Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Nowy81    22

Wczoraj rozsiałem nawozy pod łubin. W jednym miejscu ciagnik siadał...

Wczoraj rozsiałem nawozy pod łubin. W jednym miejscu ciagnik siadał...

Też zasiałem, przechodziły burze pisakowe, dziś spadło 1mm masakrycznie sucho.

szczypka    67

ja zasiałem w sobotę we wtorek opryskałem 6 godzin po oprysku popadało 

co do obornika pod łubin dwa lata temu został mi się na zimę do zaorania jeden kawałek na którym miał rosnąć łubin a miałem jeszcze jeden rozrzutnik obornika do roztrząśnięcia rozrzuciłem go na środku pola i tam gdzie był obornik łubin był jakby przypalony nawet nie zakwitł 

ogar118    62

nie łaczy sie nawozenia mineralnego z organicznym,na takie nawozenie to tylko jakies zboze

A czemu się nie łączy? :D

Wiadomość z agroFakt.pl

d4rek    16

Ja planuję siać w sobotę. Obawiam się trochę czy to nie za wcześnie, bo niektórzy mi tak mówią. Ale z tego co tu czytam to już trochę osób zasiało łubiny.

Nie jest pozno, jak my na podlasiu siejemy to juz czas ;-) nie sie tylko w bloto zeb" nie wygnil, lubi wilgoc ale bez pszesady

rafal25791    3

W takim razie, pewnie w sobote zasieję. Trochę u mnie zaczęło padać, ale mam nadzieję, że nie będzie zbyt mokro, jak nie to poczekam do poniedziałku, bo ma być ładna pogoda.

witt25    2

kriss75 ja czytam forum pytam, bo większość pisze czym pryska ale nie podają jaką dawkę na ha ;) sam pryskam afalon+command 1l/ha+o,1 l/ha a pytałem bo jak dużo ludzi może pryska większymi dawkami i nic się nie dzieje z łubinem, to spróbuje może zwiększyć ;). ja mistera posiałem wczoraj, ale od wczoraj wieczora leje <_<

KRISS75    39

witt25.ja nie mogę wjechać żeby zasiać tak popadało. :(

Ja do tej pory pryskałem samym Afalonem.Zastanawiam się czy nie spróbować Sencorem.

Edytowano przez KRISS75

witt25    2

a kolega pierwszy od góry post z wielkopolski też i napisał że tak ma sucho że burze piaskowe a u mnie cały czas pada teraz trzeba czekać aż podeschnie żeby opryskać. zazwyczaj udawało mi się opryskać w ten sam dzień co zasiane a kolego kriss ile dni najpóźniej pryskałeś po zasianiu łubinu? bo niby do trzech dni musiałby być opryskany ale u mnie chyba to się przeciągnie jak nie przestanie padać <_< nie pada źle a jak pada też źle :D

marcinus    2

ja zasiałem w sobotę we wtorek opryskałem 6 godzin po oprysku popadało 

co do obornika pod łubin dwa lata temu został mi się na zimę do zaorania jeden kawałek na którym miał rosnąć łubin a miałem jeszcze jeden rozrzutnik obornika do roztrząśnięcia rozrzuciłem go na środku pola i tam gdzie był obornik łubin był jakby przypalony nawet nie zakwitł 

Czyli tam gdzie dałeś obornik to nic nie nakosiłes z tego kawałka czy jak ?  też mam podobną sytuację rorzuciłem troche obornika a mam siać w to miejsce łubin wąskolistny to teraz nie siać go tam  czy jak ? 

KRISS75    39

witt25 jednak nie doczytałeś. :P;)

Ja w zeszłym roku ze względu na deszcz opryskałem Afalonem w 7 dniu i nie było skutków ubocznych ale wg.prawa do 5 dni po siewie.

rolnik90_01    5

Jutro mam zamiar zacząć siać łubin i mieszanki zbożowo strączkowe, jak to się ładnie nazywa. Prawdopodobnie obydwie uprawy pójdą na kiszonkę, a dokładnie jako dodatek do pryzmy z traw drugiego pokosu. Po "sianokosach" planuje coś tam jeszcze zasiać na paszę, więc pomimo wielkiego zaskoczenia, ja również dawałem pod to obornik. Moje piaski muszą się nieźle wykazywać aby wykarmić te wszystkie ogony, więc obornik daję co roku. 

Edytowano przez rolnik90_01

witt25    2

kriss no może gdzieś mi uciekł twój post :) ale dzięki za info jak w 7 dniu nie było skutków ubocznych to tylko czekać aż podeschnie i oprysk

KRISS75    39

Dokładnie.Właśnie w zeszłym roku miałem taką sytuację.Po siewie przez 6 dni z małymi przerwami padało i nie mogłem opryskać ale po oprysku wszystko było ok.

Edytowano przez KRISS75

dragonek80    1

jak wygląda sprawa ze szkodami wyrządzonymi przez dziki czy sarny w łubinie wąskolistnym słodkim? opłaca się siać gdzie jest masa tej zwierzyny ?

Pablo1    0

Witam,czy pryskaliście może łubin wąskolistny (sonet) opryskiem kalif 480 ec ? Bo w sklepie śor polecili mi ten środek żeby zwalczyć przytulię. Doczytałem się że on jest na rzepak ozimy i jary, co wy na to?

koczas    58

Boxer ze stompem i przytulii nie powinno być.

DAjcie trochę tego deszczu, u mnie w łódzkim pustynia:(

marcinus    2

a jak zasieje łubin na ok 2 cm opryskam afalonem będą jakies skutki uboczne czy nic się nie stanie że troche za płytko?

ogar118    62

Jak sieję żółty to ziarna czasem zostają na wierzchu (taki siewnik niestety) po oprysku commandem i afalonem w sprzyjających warunkach  te nasiona normalnie kiełkują.

Edytowano przez ogar118

andrzej1988    102

dzisiaj zakupiłem boxer na łubin. Wkoncu zdecydowałem bo wahałem sie miedzy boxerem a stomp aqua ale sprzedajacy powiedział ze boxer jest znacznie lepszy niz stomp. Stomp potrafi duzo przepuscic chwastow... W tamtym roku sporo przepuscił mi rumianu wiec spróbuje Boxera w dawce 3,1 l na ha bo tak akurat mi idealnie wyjdzie.

koczas    58

No zobaczymy co wyjdzie z tego boxera. Powiem Ci szczerze, że w pszenicy sprawdzał się meega, ale głównie pod kątem miotły, bo mieszałem go z legato, glean albo galmet i nie wiadomo do końca jak z tymi dwuliściennymi sobie radzi ale po mieszankach czyściutko cały rok.

Wcześniej napisałem, żeby dodać do boxera stomp-u, dlatego że z kolei mam bardzo dobrą opinię o pendimentalinie w zwalczaniu przytulii. Niby musi być wilgotno i ciepło ale u mnie sprawdzało się to bardzo dobrze w zbożu czy kiedyś chyba w cebuli jeszcze jak siała rodzina sto lat temu. Ogólnie zresztą mam taką zasadę, żeby nie ufać jednej substancji  wolę ująć troszkę jednej a dołożyć innej czy to chwasty czy fungicydy.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim