wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

warchest    253

a te z morawicy szybciej dziala jak dolomit ? i jak ph 5,2 to ile tego dac zeby odkwasilo ? i nie ma w sobie duzo kamyczkow  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Już kiedyś Ci pisałem, że zamiast sypać wapno to myślisz co sypać. Jak dobrze pamietam to ze dwa lata dumasz co podać.

Pisałem Ci już też że Morawica to wapno jurajskie, a dolomity to wszelkie wapna z okolic Kielc z magnezem.

Morawica nie licząc wapien typu fast (mączka) to jedno  z lepiej zmielonych. Nawet jak bedą kamyczki to i tak te 70% towaru zadziała od teraz do 3 lat ( nie poparte badaniami naukowymi jakby się  ktoś chciał sprzeczać). Więc nie ma się co zastanawiać tylko trzeba sypać.

Ile sypać? Ja bym te min. 3 tony podał. Za rok możesz zrobić badania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
4 godziny temu, warchest napisał:

czyli jakbym chciał krede to musze zamowic w zniwa i zaraz rozsiac czy z np w czerwcu moglbym zamowic ale jak beda deszcze ciagle padac to lipa bd

 

Ja kredę przykrywam zaraz po przywiezieniu. Ale mączki ze skał wapiennych też trzeba chronić przed deszczem, bo jak zamokną to wychodzi papka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

A panowie. czy jak wapno z morawicy rosialem we wrzesiniu i niczym nie wymieszalem bo niedalo sie wiechac bo jezioro na polu bylo a teraz zaoralem to cos bedzie z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
6 godzin temu, Agrest napisał:

Już kiedyś Ci pisałem, że zamiast sypać wapno to myślisz co sypać. Jak dobrze pamietam to ze dwa lata dumasz co podać.

Pisałem Ci już też że Morawica to wapno jurajskie, a dolomity to wszelkie wapna z okolic Kielc z magnezem.

Morawica nie licząc wapien typu fast (mączka) to jedno  z lepiej zmielonych. Nawet jak bedą kamyczki to i tak te 70% towaru zadziała od teraz do 3 lat ( nie poparte badaniami naukowymi jakby się  ktoś chciał sprzeczać). Więc nie ma się co zastanawiać tylko trzeba sypać.

Ile sypać? Ja bym te min. 3 tony podał. Za rok możesz zrobić badania. 

badania zrobilem a i wapno sypalem krede sypalem . a w tym roku poszlo wapno na gleby nie kwasne jakos ale bardzo lekko kwasne i poszlo z jazwicy z magnezem na podtrzymanie tego ph ale na innych dzialkach musi isc wlasnie albo kreda ale luzowa albo pojdzie nwm jakies weglanowe zeby to w miare odkwasilo szybko bo i tak tam kreda szla workowana po 500 kg po 1 tonie na ha ale to jest nawoz drogi i interwencyjny . a nordkalk np kopalnia w slwanie dobre ma wapno odkwaszajace szybko ?w tym roku bylo wapno jazwica i wapniaki w tym roku znowu wapno zostanie zakupione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Czy można teraz wapnować wapnem węglanowym na przymarzniętą glebę bez pokrywy śnieżnej ?

Edytowano przez viking

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Wszystko można ;) aczkolwiek zimą jest to robione bardziej z konieczności jak z założenia, że przecież jest twardo to "wygodniej".

Główne ryzyko (na polach powiedzmy lekko górzystych) są spływy powierzchniowe - rozsiejesz teraz na glebę, na to może napadać dużo śniegu, później nagłe roztopy (do tego z deszczem) i wszystko jakiś czas płynie wierzchem...

Ja też wczoraj rozsiewałem wapno - trochę sypkiego, a trochę granulatu Polcalc ale założenie było takie, że szybka orka. Z orki jednak zrezygnowałem bo w mokrych dołkach nie dało rady i ogólnie skorupa już zbyt gruba - nie odkładało tylko mieszało wszystko (a to akurat łąka), więc bez sensu. Pola stosunkowo równe więc raczej biedy nie będzie ;)

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Sęk w tym że pole orałem jesienią i nie zdążyłem zabronować pole.

Nie wiem czy takim wapnem granulowanym da się rozsiać równomiernie jak są bruzdy a gleba pilnie wymaga odkwaszenia

 

 

Edytowano przez viking

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Teraz jest jeszcze jedno ważne zagrożenie - może najistotniejsze - po prostu cała frakcja pylista i bardzo drobna może zostać zabrana z wiatrem z pola. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Masz rację Agrest, nie dopisałem tego.

Viking a po co chciałeś zabronować na zimę?

Rozsianie teraz wapna nic Ci nie pomoże. Rozsiej wiosną i wtedy pomieszaj bronami chociażby :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25619

Jeśli chce teraz rozsiać to akurat ta nierówna powierzchnia będzie na plus, bo w szczeliny zwieje wapno, wiosną wymiesza i będzie ok. Spływ powierzchniowy też będzie ograniczany przez wszelkie bruzdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Chciałem teraz rozsiać wapno żeby możliwie jak najszybciej podnieść ph, w lipcu sadzę truskawki a mam ledwo 4,7

Ale jak tak mówi @ASZv3 że wysianie teraz wapna rzeczywiście nie pomoże to wstrzymam się z tym do wiosny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

A ile zyskasz między tym że posiejesz teraz, a wiosną? Teraz i tak będzie leżało do roztopów. Gura miesiąc później wejdziesz w pole i normalnie rozsiejesz. 

Taka różnica dla wapna to jest nic. To nie azot. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MTZ-52    0

Witam serdecznie.

Zakladam temat w związku wapnowaniem gleb, ponieważ miałem bardzo kwasne gleby o niskim współczynniku ph. Wapnowałem glebe tuż po żniwach wapnem z inwrocławia z inowapu w ilości około 5t na ha. Chciałbym sie od was dowiedzieś czy ktoś może wapnował tym wapnem jak szybko działa i czy wg działa ponieważ chce zasiać kukurydze w tym roku a nie chce żeby miała nie urosnąc, a słyszałem rożne opinie o tym wapnie. Prosiłbym porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Ja bym obstawiał, że może zadziałać lepiej niż dolomit. Skorupka jest dość porowata i przepuszczalna. Ocet dosyć szybko ją bierze, więc i kwasy glebowe powinny zrobić swoje, szczególnie przy niskim pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dzisiaj ludzie podatni są na reklamę, jak gówno na szambiarkę. Dolomit, czyli kamień rozrzucać na pole - taniej wyjdzie otoczak rozrzucić.

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Powiedział co wiedział  ¬¬ Może stosujesz otoczak i masz efekty, ale ja stosowałem dolomit i efekty mam na papierze, a nie z reklamy... 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo69    43

Płacą za to "coś" i wierzą, że to działa.  "Qń" by się uśmiał a co dopiero człowiek. :D

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Albo przydupasy się zlecieli albo uruchomił sztuczne konta na wsparcie swoich bredni :D Jeden uj. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj