Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
proxy8441    72

też nie będę czekał tylko nasiona muszą być suche a na razie po wczorajszym deszczu nocnym jeszcze daleko mu do omłotu może jutro lub w poniedziałek.

Wiadomość z agroFakt.pl

a jak ma wyglądać ziarno (tzn.jaki ma mieć kolor i jakie w środku),żeby je popryskać(jakim środkiem,jaka dawka),pierwszy raz posiałem łubin i zupełnie zielony jestem w tej kwestii.

seba07101    0

uda ci sie zebrać mój sąsiad w tamtym roku pod koniec wrzesnia kosił. ziarno musi być twarde w srodku żółte

Mój wykoszony w sobote wynik 4 tony 2h , jestem zadowolony w porównaniu do zeszłego roku kiedy z 2,5h miałem niecałą tone :) plus dopłaty też mają być podobno wyższe ?

Pytałem w swoim ARiMR i mi powiedzieli,że w tym roku być może będą mniejsze dopłaty do łubinu ,bo dużo ludzi teraz łubin sieje

Eryko    19

Przy jakiej wilgotnośći ziarna kosicie łubiny? ile musi miec do sprzedaży?

seba07101    0

kośić to coś mi sie zdaje między 14 a 15. do sprzedazy pewnie mniej ale nie wiem dokładnie moze sie myle. tak mi coś świta :)

jendrek    118

Mój "Mister" skoszony wczoraj, plon 2 t/ha wilgotność 14 %, żniwa zakończone.

Z plonu łubinu jestem zadowolony jak zresztą i zbóż :)

BENNY82    34

Witam. mam pytanie odnośnie stanowiska po łubinie. Otóż że zostawia duże ilosci azotu w glebie ale co jesli chodzi o PiK? przedsiewnie dałem 400kg tarnogramu npk 3-9-19 a moje pytanie brzmi jak nawozic to stanowisko pod rzepak? mam zamiar dac 100 kg tarnogramu i 250 kg npk 8-20-30-3s.

gwozd    101

400kg tego tarnogramu to aż 36kg fosforu i 76kg potasu. Łubin "pobiera" N z powietrza ale inne składniki muszą być w glebie a część z nich zostanie wywieziona z plonem. Co najwyżej łubin posiadając głęboki system korzeniowy może wydobyć coś z głębszych warstw gleby gdzie nie sięgają zboża. Podobno też lepiej niż zboża pobiera trudniej dostępne formy fosforu.

Nawożenie PK powinna zależeć od zasobności gleby

Matey    427

mój też już skoszony, plon ok 2-2,3t/ha przy kosztach nasion, zaprawy, nitraginy i oprysku od chwastów. Drugi rok z rzędu obyło się bez desykacji i ochrony grzybowej

Rolnik1973    1247

A ja posiałem na poplon po jęczmieniu ozimym mieszankę 3 odmian na jednym polu. Mister, jakiś co ziarko koloru kawowego i białe. Mister największy i w pełni kwitnienia, kawowy dopiero zaczyna kwitnąć na niebiesko, a ten biały to jakiś malutki że ledwo widać. Także mister najlepszy na wszystko.

ahten    9

Łubin waskolistny oskar (gorzki)z centerali, posiane 88 arów, wymiękło oraz zarosło około 4-7 ar.klasa ziemi kawałek 4 i wiekszość 5. Zaprawione vitawaxem oraz nitraginą. Klasa ziemi kawałek 4 i większość 5. Zero nawożenia oraz x lat bez obornika. Siew 140 kg co 24 cm, koniec marca. . Popryskane w dniu siewu nuflonem. Nie pryskane od grzyba ani nie desykowane. Zbiór 2450 kg. Na poletku doświadczalnym, do tej pory łubin nie otworzył strąków, mimo, że całe czarne:)

Polecam tą odmiane

Edytowano przez ahten

ahten    9

Dlaczego? Jeśli nie przeważyłbym tego to też miałbym wątpliwości. Wyszło dokładnie 2468 kg troche "śmieci" w tym, wiec licze jako 2450 kg. Nie każdy musi wierzyc:)

Edytowano przez ahten

gwozd    101

Porządny plon i całkiem realny. Tylko odmiany gorzkie mają mniejsze możliwości zastosowania

Kiedyś sprzedałem nasiona do siewu znajomemu ojca i był bardzo zadowolony. Twierdził że zebrał prawie 5ton nasion z hektara

andrzej224    19

Dziś udało się skosić łubin i na razie zakończyć żniwa bo jeszcze kukurydza :D Plon ok. 1.5 tony z 80 arów bez nawożenia. W polu okropnie mokro, nie obyło się bez kilku mniejszych wpadek.

Michal673    3

A u mnie lipa totalna. Z 2h może z 1.5 tony zebrałem. Materiał kupiłem od gościa, zaprawiony nitraginą, przedwschodowo linurex, powschodowo Leopard, raz gwarant. Chyba popełniłem błąd w tym, że nie dałem nic pod korzeń. Trudno, sprzedać to co jest i nigdy więcej łubinu. Dodam tylko że, gleba to VI klasa, a łubin biały.

ahten    9

Akurat łubin biały ma największe wymagania glebowe, zalecana 3-4 klasa, więc nic dziwnego, że tyle go nakosiłeś. Na 6 klase najlepszy łubin żółty.

Michal673    3

Akurat łubin biały ma największe wymagania glebowe, zalecana 3-4 klasa, więc nic dziwnego, że tyle go nakosiłeś. Na 6 klase najlepszy łubin żółty.

Widzisz, brak wiedzy zrobił swoje. A mógłbyś mi powiedzieć jak rozróżnić łubin biały od żołtego. Różni się kolorem nasion ? Może głupie pytanie, ale po prostu nie wiem.

bialy2005    193

Ja tez juz wykosiłęm żółty mister wyszło mi około 2 t/ha dokłądnie nie wazony. dostał 200NPK 5-20-30 i raz fungi sarfunem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się