Skocz do zawartości
node3mer

Czy jest sens inwestować w taką ziemię

Polecane posty

node3mer    12

Czy coś urośnie na takim białym piasku? Wcześniej było tu Wrzosowiskopost-61733-0-02277800-1449311857_thumb.jpgpost-61733-0-82559600-1449312050_thumb.jpg

Edytowano przez node3mer

node3mer    12

W papierach jest to łąka i planuje posiać trawę przyszłej jesieni, a na wiosnę nawet nie wiem co... może owies?

Wiadomość z agroFakt.pl

mickas092    325

Pierwsze pytanie po co to wg orałeś - talerzówka i tyle, takich gleb nie warto przewracać tym bardziej że to łąka.

node3mer    12

Zaoralem żeby wyrównać teren i pozbyć się korzeni, bo parę krzaków tam rosło, ale jakbym wiedzial ze tak to będzie wygladac to bym to jeszcze raz przemyslal. Kukurydza może by i była gdyby nie dziki, które tam są dzień i noc. A może gryka by urosła? Druga sprawa jaka trawa tam się utrzyma?

rolnik90_01    5

Jasne ze urośnie.Teraz się uprawia prawie każde gleby. Całą to klasyfikacje można by było pisać na nowo. Na podobnych ziemiach mam posianą kupkówkę. Tego roku podczas tej suszy co prawda dwa pokosy tylko były, ale co najważniejsze przetrwała. Zaś w lata mokrzejsze było całkiem nieźle. Co do siewu na wiosnę to owies może słabo się udać. W tym roku jare zboża były dużo bardziej niż mizerne. Zaś długoterminowe prognozy też nie są optymistyczne.  Ja osobiście bym zasiał coś co zetnę na kiszonkę dla krów(łubin, lub saradela jak na ten piach) , a potem posiał najtańszy poplon do przyorania. Chociaż już bym nie orał. Ostatnio w taki poplon(miał być jeszcze do ścięcia ale susza pokrzyżowała plany) dałem obornik, przejechałem agregatem. Sam się zaskoczyłem jak ładnie się to przykryło. Więc przed siewem jeszcze raz przejechałem agregatem(talerzowym). Ziemia się zrobiła taka jak te podłoża pod kwiaty. Po siewie rośnie bardzo dobrze. Cała ta deficytowa wilgoć jakoś została w glebie, i na ruszenie było jej pod dostatkiem.

rolnik90_01    5

Ja mam w czystym. Nawet mniszek się tam pojawia sporadycznie. Kupkówka na słabych ziemiach się sprawdza chyba jako jedna z nielicznych traw.

jahooo    263

A jakie PH - wrzosowiska zazwyczaj są kwaśne.  Ja bym dał wapno jak najszybciej i na wiosnę jak najwcześniej owies. Owies eliminuje z gleby szkodliwe robactwo, szybko rośnie i ma niewielkie wymagania. Po zbiorze talerzówka i poplon.

A jesli możesz wjechać teraz, to wapno,  talerzówka, trochę nawozu i pszenica przewódka. Cudów nie będzie, ale wiosenny oprysk zniszczy większość chwastów.

KARGO    81

Jak mas obornik to dawaj przez kilka lat w duzych dawkach ja nie masz to jakies poplony które daja duzo masy do zaorania wyreguluj ph a zasiac tak jak koledzy pisza na razie owies

rolnik90_01    5

Jak chce mieć tam łąkę to dawanie dużych dawek obornika nie wchodzi w grę. Zresztą trawa podnosi poziom próchnicy dzięki obumierającym korzeniom. Że w porównaniu do zburz ich system korzeniowy jest silny, to i poziom próchnicy powoli się może podnosić. Po kilku latach roundup, znowu coś przesiać, następnie do łąki powrócić. Dawanie dużych ilości obornika w taką ziemię mija się z celem. Nie minie rok a cały ulegnie mineralizacji. Lepiej dać na ziemie gdzie plon będzie bardziej przyzwoity i pewniejszy. 

KARGO    81

Jakoś przez tyle lat tarwa tam rosła i nikt jej nie zbierał i jakoś tej próchnicy tam nie widze samoistnie to bedzie trwało setki  lat. Słabo mi sie widzi jak narazie na tej glebie łaka bardzo mały profil glebowy to i mała retencja wody no chyba ze to podmokły teren. Jeśli było by to moje pole co roku dawał bym 100t obornika i na zime jeszcze jakis poplon i na poczatek owies pozniej ewentualnie zyto mieszanka po paru latach QQ

rolnik90_01    5

Inaczej będzie rosłą trawa siana i nawożona. Kupkówka pewnie da radę. U mnie może na tak słabym profilu glebowym nie rośnie. Jednak V i VI klasa a utrzymuje się już kilka lat. Wszystko zależy od ilości opadów. Czyli od szczęścia. 

node3mer    12

Spróbuję wiosną owies a jesienią tą kupkówkę. Qq odpada ze względu na dziki. Nie wiem tylko jakie wapno dać. Mam ofertę 120 zł za nordcalk standard. Dobra cena? Nie będzie bardzo mokre to wapno o tej porze roku?

Janusz342    62

Mam pytanie czy na stałym użytku zielonym mogę zasiać np. przez rok qq a potem znów od jesieni wrócić do łąki? Mogą mi zabrać przy kontroli za to dopłaty? dzięki za info :D 

tomek0889    1

jeśli będzie się zgadzać stan faktyczny z tym co masz w papierach to kontrol nie ma nic do tego, jeśli nie jest to użytek cenny przyrodniczo to możesz orać i siać

Janusz342    62

No w papierach mam na tym stanowisku trwały użytek zielony i tylko na 1 sezon chcę od tego odejść więc przez około pół roku stan nie będzie się zgadzać :) może ktoś jeszcze się wypowie w tym temacie? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrofoto
      Już czerwiec, a nie ma jeszcze tematu o sianokosach. Sianokiszonka, pryzma, czy zbieracie na siano? Pogoda nie przeszkodziła, jak nawoziliście? Zapraszam do dyskusji.

Trochę zdjęć z galerii z sianokosów

• Przez TomekTeam
      witam, mam łąkę z której chce zrobić pole do uprawy, nie którzy mówia tak że jak mam durze zielsko to zciąć i dopiero dać roundup?
      Ale roundup przez liście dociera do korzeni. i nie wiem co zrobić doradzicie coś?
      Mówię odrazu z góry ze jak będzie więcej głosów na zcięcie to zetne a jak nie to daje na zielsko i przez liście dotrze do korzeni i zatrzyma wzrost i dopływ wody.
    • Przez gibos95
      Witam sprzedam działkę rolną oddalona o 6 km od miejscowości jaką jest Nakło nad Notecią(kuj-pom). Ziemia utrzymana w kulturze.Całość w jednym kawałku,przy drodze krajowej nr 10. Zjazd na pole z głównej drogi. Działka składa się z 14,14ha ziemi klasy III,IV i kawałek V, reszta to łąka i las.Zachęcam do kupna, więcej informacji udzielę telefonicznie 605397583
    • Przez palmm
      Witam,

Jestem posiadaczem 1,5 ha pola ornego na którym od jakiegoś czasu nic się nie dzieje i zaczyna zarastać. Ze względu na fakt, że jestem totalnie zielony jeśli chodzi o rolnictwo, chciałbym się dowiedzieć od was kilku rzeczy.

Czy jest jakakolwiek możliwość, aby coś z tym polem zrobić pożytecznego, nie poświęcając znacznej ilości czasu? Jestem studentem, który chciałby zarobić parę dodatkowych groszy. Obiło mi się o uszy, że jak przeora się pole raz do roku to można dostać dofinansowanie z UE (Jednolita Płatność Obszarowa???). Idąc dalej czy opłaciłoby się kosić łąkę celem zebrania siana i jego sprzedaży? Czy można wynająć do tego celu kogoś kto by to zrobił (Usługi Rolnicze???)? i czy nadal się będzie to opłacać? Albo czy jest jakaś roślina przy której jedyne co trzeba zrobić to posiać oraz zebrać i sprzedać?

Proszę wybaczyć za moje prawdopodobnie głupie pytania, jednocześnie byłbym wdzięczny gdyby ktoś pomógł mi zrozumieć moją sytuację. Czy to tylko marzenia czy, rzeczywiście coś mogę zrobić.

Pozdrawiam

• Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!

Na początek dane:

Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6

Co chcę uzyskać?

Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.

Moje pytania są następujące

1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.