Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke

1819 odpowiedzi na ten temat

#241 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 13:05

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke to ze masz te 9tys od sztuki to nie znaczy ze dzieki tym odmianom no juz nie popadajmy w paranoje gdyby przepisem na wydajnosc były te trzy odmiany co napisałes to polska by zalała mlekiem swiat :lol: to ze masz taka wyadajnosc to znaczy ze masz dobry potencjał genetyczny i dobrze zbilansowana dawke a nie zasługa francuskiej kukurydzy.O jakosci kiszonki z QQ dycyduje wiele czynnikow i chyba w najmniejszym stopniu odmiana Zbior w odpowiedniej fazie ,odpowiednim sprzetem ,koszenie na okreslonej wysokosci,odpowiednie nawozenie aby kolba była dobrze wypelniona i odpowiednio gesty siew adekwatny do klasy gleby(moim zdaniem max95 tys nawet na najlepszej glebie ale optymalny 80tys) i na koncu dopiero odmiana ktora moze w jakims niewielkim stopniu podniesc parametry kiszonki .Od kilku lat siejemy pioneera i co to dzieki niemu tak mi doja wczesniej tyle lat sialismy Nimbe i Buran i zwasze mielismy piekna kukurydze ale fakt pioneera jest lepszy ale nie jest lekarstwem na kłopoty w stadzie .Sasiad zasiał pioneera i miała moze z 2,5m a u nas 3,5 i co ta sama odmiana(ale rozne nawozenie i siew 80 tys a 110 to jest roznica) takze kazda firma KWS,Saten union,monsanto,pioneere,LG ,Syngenta czy smolice maja kilka dobrych odmian i nie ma tej najlepszej,jedynej uniwersalnej dla całego kraju.
Albo jak ktos tam napisał ze maja po 3grube kolby no to chyba rosnie w regionie czarnobylu :lol: Kazdy normalny wie ze 2 rowne,duze kolby to juz jest super i naprawde wiecej nie trzeba bo ilosc kolb odbija sie na jakosci i wypelnieniu i chetnie bym porownał ta kiszone z tych 3-4 kolb do mojej z 2

Edytowany przez komodo, 11 styczeń 2012 - 13:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Dzisiaj, 12:21
  •  

#242 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 14:34

Witam ja sieje od 3 lat kukurydze francuskie Mol Milke i Mogador w tym roku kiszonka ma 39%skrobi w sm a strawność na poziomie 70 %
wydajność krówek ponad 9tyś sama świadczy o jakości tych odmian nie ma co patrzeć na Subbito czy opoke co z tego ze dają duży plon ale mają jakość sorgo. Slaba kiszonka odbije się wam potem na zdrowotności krów najpierw subkliniczna ketoza a potem problemy płodnośćia

Na "konkurencyjnych" farach jest identyczna wypowiedź tego Pana, więc domniemywać można, że ten Pan ma więcej wspólnego ze sprzedażą ziarenek niż z hodowlą bydła mlecznego. Nie wklejam linku, bo nie wiem czy admin się o to nie przyczepi.

#243 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 11 styczeń 2012 - 16:49

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja sieje Perfect ad 3 lat. Naprawde dobrze sobie radzi w suszy. Plon bardzo wysoki. Sprzedaż nasion na polskę prowadzi tylko jeden przedstawiciel z Węgrowca.
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share therider

therider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 18:22

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Ja sieje tylko czeskie odmiany Ceklad,Celio,Cemaks,
Bardzo dobrze radzą sobie na słabych ziemiach ,a np Celio w tamtym roku to rosła mi jakieś 4metry

#245 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 19:34

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Celux też niezły ale cenowa są droższe od wcześnie zapłaconego h34. Kolega miał razem siane na piachach celuxa i h34 to jak patrzeliśmy pioneer lepsze, szybsze wschody od celuxa co na piachu ważne. Potem jednak szły łeb w łeb nie można było odróżnić jedynie inny liśc miał pionieer. Kolby podobne.
The Truth Is Out There

#246 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 20:45

kolego pleciesz głupoty jak potluczony, jak zasiejesz opoki 120 tys. na ha to pewnie że ma jakość jak sorgo ale zasiej 85-90 tys. jak każdą się powinno siać wtedy poczujesz wartość, odmiany kukurydzy francuskiej są często nie przystosowane do naszego klimatu i to że u Ciebie się udaje nie oznacza że u innych 150 km dalej się uda. o wydajności już nie dyskutuje. jakoś 3 lata sieje opokę i jakoś nie mam problemów zdrowotnych u krów

Kolego spójrz sobie na wyniki PZPK one mówią same za siebie
http://www.kukurydza...kiszonka_07.pdf
Fakt ważne są też warunki wzrostu i uprawy ale to że opoka jest tak mocno reklamowana nie znaczy że jest taka dobra to jest juz starsza odmiana i dużo hodowców twierdzi że straciła swoje pierwotne właściwości.

SACRABLE to że pisze na kilku forach znaczy że mam taka opinie i nie będe zmieniał swojego zdania na każdym forum

TO że sieję te odmiany to tylko moje doświadczenie i analizy kiszonek do tego doprowadziły nie twierdze że dla was opoka nie jest najlepsza z tych odmian które sialiście wiadomo polonez lepszy od malucha.
Podpowiem wam jak sprawdzić sm masę; przed zbiorem wycinam po 10 roslin z badanych odmian odmiany susze je ok 2 tyg na słońcu chroniąc przed deszczem po tym czasie ważę dane odmiany które porównuję nastepnie odcinam kolby i ważę je osobno w ten sposób obliczam stosunek masy kolb do reszty rośliny można oczywiście jeszcze wydłubać ziarna ale nie zawsze mam czas

#247 Share adamus25

adamus25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 20:08

UBUNTU u nas niestety Bosman na słabej glebie nie popisał się xP ale na dobrej glebie doszedł nawet do czterech metrów;)

zasiej sobie subito

#248 Share konrad19941

konrad19941

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 23:15

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke a powiedzcie mi ile z hektara takiej średniej QQ na kiszonkę ile to wyjdzie masy w t ?????????? bo nie wiem ile wsiać do 9 sztuk bydła ponieważ będe siał po raz pierwszy ??????? :rolleyes:

#249 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 26 styczeń 2012 - 09:36

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ładna kuku to około 70t wiec licz sobie powiedmy 50t jak to pierwszy raz.

#250 Share Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 06 luty 2012 - 13:58

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Myśli kto z was siać na wiosnę kukurydzę Ronaldinio? lub jak kto siał to niech powie jakie ma doświadczenia z tą odmianą ? jak plony itp

Edytowany przez Dawid381010, 06 luty 2012 - 13:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:49

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke kolego zamiast ronaldino lepiej posiej TOURAN ew 5133 eco lepsza strawnosc i wiecej energii
to ja pytanie zadam do "expertow" co powiecie o odmianie LG 3252 I PIONIER P8100 I P 8488??? SIAL KTOS BADAL STRAWNOSC???
PS. CZYTAM TE PORADY WSZYTSKIOE I TAK SIE ZASTANAWAM... KAZDY POLECA ALE CZY KTOS ZBADAL JA NA STRAWNOSC ZAWARTOSAC BIALKA ENERGII... CZY TYLKO ORGANOLEPTYCZNIE OCENIACIE I POLECACIE BO JEST TANIA JA JESTEM BARDZIEJ ZWOLENNIKIEM SUCHYCH FAKTOW I BADANIEM QQ I WTEDY MOGE COS POWIEDZIEC CHOCIAZBY TAKA SM CZY PLON Z HA WTEDY TO MA SENS OCZYWISCIE PRZY PLONIE JAK BY KTOS JESZCZE NAPISAL TERMIN SIEWU NAWOZENIE I ZABIEGI AGROTECHNICZNE TO CALKIEM BY BYL RARYTAS A TAK KAZDY MA INNE I TO NIE DO POROWNANIA....

Edytowany przez kyllee, 10 luty 2012 - 13:05.

#252 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 12 luty 2012 - 20:05

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke ja mialem w zeszlym roku subito, wyrosla na 3,5 m bylem z niej zadowolony. w tym roku nie moge jej nigdzie dostac wiec zamowilem inna odmiane saatenu sumaris 460zł 80tys nasion. sial ja ktos juz kiedys ?

#253 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 12 luty 2012 - 20:23

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke Subito miał w ofercie Agrolok.
antyfan AF

#254 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 luty 2012 - 20:54

kolego zamiast ronaldino lepiej posiej TOURAN ew 5133 eco lepsza strawnosc i wiecej energii
to ja pytanie zadam do "expertow" co powiecie o odmianie LG 3252 I PIONIER P8100 I P 8488??? SIAL KTOS BADAL STRAWNOSC???
PS. CZYTAM TE PORADY WSZYTSKIOE I TAK SIE ZASTANAWAM... KAZDY POLECA ALE CZY KTOS ZBADAL JA NA STRAWNOSC ZAWARTOSAC BIALKA ENERGII... CZY TYLKO ORGANOLEPTYCZNIE OCENIACIE I POLECACIE BO JEST TANIA JA JESTEM BARDZIEJ ZWOLENNIKIEM SUCHYCH FAKTOW I BADANIEM QQ I WTEDY MOGE COS POWIEDZIEC CHOCIAZBY TAKA SM CZY PLON Z HA WTEDY TO MA SENS OCZYWISCIE PRZY PLONIE JAK BY KTOS JESZCZE NAPISAL TERMIN SIEWU NAWOZENIE I ZABIEGI AGROTECHNICZNE TO CALKIEM BY BYL RARYTAS A TAK KAZDY MA INNE I TO NIE DO POROWNANIA....

A co ci da sucha masa przeciez to zalezy nie od odmiany tylko terminu zbioru tak samo plon nie da sie porownywac odmiany w odniesieniu do całego kraju miedzy śląskiem a pomorzem jest troche roznicy i wszystko zalezy od gestosci siewu, warunkow pogodowych bo przeciez u ,mnie moze padac a w sasiedniej wiosce juz nie,nawozenie klasa gleby tego nie da sie porownac i napisac obiektywnie i złotą odmiane dla wszystkich .Tak samo zbadanie energi czy strawnosci to tez w głownej mierze wiąze sie z terminem zbioru Kukurydza bardziej zielona ma mniej energi ale ma wiecej białka i ma lepsza strawnosc za to pozno koszona ma duzo wiecej energi ale za to spada strawnosc i białko to tego na wartosc energi ma jeszcze wpływ wysokosc na jaka bedziemy kosic takze przedstawienie jakich kolwiek wynikow tak naprawde nic nie zmieni bo kazdy musiałby dołaczyc tu taki spis wszystkiego ze głowa boli

#255 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:04

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke nie przesadzaj ,,, wiekszosc kosi qq jak ma 35 % sm jakbys mial troche pojecia o zywieniu to bys wiedzial co daje sucha masa .... bo moje krowy wode maja w poidelkach a nie w kiszonce z qq liczy sie jakosc a nie ilosc.... badales kiedys swoja qq na zawartsoc skladnikow pokarmowych?

#256 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:41

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke wiekszosc ?chyba nie wiesz co mowisz u ludzi to woda z pryzm wychodzi a ty mowisz ze wiekszosc kosi 35%. 35% to juz jest dosc sucha i u mnie tez maja wode w poidłach w ubiegłym roku miała 37% suchej masy ale nikt nie powiedział ze 35 to jest idealnie bo sa tacy co uwazaja ze 30 jest wystarczajace w tym roku juz mamy mniej bo 37 to było przesadzone troche

#257 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:51

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke sam widzisz ze jednak sucha masa jestobok energii podstawa i starwnosc i wiecej pobieraja i ja wole dac 200 zl wiecej czy 100 a miec jakosc z odpowiednia iloscia oczywiscie bo koszt uprawy nawozenia skoszenia przykrycia masz taki sam badz podobny a pozneji w zbiorniku masz odpowiedz czy to sie oplacilo po wydajnosci i zdrowiu krow

tylko glupcy kosza zilona az plynie woda,,, u nas juz takich nie ma nauczyli sie jak wywiezli 1/3 stada

Edytowany przez milanreal1, 20 luty 2012 - 17:43.
cytowanie poprzedniego posta

#258 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 luty 2012 - 21:56

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke niby od mokrej kuku krowy im padły :)

#259 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 luty 2012 - 22:04

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke od braku oceny uzytkowosci i zdrowegorozsadku kwasica katoza kulawizny zaleganie poporodowe zielona nie dojrzala kukurydza podczas koszenia dobrym sprzetem zostaje na polu cala energia wycisnie sie a pozniej tylko zpachasz ja tzm blotem bey struktury i wlukna i masz skutki w postaci lezakow co z tego ze ja zapchasz jak ona nie dostanie tyle energii co powinna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 14 luty 2012 - 14:53

Jak uprawiać kukurydze na kiszonke siał ktoś już kukurydze SUMARIS ?