Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    290

Dziś posiałem łubin. Koledzy jak ustawiacie do siewu poznaniaka na skrzyni olejowej? Wg próby kręconej powinno być 150kg, wyszło mniej.

Został mi jeden woreczek nitraginy, gdyby ktoś nie mógł dostać to mogę odsprzedać.

adam77tc    3

Ja chce posiac jutro poznaniakiem, poradzcie ile powinno byc na 1h i jak ustawic poznaniaka ??//  (lubin sonet z drugiej reki )

kryssr    50

zależy od czystości i grubości nasion. ale zapewne 180 to trzeba jesli z drugiej ręki i nieczyszczone. 

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

U mnie w pozaniaku na olejowej to dopiero cuda się dzieją... Łubinu chciałem wysiać 100 kg na ha i założyłem 15% na poślizg wysiał 111 kg ha. Co ciekawe próba kręcona wychodziła 116 a po zasianiu 1 ha ponownie siewnik wykręciłem na tym samym utawieniu i wyszło 130 kg ha. Bądź tu mądry i pisz wiersze... Ktoś wie ile kosztuje nowa olejowa przekładnia do poznaniaka albo wie gdzie robią regenerację takiego sprzętu? 

Marcincc360    55

Dociążacie czymś lejce(redlice) w poznaniaku ? żeby troche głębiej posiać łubin ?  myślę powiesić na redlicach jakieś obciążniki małe :) zda to egzamin ?

radek27    8

skrzynie w poznaniaku możesz sam sobie zrobić, jest banalnie prosta, nic tam nie ma tak naprawdę, 3 sprężyny 3 szyny i 3 jajowate plastiki

damianzbr    988

Na podstawie tych badań wywnioskować można że wing P w dawce około 3l/ha załatwia sprawę chwastów w łubinie niebieskim, ale to jest i tak 120 zł/ha <_<

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.de&sl=de&u=http://www.jpdp-online.com/artikel.dll/33-Kierzek_MTAyNjky.PDF%3FUID%3D40D83D8641C44502E0895E9E076E88A37BC09AF14D1D29B4&usg=ALkJrhjVesTLNCd-G96m79uj7bc5Tu1ugA

z tej poprzedniej publikacji oraz tej:

http://www.saatzucht-steinach.de/img/Herbizideinsatz%20im%20Lupinenanbau.pdf

wynika że 4l/ha tego cuda http://www.sklep.rudnik.agro.pl/pl_PL/p/Maraton-375-SC-52L/2079

powinno zrobić taką samą robotę ale wraz poniżej 100 zł/ha ciężko będzie ogarnąć :(

EDIT: 17 str. :http://www.ior.poznan.pl/plik,1768,sprawozdanie2013.pdf

Edytowano przez damianzbr

Seba42    2

Co powiecie o łubinie Sonet w żywieniu trzody chlewnej czy ktoś nim żywił świnki czy będzie on dobry  zawartość alkidów w nim to 0,06-0,08%.Kupił bym tak jak mówicie Mister ale nie mam go gdzie kupić a w składnicy nasiennej mają tylko Sonet  

Może ma ktoś do sprzedania łubin Mister  woj. Podkarpackie

Mariusz774    0

Panowie  na ile  ustawić  siewnik konny przerobiony do ciągnika  do siewu  łubinu  niebieskiego  . siewnik  ' 15 ' .

Misiek77    0

witam wszystkich mam pytanie odnośnie łubiny jak siejecie poznaniakiem  to co każda leja czy co druga drugie pytanko chodzi mi o odchwaszczanie co sądzicie o takiej mieszance pendigan 2.5l+comand 0.15l/ha takie środki proponował sprzedawca a dodam ze z łubinem niemam zadnego doświatczenia

koczas    54

Command trochę strach dawać na wąskolistny, nie wiem jaki ty masz. Ja będe siał w środę,  co 2 rurka, a na chwasty daje linurex 1,4 l i 1 l. Goltix(nie wiem jak to zadziała na chwasty, ale z łubinem nie powinno się nic wydarzyć)

andrzej1988    102

siej co kazda lejkę. ja tak sieje. Mniejsze szanse na zachwaszczenie wtedy jest bo jak bedziesz siał co druga lejka to ci sie rzedy poszerzą. A jesli chodzi o odchwaszczanie to z zarejestrowanych na waskolistny jest afalon a na zółty Stomp ale wiem ze mozna pryskac rowniez srodkami niezarejestrowanymi. Pisałem gdzies wyżej że prawdopodobnie bedzie mozna pryskac snajperem po wschodach łubinu w dawce 1 l na ha ale to bede wiedział jutro wieczoram.

Rolnik1973    1275

Lepiej siać co każdą a na mniej ustawić by ziarnko od ziarnka dalej było. Jak co drugą to mało wyjdzie, a jak dasz więcej to ziarnko na ziarnku będzie. Ja ustawiam tak by pojedyńczo wypadały z siewnika i jest lux.

Mariusz774    0

A konny siewnik na ile się ustawia ?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

andrzej1988    102

koledze ustawiałem 17 lejowy siewnik. Wysiew 160-170kg łubinu wyszło na ustawieniach 1,6 dzwignia den na 3.

rafto    29

mistera znajomy po siewie pryskał 0,65 l sencor i sobie chwalił ;) Co każdą siejcie, ja z 3 lata temu robiłem doświadczenie i co drugą większe zachwaszczenie i mniej plonował ale ja miałem 17 rurek na 2,4 m

canabis    0

koledzy forumowicze potrzebuje 550 kg łubinu, najlepiej waskolistny. jestem z woj. podlaskiego, jeżeli ktoś posiada to proszę o kontakt priv lub tel.: 503833530

20CBR12    52

a  u  mnie  zasiany i  co  drugą  i  w  każdą i  to  na tym  samym  polu- nie  mam pojęcia  co się  stało próba kręcona   zrobiona  na  195kg/ha i tak też  pojechałem  siać ,zasiałem   całe  pole patrzę  w  siewnik a tam może 60kg/ha wyszło ;[ no  to otwarte wszystkie  leje zwiększone  ustawienia  i  jeszcze  raz...tak że mam i  co  drugą i  w  każdą :D

bialy2005    193

JA tez dzis siałem 70arów prawie 3x :) Ustawiłem zeusa na 200kg próba krecona wszystko cacy tylko, że w miedzyczasie córka mi przestawiła wage z gramów na LB a 1g=2,2 lb !!!!!!!  Wyszło na to że ustawiłem siewnik na 70-80kg :)

krzeniek    5

Dziś zasiane 1 h łubinu białego 180 kg /h  jak się zaprawia jednocześnie vitavaxem i nitraginą to łubin jest trochę zbyt mokry i jak się zrobi próbe kręcona na mokrym to trochę mniej wychodzi niż w rzeczywistości  jak wyschnie po wjechaniu w pole

matyziak    6

Na podstawie tych badań wywnioskować można że wing P w dawce około 3l/ha załatwia sprawę chwastów w łubinie niebieskim, ale to jest i tak 120 zł/ha <_<

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.de&sl=de&u=http://www.jpdp-online.com/artikel.dll/33-Kierzek_MTAyNjky.PDF%3FUID%3D40D83D8641C44502E0895E9E076E88A37BC09AF14D1D29B4&usg=ALkJrhjVesTLNCd-G96m79uj7bc5Tu1ugA

z tej poprzedniej publikacji oraz tej:

http://www.saatzucht-steinach.de/img/Herbizideinsatz%20im%20Lupinenanbau.pdf

wynika że 4l/ha tego cuda http://www.sklep.rudnik.agro.pl/pl_PL/p/Maraton-375-SC-52L/2079

powinno zrobić taką samą robotę ale wraz poniżej 100 zł/ha ciężko będzie ogarnąć :(

EDIT: 17 str. :http://www.ior.poznan.pl/plik,1768,sprawozdanie2013.pdf

Fajnie informacje podrzuciłeś. No ten Wing P tani nie jest, ale z drugiej strony jak mam pryskać samym linuronem i widzieć chwast na polu, to może lepiej już zainwestować w coś lepszego. Sam nie wiem co robić a w tym tygodniu trzeba by zasiać ten łubin.

witt25    2

ja też dziś zasiałem 3ha łubinu żółtego mister 140 kg na ha co każdy talerz wysiewający i opryskany tak jak biały mówiłeś zobaczymy czy coś przepuści chwastów <_<

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim