wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

22 godziny temu, Elektryk napisał:

Jak pobierałem szpadlem to najpierw kopalem dołek, następnie z góry zgarniałem 1cm, żeby odrzucić resztki słomy a następnie scinałem spadlem brzek dołka na głębokość szpadla i myk do wiadra. Laskę wyspawać nie problem, ale kiedyś był straszny problem z wbiciem jej w ziemię. Od tamtej pory bierzemy wkrętarkę z wiertłem 30mm i długości 20-30cm i nie ma problemu. Tylko uprzedzam, że tania z marketu nie da rady, firmowa dwubiegowa ma co robić.

Co do kwasówki to jest ona twardza od zwykłej stali, przez co przy tej samej wytrzymałości może być cieńsza rurka i przez to łatwiej ją wbić. Ale to tylko moje przemyślenia. 

Kwasówki bardziej twarda? Ciekawa sprawa... 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Bo ja wiem czy takie ciekawe? Polularne stale mają 100-150HB, polularna kwasówka ok 200HB. Wystarczy wziąć wiertło i spróbować trochę powiercić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980
12 godzin temu, KlimekPL napisał:

A teraz?

Ile płaciłeś za kredę i z u kogo zamawiałeś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
22 godziny temu, KlimekPL napisał:

Czy tak powinna wyglądać kreda z Kornicy? Chodzi mi o te bryłki, na grudy ziemi nie patrzcie, nabrało mi się przy ostatniej łyżce.

w1.jpg

w2.jpg

Na drugim zdjeciu spore te grudy. Jak bralem w lipcu z OMYA to brylki byly max 3 cm. A skad ta kreda dokladnie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
11 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Ile płaciłeś za kredę i z u kogo zamawiałeś??

 

1 godzinę temu, WOJTUNIO napisał:

Na drugim zdjeciu spore te grudy. Jak bralem w lipcu z OMYA to brylki byly max 3 cm. A skad ta kreda dokladnie? 

110 netto, kreda z OMYA z Kornicy ale załatwiałem już w firmie logistycznej, która współpracuje z Omyą. (BK Trade) Dostałem do nich namiar bezpośrednio od przedstawiciela regionalnego OMYA więc nie mu tu lipy, a oferowali kilka złotych taniej. Rozsiewało się bardzo dobrze, tych grudek jednak nie ma tak dużo, tylko po krawędziach się nalepiło a tak to porządny towar.

Edytowano przez KlimekPL
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomeq    12

Cześć! Co sądzicie o wykonaniu orki pod ozime, a następnie wywiezieniu wapna węglanowego? Zwykle stosowałem na ściernisko i orka, ale na zdrowy rozum, daje to wapno, a potem orka i idzie 20cm w spód i co mi z niego? A tak to wymieszam agregatem i będzie na górze i zboże będzie z niego korzystać, dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Sam o tym myślałem jednak uczeni piszą "Wapnowanie pod orkę zimową jest jak najbardziej dopuszczalne, należy jednak pamiętać o tym aby spłycić głębokość orki zimowej, a najlepiej - jeżeli byłaby taka możliwość - wykonać orkę z przedpłużkami lub ewentualnie po rozsiewie wapna wymieszać go kultywatorem lub broną talerzową jak najgłębiej nawet do 20 cm. Wymieszanie wapna z większą warstwą gleby zapobiegnie jego umieszczeniu na dnie bruzdy i korzystnie wpłynie na szybsze odkwaszenie warstwy ornej."

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pole jest wapnowane regularnie to spokojnie można dać pod orkę, ale jeżeli interwencyjnie to chociaż część przed siewem, chyba że pod żyto.

Edytowano przez zetor50super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

bools napisał:

panowie ile kredy z kornicy wysiac jak ph od 5 do 5.7  ? 

3 lata pod rzad 4t/ha spokojnie wystarczy


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13
Dnia 20.08.2018 o 14:56, tomeq napisał:

Cześć! Co sądzicie o wykonaniu orki pod ozime, a następnie wywiezieniu wapna węglanowego? Zwykle stosowałem na ściernisko i orka, ale na zdrowy rozum, daje to wapno, a potem orka i idzie 20cm w spód i co mi z niego? A tak to wymieszam agregatem i będzie na górze i zboże będzie z niego korzystać, dobrze myślę?

Kolego a nawożenie przedsiewne NPK stosujesz czy nie ?

Bo jeżeli tak to uwstecznisz bodajże potas jak dobrze pamiętam. Rośliny nie pobiora to sobie tak od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyt    3

Witam, chcę rozsiać wapno granulowane Atrigran pod pszenzyto. Lepiej rozsiać pod pług przed orką czy po orce przed siewem. Chciałbym rozsiać około 1 tony na hektar. Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

@zimnyt będziesz stosować nawożenie NPK pod pszenżyto? Wapno granulowany sporo droższe jest od zwykłego. Lepiej moim zdaniem zwykłe wapno posiać i wyjdzie taniej. Zależy jakie masz pH ale rzuciłbym coś w granicach 3 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyt    3

Chcę rozsiać trochę soli potasowej i polifoske 6. Tylko kiedy lepiej to wapno, pod pług czy juz na zaoraną ziemię? Sypkie wapno rozsieje po żniwach na ściernisko tylko teraz chce rozsiać zeby troche poprawić ph. pH jest w okolicach 5,5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975
granulowane możesz i po orce, ja dawałem zawsze przed, raz poglownie, 5,5 to pszenzyto wytrzyma to, nie ma tragedii, ale jak sypniesz tonę dobrego granulatu to powinno podskoczyć o te 0,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tommy33    1

Niby 5,5 powinno wystarczyć na pszenzyto ale zawsze warto je trochę poprawic. Jaka klasa ziemi? ja bym dawal przed orką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Jak polecacie rozsypać wapno po QQ ?. Pod orkę mi się to nie widzi bo jednak pójdzie to wszystko na spód, tym bardziej , że mam pług z przedpłużkami. Więc rozsiać i wymieszać kultywatorem ?, czy lepiej rozsiać i niech leży ?.  Co myślicie o kredzie ze Starej Kornicy ?, po 60zł/t  i ile tego sypać przy ph 5,5-6 ? 1-2 t ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zakupilem polcalc. Z tej ich ulotki wynika ze najlepiej to wapno wysiac po siewie (w moim przypadku pszenica). Npk pojdzie pod orke. Zrobie jak zalecaja, ale jakos mam stracha ze kielkujace zboze ucierpi na tym. 

Co radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DominikKuchniak napisał:

Witam,

Zakupilem polcalc. Z tej ich ulotki wynika ze najlepiej to wapno wysiac po siewie (w moim przypadku pszenica). Npk pojdzie pod orke. Zrobie jak zalecaja, ale jakos mam stracha ze kielkujace zboze ucierpi na tym. 

Co radzicie?

Mi jęczmień i owies wysiane na poplon kiełkują przez warstwę wapna pozostałą po pryzmie.

Edytowano przez zetor50super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

od czego maja ucierpiec to weglan nie tlenek :) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyt    3

Tommy33, gleba lekka, klasa 4a i 4b. Chcę jeszcze rozsiać P i K i chodzi mi o kolejność, żeby było najlepiej w tym momencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj