Polecane posty

galan99    7587

Takie same uprawy jak w Lubelskim podstawowe tylko że u nas są pola nie równe i małe kawałki taka to różnica .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Wiekszość pól to 10-12 ha, tak podzielone , bo jeden komplex ma 52 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443
mysza103 napisał:

Co do kupna , to u mnie i sąsiedzi pole posprzedawali , a raczej oddali na skarb państwa za dosłownie grosze , bo nikt nie chciał kupić , bo było oddalone o 5 km od zabudowań i nikt tam nie chciał mieć pola bo daleko i trzeba było końmi jeździć , kupę ludzi tam miało pole po 0,5-1 ha, a potem jak już to przeszło na skarb państwa , to zrobiła się działka rolna z 70 ha , które zbiera stadnina koni, ale w tamtych czasach można to było za grosze kupić . Natomiast pola bliżej zabudowań to właśnie kupowali tacy co mieli jaja i z 10 ha wcześniej przez lata 90  dokupili że gospodarstwa im się zwiększyły w okolice 100 ha lub więcej i to za ha płacili 2-4 tys . Oczywiście to były jednostki , ale nie piernicz że pola do kupna nie było , bo przynajmniej u nas każdy ciągnął do miasta, a jak nie miał kto zostać na wsi to pole szło do sprzedania.

No jak powiem tak, mieszkam niedaleko Pińczówa i akurat w mojej okolicy dawniej trudno było o ziemię. W regionie każdy sadzil tyton i ludzie kasę mieli. Nikt nie chciał sprzedawać, a jak już nie było następców to pole trafiało do bliskiej rodziny. Pod Jędrzejowem gdzie zapewne mieszkasz, jak widać było inaczej. Co do ceny to pamiętasz jaka była cena np: 100 kg pszenicy? Z 15 km ode Mnie też była spółdzielnia, jak padła to nie "zagospodarował" zwykły rolnik tylko najpierw obsadzili "swojego" prezesa a potem likwidatora tej spółdzielni. Na koniec sprzedano w przetargu ta spółdzielnie, owszem było kilku miejscowych rolników ale nie dali rady kupić bo cenowo przebili ich przedsiębiorcy z okolic Kielc. I sprzedało się tak kilka dawnych RSP w okolicy gmin Pińczów i Busko-Zdrój. Kilka lat temu Ci ludzie sprzedali te grunty ale cena znów była zbyt wysoka dla miejscowych. Kupił przedsiebiorca/rolnik z drugiego końca wojewodztwa. Dodatkowo do dziś wykupuje wszystkie działki rolne w okolicznych wsiach. Silnie powiązany politycznie, nawet był o tym artykuł w miejscowej gazecie. Ale przynajmniej w świętokrzyskim cena za 1 ha już przekracza 70-80 tys zl/ha. A ludzie już oczekują ponad 100 tys zł. I weź tu się rozwijaj :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4138
51 minut temu, miwigos napisał:

W1996 ziemia była juz po 20 tyś u nas

Akurat w tym czasie była po 6-8 tys, 20 to chyba na działki.

1 godzinę temu, pawelek98 napisał:

A tu cie zaskocze kolega wygrał wojewodzka olimpiade wiedzy rolniczej i wiesz co bbbylo nagroda

Przydzial na kombajn, drugie moejsce trakto, trzecie kosiarka rotacyjna

Aleś mnie zaskoczył, z szoku nie mogę wyjść, jeden na całą Polskę, czy znasz drugiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2202
W pierwszej połowie lat 90 tych nożna było kupić pole po PGR po 500zl ale oczywiście rodzice nie kupili bo po co? W te miejsce kupili kombajn do kartofli... Ile dziś jest wart kombajn a ile było by warte pole 🤷‍♂️
  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Po prostu na transformacji ustrojowej w latach 90 można było zarobić. Podobnie było z dzialkami w miastach. W Krakowie kupowano podupadłe niewielkie zaklady czy fabryki. Wszyscy się dziwili po co to komu. A okazało się że w latach po 2000r wyrosły tam osiedla mieszkaniowe... Takie były czasy, kto miał koneksje lub wiedzę i pieniądze to wygrał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pcheella    86

