Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel2678    33
16 godzin temu, KlimekPL napisał:

Ja miałem taki herbapol również w zeszłym roku a teraz na tym polu rośnie żyto i jest czysto bez żadnych herbicydow. Więc z tym bankiem nasion bym nie przesadzal. ;)

u mnie miałem w ubiegłym roku na jednym kawałku pełno chabra w łubinie ,to pszenżyto też mam czyste tyle że po jesiennym oprysku musiałem wiosną 2 razy jeszcze powtarzać.Ty może głęboko zaorałeś więc w tym roku masz spokój i żyto dość dobrze zagłusza chwasty ale nie sądzę aby nasionka gdzieś się zapodziały

Romanzio    10

Panowie po deszczach mam w łubinie pełno komosy. Lubin spodem ładny ale góra w opór tego dziadostwa.. Jaka dawkę glifosatu zastosować do desykacji? A może robicie jakąś mieszaninę która jest bardziej skuteczna? Muszę to dobrze spalić bo kombajn nie da rady tego pokonać... 

Wiadomość z agroFakt.pl

stempos1980    1842

W programie jest 2l randapu flex 480 na dosuszanie.ja dawałem 3l zwykłego na ha i siła kiełkowania bardzo dobra była.większej dawki niewolno bo nic nie z kiełkuje 

Pawel2678    33
12 godzin temu, stempos1980 napisał:

W programie jest 2l randapu flex 480 na dosuszanie.ja dawałem 3l zwykłego na ha i siła kiełkowania bardzo dobra była.większej dawki niewolno bo nic nie z kiełkuje 

w ubieglym roku dałem ponad 3 litry  i słabo schło i poprawka znów 3 litry  i kiełkowanie ponad 90 %

stempos1980    1842
1 minutę temu, Pawel2678 napisał:

w ubieglym roku dałem ponad 3 litry  i słabo schło i poprawka znów 3 litry  i kiełkowanie ponad 90 %

To 2 razy robiłeś glifo?

Romanzio    10
1 minutę temu, Pawel2678 napisał:

też mi sie wydaje że 3l to troche za mało..

stempos1980    1842

Tylko ja stosuję razem z siarczanem amonu i dopiero po 2 tygodniach szła kosa

damiandg    18

Jestem zainteresowany dosuszaniem azotem tylko nie wiem ile go dać czy 30kg na hektar w 200 litrach wody wystarczy? Po tych deszczach tyle chwastów odbiło że mają po 2 metry.

stempos1980    1842

U mnie większości to sam rdest ptasi jest.Ja w tym sezonie też dam 3 l glifo albo 2 480 na ha plus 10kilo siarczanu amonu

Pawel2678    33
11 godzin temu, stempos1980 napisał:

To 2 razy robiłeś glifo?

tak ,w tym roku spróbuje saletre chwastu dość mało tylko jeden przejazd (kontrola) gdzie nie dałem  goltixa jest troche komosy ale tez nie ma tragedii

Ekstremalny    0
Napisano (edytowany)

Panowie proszę o poradę, jestem "rolnikiem" z doskoku, uprawa ponad 1ha dla kur itd. w tym roku zasialiśmy łubin na tym hektarze bo ciągle było zboże, niestety łubin został zasiany i nic więcej nie było z tym robione, ani oprysku przeciwko chwastom ani nawozu. Efekt taki , że na polu pełno chwastu, nawet tego łubinu nie widać. Chyba nawet nie ma sensu kombajnem wjeżdzać bo sam chwast. Co z tym zrobić teraz ? Opryskać jakimś glifosatem żeby pozbyć się tego chwastu i zaorać ? Myślałem to nawet tak zaorać ale chwast taki , że nawet ciężko będzie pługami to zaorać a agragatu talerzowego brak.   

Edytowano przez Ekstremalny

krilan06    573
Napisano (edytowany)

Ja bym to opryskał najpierw glifosatem, szkoda że nie dałeś oprysku 2-3 dni po siewie i potem na jednoliścienne - może byłby trochę lepszy łubin 

Edytowano przez krilan06
  • Like 1

Ekstremalny    0

No szkoda ale posłuchałem starego rolnika i tak wyszło. Zresztą ten kupiony łubin do siewu też był kiepski. 

Czyli radzisz mi teraz glifosatem ( ok 3l na ha? ) i za jaki czas na jednoliścienne ? I później kombajn ? 

Muszę wjechać w pole i zobaczyć czy jest sens wjeżdzać kombajnem, bo jakbym chciał go zaorać to teraz glifosat i za ile orka ? 

stempos1980    1842
22 minuty temu, Ekstremalny napisał:

No szkoda ale posłuchałem starego rolnika i tak wyszło. Zresztą ten kupiony łubin do siewu też był kiepski. 

Czyli radzisz mi teraz glifosatem ( ok 3l na ha? ) i za jaki czas na jednoliścienne ? I później kombajn ? 

Muszę wjechać w pole i zobaczyć czy jest sens wjeżdzać kombajnem, bo jakbym chciał go zaorać to teraz glifosat i za ile orka ? 

Jak zrobisz glifosatem to na jednoliścienne już nie potrzebny 

• Like 1

krilan06    573

Dokładnie- sam glifosat wystarczy, jeżeli kombajn nie będzie potrzebny to po ok 14 dniach od oprysku zaorać 

• Like 1

Ekstremalny    0

Dziękuję za pomoc, a jaki konkretnie środek sprawdzi się na taki łubin z chwastami ? Gdzieś czytałem że Dominator 360 SL

stempos1980    1842

Wszystkie które zawierają glifosat tylko mogą się różnić ilością glifosatu w 1l 

Ekstremalny    0

OK dziękuję.

Dziś zajadę na pole i zobaczyć czy jest w ogóle jakiś łubin jeszcze do zebrania. A jak nie będzie kompletnie sensu tego kosić to warto to pryskać czy lepiej od razu orka ? Pewnie najlepiej byłoby to talerzówką załatwić.

piotrkrk25    55

Żadnej orki!!! Jeśli to zaorzesz "na raz" to wszystkie nasiona chwastów wrzucisz sobie w profil glebowy i później będziesz je wyciągał pługiem na wierzch przez kilka dobrych lat. Oprysk glifosatem też w niczym nie pomoże, chyba że masz zamiar kosić ten łubin. Jedyne właściwe rozwiązanie w przypadku braku zbioru to kilkukrotna uprawa talerzówką, a dopiero później glifosat i orka.

pawel885    1307

Jak nie ma perzu to jaki sens po talerzówce pryskać? Brona zniszczy siewki i odsłoni nowe nasiona 

piotrkrk25    55

Po to żeby nowa fala rosnących chwastów nie wypijała wody i składników pokarmowych jako poplon. Jak to w tej chwili potnie talerzówką to za jakieś dwa tygodnie trzeba będzie zrobić poprawkę. Po poprawce też wzejdą chwasty i żeby już więcej gleby bez potrzeby nie rozpylać to te chwasty wolałbym zwalczyć glifosatem, no chyba że jest planowana orka zaraz po drugim talerzowaniu, to wtedy nie ma sensu pryskania. Wszystko zależy od terminu w jakim ma być wykonana orka, a to zależy od rośliny następczej, bo nie ma sensu teraz orać pod rośliny jare.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez bartek3635
      Kiedy orzecie pod łubin? Jesienią czy wiosną.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
    • Przez rolkam72
      Witam. Otoz planuje na wiosnę siać łubin żółty ok 3.5ha. Klasa ziemi trochę 5 i większość 6. Chciałbym go posiać na ziarno. I oto pytanie. Czy nawożenie 250kg potafoski 13-13 będzie ok? Nie ma ona azotu bo ponoć łubin nie lubi go zbyt dużo w glebie.. Może inny nawóz? Napewno nie posieje polifoski bo jest zbyt droga na uprawę łubinu.Sol potasowa? Superfosfat? Przedplon to żyto ziemia dość kwaśna łubinu nie było tam z 15lat. Jest dużo podobnych tematów ale niektóre odpowiedzi są od osób które chyba nie mają pojęcia o czym mówią dlatego proszę o radę rolników praktykujących ta uprawę 
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj