodarstwie i oplacam krus a brat tak jak kiedys sie nie umial poradzic to i tak samo z tym gospodarstwem sie nie radzi bo po co. Jeden dostaje wszystko a reszta pod most takie sa niestety prawa i przepisy w tym kraju.

#532 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 29 maj 2016 - 10:32

Spłacanie rodzeństwa

Ale do kogo masz pretensje? Rodzice przepisali na brata wszystko zgodnie z prawem a to że KRUS opłacasz to nie ma nic do własności gospodarstwa

#533 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1371 postów

Napisany 29 maj 2016 - 10:47

Spłacanie rodzeństwa

Że Mu rodzice dzielą równo- jednemu wszystko , drugiemu g..no :rolleyes: .

ZETOR TEAM

#534 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 29 maj 2016 - 10:51

Spłacanie rodzeństwa Jeśli od rodziców nie dostałeś nic i nie odpisałeś się przy rejęcie zawsze należy ci się zachówek .

#535 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:13

Spłacanie rodzeństwa

nie wprowadzaj w błąd bo jeśli gospodarstwo przekazane za rentę w KRUS to żaden zachowek się nie należy 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#536 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:28

Spłacanie rodzeństwa Może być zwykła darowizna i zachowek się nie należy. Warunek jest jeden - w akcie notarialnym musi być zapis, że nie podlega pod schedę spadkową - i po temacie:)

#537 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:46

Spłacanie rodzeństwa

nie wprowadzaj w błąd bo jeśli gospodarstwo przekazane za rentę w KRUS to żaden zachowek się nie należy 

Właśnie że się należy, jeśli nie spisałeś się przy notariuszu i nie ma różnicy czy to jest przepisane czy przekazane za rentę.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#538 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 29 maj 2016 - 12:20

Spłacanie rodzeństwa

temat był wałkowany nie raz 

W uchwale Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 lutego 1991 r. (sygn. akt. III CZP 4/91) stwierdzono, iż wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977 r. Nr 32, poz. 140) nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku.

W wyroku z dnia 19 lipca 2006 r. (sygn. akt. VI ACa 99/2006) Sąd Apelacyjny w Warszawie wskazał, iż umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego wobec zawarcia w niej elementów z różnych dziedzin prawa ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 K.c., a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 K.c.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to