Co wy gadacie u mnie na Opolszczyźnie jeszcze w latach 1996-2000 działki 0,50/60 arów chodziły po 1700zl 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
7 godzin temu, GABBER85 napisał:

... za dwa dni  to wiesz ile można chrustu  w lesie nazbierać darmowego 🤣

[sam pale drewem]

widocznei po coś to mówią, zeby przyzwyczajać ludzi do biedy

Myślałem że z tym chrustem  to podpucha platformy ale te debile na poważnie tak myślą .Dawać posłów sędziów i innych dyrektorów do zbierania w lesie i nie widzę przeciwwskazań aby innych zachęcać przykładem .Niedawno ciule zakazywały opalanie drewnem teraz wielka odmiana- paranoja tu psychiatria nie pomoże  

  • Like 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
3 godziny temu, Desperado napisał:

Akurat w tym czasie była po 6-8 tys, 20 to chyba na działki.

Nie na działki, kikanaście ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamKutno    165
11 godzin temu, RU68 napisał:

Nie ma nic wiecznego tyczy to wielkich fortun gospodarstw i majątków  -wszystko ma początek i koniec jest przysłowie śląskie "Co ściskała naściskał to dzistała przedzistał (rozpierdolił roztrwonił) .Ważne by to co się robi przynosiło satysfakcję i oczywiście dochód -nie tylko przychód 

Zgadzam się w 100 procentach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

To u mnie teraz w tej cenie można jeszcze kupić od 30 do 50 tys/ha, ale jak niektórzy podają tutaj ceny 70, 80 ,100 czy 120tys /ha , albo i jeszcze więcej no to szok . Z drugiej strony żeby mogła być taka cena powyżej 100tys/ha  to musza być też chętni , że  ziemia się tak ceni , a co najgorsze to niektórzy płacąc tyle za pole wylewają żale że jak tu żyć przy takich cenach środków do produkcji rolnej , odp .zwyczajnie można z powrotem z ha sprzedać za 150 tys i już parę zł będzie 

38 minut temu, jacek1296 napisał:

W 2001 płaciłem po 32000.

 

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

saletra nadal 390 zl...

u nas obrot ziemia rolna praktycznie nie istnieje- nikt madry nie sprzedaje i nikt madry nie kupuje, pojedyncze transakcje sie zdarzaja ale nie na cele rolne,

od nas nikt nie ucieka do miasta na drugi koniec polski wiec i nikt ojcowizny za pol darmo nie sprzeda. 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111
1 godzinę temu, jacek1296 napisał:

W 2001 płaciłem po 32000.

To po ile teraz

22 godziny temu, dzidzia202 napisał:

Wyobraźcie sobie że mając 20ha -30ha pszenica spada do 800zl. Ile straci taki gospodarz bo na pewno nie ma nie wiadomo ile kredytu. A teraz z innej beczki internet jest wielki jak i ludzie z yutuba czy oni narzekają (pytanie retoryczne). Niech maja pszenicę po 800 zł bo ciągle narzekają bo jak nie temeraturA to deszcz jak nie deszcz to drogę nawozy ale rozwój maja za miliony zloty. No coś tu nie tak zaczyna się dziać gospodarze sami sobie zakłamują rzeczywistość i to chyba czasem bardziej jak politycy.

Sam jestem gospodarzem na 20ha i mam nadzieję że kiedyś będę miał 30 może 40ale to max. Bo sam spokojnie obronie i rodzinę utrzymam a po co mam rwać nocki i mieć kupę kredytu na głowę . Według mnie lepiej jak by było 10rolnokow co maja po 40ha jak 1co ma 400ha. Takie moje zdanie ale Polak zachłanny i byle on miał więcej nie liczy się ogół tylko jednostka taka jest przykra prawda. 

Jeden chociaż mądry,a niektorzy by sie pozabijali za polem.Do tego dowalić kredytu sobie,a pozniej kombinować z czego spłacić.U mnie jeden już nabrał pola,to teraz trzeba siać,pryskać  w niedziele

Edytowano przez lukasz1995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
26 minut temu, jacus napisał:

saletra nadal 390 zl...

u nas obrot ziemia rolna praktycznie nie istnieje- nikt madry nie sprzedaje i nikt madry nie kupuje, pojedyncze transakcje sie zdarzaja ale nie na cele rolne,

od nas nikt nie ucieka do miasta na drugi koniec polski wiec i nikt ojcowizny za pol darmo nie sprzeda. 

Teraz też mało ludzi jedzie w świat bo i ludzi mniej i prace blisko można złapać , ale w tamtych czasach to emigracja ze świętokrzyskiego była duża , warto nadmienić że ludzie w Sosnowcu to pewnie w 40-50% wywodzą się ze świętokrzyskiego , sam do szkoły chodziłem do Katowic na Dąbrówce Małej  , to połowa ludu była świętokrzyskie a reszta pozostała część Polski , i to samo było w okolicznych szkołach , tak że wędrówka ludów była spora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276
2 godziny temu, rocknrollnik1 napisał:

ja w 97 7 ha po 1800 /ha

w 2005  21 ha po 4,5 tys.

zapomniałem 

w 2012 , 5 ha po 14,5 tys.

teraz trzeba dać ok 30 tys/ha w mojej okolicy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1885
12 minut temu, rocknrollnik1 napisał:

zapomniałem 

w 2012 , 5 ha po 14,5 tys.

teraz trzeba dać ok 30 tys/ha w mojej okolicy.

To chyba pierwsze zakupy rodzinne. Już kupowałeś przed 18?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Navara1988    109

W opolskim 2011 62 za hektar 2015 68tys 2018 75 tys 2021 112tys a w tym roku 130 tys i pełno chętnych do kupowania ziemia od 1 do 3 klasy

  • Confused 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049
11 godzin temu, mysza103 napisał:

Teraz też mało ludzi jedzie w świat bo i ludzi mniej i prace blisko można złapać , ale w tamtych czasach to emigracja ze świętokrzyskiego była duża , warto nadmienić że ludzie w Sosnowcu to pewnie w 40-50% wywodzą się ze świętokrzyskiego , sam do szkoły chodziłem do Katowic na Dąbrówce Małej  , to połowa ludu była świętokrzyskie a reszta pozostała część Polski , i to samo było w okolicznych szkołach , tak że wędrówka ludów była spora

i od nas na slask blisko wiec juz przed wojna wyjezdzali-ale rodziny wielkie wiec i ziemia mial kto sie zajac,splacalo sie rodzenstwo. pare scyzorykow mam w rodzinie..

teraz pouchwalali plany narobili budowlanego tyle ze nie bedzie nawet komu sprzedac w dobrej cenie. 

tak z ciekawosci rzucilem okiem na olx-pare dzialek rolnych w okolicy jest wystawionych, cena grubo ponad 100 tysiecy za ha 

 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
1 godzinę temu, Navara1988 napisał:

W opolskim 2011 62 za hektar 2015 68tys 2018 75 tys 2021 112tys a w tym roku 130 tys i pełno chętnych do kupowania ziemia od 1 do 3 klasy

Jak to kogoś uszczęśliwia niech kupuje -ale to raczej okolice Głubczyc (po co mają żyć jak mogą po nocach ryć ) U nas najważniejsze Fendt kilka koni więcej jak inni plus jakiś guzik i nie ważne do czego służy

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Na serio takie zacofane myślenie u ciebie

Jak za własna kase a nie kredyt to czemu nie , ale drogo to na pewno

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
28 minut temu, miwigos napisał:

Na serio takie zacofane myślenie u ciebie

Jak za własna kase a nie kredyt to czemu nie , ale drogo to na pewno

No jak u mnie ? Ja  tylko Valtry i nie muszę  nikomu dorównywać bo nikt nie ma w okolicy bo to na śląsku nie ciągnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
1 godzinę temu, RU68 napisał:

Jak to kogoś uszczęśliwia niech kupuje -ale to raczej okolice Głubczyc (po co mają żyć jak mogą po nocach ryć ) U nas najważniejsze Fendt kilka koni więcej jak inni plus jakiś guzik i nie ważne do czego służy

Co to jest guzik ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
1 godzinę temu, RU68 napisał:

No jak u mnie ? Ja  tylko Valtry i nie muszę  nikomu dorównywać bo nikt nie ma w okolicy bo to na śląsku nie ciągnik

Gdzie na Śląsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj